Autor: Michal Poho°elsk²
Uve°ejn∞no: CHIP 12/95, str. 112-113
Nov² panovnφk


P°ed n∞kolika lety firma Digital Research zp∙sobila se sv²m operaΦnφm systΘmem DR-DOS 6.0 skuteΦn² p°evrat na PC trhu. Tehdy "vÜemohoucφ" MS-DOS ztratil pov∞st pokrokovΘho systΘmu a zφskal poprvΘ nep°φjemnou konkurenci. MS-DOS 6.20 sice dokßzal (po znaΦn∞ dlouhΘ dob∞) srovnat krok s DR-DOSem 6.0, ale mezitφm firma Novell odkoupila Digital Research, aby v roce 1994 p°eÜla do ·toku s nov²m systΘmem Novell DOS 7.0.
Ve stejnΘm roce se vÜak do bitvy zapojila dalÜφ sv∞toznßmß firma. Po vyprÜenφ licenΦnφ smlouvy s Microsoftem toti₧ uvedla IBM na trh PC-DOS 6.3, jen₧ takΘ v n∞kter²ch aspektech p°ekonal zmφn∞nou verzi MS-DOSu. A b∞hem jednoho roku doÜlo samoz°ejm∞ k dalÜφm zm∞nßm. Zatφmco Microsoft prosadil na trhu MS-DOS 6.22 (jeho hlavnφ zm∞nou, z pohledu b∞₧nΘho u₧ivatele, je novß systΘmovß hlßÜka v p°φkazu VER), IBM se kriticky podφvala na svΘ dφt∞ a poΦßtkem roku 1995 nabφdla vÜem PC-DOS 7. Kdy₧ jsem zaΦal psßt tuto recenzi, pob²val PC-DOS 7 na mΘm disku u₧ tΘm∞° 4 m∞sφce.

Instalace

PC-DOS 7 se dodßvß v relativn∞ malΘ krabici, jen₧ obsahuje 5 disket 3.5", velmi podrobn² u₧ivatelsk² manußl (600 stran), registraΦnφ kartu a seznam vÜech dostupn²ch nßrodnφch k≤dov²ch strßnek. Na u₧ivatelskΘm manußlu mne vedle kvalitnφho textu pot∞Üil zejmΘna jeho rozsah, kter² podstatn∞ p°evyÜuje u₧ivatelskou p°φruΦku k operaΦnφmu systΘmu OS/2 Warp (370 stran). Proto₧e novß verze PC-DOSu nabφzφ mnoho kvalitnφch program∙ (viz dalÜφ text), IBM se rozhodla u 1. instalaΦnφ diskety pou₧φt b∞₧n² formßt FAT a na ostatnφch disketßch uplatnit vlastnφ kompresnφ algoritmus XDF. Na pevnΘm disku vßm PC-DOS zabere nejmΘn∞ 6 MB, ale pokud provede kompletnφ instalaci budete chudÜφ a₧ o 18 MB prostoru.

