Autor: Michal Poho°elsk²
Uve°ejn∞no: CHIP 05/97, str. 116-120
╚eskß cesta


I p°es mnohokrßt proklamovanou rychlost Windows 95 se obrovskΘ mno₧stvφ u₧ivatel∙ nem∙₧e zbavit silnΘho pocitu, ₧e jejich poΦφtaΦ s procesorem Pentium a 16 MB RAM nenφ o nic rychlejÜφ ne₧ jejich p°edchozφ poΦφtaΦ 486DX s nainstalovan²mi WfW 3.11. NovΘ grafickΘ prost°edφ Win95 spot°ebuje podstatnou Φßst v²konu poΦφtaΦe a na konkrΘtnφ aplikaci u₧ se nedostßvß. V tΘto situaci mß u₧ivatel, kter² nemß chu¥ neustßle plenit svou pen∞₧enku, pouze dv∞ volby - z∙stat v systΘmu WfW 3.11 nebo zvolit alternativnφ objektovΘ grafickΘ prost°edφ jak²m je t°eba InView 2.20 od ΦeskΘ firmy ALCOR - MoravskΘ p°φstroje. Proto₧e se vÜak systΘm InView dnes dodßvß jako souΦßst komplexnφho balφku aplikacφ nazvanΘho ╚eskß kancelß° verze 2.20, budeme zde v∞novat znaΦn² prostor takΘ vÜem jeho kancelß°sk²m aplikacφm.
╚eskou kancelß° jsem dostal na CD disku bez tiÜt∞nΘ p°φruΦky. Po zadßnφ konfigurace poΦφtaΦe (grafickß karta, grafick² re₧im, typ myÜi a klßvesnice) pracuje grafick² instalaΦnφ program naÜt∞stφ v automatickΘm re₧imu. Inview krom∞ zßkladnφch re₧im∙ s 16 barvami - EGA (640x350), VGA (640x480) a SVGA (800x600) podporuje p°es 36 grafick²ch karet s Φipy Trident, Paradise, S3 911, S3 801, S3 805, S3 Vision864/964, S3 Vision868/968, S3 Trio32/64, S3 Trio64V, Cirrus Logic 5426/28 a Cirrus Logic 5429/30. Pokud mß vaÜe grafickß karta podporovan² typ Φipu, m∙₧ete pou₧φvat re₧im 800x600 s 64K barev nebo re₧im 1024x768 s 256 barvami. U nepodporovan²ch typ∙ karet (nap°. moje Matrox MGA Millenium) se musφte spokojit s maximßlnφm rozliÜenφm SVGA v 16 barvßch. Po instalaci vßm ╚eskß kancelß° obsadφ asi 36 MB prostoru. Je dobrΘ v∞d∞t, ₧e p°i instalaci i pozd∞ji, lze urΦit ovladaΦ k tiskßrn∞ (systΘm jich nabφzφ asi 75). AΦkoliv m∙₧ete ╚eskou kancelß° (InView) nainstalovat i na prehistorick² poΦφtaΦ PC/386SX s 1 MB RAM, faktem z∙stßvß, ₧e k prßci je reßln∞ nutn² poΦφtaΦ PC/486DX s nejmΘn∞ 4 MB RAM a 210 MB na disku. InView pracuje v sφti Novell.

DataView

D°φve ne₧ se zaΦneme podrobn∞ zab²vat aplikacemi, musφme si vysv∞tlit pojem DataView. DataView je objekt, kter² jednoduÜe obsahuje n∞jakß data. DataView m∙₧e b²t textovΘ nebo obrßzkovΘ. Vypl≥uje plochu okna konkrΘtnφ aplikace a je mo₧no s nφm provßd∞t urΦitΘ Φinnosti, kterΘ nezßvisφ na typu DataView a jsou pro vÜechna DataView stejnß. Ka₧dΘ DataView mß svΘ menu, kterΘ m∙₧eme kdykoliv vyvolat dvojit²m stiskem pravΘho tlaΦφtka myÜi na ploÜe p°φsluÜnΘho DataView. Ze systΘmovΘho menu m∙₧eme vyvolat okno Paleta DataView, kde najdeme vÜechny nainstalovanΘ DataView objekty. DataView p°φmo spolupracuje s technologiφ DV-OLE (DataView Object Linking and Embedding), kterß nabφzφ stejnΘ mo₧nosti jako OLE 2.0 a umo₧≥uje velmi efektnφ editaci na mφst∞.

