Autor: Michal Pohorelsky
Uverejneno: Softwarove noviny 01/98, str. 68-69
Neobvykla objektova kancelar


Ackoliv se rodina vseobecne znamych procesoru 486DX4 zacala prosazovat na trhu jiz v zari 1994, znacne mnozstvi ceskych uzivatelu dodnes pracuje s pomalejsimi procesory tridy 486 nebo 386, ktere aktualnim operacnim systemum Windows NT/95 a OS/2 Warp nemohou poskytnou dostatecny vykon. V teto situaci ma uzivatel, ktery nema chut neustale plenit svou penezenku, pouze dve moznosti - zustat v systemu Windows 3.x nebo zvolit alternativni objektove graficky system jakym je treba Geoworks Ensemble 2.01 (GEOS).
Prvni verze systemu GEOS se objevila jiz v roce 1990. Byla subtilni, vykonna a v mnoha ohledech pozoruhodne progresivni (design, preemptivni multitasking). Mela vsak jednu vyraznou marketingovou nevyhodu. Na trh se totiz dostala soucasne s "uzasne stabilnimi" Windows 3.0. GEOS verze 2.0, ktery se objevil v zaveru roku 1993, bohuzel opet zustal na delsi dobu v temnem stinu nastupujicich Windows 3.1x. Autorska firma Geoworks se proto rozhodla optimalizovat svuj system pro mobilni a celularni komunikacni zarizeni (inteligentni telefon, PDA), coz GEOSu verze 3.0 konecne prineslo uznani a dobrou pozici na trhu.

Obtizna instalace

Sverazne operacni prostredi Geoworks Ensemble 2.01 pracuje nad systemem DOS stejne jako 16-bitova Windows. System GEOS, ktery u nas rozsiruje prostejovska firma Vahal, lze v MS-DOS prostredi snadno nainstalovat z 5 disket (3.5"). Pokud ovsem mate rychly pocitac s Pentiem, musite se vyporadat s vyraznym nedostatkem instalacniho programu. Na rychlejsich pocitacich totiz dochazi k fatalnimu casovemu konfliktu v instalacnim programu (interni chyba KR-01 ci KR-09). Tento problem lze sice vyresit maximalnim zpomalenim pocitace, ale uzivatel je donucen provest odborny manualni zasah do hardwarove konfigurace. Pokud navic budete pouzivat GEOS v ramci operacniho systemu Windows 95 nebo PC-DOS 7.0, musite aktivovat prikaz SETVER.
GEOS ma mimoradne male naroky na konfiguraci pocitace: procesor 286 (386SX), 2 MB RAM, VGA karta, VGA monitor a mys. System pracuje predevsim v zakladnich rezimech s 16 barvami - EGA (640x350), VGA (640x480) a SVGA (800x600). Po instalaci Vam ceska verze systemu obsadi asi 14 MB prostoru. Je dobre vedet, ze pri instalaci (i pozdeji) lze urcit ovladac k tiskarne.

Zakladni aplikace

Uzivatelske prostredi GEOSu ma mnohem blize k unixovskemu Motifu nez k Windows 95 (stejne jako ceske graficke prostredi InView 2.x). Vlastni prostredi, jenz funguje dusledne ve 3D, ma vuci ostatnim grafickym systemum tri prekvapive vlastnosti. Prvnim prekvapenim je plovouci Expres-menu obsahujici casto pouzivane a uzitecne cinnosti (utility). Druhym prekvapenim je tlacitko pro prispendleni aplikacniho menu. Tlacitko umoznuje "vytrhnout" aplikacni menu z hlavni nabidky tak, ze z menu se stane samostatne okno, ktere si muzeme premistit na libovolne misto. Poslednim prekvapenim je systemovy adresar Prislusenstvi. Jeho sluzby ocenite zejmena pri pouzivani drobnych aplikaci.
Jednou z nejdulezitejsich zakladnich GEOS aplikaci je GeoManager, ktery ridi praci systemu. GeoManager v sobe sdruzuje funkce programoveho i souboroveho manazeru. V GEOSu tvori zakladni okno, jenz obsahuje efektni ikony reprezentujici jednotlive programy. Ikony nejsou sdruzovany do pojmenovanych skupin, takze jejich usporadani muze presne sledovat adresarovou strukturu. Maximalni podpora presouvani pomoci mysi (drag & drop) umoznuje velmi efektivne provadet vsechny zakladni operace se soubory a dokumenty. Vetsina uzivatelu take oceni tri specialni systemove poradace - World, Dokument a DOS.
GeoDex je jednoduchy adresar se zajimavym designem a schopnosti primo vytacet telefonni cisla. Jednotlive zaznamy lze tridit, prohledavat a tisknout. GeoPlanner vystupuje v roli planovaciho zaznamniku. Udrzuje prehled o vasich aktivitach, planuje i periodicke udalosti, a pokud ho nastavite, pripomene se vam v pravy cas zvukovym znamenim. Oba programy jsou pritom uzce propojeny.
Prekvapivym vykonem disponuji utility Calculator a Scrapbook (komfortni obsluha zapisniku). Kalkulacka krome vedeckych funkci ma nekolik pametovych mist a virtualni papirovou pasku. Prinosem muze take byt siroka paleta konverznich funkci mezi anglickou a metrickou soustavou. Aby tech funkci snad nebylo malo, uzivatel muze vyuzit i soubor dialogu pro nejbeznejsi rodinne, obchodni, financni a statisticke vypocty. Mezi standardni aplikace patri jednoduchy ASCII editor a klasicky komunikacni program GeoComm, ktery bohuzel podporuje pouze jeden prenosovy protokol - XMODEM. Trojice programku GeoBanner, Solitaire a Tetris je vicemene urcena pro zabavu uzivatele. Podrobna napoveda se v GEOSu da vyvolat pomoci tlacitka pro napovedu v pravem hornim rohu aplikacniho okna nebo take na mnoha dalsich mistech, kde se vztahuje primo k urcite cinnosti. Velkou prednosti GEOSu je schopnost obchazet archaicke omezeni DOSu ve jmenech souboru (8+3). Nazvy GEOS souboru mohou byt az 32 znaku dlouhe a mohou v libovolnem poradi obsahovat vsechny viditelne ASCII znaky krome "\",":","?" a "*".