NovΘ vlastnosti

Vedle kompresnφho programu Stacker 4.0, kterΘmu je v∞novßna celß dalÜφ kapitola, je jednou z v²znamn²ch novinek PC-DOSu zabudovßnφ programovacφho jazyka REXX. Jazyk REXX (REstructured eXtended eXecutor) p°edstavuje velmi v²konn² procedurßlnφ interpretaΦnφ jazyk, jen₧ je funkΦn∞ podobn² jazyku PL/1. Programuje se v n∞m tΘm∞° stejn∞ jednoduÜe jako v BASICu. REXX je jeden z prvnφch 32-bitov²ch jazyk∙, kterΘ spl≥ujφ definici SAA (System Application Architecture) firmy IBM. Dnes je tento v²vojov² prost°edek dostupn² na n∞kolika r∙zn²ch platformßch (OS/2, OS/400, VM). Jazyk REXX je v²razn∞ lepÜφm v²vojov²m nßstrojem ne₧ je QBASIC z MS-DOSu 6.x, proto₧e jeho implementace v PC-DOSu je tΘm∞° shodnß s prost°edφm OS/2 Warp. Dφky tomu je mo₧nΘ v PC-DOSu 7 vytvß°et jednoduchΘ aplikace pro systΘm OS/2 Warp !
DalÜφ v²znamnou novinkou je kvalitnφ systΘm nßpov∞dy pro vÜechny p°φkazy PC-DOSu i jazyka REXX. SystΘm nßpov∞dy svou p°ehlednostφ i propracovanostφ v²razn∞ p°evyÜuje nßpov∞du v MS-DOSu 6.x. Pokud si pot°ebujete prohlΘdnout syntaxi p°φsluÜnΘho DOS p°φkazu staΦφ napsat VIEW CMDREF. Syntaxi p°φsluÜnΘho REXX p°φkazu zφskßte po napsßnφ VIEW DOSREXX. V prost°edφ OS/2 se pou₧φvß stejn² p°φkaz VIEW CMDREF k zobrazenφ syntaxe p°φkaz∙ OS/2 a p°φkaz VIEW REXX k zobrazenφ syntaxe p°φkaz∙ jazyka REXX.
Rozsßhl²m zlepÜenφm proÜel internφ textov² editor E. Nynφ m∙₧e nabφdnout sv²m u₧ivatel∙m slu₧by, kterΘ jsou v tΘto t°φd∞ editor∙ velmi luxusnφ. Pomocφ klßvesovΘ zkratky CTRL+A se m∙₧eme p°epφnat mezi a₧ 4 otev°en²mi soubory. Hork²mi klßvesami ALT+Z, ALT+B a ALT+L m∙₧eme oznaΦit urΦit² text, blok textu Φi jednu °ßdku. PotΘ je mo₧nΘ oznaΦenou Φßst textu vymazat, zkopφrovat, p°emφstit nebo rovnou vytisknout. Prßci s editorem si m∙₧eme usnadnit vytvo°enφm n∞kolika maker. V∙Φi p°edchozφ verzi byla v²razn∞ zlepÜena podpora myÜi. Nov² p°φkaz BROWSE p°inutφ editor E, aby zvolen² soubor otev°el pouze pro Φtenφ. P°φmo v editoru m∙₧eme provßd∞t v²poΦty s Φφsly v desφtkovΘ, binßrnφ, octalovΘ Φi hexadecimßlnφ soustav∞ !? VÜechny parametry editoru m∙₧eme nynφ snadno upravovat v inicializaΦnφm souboru E.INI apod. Editor E sv²mi schopnostmi v²razn∞ p°ekonßvß internφ editor EDIT z MS-DOSu 7.0 (Windows 95).
IBM Antivirus pro DOS nabφzφ (pochopiteln∞) ochranu p°ed nebezpeΦn²mi viry v prost°edφ DOSu. Jeho ovlßdßnφ je velmi jednoduchΘ, ale n∞kolikrßt mi jeho spuÜt∞nφ zp∙sobilo ztuhnutφ poΦφtaΦe, tak₧e jedin²m °eÜenφm bylo tlaΦφtko RESET. Naproti tomu IBM Antivirus pro Windows, jen₧ mß tΘm∞° identickΘ ovlßdßnφ, funguje perfektn∞. Pot∞Üila m∞ takΘ existence souboru C:\DOS\VIRINFO.LST, kter² obsahuje podrobn² popis v∞tÜiny vir∙ detekovan²ch IBM Antivirem.
Progrßmek File Update bude z°ejm∞ zajφmat hlavn∞ u₧ivatele p°enosn²ch poΦφtaΦ∙. FILEUP neustßle sleduje vÜechny soubory, se kter²mi st°φdav∞ pracujete na r∙zn²ch poΦφtaΦφch a postarß se, abyste m∞li v₧dy p°ipravenu poslednφ verzi vaÜeho dokumentu. Nov² p°φkaz ACALC umφ vypoΦφtat tΘm∞° libovoln² matematick² v²raz v desφtkovΘm, binßrnφm, octalovΘm Φi hexadecimßlnφm systΘmu. Podporuje zßkladnφ matematickΘ funkce, trigonometrickΘ funkce COS(x), SIN(x), TAN(x) a operace s jednotliv²mi bity. èikovn² progrßmek QCONFIG, kter² na obrazovku Φi do souboru vypφÜe p°esn² seznam vÜech hardwarov²ch komponent, byl rozÜφ°en o dalÜφ typy procesor∙, zßkladnφch desek a adaptΘr∙ apod. Ojedin∞lou vlastnostφ PC-DOS 7 je podpora karet PCMCIA.