Zßkladnφ aplikace

Jednou z nejd∙le₧it∞jÜφch zßkladnφch aplikacφ je Sprßvce program∙, jen₧ °φdφ prßci systΘmu. Sprßvce program∙ tvo°φ zßkladnφ okno ve kterΘm jsou umφst∞ny skupiny program∙ reprezentovanΘ ikonami. Sprßvce program∙ dovoluje, stejn∞ jako ve Windows 3.x, zaklßdat novΘ skupiny aplikacφ a v nich ikony s po₧adovan²mi InView nebo DOS aplikacemi. Mezi spuÜt∞n²mi InView aplikacemi se m∙₧eme p°epφnat klßvesovou kombinacφ ALT+TAB.
Sprßvce soubor∙ je zßkladnφ aplikacφ slou₧φcφ pro prßci se soubory, adresß°i, disky, disketami a jednotkami CD-ROM. V okn∞ Sprßvce soubor∙ m∙₧eme otev°φt libovoln² poΦet oken se strukturou adresß°∙. Sprßvce m∙₧eme ovlßdat pomocφ klasickΘho menu, nßstrojovΘ liÜty nebo hork²mi klßvesami. P°esouvßnφ pomocφ myÜi (Drag and drop) je maximßln∞ podporovßno.Ze sprßvce m∙₧eme takΘ p°φmo spouÜt∞t aplikace DOSu i InView nebo p°etßhnout textov² soubor na ikonu editoru, kter² se potom spustφ s tφmto souborem. U ka₧dΘho soubor∙ m∙₧eme nastavit spojenφ podle p°φpony s p°φsluÜn²m spustiteln²m souborem.
Plßnovacφ kalendß° slou₧φ p°edevÜφm pro psanφ Φasov∞ vßzan²ch poznßmek. Plocha kalendß°e m∙₧e mφt dva r∙znΘ re₧imy. V prvnφm re₧imu jsou termφny a ·koly zobrazeny v odd∞len²ch oknech, p°iΦem₧ pomocφ tlaΦφtek ve spodnφ Φßsti plochy m∙₧eme urΦit, jak velkß Φßst dne bude zobrazena. V druhΘm re₧imu jsou vÜechny termφny i ·koly zobrazeny v jednom okn∞.
V Editoru ikon m∙₧eme s ikonou provßd∞t mnoho operacφ. Kdy₧ zaΦneme vytvß°et novou ikonu, m∙₧eme si definovat libovoln∞ velkou elipsu, kru₧nici nebo Φtverec. Ji₧ definovanΘ vybarvenφ ikony m∙₧eme najednou zam∞nit s jinou barvou. Ikonu m∙₧eme otßΦet kolem osy po 90 stupnφch.
DalÜφ u₧iteΦnou aplikacφ je Prohlφ₧eΦ obrßzk∙, kter² umo₧≥uje pracovat s obrßzky ve formßtech PCX, BMP, TIFF, TGA, GIF, WPG, SCR, CUT, MAC a IMG (InView). Mezi t∞mito formßty m∙₧eme provßd∞t konverzi. Plocha prohlφ₧eΦe obrßzk∙ je tvo°ena obrßzkov²m DataView. Prohlφ₧eΦ umo₧≥uje provßd∞t v²°ezy, nahrazovat barvy Φernobφl²m vzorem a otßΦet i zrcadlov∞ p°evracet obrßzky. Navφc m∙₧eme vytvo°it jednoduchou slide show.
InView pracuje s stejn²m k≤dovßnφm pro ΦeÜtinu jako Windows (ISO 1250), co₧ vytvß°φ nutnost konvertovat soubory v DOS k≤dech Latin2 a Kamenick²ch. A prßv∞ k tomu m∙₧eme vyu₧φt Konvertor, kter² mezi uveden²mi k≤dy umφ provßd∞t oboustrannou konverzi. P°ehrßvaΦ maker slou₧φ k zaznamenßvßnφ udßlostφ, jako je stisk klßvesy, pohyb myÜi, stisk tlaΦφtka myÜi, vφcenßsobnΘ spuÜt∞nφ jednΘ aplikace apod. ZaznamenanΘ makro je mo₧nΘ upravovat v editoru zßznam∙, kter² je tvo°en textov²m DataView.
InMail je programem elektronickΘ poÜty, kter² je urΦen pro komunikaci mezi jednotliv²mi poΦφtaΦi v sφti Novell. Umo₧≥uje rychlΘ p°edßvßnφ vzkaz∙ a p°ipojen²ch soubor∙ mezi u₧ivateli sφt∞, t°φd∞nφ doÜlΘ poÜty podle r∙zn²ch kritΘrii do po°adaΦ∙, prohlφ₧enφ doÜlΘ poÜty, jejφ kopφrovßnφ a rozesφlßnφ dalÜφm u₧ivatel∙m. Multimedißlnφ podporu reprezentujφ Φty°i kvalitnφ aplikace - CD p°ehrßvaΦ, P°ehrßvaΦ WAV soubor∙, Mixer a Radio. Mezi prostΘ aplikace pat°φ Kalkulßtor p°edstavujφcφ jednoduchou v∞deckou kalkulaΦku a Hodiny. Pro zßbavu u₧ivatele slou₧φ jednoduchΘ hry Ze∩, Minolovec, Solitaire a trochu legraΦnφ OΦi neustßle sledujφcφ kurzor.
Ve vÜech aplikacφch je k dispozici bublinkovß nßpov∞da obsahujφcφ zßkladnφ informace o jednotliv²ch Φinnostech. Mnohem vφce informacφ vßm ovÜem poskytne hypertextovß nßpov∞da v podob∞ ElektronickΘ knihy.

