nadpis

 

PoΦφtaΦovΘ Φipy byly natolik zdokonaleny, ₧e se dokß₧φ p°ipojit i na mozkovΘ neurony

V∞dci vyvinuli poΦφtaΦovΘ Φipy, kterΘ se dokß₧φ p°φmo napojit na mozkovΘ bu≥ky. P°edpoklßdajφ, ₧e tzv. neuroΦipy mohou b²t jednou pou₧ity keáspojenφ malΘ kamery p°φmo sámozkov²mi bu≥kami, a pomoci tak slep²m lidem vid∞t.

U₧ nynφ m∙₧e vÜak v²zkum osv∞tlit to, jak neurony komunikujφ a jak je tvo°ena pam∞¥. V²zkumn² t²m na KalifornskΘm institutu technologie vyvinul silikonovΘ Φipy na zßklad∞ standardnφ integrovanΘ, elektromagnetickΘ techniky. ╚ipy jsou pokryty Üestnßcti jamkami o velikosti poloviny pr∙m∞ru lidskΘho vlasu. Ka₧kß jamka je spojena s poΦφtaΦem. V∞dci vyplnili ka₧dou z nich nervov∞ ₧ivenou substancφ, pak umφstili individußlnφ neurony zámozk∙ embriφ krys do ka₧dΘ tΘto jamky a nechali je r∙st. Neurony p°erostly st∞nu odd∞lujφcφ jamky a spojily se jeden kádruhΘmu jako váprocesu v²voje mozku. V∞dci se proto domnφvajφ, ₧e by se eventußln∞ mohly tyto Φipy vyu₧φvat i kázlepÜenφ n∞kter²ch funkcφ mozku.

p°elo₧ila Helena HlavßΦkovß, helena.hlavackova@pedf.cuni.cz, IT KtchV PedF UK Praha

zdroj: Rick Weiss, Washington Post, "Computer chips developed that bind to brain neurons", The Seattle Times, 28. 10. 1997


© 1997, IT PedF UK Praha