Autor: Michal Pohorelsky
Uverejneno: CHIP 02/96, str. 82-84
Nova kvalita


Na ceskem softwarovem trhu mely MS Windows vzdy velmi silnou pozici. Pozice Microsoftu se v uplynulych letech zdala byt neotresitelna, protoze Windows byly jedinym lacinym OS s rozumnymi naroky na hardware, ktery se prodaval v lokalizovane verzi.
Presne 22.8. 1995 vsak nastal velmi dulezity zlom, jenz otevrel dalsi kapitolu v bitve operacnich systemu na nasem relativne malem trhu. Firma IBM, presne dva dny pred oficialnim uvedenim anglickych Windows 95, uvedla na nas trh ceskou lokalizovanou verzi celosvetove uspesneho systemu OS/2 Warp. Diky tomu ma prumerny cesky uzivatel konecne moznost si vybrat mezi dvemi prinejmensim rovnocennymi OS v lokalizovane verzi. Pro Microsoft nyni nastava obtizne obdobi, protoze musi obhajit svuj novy operacni system Windows 95 CS pred velmi dobrou alternativou, ktera pres silnou skepsi v roce 1991 dokaze dnes konkurovat i Windows NT. Ackoliv psat i tisknout cesky dokazala jiz puvodni anglicka verze OS/2, kompletne ceska verze muze zaujmout vetsinu uzivatelu.

Snadna instalace

Cely system se dodava v nevelke krabici, ktera v sobe ukryva kvalitni uzivatelsky manual, 2 diskety 3.5" slouzici k zavedeni systemu po zapnuti pocitace a 2 CD obsahujici vlastni OS.
Pred samotnou instalaci systemu se musite rozhodnout, stejne jako u anglicke verze systemu, jestli chcete OS/2 pouzivat pod souborovym systemem FAT (v ramci DOSu) nebo pod vlastnim souborovym systemem HPFS (High Performance File System). Pokud davate prednost snadne instalaci a chcete si moznosti Warpu zatim jenom vyzkouset zvolte klasicky souborovy system FAT. Brzy ovsem pocitite omezenou vykonnost celeho systemu. Protoze OS/2 nelze startovat z prikazove radky (jako Windows 3.x), je zde nutne pouzivat funkci Dual Boot, ktera umi provest prechod mezi OS/2 a DOSem transparetne obema smery. Vetsinu zkusenych uzivatelu nemuze odradit narocnejsi a delsi instalace od pozitku z maximalniho vykonu, takze nepochybne zvoli souborovy system HPFS.
Odmenou jim bude stabilni a rychly system s plnou podporou velkych EIDE pevnych disku a az 254 znaku v nazvech souboru, ktery rovnez zrychli vsechny bezne DOS aplikace. Ackoliv muzeme nainstalovat OS/2 Warp i na prehistoricky pocitac PC 386SX s 4 MB RAM a 80 MB na disku, faktem zustava, ze k praci je realne nutny pocitac PC 486DX s nejmene 8 MB RAM a 340 MB na disku.