SafetyLab

SafetyLab pro InView je antivirov² a bezpeΦnostnφ systΘm, kter² pln∞ vyu₧φvß v²hod grafickΘho u₧ivatelskΘho prost°edφ InView. Velkou p°ednostφ je prßce ve vφce·lohovΘm prost°edφ, kterΘ vßm umo₧nφ spouÜt∞t vφce aplikacφ v r∙zn²ch oknech souΦasn∞, co₧ umo₧≥uje pracovat s dalÜφmi aplikacemi i b∞hem prohlφ₧enφ disk∙. Nedostatkem je vÜak relativn∞ dlouhß doba prohlφ₧enφ a uzav°enost systΘmu, jen₧ nedovoluje dopl≥ovat p°φmo signatury nov²ch vir∙. SafetyLab se sklßdß ze 4 navzßjem se dopl≥ujφcφch program∙ VirLab, CRCLab, CleanLab a BootSec.

Vady na krßse

InView 2.x jde vlastnφ cestou a tvo°φ tΘm∞° operaΦnφ systΘm, co₧ p°inßÜφ sebou vedle mnoha v²hod takΘ n∞kolik nep°φjemnostφ. Ze systΘmu InView m∙₧ete bez problΘm∙ WfW 3.11, ale obrßcen∞ to bohu₧el nefunguje. Databßzi FoxPro 2.x m∙₧ete pou₧φvat pouze ve standardnφ 16bitovΘ verzi. RozÜφ°enß verze LiÜky 2.6 se odmφtß spustit s poukazem na neexistujφcφ za°φzenφ. InView nepodporuje zvukovou kartu Gravis UltraSound (GUS) a zvukovΘ karty Sound Blaster s DSP procesorem, tak₧e skv∞l² zvuk v podßnφ karet Sound Blaster 16 ASP a Sound Blaster AWE 32 ASP ztrßcφ kvalitu. NicmΘn∞ pod InView 2.2 funguje spolehliv∞ °ada nßroΦn²ch DOS program∙ a her.

