Autor: Michal Pohorelsky
Uverejneno: New P+C 04/94, str. 32-34
InView 1.07 aneb graficke prostredi misto DOSu


Bohuzel drtiva vetsina uzivatelu PC se dnes nemuze vyhnout nepratelskemu prostredi MSDOSu. Windows 3.1 jsou pouhou nastavbou DOSu a vyzaduji od uzivatele nejen zvladnout kupu novych informaci, ale zaroven vyzaduji podstatne vykonnejsi pocitac. Clovek pouzivajici textovy editor pod Windows na pocitaci 386DX ma stejne nakonec pocit, ze sedi u starozitneho PC-XT. Graficke prostredi Windows spotrebuji podstatnou cast vykonu pocitace a na konkretni aplikaci uz se nedostava. Tak dochazi k tomu, ze uzivatel pracujici se starsim PC byl az donedavna odkazan pouze na MSDOS. Dnes si vsak uzivatel muze vybrat mezi nekolika nastavbami, ktere se k uzivateli chovaji podstatne prijemneji. Jednou z techto nastaveb, ktera se snazi cely MSDOS nahradit, je i graficke operacni prostredi InView od firmy ALCOR.
Pokud chceme s InView pracovat musime vlastnit alespon pocitac PC-286 s 1MB pameti RAM a s 3 MB prostoru na pevnem disku. Prostredi InView podporuje vetsinu nejrozsirenejsich grafickych adapteru Hercules, EGA, VGA a SuperVGA (rezim 800 x 600 bodu). V systemu InView muzeme pouzivat vetsinu bezne dostupnych mysi, coz mohu z vlastni zkusenosti potvrdit. Tento clanek pisu v textovem editoru InView v rozliseni SVGA - 800 x 600 a graficke prostredi ovladam pomoci bezne mysi Genius. InView jsem testoval na dvou vykonnostne odlisnych pocitacich. Prvnim pocitacem bylo firemni, v koutku zastrcene, PC-AT s procesorem 80286 / 12 MHz s 1 MB RAM a pomalym pevnym diskem. Druhym pocitacem byl muj soukromy pocitac s procesorem 80386DX / 40 MHz s 4 MB RAM, sbernici VLB a rychlym pevnym diskem. InView na prvnim pocitaci, vedle o neco pomalejsi odezvy, vykazovalo i vetsi tendenci k zamrznuti pocitace. Je velmi zajimave, ze cetnost spadnuti programu vyznamne poklesla, kdyz jsem prestal k ovladani vyuzivat pouze klavesnici.

Instalace

InView pracuje pod operacnim systemem MS-DOS 3.3 a vyssim nebo pod systemem DR-DOS 5.0 a vyssim. InView se bez zjevnych problemu snese i s MS-DOSem 6.0. Operacni prostredi se dodava na jedine diskete 3.5" nebo 5.25", ktera je opatrena seriovym cislem. Instalacni program SETUP uzivatele v textovem rezimu nejdrive vyzve k urceni:

Instalacni program se uzivatele zepta, zda pro lepsi praci s InView budete chtit upravit soubory AUTOEXEC.BAT a CONFIG.SYS. Instalace probiha zcela bezpecne i pro zacatecnika, ale doporucuji kazdemu aby si overil jake zmeny byly provedeny v inicializacnich souborech. InView se spousti nastartovanim souboru IV.COM.

Manazer programu

Manazer programu je ridici aplikaci InView, ktera je behem prace neustale aktivni. V Manazeru je standardne vytvoreny 4 skupiny, kde muzete umistit sve InView nebo MSDOS aplikace. Samozrejme si kdykoliv muzete vytvorit skupinu novou. Kazda aplikace je reprezentovana vlastni ikonou a nazvem, coz muzeme kdykoliv upravit. Je zrejme, ze autori InView se nechali silne inspirovat prostredim Windows 3.1. Pokud chcete ukoncit nejakou aplikaci nebo dialog InView, potom stejne jako ve Windows pouzijete ALT+F4. Mezi jednotlivymi skupinami muzeme bez problemu ikony premistovat nebo kopirovat. Kdyz zaradime novou aplikaci do skupiny, muzeme vsechny jeji parametry pozdeji upravovat. Uprava parametru se provede jednoduse tim, ze u aktivni ikony stiskneme ALT+ENTER. InView ma celkem 13 vlastnich aplikaci:

  1. EDITOR - Jednoduchy textovy editor s clipboardem.
  2. FILEVIEW - Obycejny prohlizec textovych souboru ASCII.
  3. DBVIEW - Obycejny prohlizec DBF souboru, ktery neumi pracovat se soubory FoxPro.
  4. CONVERT - Konvertor souboru mezi kody ISO 1250 (Windows), Latin2 a Kamenickych.
  5. CLOCK - Bezne nebo digitalni hodiny.
  6. CALC - Kalkulator.
  7. EYES - Hypnotizujici oci.
  8. WALL - Hra typu Arcanoid
  9. LOGO - Propagacni logo InView.
  10. INBASE - Jednoducha databaze pracujici se soubory DBF (format DBASE 3).
  11. ICONER - Pohodlny editor ikon s jejich nastavitelnou velikosti.
  12. SCHEDUL - Planovaci zaznamnik a kalendar.
  13. FILEMAN - Manazer souboru.

Nastroje

Textovy editor je urcen pro editaci ASCII textovych souboru, jako jsou povelove BAT soubory, zdrojove texty programu, soubor CONFIG.SYS apod. Editor snese libovolne dlouhe radky, ale uzivatel si musi dat pozor na format vytvareneho dokumentu. Jedna strana dokumentu se totiz zobrazuje, podle zvoleneho grafickeho rezimu, s rozdilnym poctem radek a sloupcu. Editor zobrazuje najednou:

Prohlizec textu slouzi samozrejme k prohlizeni textovych souboru. Prohlizec databazovych souboru pracuje temer shodne. Otevira databazove soubory formatu DBF a zobrazuje je v podobe tabulky. Cele prostredi InView pracuje s kodem ISO 1250 pro cestinu. Tato kodovaci tabulka ma svuj puvod ve Windows 3.1. Protoze vsak v Cechach i na Slovensku stale hodne uzivatelu pouziva kod Kamenickych, je nutne pouzivat aplikaci Konvertor pro konverzi z kodu ISO 1250 prave do kodu Kamenickych. Hodiny v InView mohou, jak je uvedeno vyse, zobrazovat cas analogove nebo digitalne. Kazdy z rezimu lze nastavit v menu Nastaveni.
Kalkulator slouzi k beznym matematickym vypoctum. Krome zakladnich operaci umi kalkulator take funkce SIN, COS, TAN, LN, LOG, PI, N! a X na druhou. Pri aktivaci prepinace Inv budou tyto funkce pracovat inverzne. Kalkulator umi pracovat s cisly v rozsahu od -1.79 E+308 do 1.79 E+308, a proto zvladne i faktorial cisla 170. V kalkulatoru muzete vyuzit take 1 pamet.

Databaze InBase

Databaze InBase se hodi pro beznou kancelarskou praci. InBase nema zadny programovaci jazyk, ale ma jednoduche ovladani a pracuje se soubory ve standardnim formatu DBF. V InBase muzete databaze vytvaret, doplnovat nebo vymazavat. InBase ma dobre vyresenou tvorbu filtru na zaznamy, ponevadz zde muzeme vyuzit vedle matematickych operatoru i logicke operatory OR, AND, NOT OR a NOT AND. Pouzivanou databazi muzeme vypsat na obrazovku nebo vytisknout na tiskarne. Pro tisk si vsak musime vytvorit tiskovou sestavu (soubor s priponou .REP) nebo etiketu (soubor s priponou .LBL). V pripade potreby muzeme provest IMPORT nebo EXPORT z (do) textoveho souboru. U ciselnych polozek muzeme vypocitavat jejich soucty nebo prumery. Za nedostatek povazuji, ze velikost databaze je omezena pouze na 65536 zaznamu a delka ciselnych polozek je omezena na 19 cislic. Take bych privital moznost prace s Memo polozkami.