GeoCalc

Tabulkovy kalkulator GeoCalc slouzi pro praci s daty a jejich zobrazovani pomoci grafu. Tabulku tvori bunky usporadane do 8192 radku a 256 sloupcu. Pokud nam zejmena u slozitejsich tabulek prekazi neprehlednost oznacovani pomoci pismen a cislic, muzeme si (pro vetsi prehlednost) jednotlivou bunku nebo skupinu bunek pojmenovat. U tabulky je mozne vyuzit styly, ktere obsahuji informace o formatovani bunky (treba format cisla, font, zarovnani, barvu, oramovani, vypln). GeoCalc obsahuje priblizne 100 funkci rozdelenych podle sveho typu do osmi skupin (financni, informacni, logicke, matematicke, statisticke, retezcove, casove a trigonometricke), ktere odpovidaji standardu Lotus 1-2-3. Kazda funkce provadi vypocty s jednou nebo nekolika hodnotami (argumenty). Argumentem muze byt ciselna hodnota, textovy retezec, odkaz na bunku, funkce nebo vzorec. Aplikacni prostredi GeoCalcu je mozne znacne redefinovat pomoci dialogu Prizpusobeni list s nastroji. Slabym mistem programu jsou jen chybejici importni a exportni filtry. K dispozici je pouze import z CSV, DBF, WKS a WK1 (Lotus 1-2-3).

GeoDraw

Vektorovy kreslici program GeoDraw umoznuje snadnou tvorbu ruznych nacrtku, firemnich znacek a dalsich vektorovych objektu. U vektoroveho kresliciho editoru jsou vsechny objekty (zakladni geometricke tvary a krivky) popsany matematicky svymi parametry (souradnicemi, polomerem, tecnami apod.). Diky tomu s nimi muzeme manipulovat, menit jejich rozmery, barvu i poradi, v jakem se navzajem prekryvaji. Mezi zakladni objekty GeoDraw patri: cara, lomena cara, text, Bezierova krivka, ctverec, obdelnik s kulatymi rohy, kruznice, elipsa, elipsovy oblouk a elipsova vysec. Pro kazdy nakresleny objekt lze zvolit barvu vyplne, barvu obrysove cary a Gradientni vypln. Velkou prednosti GeoDraw jsou graficke styly, transformace obrazku, konverze obrazku a rozsirene atributy.
Aplikacni prostredi editoru GeoDraw je mozne znacne redefinovat pomoci dialogu Prispusobeni list s nastroji. Vuci svemu okoli ma GeoDraw vyhodu v dobre podpore importnich a exportnich filtru. K dispozici je import/export do BMP, CLP, GIF, PCX a TIFF.

GeoFile

Databaze GeoFile umoznuje komfortne provadet jednoduche databazove operace. GeoFile implicitne pracuje s vlastnim formatem databaze, ktera muze obsahovat nasledujici typy poli: Obecne(text), Cele cislo, Realne cislo, Datum, Cas a Vypoctene pole. Editovani databazovych polozek probiha vyhradne v editacnich formularich, ponevadz GeoFile nema zadny ekvivalent k rezimu BROWSE, ktery je dobre znam vsem uzivatelum XBASE. Pri editovani polozek muzeme urcit rozsah editovanych polozek nebo pouzit vyberovy filtr s 87 funkcemi. Hlavni slabinou programu je ovsem absence programovaciho jazyka. Slabym mistem programu jsou take chybejici importni a exportni filtry. K dispozici je pouze import z CSV, WKS, WK1 (Lotus 1-2-3) a DBF (dBASE; MEMO polozka je ignorovana !).

GeoWrite

Textovy editor GeoWrite patri mezi nejvykonnejsi aplikaci v systemu. Umoznuje vytvaret a tisknout atraktivni dokumenty s pusobivou grafikou ci ruznymi obrazky. Svymi vlastnostmi muze smele konkurovat i "velkym" editorum pro Windows. GeoWrite komfortnim zpusobem podporuje sablony, kontrolu pravopisu, thesaurus, pravitka, mrizky, vodici cary, anotace, zmeny meritka apod. GeoWrite rovnez uzivateli nabizi rozsahle DTP moznosti pri praci s grafikou (napr. natekani textu do grafickeho objektu).
Slabym mistem programu jsou jen chybejici importni a exportni filtry. K dispozici je pouze import z T602, ASCII, DCA/RFT, WKS, WK1, MS Word 3.0-5.5, MultiMate, WordPerfect 5.0-5.1 a WordStar 4.0-7.0.

Hodnoceni

Tri roky stare operacni prostredi Geoworks Ensemble 2.01 porad presvedcive dokazuje, ze nam firmy Microsoft a IBM stale neco dluzi. System GEOS je spickovou vizitkou genialniho tymu programatoru, kteri byly marketingove prevalcovani "lepsimi" operacnimi systemy.




Skok na dalsi stranku Skok na hlavni menu Skok na dalsi stranku


Copyright (c) 1993-2000 Michal Pohorelsky