Reverb

Vß₧enφ homestudiovφ experti, zvuka°i, profφci, , amatΘ°i a v∙bec vÜichni. Tyto °ßdky bych cht∞l v∞novat v∞ΦnΘ pamßtce jednoho z nejpou₧φvan∞jÜφch efekt∙ v historii lidstva, kter² nese hrdΘ jmΘno REVERB.

Reverb je bezpochyby jednφm z nejpou₧φvan∞jÜφch efekt∙ v∙bec. Je to dßno tφm, ₧e pomßhß vytvß°et iluzi prostoru a prostor jak je nßm znßmo je v∞c, kterß nßs neustßle obklopuje ( odpus¥te mi ty °eΦi, ale chci aby jste pochopili, ₧e reverb nenφ jen nßzev pro krabici, kterou mßm ve studiu proto₧e ji majφ koneckonc∙ vÜechna studia, kterß znßm). Poj∩me si ukßzat na p°φkladu krok za krokem jak vlastn∞ vÜechno funguje v realit∞ a porovnejme to s parametry se kter²ma se m∙₧ete setkat na VaÜich p°φstrojφch a plug in modulech .

TEORIE NEN═ NIKDY DOST

ZaΦal bych tφm, ₧e zvuk jak je znßmo se Üφ°φ vÜemi sm∞ry. NaÜe uÜi a mozek spoleΦn∞ vnφmajφ a nßsledn∞ vyhodnocujφ vzdßlenost a prostor kter²m se zvuk Üφ°φ. UrΦitΘ procento zvukov²ch vln k nßm dorazφ p°φmou cestou a pom∞rn∞ velkΘ procento naopak p°es r∙znΘ odrazy od st∞n nebo chcete li p°ekß₧ek, kterΘ se nachßzejφ v  prostoru. Tyto zvukovΘ vlny k nßm dorazφ s urΦit²m zpo₧d∞nφm oproti t∞m co k nßm jdou p°φmo. Jestli₧e je povrch hodn∞ odraziv² potom se k nßm samoz°ejm∞ vrßtφ velkΘ mno₧stvφ zvukov²ch vln a naopak pokud je povrch pohltiv² potom k nßm dorazφ menÜφ procento odraz∙. Rychlost zvuku je konstantnφ a udßvß se hodnota 344 metr∙ za sekundu ( pro Ü¥ouraly uvedu, ₧e je to p°i teplot∞ 20┤C @ 0m nad mo°em a to pr² jeÜt∞ taky nenφ moc p°esnΘ proto₧e jeÜt∞ zßle₧φ na vlhkosti, viskozit∞ atdà). P°esto zvuk, kter² k  nßm jde p°φmo bez jak²chkoliv odraz∙ , dorazφ jako prvnφ v pom∞rn∞ v krßtkΘm ΦasovΘm ·seku k naÜφm uÜφm . Toto je naz²vßno p°φm² zvuk anebo DIRECT SOUND . ZvukovΘ vlny, kterΘ se naopak p°i svΘ cest∞ k posluchaΦi nejprve odrazφ od povrchu st∞n, strop∙, podlah.a pak teprve dorazφ k posluchaΦi jsou naz²vanΘ REFLECTED SOUND ( odrazy ). Tyto zvukovΘ vlny k nßm dorß₧ejφ ze zpo₧d∞nφm jak je popsßno v²Üe a p°ichßzejφ k  nßm z r∙zn²ch sm∞r∙.

Dφky tomuto zpo₧d∞nφ m∙₧eme slyÜet zvuk i p°esto, ₧e zdroj zvuku ji₧ utichnul.





Jsme-li v mφstnosti, m∙₧eme zvuk, kter² slyÜφme rozd∞lit na t°i fßze. Jak sami uvidφte, zaΦneme se postupn∞ dostßvat k  parametr∙m, se kter²ma se m∙₧ete setkat na VaÜich procesorech. Poj∩me si tedy ukßzat mal² p°φklad.

  1. Jsme ve velkΘ mφstnosti kde se nachßzφ zdroj zvuku (rßdio, televize, nadßvajφcφ tch²n∞, prost∞ cokoliv nebo kdokoliv).
  2. Prvnφ co slyÜφme je tzv. P°φm² zvuk (Direct sound ).
  3. Se zpo₧d∞nφm, kterΘ je danΘ velikostφ mφstnosti uslyÜφme prvnφ odrazy ( early reflection ).
  4. .