InBase 2.09

RelaΦnφ databßze InBase umo₧≥uje komfortn∞ provßd∞t jednoduchΘ i slo₧it∞jÜφ databßzovΘ operace. InBase pracuje se dv∞ma typy databßzov²ch soubor∙:

  1. Soubor DBF - databßzov² standard podporovan² °adou znßm²ch databßzov²ch systΘm∙ (FoxPro, DBASE IV, Paradox). M∙₧e obsahovat vÜechny b∞₧nΘ typy databßzov²ch polo₧ek vΦetn∞ Memo.
  2. Soubor IBF - vlastnφ formßt InBase, kter² rozÜi°uje standardnφ DBF formßt o Φasovou a obrazovou polo₧ku.
V InBase je mo₧nΘ provΘst Import i Export databßzφ z/do textovΘho souboru a provßd∞t oboustrann² p°evod mezi soubory DBF a IBF, co₧ je pon∞kud mßlo. VÜechny databßzovΘ soubory mohou b²t k≤dovßny v n∞kterΘm z Φesk²ch k≤d∙ - ISO1250, Latin2, Kamenick²ch, KOI-8Φs. V editoru datovΘho modelu m∙₧eme vytvß°et relace mezi otev°en²mi databßzemi.
Editovßnφ polo₧ek probφhß v²hradn∞ v editaΦnφm formulß°i, proto₧e InBase nemß ₧ßdn² ekvivalent k re₧imu BROWSE, kter² znajφ vÜichni u₧ivatelΘ XBASE. P°i editovßnφ polo₧ek m∙₧eme takΘ urΦit rozsah editovan²ch polo₧ek a v²b∞rov² filtr. ZruÜenφ zßznam∙ probφhß ve dvou krocφch, co₧ je analogickΘ s databßzemi rodiny XBASE. JednotlivΘ zßznamy a polo₧ky databßze m∙₧eme prohlφ₧et pomocφ b∞₧nΘho needitovatelnΘho v²pisu nebo pomocφ u₧ivatelsky definovanΘ tiskovΘ sestavy Φi etikety. V²pis je mo₧nΘ vytisknout.
U sestavy je rozsah zobrazovan²ch polo₧ek databßze urΦen souborem sestavy (p°φpona IRF), kter² se vytvß°φ v editoru sestav. Editor sestav mß tvar okna s menu a nßstroji. Na hornφm a levΘm okraji pracovnφ plochy jsou pravφtka. Pod menu je liÜta s nßstroji. Vytvo°enΘ v²razy databßze jsou zobrazovßny ve sloupcφch. Sestava m∙₧e obsahovat libovoln² poΦet sloupc∙ a ka₧d² sloupec je tvo°en nadpisem a °ßdky s hodnotami definovanΘho v²razu. V tiskovΘ sestav∞ si m∙₧ete urΦit zßhlavφ i patiΦku. Editor etiket slou₧φ k vytvo°enφ etiket (p°φpona ILF), kterΘ jsou b∞₧nou souΦßstφ vÜech databßzφ. Prost°edφ editoru etiket je velmi podobnΘ editoru sestav.
Nejsiln∞jÜφm nßstrojem InBase je vÜak Editor formulß°∙, kter² je p°inejmenÜφm stejn∞ dobr² jako Screen Builder ve FoxPro 2.5 for Windows. Krom∞ menu a liÜty s nßstroji obsahuje editor formulß°∙ jeÜt∞ dalÜφ vertikßlnφ liÜtu s nßstroji pro p°idßvßnφ textu, obrßzk∙ a geometrick²ch obrazc∙. Ve spodnφ Φasti se navφc nachßzφ pßsek pro rychlΘ nastavenφ barev na geometrick²ch obrazcφch. LibovolnΘ prvky formulß°e m∙₧eme seskupovat a provßd∞t s nimi dalÜφ operace. Aktivnφ prvky formulß°e zobrazujφ r∙zn²mi formami jednotlivΘ polo₧ky databßze. VÜechny typy polo₧ek s vyjφmkou obrßzku a mema je mo₧nΘ zobrazit jako needitovateln² text. U numerick²ch polo₧ek m∙₧e u₧ivatel p°φmo provßd∞t souΦet a pr∙m∞r vybran²ch zßznam∙. Ostatnφ matematickΘ operace se musφ definovat v databßzovΘm skriptovΘm jazyku. DatabßzovΘ polo₧ky m∙₧eme fyzicky set°φdit podle zadanΘho klφΦe v dialogovΘm okn∞ a vytvo°it k nim index. Indexovat m∙₧eme maximßln∞ podle 5 klφΦ∙.
Programovacφ skriptov² jazyk mß celkem 19 zßkladnφch p°φkaz∙ a asi 47 funkcφ, co₧ umo₧≥uje vytvß°et pouze jednoduchΘ aplikace. Vytvo°enou databßzovou aplikaci je mo₧nΘ distribuovat pomocφ RUNTIME verze.