Ceske prostredi

Uzivatelske prostredi systemu OS/2 Warp je znacne podobne prostredi Windows 95, ale system OS/2 ho nabizi uz od roku 1991. Vzhledem k relativne velkemu uspechu OS/2 3.0 se IBM rozhodla prelozit do ceskeho jazyka prodejni verzi Full Pack, jenz obsahuje integrovane Windows 3.1, takze potencialni uzivatele mohou dale pouzivat sve soucasne Windows aplikace. Kompletni prevod do cestiny se nevyhnul ani systemovym informacim v textovem rezimu - v originale zustal pouze programek Tvorba systemovych disket a popis programovaciho jazyka REXX.
Uzivatelske rozhrani (nazyvane Workplace Shell) je tvoreno pracovni plochou, Prirucnim panelem a ikonami predstavujicimi poradace ci jednotlive programy. Poradace obsahuji dalsi objekty, ktere predstavuji spustitelne programy, stinove objekty a pripadne dalsi poradace. Ovladani Workplace Shellu je kompletne podrizeno objektove technologii. Vetsinu objektu muzeme vzit a pustit na jiny objekt, coz u ciloveho objektu vyvola pozadovanou operaci. Presouvani, kopirovani ci mazani objektu je tak az trivialne jednoduche. Efektivnim nastrojem pri manipulaci s objekty v poradacich jsou stinove objekty predstavujici spustitelne odkazy na puvodni objekty. Workplace Shell navic dovoluje prakticky neomezene vzajemne vnorovani poradacu. Pokud potrebujeme vytvorit novy objekt, staci aktivovat poradac Sablony, kde si vybereme vhodny typ objektu a zmenime jen nektere jeho vlastnosti.
Kazdemu zacatecnikovi vyrazne pomuze cesky Tutorial, ktery umoznuje pomalu si projit a naucit se vsechny podstatne rysy uzivatelskeho rozhrani vcetne prace s objekty. Soucasti Tutorialu je rovnez tlacitko, ktere vam zobrazi k vetsine operaci odpovidajici postup ve Windows. Prirucni panel je plovouci lista se ctyrmi pevne urcenymi tlacitky Hledat (vyhledava na vybranem disku soubory dle masky), Seznam oken (zobrazuje seznam aktivnich aplikaci a objektu), Zamknout (uzamyka pomoci hesla pracovni plochu) a Ukoncit praci (ukonci bezpecne praci s OS/2), ktere mohou byt doplneny libovolnou kombinaci dalsich tlacitek slouzicich ke spousteni definovanych operaci. Zakladni vyhodou 32bitoveho systemu Warp vuci Windows 95 je dusledne uplatneni preemptivni multitaskingu. To znamena, ze zadna ze spustenych aplikaci si v zadnem pripade nemuze "privlastnit" prostredky systemu a blokovat cinnost ostatnich programu. Windows 95 je hybridni reseni, ktere v sobe nesikovnym zpusobem spojuje 32bitovy svet a znacne nestabilni 16bitovy kod DOSu. Windows 95 sice nabizeji take preemptivni multitasking, ale aplikace Win32 zustavaji uzce propojeny s nestabilnim prostredim DOSu. Pokud tedy budete sve nove (a nakladne) aplikace Win32 provozovat soucasne s puvodnimi aplikacemi Win16 nebo DOSu, dockate se zhorseni celkoveho vykonu. Navic zablokovana aplikace Win16 muze byt snadno pricinou zhrouceni aplikace Win32. Rezim preemptivniho multitaskingu Windows 95 je tedy schopen ochranit aplikace pouze v nekterych pripadech.
Krome toho system OS/2 3.0 umi najednou provadet multitasking se vsemi DOS, OS/2 i Windows aplikacemi, coz je jeho obrovskou vyhodou vuci souperum. OS/2 nabizi take plnou kompatibilitu s Microsoft rozhranim WIN32s verze 1.0 i 1.1 a plne podporuje druhou generaci vlastni technologie DSOM (Distributed System Object Model), ktera tvori podstatnou cast specifikace OpenDoc (hlavni konkurent technologie OLE 2.0).
Na druhem CD Warpu sidli Bonus Pack, coz je balik kvalitnich aplikacnich programu, ktery beznemu uzivateli dava zapomenout na nedostatek optimalizovanych aplikaci pro tento system. Prvni verze ceskeho Warpu, jenz jsem dostal k recenzi, je nabizena jeste s anglickym Bonus Packem. Firma IBM vsak v okamziku, kdy ctete tento clanek, by mela dodavat s OS/2 i cesky Bonus Pack a vsichni dosavadni uzivatele ceske OS/2 budou mit moznost si ho bezplatne vymenit.
Prvni skupinu aplikaci v Bonus Packu tvori IBM Works obsahujici radu mnoho uzitecnych kancelarskych programu: textovy editor, tabulkovy kalkulator, jednoducha databaze, generator grafu a tiskovych sestav, rozsahly elektronicky diar a nekolik dalsich pomucek. IBM Works nabizi vyrazne lepsi sluzby nez hrstka aplikaci dodavana z predchozi verzi 2.1. Vetsina aplikaci z tohoto baliku ma vyborne moznosti exportu i importu (filtry pro RTF, AmiPro, Word, WordPerfect apod.), umi pracovat s makry. Druhou velkou skupinou aplikaci je kompletni sada utilit nabizejicich komfortni pripojeni k Internetu, vcetne implementace TCP/IP, znamych nastroju Gopher, Telnet a World Web Explorer. Internet neni samozrejme jedinou informacni sluzbou, coz doklada take prilozena aplikace Compuserve Information Manager (CIM), ktera umoznuje pripojit se k teto, ve Spojenych Statech, velmi oblibene sluzbe. Do posledni skupiny aplikaci patri terminalovy program HyperAccess Lite, vykonny faxovaci program FaxWorks for OS/2 a aplikace Person To Person (P2P) , ktera by umoznuje v siti provadet vymenu dat pomoci DDE, posilani zprav ci souboru. Na pocitacich s Pentiem, 20 MB RAM a video kartou ActionMedia II muzeme poradat pomoci P2P take videokonference !