Komfortnφ komprimace disk∙

Od chvφle, kdy se objevil MS-DOS 6.0, kter² p°evzal strategii DR-DOSu a nabφdl vÜem prvnφ verzi programu DoubleSpace, mßme mo₧nost zφskat nßkupem novΘ verze DOSu takΘ utilitu na komprimaci disk∙. ProblΘmem bylo, ₧e prßv∞ "nov²" DoubleSpace trp∞l °adou d∞tsk²ch nemocφ, jen₧ se sice poda°ilo ΦßsteΦn∞ vy°eÜit v MS-DOSu 6.20, ale vzßp∞tφ p°iÜla ₧aloba od spoleΦnosti Stac. Microsoft vyvinul komprimaΦnφ program DriveSpace, ale mezitφm firma Stac prodala licenci na Stacker 3.12 Novellu pro jeho systΘm Novell DOS 7.0.
Zatφmco PC-DOS 6.1 nenabφzel ₧ßdn² kompresnφ program a PC-DOS 6.3 pou₧φval nep°φliÜ v²konn² SuperStor/DS, nov² PC-DOS nabφzφ nejlepÜφ dostupnou technologii komprese dat v reßlnΘm Φase v podob∞ Stackeru 4.0. Hlavnφm trumfem Stackeru 4.0 v∙Φi ostatnφm komprimaΦnφm program∙m je nov² postup alokace diskovΘho prostoru, kter² efektivn∞ji vyu₧φvß kapacitu disku. V b∞₧n²ch komprimaΦnφch programech se komprimovan² cluster uklßdß do kompaktnφho poΦtu sektor∙. Nov² Stacker vÜak umφ pou₧φt i ΦßsteΦn∞ zapln∞n² sektor a sdφlet ho s vφce komprimovan²mi clustery.
Na rozdφl od svΘho p°edch∙dce (Stackeru 3.12) mß Stacker 4.0 v²razn∞ bezpeΦn∞jÜφ datovou zßkladnu, proto₧e pou₧φvß re₧im DPMS (DOS Protected Mode Services) umo₧≥ujφcφ ·sp∞Ün∞ se brßnit p°ed neoprßvn∞n²mi zßsahy jin²ch program∙. ProblΘmy s diskem se Stacker sna₧φ vy°eÜit okam₧it∞. Jestli₧e se mu to v danΘm okam₧iku nepoda°φ, zablokuje komprimovan² disk proti zßpisu, co₧ zabrßnφ p°φpadnΘ ztrßt∞ dat. K b∞₧nΘ oprav∞ potom slou₧φ p°φkaz CHECK. Funkce AutoSave v urΦenΘm ΦasovΘm intervalu uklßdß zßlo₧nφ kopii systΘmov²ch oblastφ komprimovanΘho disku na bezpeΦnΘ mφsto na p∙vodnφm fyzickΘm disku. A navφc mß u₧ivatel mo₧nost omezit p°φstup na komprimovanΘ disky p°φkazem PASSWD, kter²m nastavφ svΘ heslo. P°φkaz REPORT vypφÜe zprßvu o celkovΘ komprimaci disku i jednotliv²ch typ∙ soubor∙. SDEFRAG je optimalizaΦnφ program pro srovnßvßnφ fragmentovan²ch Φßstφ disku (obdoba Norton Speedisku). Povel SDIR je rozÜφ°enou variantou p°φkazu DIR, TUNER slou₧φ k nastavenφ pom∞ru mezi ·rovnφ komprimace a rychlostφ. UNCOMP dekomprimuje disky. U₧ivatel si vÜak musφ peΦliv∞ ov∞°it, ₧e mß pro vÜechny programy mφsto na p∙vodnφ velikosti disku. Vysok² komfort p°i prßci zajiÜ¥uje p°edevÜφm transparentnφ ovlßdßnφ Stackeru. Prßce s komprimovan²mi v²m∞nn²mi mΘdii (Bernoulli disky Φi normßlnφ diskety) je velmi pohodlnß. StaΦφ prost∞ zvolit komprimaci Bernoulliho disku a hned mßte k dispozici mφsto p∙vodnφch 150 MB cel²ch 300 MB (p°edpoklßdan² reßln² pom∞r 2:1). Kdy₧ komprimovan² disk Φi disketu vyndßte z mechaniky, fungujφ vÜechny ostatnφ disky normßln∞. Pokud zasunete disk(etu) zp∞t, p°i prvnφm Φtenφ se komprimovan² disk(eta) automaticky aktivuje, tak₧e se o nic nemusφte starat.
MenÜφm nedostatkem Stackeru 4.0 je velmi zdlouhavß Φinnost v∞tÜiny ·dr₧bov²ch program∙, kterΘ alespo≥ nevy₧adujφ od u₧ivatele p°φliÜ mnoho pozornosti. I kdy₧ nev∞°φm u Stackeru na inzerovan² kompresnφ pom∞r 2.5:1, pova₧uji jej za nejlepÜφ nßstroj pro komprimaci dat.