InCalc 2.36

Tabulkov² kalkulßtor InCalc slou₧φ pro prßci s daty a jejich zobrazovßnφ pomocφ graf∙. Tabulka je tvo°ena z bun∞k uspo°ßdan²ch do 8192 °ßdk∙ a 256 sloupc∙. Navφc m∙₧eme definovat 3D tabulku s a₧ 16 vrstvami. Ka₧dß vrstva p°itom m∙₧e mφt vlastnφ nßzev. Nßzvy jednotliv²ch vrstev jsou zobrazovßny na zßlo₧kßch pod tabulkou. Do jednΘ bu≥ky m∙₧eme zapsat text o maximßlnφ dΘlce 255 znak∙. JednotlivΘ bu≥ky nebo jejich skupiny si lze pro v∞tÜφ p°ehlednost pojmenovat. U tabulky je mo₧no vyu₧φt styly, kterΘ obsahujφ informace o formßtovßnφ bu≥ky (t°eba pou₧it² formßt Φφsla, font, zarovnßnφ, barva, orßmovßnφ, v²pl≥). InCalc pln∞ podporuje nßzornou hypertextovou nßpov∞du a technologii DV-OLE umo₧≥ujφcφ jednoduchΘ vklßdßnφ jakΘhokoliv DataView objektu. InCalc obsahuje p°ibli₧n∞ 130 funkcφ rozd∞len²ch podle svΘho typu do osmi skupin (AritmetickΘ, GoniometrickΘ, StatistickΘ, TextovΘ, LogickΘ, FinanΦnφ, ╚asovΘ a Specißlnφ), kterΘ odpovφdajφ standardu Lotus 1-2-3. Ka₧dß funkce provßdφ v²poΦty s jednou nebo n∞kolika hodnotami (argumenty). Argumentem m∙₧e b²t konstanta, oznaΦenφ bu≥ky, funkce nebo v²raz. V InCalcu najdeme takΘ kvalitnφ Editor graf∙, jen₧ umo₧≥uje vytvß°enφ, ·pravu a tisk graf∙. Slab²m mφstem programu jsou jen chyb∞jφcφ importnφ a exportnφ filtry. K dispozici je pouze import/export do WK1 (Lotus 1-2-3), ASCII, DBF a IBF (InBase).

InDraw 1.04

Vedle bitmapovΘho programu Zebra najdeme v ╚eskΘ kancelß°i takΘ vektorov² kreslicφ program InDraw. U vektorovΘho kreslφcφho editoru jsou vÜechny objekty (zßkladnφ geometrickΘ tvary a k°ivky) popsßny matematicky sv²mi parametry (sou°adnicemi, polom∞rem, teΦnami apod.). Dφky tomu s nimi u₧ivatel m∙₧e manipulovat, m∞nit jejich rozm∞ry, barvu i po°adφ v jakΘm se navzßjem p°ekr²vajφ. Zßkladnφmi objekty InDraw, jen₧ m∙₧ete p°i p°ekreslenφ pou₧φt jsou: Φßra, lomenß Φßra, text, BeziΘrova k°ivka, Φtverec, obdΘlnφk s kulat²mi rohy, kru₧nice, elipsa, elipsov² oblouk, elipsovß v²seΦ, nepravideln² a pravideln² n-·helnφk. Pro ka₧d² nakreslen² objekt je pochopiteln∞ mo₧nΘ zvolit barvu obrysovΘ Φßry a barvu v²pln∞. U objekt∙, kterΘ se p°ekr²vajφ, m∙₧ete m∞nit po°adφ v jakΘm jsou na sob∞ nasklßdßny. JednotlivΘ objekty lze takΘ seskupit do jedinΘho objektu. Pro p°esnΘ umφst∞nφ kreslen²ch objekt∙ lze pou₧φvat sou°adnic vyΦten²ch z pravφtka nebo zadan²ch v okn∞ parametr∙ danΘho objektu. Standardn∞ mß sou°adn² systΘm sv∙j poΦßtek v levΘm hornφm rohu kresby (sou°adnice 0,0), ale je mo₧nΘ ho posunout na libovolnou pozici. DalÜφ operace s objekty bohu₧el chybφ, tak₧e nenφ mo₧nΘ pou₧φvat n∞jakΘ efekty znßmΘ z vektorovΘho editoru Corel XARA. Na ploÜe je mo₧no zobrazit takΘ m°φ₧ku, kterß usnadnφ p°esnΘ umφs¥ovßnφ kreslen²ch objekt∙. Vzdßlenost jednotliv²ch bod∙ lze zvolit, stejn∞ jako to, zda se majφ kreslenΘ objekty na m°φ₧ku zarovnßvat. InDraw samoz°ejm∞ pln∞ podporuje nßzornou hypertextovou nßpov∞du a technologii DV-OLE.