Multimedia

Multimedialni podpora, krome ceskeho prostredi, nedoznala zadnych zmen a svymi moznostmi prekonava multimedialni vybavu Windows 95 i Windows NT. Jestlize mate zvukovou kartu, objevi se ihned po instalaci na pracovni plose poradac se srozumitelnym nazvem - Multimedia.
Podpora zvuku je zajistena hlavne Audio prehravacem, ktery dovoluje nejenom prehravat standardni WAV a MIDI soubory, ale take je ruzne michat mezi sebou a modifikovat nekolika zakladnimi efekty. Kazda udalost v uzivatelskem prostredi muze byt doplnena vlastni melodii. Ostrileni uzivatele si rovnez mohou vytvaret jednoduche multimedialni aplikace v internim programovacim jazyku REXX. Mene radostnym faktem je chybejici podpora karty Gravis UltraSound (GUS).
Video prehravac dovoluje prehravat video soubory AVI (v rozliseni 320 x 240 nebo 160 x 120 bodu) nebo animacni soubory FLC a FLI (v rozliseni 640 x 480 nebo 320 x 200 bodu). OS/2 take podporuje technologii MPEG (Moving Picture Experts Group). Standardni soucasti OS je velke mnozstvi video souboru umistenych na instalacnim CD disku. Se starsimi grafickymi kartami (napr. Cirrus Logic 5428, 5430) lze dobre prehravat soubory v rozliseni 320 x 240 pri 15 snimcich za sekundu. S novejsimi 64-bitovymi kartami (napr. S3 864, ATI Mach64) muzeme snadno prehravat soubory s 24 nebo 30 snimky za sekundu. Pokud mate CD-ROM mechaniku tridy DoubleSpeed, je vyhodnejsi prehravat AVI soubory z pevneho disku.