  5. Po early reflections, se zvuk odrazφ v mφstnosti jeÜt∞ mnohokrßt. T∞chto odraz∙ je spousta a jejich kombinace se stßvß pro nßs vnφmatelnß jako reverberation ( dozvuk ), kterß pomalu doznφvß. Tento dozvuk je subjektivn∞ jin² ne₧ early reflections

Jak² se zvuk chovß v uzav°enΘ mφstnosti m∙₧ete vid∞t i na nßsledujφcφm obrßzku.

Mezi p°φm²m zvukem a prvnφmi odrazy je jak jsem se zmφnil je urΦitß Φasovß prodleva. Tuto Φasovou prodlevu m∙₧ete na efektov²ch procesorech nalΘzt pod nßzvem pre û delay. Co je podstatnΘ si uv∞domit je to , ₧e p°φm² zvuk , pre-delay a prvnφ odrazy vytvß°ejφ spoleΦn∞ iluzi o velikosti prostoru ve kterΘm se zvuk nachßzφ. V∞tÜφ pre delay se rovnß pocitu v∞tÜφ mφstnosti a naopak. Pro definovßnφ absorpce materißlu mφstnosti ve kterΘ se zvuk nachßzφ bychom nem∞li zapomenout na parametr decay, kter² urΦuje dobu dozn∞nφ reverberation . Ve v∞tÜin∞ p°φpadu je to Φas kter² dozvuk pot°ebuje k dosa₧enφ ·rovn∞ -60 dB ( RT 60 ) . Dlouh² decay se rovnß mφstnosti nap°. s kamenn²mi obklady (cca 6 sek. ) a naopak mal² decay se rovnß mφstnosti (cca 0.2 sekundy ), kterß obsahuje velkΘ mno₧stvφ pohltivΘho materißlu. Abychom ovÜem pochopili jak nastavit reverb v naÜich nahrßvkßch je t°eba zabrousit od parametr∙ efektovΘho procesoru zpßtky do reßlnΘho ₧ivota.

V p°irozenΘm prost°edφ nßm reverb dßvß informaci o prostoru kter² nßs obklopuje. Jestli₧e slyÜφme zvuk s velk²m dozvukem a mal²m procentem p°φmΘho zvuku znamenß to, ₧e zvuk je od nßs pom∞rn∞ daleko, proto₧e zvuk, kter² je blφzko nßs mß pom∞rn∞ velkΘ procento p°φmΘho zvuku. Z toho vypl²vß, ₧e p°i prßci ve studiu, kde se nahrßvß zvuk v∞tÜinou v dob°e utlumenΘm prostoru m∙₧eme vytvo°it iluzi katedrßly atd. jednoduch²m mixovßnφm pom∞r∙ mezi direct sound a reverberation (dozvukem ). Ale to nenφ asi nic novΘho. Vφce direct sound se rovnß pocitu zvuk je blφzko a naopak. DalÜφm p°φkladem m∙₧e b²t situace, kdy se nachßzφme ve velkΘ mφstnosti a zvuk je od nßs pom∞rn∞ daleko. Budeme li se blφ₧it ke zdroji zvuku hlasitost direct sound se bude zv∞tÜovat, dozvuk si ovÜem na druhou stranu bude uchovßvat stßle stejnou ·rove≥.

Nest∙j mi na Hlav╠!

Dovolte mi te∩ pronΘst pßr v∞t o jednom z m²ch zlozvyk∙, kter² jsem si s sebou p°ivezl do Anglie. P°i efektovßnφ nßstroj∙ jsem vybral jeden efekt, do kterΘho jsem p∞kn∞ zabalil nahrßvku asi jako balφΦek k  narozeninßm a poslal jsem to zßkaznφkovi. Jen₧e najednou nßs tady uΦφ. ╚lenovΘ kapely nikdy nestojφ na stejnΘm mφst∞, tudφ₧ i reverb, logicky, nem∙₧e b²t pro vÜechny nßstroje stejn². Co s tφm. Byl jsem zvykl² dßt na celou nahrßvku ve finßle stejn² reverb a te∩ se dozvφdßm, ₧e je to Üpatn∞??? NΘ nebojte se, zase tak ÜpatnΘ to nenφ. Tahle technika se snese v dneÜnφ populßrnφ hudb∞. Praxe ve studiu je ovÜem takovß, ₧e se pou₧φvß vφce efekt∙ s r∙zn²m nastavenφm aby se vytvo°ila v∞rnß iluze p°irozenΘho prost°edφ, pokud je to samoz°ejm∞ po₧adovßno. To na co jsem cht∞l p°edevÜφm ukßzat je vnφmßnφ jednotliv²ch p°φstroj∙ . Prost∞ nejsou to jenom krabiΦky ve studiu, ale jsou to p°φstroje u kter²ch bychom m∞li logicky uva₧ovat a citliv∞ volit ty parametry, kterΘ pomßhajφ realizovat naÜe p°edstavy.