InWord 1.65

Pracovnφ plocha InWordu se sklßdß z dokumentu a z prvk∙, jen₧ u₧ivateli umo₧≥ujφ ovlßdat textov² editor - Menu, nßstroj∙, pßsky, pravφtka a stavovΘho °ßdku. Pokud nßm n∞kter² z prvk∙ p°ekß₧φ m∙₧eme ho kdykoliv vypustit. Grafick² textov² editor InWord vyu₧φvajφcφ vÜech mo₧nostφ systΘmu InView je v²hradn∞ orientovßn na celostrßnkov² re₧im WYSIWYG, co₧ ho spolu s dalÜφmi rysy °adφ mezi jednoduÜÜφ DTP programy. Uveden² re₧im je v²razn∞ vylepÜen dob°e navr₧enou technologiφ textov²ch rßmc∙. U₧ivatel p°i zalo₧enφ novΘho dokumentu v₧dy pracuje v zßkladnφm textovΘm rßmci. Pokud chceme umφstit obrßzky Φi text na libovolnΘ mφsto do textu musφme urΦit dalÜφ rßmce. Normßlnφ textov² rßmec umo₧≥uje textu, aby p°etΘkal do dalÜφ textovΘho rßmce v po°adφ. Statick² textov² rßmec neumo₧≥uje textu vytΘkat z definovanΘho rßmce, co₧ lze s ·sp∞chem pou₧φt na vÜechny pevn∞ definovanΘ Φßsti textu - Firemnφ logo, zßhlavφ, patiΦka apod. TextovΘ rßmce nejsou omezeny na jednu strßnku, tak₧e jeden specifick² rßmec se m∙₧e prolφnat cel²m dokumentem. Po°adφ teΦenφ textu mezi normßlnφmi rßmci nesouvisφ s umφst∞nφm rßmc∙ na strßnce, ale je ovlivn∞no jen po°adφm rßmc∙ urΦen²m p°i vlastnφm vklßdßnφ. Do Obrazov²ch rßmc∙ je mo₧nΘ umφstit obrßzky, kterΘ ·pln∞ vyplnφ obsah rßmce. Obrazov² rßmec reprezentuje obrßzkovΘ DataView. Zßkladnφ operace v InWordu majφ identickΘ ovlßdßnφ s ostatnφmi nßstroji Φi aplikacemi v InView. Vedle menu a liÜty s tlaΦφtky obsahuje InWord takΘ pßsku. Zde se nachßzejφ nßstroje urΦenΘ pro prßci se stylem odstavce a textem. TlaΦφtka na pßsce zobrazujφ stav aktußlnφho odstavce a textu - nßzev stylu odstavce, zvolen² font, velikost fontu, typ pφsma a zp∙sob zarovnßnφ odstavce. DalÜφm d∙le₧it²m prvkem je pravφtko, jen₧ umo₧≥uje nastavovßnφ odsazovßnφ °ßdek, nastavovßnφ pravΘho okraje aktivnφho odstavce a pozice tabulßtor∙. Text je mo₧nΘ kopφrovat z/do schrßnky (Clipboardu) s pomocφ standardnφch klßvesov²ch zkratek.