Porovnani systemu

Jednim z kritickych faktoru pri provozovani kazdeho moderniho grafickeho OS je velikost instalovane pameti RAM. Zatimco Windows 3.1 se jeste dnes bezne pouzivaji na pocitacich se 4 MB RAM, nove operacni systemy Windows 95 a OS/2 WARP vyzaduji alespon 8 MB RAM a pokud se rozhodnete pouzivat Windows NT, NeXTSTEP ci prostredi X-Window v Unixu budete potrebovat nejmene 16 MB RAM. Naroky na pamet RAM se vsak budou dale zvetsovat. Microsoft uvede v roce 1996 na trh svuj projekt Nashville (mirne vylepsene Windows 95) a Windows NT 3.52 (implementace GUI z Windows 95, podpora Microsoft Network), jenz spolecne neprekroci soucasne pozadavky na pamet RAM. V roce 1997 Microsoft vypusti do sveta svuj projekt Memphis (zrejme posledni nastupce Windows 95 - bude vyzadovat alespon 12 MB RAM) a dlouho ocekavany projekt Cairo (viz CHIP 10/94, str. 136 a CHIP 6/95, str. 110), jehoz uvedeni na trh bylo znovu odlozeno mimo jine take pro jeho ocekavanou nenasytnost vyzadujici minimalne 24 MB RAM (odhad dle soucasneho stavu). Vysoke naroky systemu MS Cairo vsak budou kompenzovany velkym mnozstvim novych vlastnosti, coz potvrzuje fakt, ze bezpecnostni uroven C2 v dnesnich Windows NT bude dale rozsirena implementaci systemu KERBEROS. Pokud patrite mezi narocne uzivatele a na vasem stole tise sumi PC s procesorem Pentium / 120 MHz s 32 MB RAM mate jistotu, ze naroky nove generace OS vas neprijemne neprekvapi.
Prenesme se vsak zpet do vsedni reality. V dnesnim prumernem pocitaci pracuje procesor 486DX2 / 66 nebo 486DX4 / 100 s operacni pameti 8 MB RAM. To umoznuje relativne slusny beh novych OS Windows 95 a OS/2 Warp, ale nestaci to na provozovani Windows NT. Nicmene jsou zrejme tri veci:

  1. Windows 95 nabizi na zminene konfiguraci o neco lepsi vykon nez OS/2 Warp (diky mnozstvi technickych kompromisu) a ma zrejmou prevahu v hardwarove podpore, ktere kraluje technologie Plug and Play. Souborovy system VFAT, diky sve provazanosti s FAT, nemuze byt dustojnym rivalem souborovym systemum HPFS (OS/2) a NTFS (Windows NT). Osobne si myslim, ze Windows 95 neceka dobra budoucnost, protoze se jim z nekolika ruznych duvodu nepodari zopakovat uspech Windows 3.1.
  2. OS/2 Warp nabizi vuci Windows 95 vyrazne lepsi stabilitu aplikaci. Rozsahle moznosti konfigurace prostredi DOS a Windows 3.x umoznuji velmi presne vyladit vykon vsech aplikaci. Vyspely souborovy system HPFS je v prenosu dat znacne rychlejsi nez FAT i NTFS. Boot Manager umoznuje soucasne pouzivani dvou dalsich libovolnych OS. Integrovany jazyk REXX predstavuje pro zkusene uzivatele mocny nastroj. Technologie DSOM je patrne lepsi nez OLE 2. Se systemem OS/2 se nepochybne budeme stale casteji setkavat i v 21. stoleti.
  3. Windows NT (MS Cairo) je systemem pro 21. stoleti. Nabizi nejlepsi stabilitu aplikacim, ktere mohou fungovat na nekolika ruznych typech procesoru. Svymi schopnostmi se plne vyrovna OS Unix (krome prostredi X-Window a NeXTSTEP), coz plne ospravedlnuje jeho vyssi naroky na hardware. Souborovy system NTFS, pres slabsi vykon vuci FAT, umi ovladat disky do celkove kapacity presahujici 16 miliard gigabajtu a obsahuje radu dalsich velmi pokrokovych rysu. Hlavnimi problemy soucasnych Windows NT jsou cenova nedostupnost, zastarale GUI pochazejici z WfW 3.11 a slaba podpora Internetu. Celkove vsak Windows NT patri, vedle OS/2, mezi nejperspektivnejsi OS blizke budoucnosti.

