Na tΘto off-line ukßzce strßnky nejsou aktivnφ odkazy. Po kliknutφ na odkaz vßs p°enese na adresu www.cholina.cz.

CholinÜtφ rodßci - StarostovΘ obce - Zßkladnφ data z d∞jin obce - V²znamnΘ pamßtky obce

Obec Cholina le₧φ na okraji HanßckΘ roviny v podh∙°φ zalesn∞nΘho vrchu Rampach asi 5 km ji₧n∞ od m∞sta Litovle. StarobylΘ osφdlenφ tohoto kraje doklßdajφ ΦetnΘ archeologickΘ nßlezy. V pφsemn²ch pramenech je poprvΘ p°ipomφnßna ji₧ roku 1131, kdy jejφ Φßst pat°ila olomouckΘ kapitule. Pozd∞ji se vesnice ocitla v rukou drobn²ch i v∞tÜφch feudßl∙. Roku 1546 ji Vßclav Haugvic z Biskupic prodal m∞stu Olomouci, kterΘ z∙stalo jejφm vlastnφkem a₧ do zruÜenφ poddanstvφ v roce 1848.

Od roku 1850 byla Cholina samostatnou obcφ politickΘho a soudnφho okresu Litovel (od roku 1960 okresu Olomouc). Od 2.poloviny 19. stoletφ pro₧φvala vesnice dlouhΘ obdobφ hospodß°skΘ prosperity a vÜestrannΘho rozvoje. Vznikla zde °ada hospodß°sk²ch spolk∙ a dru₧stev, obyvatelΘ se vy₧φvali v bohatΘm spolkovΘm, spoleΦenskΘm a kulturnφm ₧ivot∞. CholinÜtφ rolnφci se v²znamn∞ podφleli na industrializaci a poΦeÜt∞nφ m∞sta Litovle na sklonku 19. stoletφ a celkovΘm hospodß°skΘm povznesenφ hanßckΘho venkova. Majφ rovn∞₧ velkΘ zßsluhy na vybudovßnφ mφstnφ drßhy Litovel - Senice na HanΘ, uvedenΘ do provozu na samΘm poΦßtku 1. sv∞tovΘ vßlky v roce 1914.

V tomto obdobφ vzeÜla z Choliny °ada osobnostφ, kterΘ dokßzaly sv²m v²znamem p°ekroΦit horizonty rodnΘ obce. Pat°φ k nim zejmΘna agrßrnφ politik, redaktor a hospodß° Josef Svozil (1847-1931) a MUDr. Jan SmyΦka (1855 a₧ 1927), v∙dΦφ osobnost v ₧ivot∞ ΦeskΘho Litovelska. Na konci 19. stoletφ se v Cholin∞ narodili i populßrnφ lidovφ hanßΦtφ vyprav∞Φi "strΘΦek K°≤pal - Valentin èindler (1885-1957) a "JozΘfek Melhoba" - Vßclav èindler (1893 a₧ 1952).

Rozvoj vesnice zbrzdila teprve velkß hospodß°skß krize t°icßt²ch let, nßsledujφcφ lΘta n∞meckΘ okupace a povßleΦnΘ zvraty spoleΦensk²ch pom∞r∙, kterΘ naruÜily kontinuitu jejφho p°irozenΘho v²voje. SouΦßstφ tzv. socializace venkova v padesßt²ch letech byla likvidace soukrom²ch ₧ivnostφ a zejmΘna kolektivizace, v jejφm₧ rßmci bylo v Cholin∞ ustaveno jednotnΘ zem∞d∞lskΘ dru₧stvo.

V roce 1960 byla k obci p°ipojena sousednφ ves DubΦany a v roce 1980 i Bφlsko a LouΦka. Se zm∞nou spoleΦensk²ch pom∞r∙ po listopadu 1989 byla v roce 1990 obnovena obecnφ samosprßva, administrativn∞ p°ipojenΘ obce se osamostatnily a vesnice vstoupila do nejnov∞jÜφ etapy sv²ch d∞jin, spojenΘ s transformacφ hospodß°skΘho, politickΘho i spoleΦenskΘho ₧ivota a s hledßnφm p°eruÜenΘ kontinuity svΘho v²voje.

K nejhodnotn∞jÜφm pamßtkßm obce pat°φ farnφ kostel Nanebevzetφ Panny Marie, p°ipomφnan² ji₧ roku 1326. Od roku 1637 se konaly pouti k zßzraΦnΘ soÜe Panny Marie CholinskΘ. DneÜnφ podoba kostela je v²sledkem jeho novogotickΘ p°estavby, ukonΦenΘ roku 1867. V blφzkosti kostela stojφ baroknφ budova fary z roku 1733 a cennß baroknφ socha sv. Barbory z roku 1715. V 15.stoletφ zde byl sepsßn Cholinsk² antifonß°, pam∞tnφ kniha fary byla zalo₧ena roku 1716. Zajφmavostφ obce je i "Svatß voda" s kapliΦkou z. roku 1693. O historii obce a ₧ivot∞ jejφch obyvatel v minulosti i p°φtomnosti se m∙₧e nßvÜt∞vnφk pouΦit v jedineΦnΘm vesnickΘm muzeu, umφst∞nΘm v budov∞ obecnφho ·°adu.

Citovßno z publikace: Miroslav Koudela: Pam∞ti obce Choliny, Danal Olomouc 1996