Libovolnou Φßst textu je mo₧nΘ vyhledßvat i nahrazovat. Do dokumentu je mo₧nΘ na mφsto kurzoru vlo₧it takΘ aktußlnφ datum, Φas a Φφslo strßnky vΦetn∞ automatickΘho Φφslovßnφ strßnek dokumentu. Na mφsto kurzoru je takΘ mo₧nΘ vlo₧it cel² textov² soubor vytvo°en² v InWordu, T602 nebo libovolnΘm ASCII editoru. Krom∞ toho m∙₧e b²t skupina znak∙ na °ßdce posunuta nahoru Φi dolu v∙Φi ostatnφm znak∙m (superscript a subscript), tak₧e je mo₧nΘ vytvß°et zßkladnφ matematickΘ nebo chemickΘ vzorce. Bohu₧el vÜak chybφ specißlnφ znaky, kterΘ je nutnΘ ruΦn∞ vytvo°it (odmocnina, suma, integrßl a jinΘ).
SouΦßstφ InWordu je samoz°ejm∞ takΘ rozsßhlß jazykovß podpora. Nabφzφ kontrolu pravopisu v p∞ti r∙zn²ch jazycφch : ΦeÜtina, slovenÜtina, n∞mΦina, britskß angliΦtina a americkß angliΦtina. Pravopis pro Φesk² jazyk fungoval obΦas s rozdφln²mi v²sledky. VÜechna neznßmß slova m∙₧eme za°adit do u₧ivatelsk²ch slovnφk∙. Pro uvedenΘ jazyky nabφzφ InWord takΘ podporu d∞lenφ slov na konci °ßdk∙. Navφc m∙₧eme kurzorem oznaΦit ve slov∞ mφsto, kde si p°ejeme slovo rozd∞lit bez ohledu na doporuΦenφ programu. Klßvesovou zkratkou m∙₧eme aktivovat Φesk² tesaurus, kter² funguje velmi dob°e a obsahuje v∞tÜinu b∞₧n²ch antonym, kni₧nφch a odborn²ch v²raz∙. InWord umφ pracovat pouze s jedin²m souborem, ale v prost°edφ InView ho m∙₧eme spustit n∞kolikrßt (v²konn² k≤d je v pam∞ti jen jednou). DΘlka otev°enΘho dokumentu je omezena pouze velikostφ dostupnΘ virtußlnφ pam∞ti.
P°i editaci textu citeln∞ chybφ funkce Zp∞t (Undo), jen₧ umo₧≥uje vrßtit p°edchozφ operaci s textem. U₧ivatelΘ si proto musφ vÜechny ·pravy dop°edu promyslet. Nejv∞tÜφm nedostatkem InWordu jsou stßle chyb∞jφcφ importnφ a exportnφ filtry. K dispozici je pouze import/export do ASCII a import z editoru T602. P°i tisku se naplno projevφ t∞₧kopßdnost funkce tiskovΘho preview. U₧ivatel mß mo₧nost pom∞rn∞ komfortn∞ generovat obsah dokumentu, ale generovßnφ rejst°φku rovn∞₧ pat°φ mezi nespln∞nß p°ßnφ. I p°es uvedenß omezenφ ovÜem pat°φ InWord mezi kvalitnφ DOS editory st°ednφ t°φdy.