OS/2 Warp v bezne praxi

OS/2 Warp CZ je sice velmi stabilnim operacnim systemem, ktery svou architekturou i moznostmi prevysuje Windows 95, ale presto v praxi brzy narazite na nekolik problemu.
Prvnim problemem, ktery zdedila ceska verze OS/2, je absence maleho programu umoznujiciho snadne a rychle prehazovani ceske (primarni) a anglicke (sekundarni) klavesnice, coz jsem jiz kritizoval v predchozi recenzi anglicke verze OS/2 Warp.
Druhym problemem je velmi slozita instalace ovladacu zvukove karty do integrovane verze Windows 3.1. Nejdrive musite otevrit poradac Informace a spustit zde ikonu Multimedia. Dostanete se do napovedy, kde vyberete heslo "Pridani zvukove podpory systemu Windows", jenz obsahuje kompletni popis instalace vyzadujici v prvni fazi manualni zasah do konfiguracniho souboru SYSTEM.INI. Pri instalaci ovladace tiskarny pro Windows z CD disku musime pouzit program PMDD presne podle navodu ze souboru README. Seznam nabizenych tiskaren bohuzel presne odpovida Windows 3.1, takze pro novejsi tiskarny (HP DeskJet 520, HP LaserJet 4) je nutne pouzit ovladace dodavane spolu s tiskarnou.
Jestlize nainstalujete system OS/2 Warp CZ na starsim PC pocitaci, ktery obsahuje beznou starsi SVGA kartu bez aktualnich ovladacu, instalacni program Vam podle vysledku hardwarove detekce cipu (Cirrus Logic, S3, Tseng, Western Digital) nabidne jeden ze standardne dodavanych SVGA ovladacu. Takovy postup samozrejme nema chybu, ale presto vas moderni barevny monitor bude temer jiste zobrazovat rezim 1024 x 768 v modu Interlaced ! V cem je tedy problem ? Uzivatel OS/2 nemuze primo nastavit parametry monitoru, takze se musi spolehat, ze mu pouzity graficky ovladac umozni presne nastavit graficky rezim (Windows 95 zde maji naskok a resi nastaveni hardwaru velmi elegantne). Nastavit frekvenci zobrazovani u standardnich ovladacu nelze, takze si musime z poradace Prislusenstvi spustit Systemovy editor OS/2 ve kterem si otevreme soubor D:\IBMVESA\TPADVESA.DOC. V souboru je popis souboru FRATE.DAT (stejny adresar), kde urcime moznosti sveho monitoru. Po modifikaci souboru ukoncime praci systemu a stiskneme RESET.
Ovladac disku formatovaneho na HPFS je v OS/2 Warp CZ bohuzel stale jen 16-bitovy. Takovy system HPFS nabizi sice vetsi rychlost prenosu dat nez FAT, ale 32-bitovy ovladac HPFS386.IFS (soucast OS/2 LAN Serveru 3.0) vam nabidne lepsi stabilitu Workplace Shellu, lepsi sdileni souboru a jeste vetsi rychlost prenosu informaci. Nastesti je tento 32-bitovy ovladac "nelegalne" pristupny na mnoha BBS stanicich venujicich se OS/2.

Celkove hodnoceni

Cesky system OS/2 Warp prinasi novou kvalitu do souboje OS na nasem trhu, ktery uz nastesti neni zalezitosti jedne firmy. Programatori i bezni uzivatele u nas maji nyni k dispozici OS, ktery nabizi vyrazne stabilnejsi prostredi nez Windows 95. Navic uvedenim systemu OS/2 Warp CONNECT 3.0 defitivne Windows ztratily posledni vyhodu vuci konkurenci (podpora siti), ktera pomohla k jejich masovemu rozsireni. IBM je dnes na poli operacnich systemu pro PC silnejsi nez kdykoliv predtim, coz ji dava vybornou pozici pri dalsim prosazovani velmi kvalitniho systemu OS/2.

LITERATURA:

[1] Petr Koubsky: Windows 95
PLAYBOY 12/95, str. 31-33
[2] Michal Pohorelsky: Dlouha cesta k vitezstvi
CHIP 6/95, str. 112-114
[3] Jiri Palyza: Co je ceske,...
CHIP 1/96, str. 84-90
[4] Bedrich Smetana: OS/2 neni polovicni system
PC World 12/95, str. 48-52
[5] Michael J. Miller: Pripravte se na Windows 95
PC Magazine CZ 7/95, str. 76-115
[6] Libor Maly: Ta nase OS/2 ceska...
Computerworld 47/95, str. 13-14



Skok na dalsi stranku Skok na hlavni menu Skok na dalsi stranku


Copyright (c) 1993-2000 Michal Pohorelsky