Editor ikon

Kazdy program a kazdou skupinu programu reprezentuje ikona. Pokud se vam aktualni ikona nelibi, lze si kdykoliv vybrat jinou. Muze se vsak stat, ze vam nebude libit ani jedna ikona z nabizenych a potom prisel cas si vyzkouset svoji fantazii s editorem ikon. Jedina ikona muze obsahovat hned nekolik obrazku ikon najednou. Zpravidla obsahuje ikonu cernobilou a ikonu barevnou (16 barev). Pri zobrazeni je vzdy vybrana ta ikona, ktera nejlepe odpovida moznostem pouziteho grafickeho adapteru. Jednotlive barvy si uzivatel vybere z palety na spodnim okraji editoru ikon. Velikost ikon lze plynule menit od 8 do 100 bodu (standardne je nastaveno 40 bodu).

Planovaci kalendar

Kdyz si potrebujete poznacit v kolik hodin mate schuzku s obchodnim partnerem nebo v kolik hodin telefonovat, potom s vyhodou pouzijete planovaci kalendar. V kalendari lze nastavit temer libovolne datum z minulosti nebo budoucnosti. Kazdy den je mozne zobrazovat v 6 ruznych casovych pasmech:

Kazdy casovy udaj lze spojit s konkretni udalosti, ktera je popsana textem. Zaroven urcime, zda se ma udalost opakovat ci nikoliv.

Manazer souboru

Pod ikonou "Soubory" se skryva pomerne vykonny Manazer souboru, ktery sice nedosahuje kvalit Manazeru602 verze 2.0, avsak umoznuje pracovat v rezimu Drag and Drop. Souborovy manazer umi vsechny obvykle operace vcetne vyhledavani souboru a formatovani disket. Adresarovy strom se zobrazuje, stejne jako ve Windows, s postupnym rozvinutim podadresaru. Manazer souboru bude bez problemu pracovat i kdyz ho v ramci InView spustime soucasne nekolikrat.

Konfigurace InView

InView muzeme konfigurovat v systemovem menu, ktere se aktivuje v menu System (klavesova kombinace ALT+ESC). Funkce Nastaveni barev nabizi nekolik standardnich barevnych sad, ktere dale mohou byt libovolne upravovany. Funkce Nastaveni klavesnice zobrazuje aktualni rozlozeni klaves na klavesnici a umoznuje uzivateli zmenit rozlozeni klaves. Funkce je temer identicka se svym protejskem z prostredi Windows. Funkce Nastaveni nam umozni presne urcit:

Manazer tisku slouzi k obsluze tiskove fronty, ktera by jinak mohla zablokovat system. Tiskarna je obsluhovana automaticky a uzivatel muze ovlivnit poradi tisknutych textu. Schranka (clipboard) slouzi pro prenos dat blokovymi prikazy v textovem editoru. Vyberete-li nejaky soubor nebo jeho cast k vyjmuti ci okopirovani, system sam zaridi jeho presun ze schranky do cilove aplikace. Posledni zajimavou funkci je NOC (setric obrazovky), ktery po urcene dobe necinnosti uzivatele zacne zobrazovat promenlive motivy na cernem pozadi. Ze tri nabizenych motivu je velmi zajimavy standardni motiv Bounce.

Vady na krase

Tvrdi se, ze neexistuje program, ktery by neobsahoval alespon 1 chybu. InView se bohuzel zatim drzi tradice:

Zaver

Pro koho je urceno InView ? InView je vyhodne prostredi pro kazdeho, kdo nepotrebuje provozovat Windows 3.1, ale nema rad prostredi MS-DOSu. InView prevzalo vetsinu klavesovych zkratek z Windows a nabizi zajimave aplikace. InView umoznuje, stejne jako Windows, spustit nekolik programu najednou. InView neumi techniku DDE ani OLE, avsak jen malo uzivatelu tyto techniky pouziva. Navic se InView prodava za pouhych 860 Kc, coz ho cenove stavi vedle Manazeru602, ktery nabizi podstatne mene sluzeb. Myslim si, ze InView 1.07 nabizi solidni pomer cena/vykon, a proto patri mezi dobre programy na nasem trhu.




Skok na dalsi stranku Skok na hlavni menu Skok na dalsi stranku


Copyright (c) 1993-2000 Michal Pohorelsky