Autor: Michal Pohorelsky
Uverejneno: New P+C 03/93, str. 31
QEMM versus EMM386


S tim, ze MS-DOS ma pro operacni pamet k dispozici maximalne 1 MB pameti se uzivatele museji vyrovnat uz radu let. Vzhledem ke konstrukci podminenym omezenim muze MS-DOS dokonce vyuzivat primo pouze prvnich 640 KB. Dalsich 384 KB nebylo pro MS-DOS dlouho pristupnych, nebot tuto oblast obsadila videopamet a BIOS. Zmenit tuto nocni muru muze pomoci teprve MS-DOS od verze 5.0, za predpokladu, ze mate pocitac AT/286 nebo lepe AT/386 s alespon 1 MB pameti. Jste-li vlastnikem AT/286 s 1 MB muzete pro beh DOSu vyuzit HIGH memory a usetrit tak 43 KB pameti.
Volny pruchod radosti mohou dat vlastnici pocitacu AT/386 (staci SX) s vice jak 1 MB pameti, ponevadz ziskaji nemennych 620 KB pameti. Vlastnici AT/386 totiz mohou vyuzit sluzeb pametoveho manazeru, ktery se v MS-DOS 5.0 nazyva EMM386. Radost techto uzivatelu vsak nemusi mit dlouhe trvani. Pri pouziti EMM386 klesne rychlost grafickeho vystupu na 39 procent a rychlost matematickych operaci na 59 procent. Zprumerovano to znamena pokles vykonu systemu na polovinu ! EMM386 umi ovladat pameti EMS i XMS a dale v DOSu bloky UMB. Bohuzel pokles vykonu neni jedinou slabinou tohoto manazeru. Jeho nejvetsi slabinou je chybejici inteligence. EMM386 napriklad zavadi programy vyjmenovane v CONFIG.SYS tvrdohlave v tom poradi, v nemz jsou uvedeny. Jestlize se pak nejaky program do volneho bloku UMB nevejde, zavede se mlcky do konvencni operacni pameti. Jednou z alternativ muze byt pouziti pametoveho manazeru QEMM386 od americke firmy Quartedeck. Na nasem trhu se QEMM386 prodava priblizne za 2600 Kc. QEMM386, stejne jako EMM386, ma smysl pouzivat pri alespon 2 MB pameti. QEMM dokaze na rozdil od EMM386 spravovat rozsirenou (expanded) i pridavnou (extended) pamet podstatne pruzneji, nebot oba typy pameti jsou druzeny dohromady a programy mohou podle volby vyzadovat rozsirenou nebo pridavnou pamet. Prakticke je u QEMMu take to, ze stisk klavesy ALT po "bootovani" zabrani jeho instalaci. QEMM take muze premapovat ROM BIOS pomoci technologie oznacovane Stealth. S Windows 3.1 je QEMM kompatibilni, ale neumi vytvaret instalace rezidentnich programu v relaci DOSu.
QEMM doprovazi nekolik velmi uzitecnych programu. V prvni rade se jedna o program OPTIMIZE.COM, ktery s pomoci 3x bootu pocitace dokaze optimalnim zpusobem nastavit parametry pro QEMM. Pri bootu nejdrive zjisti jake rezidenty a v jakem poradi se zavadeji do pameti, potom najde optimalni konfiguraci a nasledne zmeni CONFIG.SYS nebo i AUTOEXEC.BAT. Dalsim vyznamnym pomocnikem je MFT.EXE, ktery je ponekud jednodussi variantou programu SYSINFO z baliku Norton Utilities. MFT dokaze otestovat pritomnost manazeru QEMM a rozdeleni pameti pro jednotlive programy. Zajimavou funkci jsou rovnez doporuceni (Hints), coz Vam zobrazi doporuceni jak nejlepe optimalizovat vykonnost sveho pocitace. Pri analyze pameti muze byt velmi uzitecny maly program QEMM.COM, ktery Vam zobrazi presne rozlozeni pameti a vsechny programy, jenz se zde nachazeji spolu s dalsimi podrobnostmi. Pokud vlastnite grafickou kartu VGA a pracujete vyhradne v textovem rezimu, mate jeste dalsi moznost. Pokud pri vyvolani EMM386 pridate volbu /I=A000-B7FF, muze tato oblast videopameti byt zahrnuta do operacni pameti. Vysledkem je prekvapivych 710 KB volne konvencni pameti. U manazeru QEMM386 stejnou cinnost zajistuje maly programek VIDRAM.COM.
Na zaver musim konstatovat, ze moznosti a schopnosti manazeru QEMM386 jsou vyrazne vyssi proti manazeru EMM386 z MS-DOSu, a nelze nez pouzivani QEMM386 doporucit. Jedinou nevyhodou je, ze QEMM neni zadarmo a musi se dodatecne koupit.




Skok na dalsi stranku Skok na hlavni menu Skok na dalsi stranku


Copyright (c) 1993-2000 Michal Pohorelsky