Autor: Michal Pohorelsky
Uverejneno: CHIP 4/98, str. 137-138
Vyspela grafika pro Warp


Kdyz doslo v roce 1995 k razantnimu nastupu Internetu, prudce se zvysila dulezitost grafickych programu. Prakticky vsechny WWW prohlizece totiz umeji pracovat pouze s grafikou ve formatu GIF nebo JPG. U obrovskeho mnozstvi obrazku, ktere jsou ulozeny v beznych grafickych formatech (BMP, PCX, TGA, TIFF, WPG atd.), je proto nutne provest jejich konverzi na jeden z podporovanych formatu. V systemu OS/2 existuje mnoho aplikaci, ktere muzeme k tomuto ucelu vyuzit. Zde se seznamime s 32-bitovym sharewarovym programem PMView verze 1.0, ktery byl vytvoren v roce 1997. Aktualni verze PMView je sice optimalizovana pro OS/2 Merlin 4.0, ale funguje naprosto spolehlive take pod OS/2 Warp 3.0. Samozrejmosti je rovnez plna podpora systemu HPFS a FAT.
Graficky nastroj PMView patri nepochybne mezi nejznamejsi sharewarove aplikace pro prohlizeni, snimani, upravy a konverze obrazku pod systemem OS/2 Warp. PMView je velmi vsestranny program, ktery rozsahem svych funkci predstihuje i nektere konkurenty ze systemu Windows 95. Podrobna napoveda ke kazde funkci v menu je samozrejmosti. Prinosem je take kvalitni podpora mysi. Aplikacni okno PMView je rozdelena na dve casti. V horni ctvrtine se nachazi celkem sedm menu, ktere vam zprostredkuji vsechny funkce programu. Uzivatel ovsem muze tyto staticka menu vypnout a pouzivat ekvivalentni plovouci menu. Cely zbytek okna je tvoren velkym editacnim oknem, ktere zobrazuje nactene graficke soubory. Silnou strankou PMView je prace s barvami. Krome nastaveni svetlosti, kontrastu a intenzity barev je mozne take upravovat jednotlive slozky v RGB schematu a provest Gamma korekci, coz je nesmirne dulezite pri vyuzivani integrovane podpory pro TWAIN skenery. V pripade potreby muzeme take editovat paletu aktualnich barev, pouzit zajimavy efekt Solarize nebo na obrazek aplikovat mnoho pripravenych (vlastnorucne vytvorenych) efektovych filtru. PMView pracuje ve trech ruznych rezimech - View, Edit a Slideshow. Zatimco rezimy View a Edit umoznuji (s urcitymi rozdily) provadet libovolne manipulace s obrazky, rezim Slideshow vam nabidne velmi komfortni prostredi pro tvorbu grafickych slide-show prezentaci. Zakladnim nosnym prvkem tohoto rezimu je Slideshow Container. S nim primo spolupracuje Slideshow Controller, ktery umoznuje prehravani vytvorenych prezentaci (interni format *.SHW) pomoci ovladani, ktere uzivatel zna ze systemoveho digitalniho video prehravace - zpetne previjeni, stopka, pausa, play. PMView umi cist i zapisovat mnoho grafickych formatu:

Navic program umi nacist grafiku ve formatu Kodak Photo-CD (PCD, max. 6144 x 4096 bodu). Pri nacitani grafiky nepochybne ocenite rozsahlou transparentni podporu MIME souboru.
Obrazky si ovsem muzeme vyrobit take sami. Staci vyuzit mys a nekterou ze ctyr vykonnych integrovanych funkci pro sejmuti vyrezu pracovni plochy, cele plochy, vybrane slozky nebo jen vnitrku vybrane slozky. Diky funkcim v menu Transform lze obrazky snadno zrcadlove prevracet (horizontalne, vertikalne, diagonalne), provadet s nimi ruzne rotace (o 90 stupnu, 180 stupnu, libovolny uhel) ci komfortnim zpusobem menit fyzicke rozmery obrazku. Nactene obrazky i vytvorene vyrezy lze perfektne zvetsovat ci zmensovat (funkce ZOOM), takze prohlizeni drobnych detailu nepredstavuje problem. PMView nabizi rozsahle moznosti pri vlastni konfiguraci. Pokud v menu View aktivujete funkci Options, objevi se clenity dialog s 14 konfiguracnimi zalozkami, ktere maji mnoho parametru.
PMView dusledne pouziva technologii dynamickeho multithreadingu (thready - soucasne bezici vetve vypoctu v jedne aplikaci), coz mu umoznuje provadet vsechny vypocty znacnou rychlosti s vyrazne mensim zatizenim celeho OS. Vetsina kodu PMView byla ovsem vytvorena s optimalizaci na procesor Pentium, takze na procesoru 486DX nelze evidentne dosahnout optimalniho vykonu. PMView 1.0 je celkove velmi kvalitni grafickou aplikaci, ktera muze smele konkurovat i spickovym sharewarovym programum pro Windows 95/NT.



Skok na dalsi stranku Skok na hlavni menu Skok na dalsi stranku


Copyright (c) 1993-2000 Michal Pohorelsky