Sprßva pam∞ti

To je dnes velmi podstatnß v∞c. PC-DOS 7 v tΘto oblasti nabφzφ dva zajφmavΘ programy, RAMSETUP a RAMBOOST, kterΘ ost°φlen² u₧ivatel nepochybn∞ znß z PC-DOSu 6.3. RAMSETUP nainstaluje RAMBOOST do CONFIG.SYS a p°edß mu °φzenφ. RAMBOOST nahrazuje MemMaker pon∞kud inteligentn∞jÜφm zp∙sobem, pon∞vad₧ je aktivnφ p°i ka₧dΘm zapnutφ poΦφtaΦe a p°φmo umφstφ do pam∞ti vÜechny rezidenty tak, aby ani 1 KB nep°iÜel vniveΦ. Dφky tomu se p°φkazy DEVICEHIGH a LOADHIGH stßvajφ zbyteΦnΘ, a proto jsou odstran∞ny z konfiguraΦnφch soubor∙. Program pracuje ve dvou pr∙chodech. Nejd°φve si vyzkouÜφ vhodnou kombinaci a potom ji pou₧ije. V p°φpad∞ problΘm∙, m∙₧eme vyu₧φvat faktu, ₧e RAMBOOST Φekß p°i spuÜt∞nφ 3 sekundy. Jestli₧e b∞hem tΘto doby stiskneme klßvesu "N", nespustφ se. V p°φpad∞ nouze m∙₧eme pou₧φt p°i startu takΘ klßves F5 a p°eskoΦit CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT. Jestli₧e upravφme kter²koliv ze soubor∙ AUTOEXEC.BAT, CONFIG.SYS, RAMSETUP.INI Φi RAMBOOST.INI, RAMBOOST to okam₧it∞ poznß a znovu najde vhodnou kombinaci. P°i r∙zn²ch pokusech s nastavenφm pam∞ti se mi poda°ilo ho p°inutit k 625 KB volnΘ konvenΦnφ pam∞ti, co₧ ve srovnßnφ s PC-DOSem 6.3 (maximßln∞ 610 KB volnΘ pam∞ti), s Novell DOS 7.0 (maximßln∞ 626 KB volnΘ pam∞ti) a s MS-DOSem 6.20 (maximßln∞ 619 KB volnΘ pam∞ti) pova₧uji za ·sp∞ch.

Programy z dφlny PC Tools

SouΦßstφ systΘmu je zßlohovacφ program Central Point Backup, utility Undelete, Data Monitor a Scheduler. CP Backup, na rozdφl od zßlohovacφho programu z MS-DOSu, podporuje takΘ zßlohovßnφ na pßskovΘ jednotky. Jestli₧e se pracuje s disketami, program pou₧φvß t°i r∙znΘ metody, od b∞₧nΘho p°φstupu p°es DOS a₧ po pou₧φvßnφ DMA pro maximßlnφ rychlost. Po instalaci se nejd°φve provede "test d∙v∞ry" (confidence test), jen₧ urΦφ, zda je uveden² m≤d kompatibilnφ s naÜφ hardwarovou konfiguracφ. Samoz°ejmostφ je komprese dat a ochrann² k≤d, umo₧≥ujφcφ obnovenφ dat i p°i v²skytu chyb. Na pßskßch QIC 40/80 je podporovßn, krom∞ originßlnφho formßtu, takΘ vlastnφ formßt zaruΦujφcφ v∞tÜφ bezpeΦnost. Zßlohovacφ program CP Backup je dopln∞n rezidentnφm Schedulerem, kter² umφ spustit zßlohovßnφ Φi jinΘ operace v p°edem stanoven² Φas.
Undelete spoleΦn∞ s Data Monitorem umo₧≥ujφ obnovit soubor nebo adresß°, kterΘ byly smazßny omylem. Data Monitor je rezidentnφ program, jen₧ sleduje mazßnφ soubor∙. P°i smazßnφ souboru zaznamenß posloupnost klastr∙, kterΘ pat°ily souboru (metoda "Delete Tracking") nebo p°emφstφ cel² soubor do skrytΘho adresß°e (metoda "Delete Sentry"). V obou p°φpadech se ovÜem zvyÜuje mo₧nost budoucφho obnovenφ utilitou UNDELETE.

Zßv∞r

Na PC-DOS 7 je vid∞t skuteΦn² pokrok, kter² nemß nic spoleΦnΘho s neustßl²m p°eÜlapovßnφm Microsoftu na mφst∞. Za zradu svΘho MS-DOSu dostanete vysokou odm∞nu v podob∞ mnoha kompletnφch utilit. Jednφm z hlavnφm lßkadel vÜak je Stacker 4.0, kter² hladce porazφ vÜechny kompresnφ programy Microsoftu. PC-DOS 7 rovn∞₧ p°edstavuje ideßlnφ volbu pro u₧ivatele systΘmu OS/2 Warp, proto₧e mohou lehce p°enßÜet REXX programy a pou₧φvat diskety ve formßtu XDF. PC-DOS jednoznaΦn∞ doporuΦuji vÜem u₧ivatel∙m, kte°φ majφ zßjem zlepÜit v²kon svΘho poΦφtaΦe.




Skok na dalÜφ strßnku Skok na hlavnφ menu Skok na dalÜφ strßnku


Copyright (c) 1993-2000 Michal Poho°elsk²