PROPOJEN═ FX S MIXPULTEM



Mo₧nß ,₧e pro zkuÜen∞jÜφ z Vßs nebude tahle pasß₧ zajφmßvß, ale n∞kte°φ se te∩ ptajφ kde vlastn∞ je ten direct sound na mix pultu a kde je ten dozvuk a jak to mßm vlastn∞ smφchat?? Jß osobn∞ zapojuji efekt tφmto zp∙sobem. Z mixpultu jdu z aux send do efektu IN, nastavφm ·rove≥ signßlu pro efekt pomocφ potenciometru aux a potom dv∞mi linkami z efektu out L/R se vracφm do input chanel mixpultu. Zßm∞rn∞ nedßvßm efekt do aux return proto₧e chanel mi dßvß v∞tÜφ kontrolu nad dozvukem (eq, klasick² fader ). Na obrßzku m∙₧ete vid∞t toto zapojenφ i s popisem kde se co nachßzφ. .

VÜeobecn∞ se pro zapojenφ efektov²ch procesor∙ pou₧φvajφ pomocnΘ vstupy a v²stupy na pultech naz²vanΘ ( aux send a return ). Do pomocnΘho vstupu aux m∙₧eme zapojit efekt a nastavovat pom∞ry na vÜech vstupnφch kanßlech VaÜeho mixß₧nφho pultu. Co₧ je velice komfortnφ a rychlΘ, ale nezapomφnejte, ₧e vÜechny nßstroje nestojφ na jednom mφst∞ v mφstnosti.

 

ZKUSTE SI TOHLE

AKUSTICK┴ KYTARA: K docφlenφ p°φjemnΘho zvuku kytary nemusφte v₧dy bezpodmφneΦn∞ nastavovat dlouh² dozvuk. Zkuste nastavit pom∞rn∞ krßtk² pre-delay a krßtk² decay. Potom na efektu zaΦn∞te tφm, ₧e pou₧ijete HPF filter pro potlaΦenφ spodnφho pßsma. PotΘ zkouÜejte pracovat s frequencφ od 2 kHz a v²Üe. Pravd∞podobn∞ zjistφte, ₧e kytara se stßvß jasn∞jÜφ a zvuk je pom∞rn∞ lahodn² pro VaÜe uÜi.

ZP╠V: Nastavit vhodnΘ parametry reverbu pro zp∞v je v₧dy troÜku slo₧it∞jÜφ. V prvnφ °ad∞ zßle₧φ na zßm∞ru um∞leckΘm. To samoz°ejm∞ platφ u vÜech nastavenφ, ale co m∙₧ete pou₧φt pro vaÜe v²chozφ nastavenφ je pracovat s direct signßlem a reverberation. Mn∞ tato technika prßce pomßhß proto₧e si takto vytvo°φm p°edstavu co znφ dob°e a co nΘ. Jak² je tedy postup. Vyberu si efekt kter² podle m²ch p°edstav m∙₧e b²t vhodn² pro danou skladbu, a jejφ tempo. Pokud se jednß o baladu pou₧φvßm v∞tÜinou pro v²chozφ prßci reverb s delÜφm dozvukem. Naopak pro rychlejÜφ skladbu sßhnu po typu room reverb s krßtk²m dozvukem a krßtk²m pre-delay. PotΘ na mix pultu zkouÜφm najφt vhodn² pom∞r mezi hlasitostφ direct signßlem a reverbation . To d∞lßm samoz°ejm∞ za p°edpokladu, ₧e je ji₧ nastaven² pre-delay podle m²ch p°edstav. Jsem- li spokojen zaΦnu pracovat s equalizΘrem na efektu. V reßlu platφ, ₧e dozvuk, kter² se k Vßm vrßtφ nemß stejnou frequenΦnφ charakteristiku jako direct signal, vyÜÜφ frequence jsou v urΦitΘ mφ°e pohlcovßny vzduchem ( nenφ to ovÜem tak drastickΘ ). V∞tÜinou zaΦnu tφm,₧e pomocφ HPF (high pass filter ) a LPF ( low pass filter ) zkouÜφm pustit reverb v pßsmu kde nevznikß neΦitelnost. No a v nejlepÜφm je t°eba p°estat, proto₧e se dostßvßm na velmi tenk² led kdy bych Vßs poslal n∞kde jinde ne₧ je m²m p°ßnφm.

BACK