Zebra 1.21

Program se ovlßdß stejn∞ jako jinΘ aplikace pro InView. Nad pracovnφ plochou je umφst∞na liÜta s tlaΦφtky pro b∞₧nΘ operace a menu. Samotnß plocha je ohraniΦena rolovacφmi liÜtami, jen₧ slou₧φ k rolovßnφ obrßzku v∞tÜφho, ne₧ je viditeln² v²°ez. Vlevo je liÜta s nßstroji. Dole je stavov² °ßdek spojen² s barevnou paletou obsahujφcφ 256 barev. SouΦasn∞ je v palet∞ zobrazeno 16 barev. Zebra pou₧φvß t°i r∙znΘ typy barev:

Barva Üt∞tce se pou₧φvß tΘm∞° ve vÜech kreslicφch nßstrojφch. Barva podkladu (papφru) mß vliv na gumovßnφ v obrßzku, p°esouvßnφ v²°ezu, mazßnφ celΘho obrßzku a zalo₧enφ novΘho. Barva v²plnφ se pou₧φvß p°i kreslenφ pln²ch obdelnφk∙, kru₧nic, hv∞zd a vypln∞n²ch obdΘlnφk∙. Bitmapovß Zebra standardn∞ pracuje v re₧imu VGA Φi SVGA s 16 barvami. Vytvo°enΘ obrßzky je mo₧nΘ uklßdat do grafick²ch formßt∙ - PCX, BMP, TIFF, TGA (Targa), GIF, WPG, CUT, SCR (MS Word) a IMG (InView) Pro kreslenφ m∙₧eme pou₧φt 9 r∙zn²ch tvar∙ Üt∞tce. Nastaven² tvar se vÜak projevφ a₧ p°i v∞tÜφ sφle Φßry. Sφlu Φßry m∙₧eme nastavit tlaΦφtkem, kterΘ je umφst∞no ve stavovΘm °ßdku, v rozsahu 1 - 21 obrazov²ch bod∙. Jestli₧e nßm n∞kterΘ prvky na pracovnφ ploÜe p°ekß₧ejφ, lze je odstranit. Navφc m∙₧eme stiskem klßvesy F5 vyu₧φt Profi-re₧im, p°i kterΘm p°ejde Zebra do re₧imu prßce na celΘ obrazovce.
Zebru pro InView m∙₧eme takΘ ovlßdat pomocφ velkΘho poΦtu hork²ch klßves. Proto₧e v∙Φi standardu InView p°inßÜφ mnoho nestandardnφch hork²ch klßves, je mo₧nΘ vÜechny nestandardnφ kombinace vypnout. Krom∞ kreslicφch nßstroj∙, b∞₧nΘ se vyskytujφcφch v jin²ch grafick²ch editorech (Üt∞tec, pravφtko, Φtverec, obdΘlnφk, kru₧nice, elipsy, spray, BΘzierovy k°ivky, AproximaΦnφ k°ivky, gumu a jinΘ) mßme k dispozici jeÜt∞ Φty°i dalÜφ zajφmavΘ nßstroje - Paprsky, Hv∞zdy, Hranoly a Nasßvßnφ barvy, co₧ je d∙le₧it² dopl≥ek, kter² umo₧≥uje p°esn∞ p°enΘst odstφn barvy do Üt∞tce pro dalÜφ kreslenφ.
Zebra pro InView je, jako v∞tÜina aplikacφ pro InView, postavenß na DataView. Vytvß°enφ slo₧en²ch dokument∙ metodou "Editace na mφst∞" podporuje, vedle vÜech p∙vodnφch aplikacφ z prost°edφ InView, v plnΘ mφ°e i Zebra. Zebra pro InView p°inßÜφ oproti Zeb°e pro DOS zlepÜenφ, kterΘ z velkΘ Φßsti vychßzejφ z mo₧nostφ InView. P°es pravΘ tlaΦφtko myÜi mßme neustßle k dispozici struΦnou bublinkovou nßpov∞du. Zebra, jako prvnφ aplikace od cizφ firmy, umφ vyu₧φt vÜechny p°ednosti prost°edφ InView 2.x vΦetn∞ techniky DV-OLE a kvalitnφ podrobnΘ hypertextovΘ nßpov∞dy. Celkov∞ je Zebra kvalitnφ Φesk² bitmapov² editor, kter² vÜak zatφm nem∙₧e soupe°it se skuteΦn∞ v²konn²mi bitmapov²mi editory typu NeoPaint.

CelkovΘ hodnocenφ

CelΘ objektov∞ orientovanΘ prost°edφ InView 2.2 pracuje na stejnΘm poΦφtaΦi rozhodn∞ rychleji ne₧ Windows 95. VÜechny aplikace v ╚eskΘ kancelß°i se dφky multitaskingu a objektovΘ technologii DV-OLE velmi dob°e dopl≥ujφ. Za necel²ch 1000 KΦ tak dostanete CD se skuteΦn∞ kvalitnφ sadou aplikacφ s vynikajφcφm pom∞rem V²kon/Cena. HorÜφ strßnkou systΘmu InView je bohu₧el jeho nekompatibilita s Windows. P°itom siln² tlak Windows 95 poci¥ujφ vÜichni u₧ivatelΘ vysp∞l²ch 32bitov²ch systΘm∙ OS/2 Warp, NeXTSTEP, Windows NT a Linux. Pokud vÜak chcete zaΦφt podnikat a mßte k dispozici pouze PC/486DX, m∙₧e pro vßs ╚eskß kancelß° p°edstavovat zajφmavou alternativu k systΘmu Windows.




Skok na dalÜφ strßnku Skok na hlavnφ menu Skok na dalÜφ strßnku


Copyright (c) 1993-2000 Michal Poho°elsk²