ProblΘmy, kterΘ m∙₧ou nastat p°i finßlnφ mixß₧i (mixdownu)

Spousta z nßs denn∞ sedß k mixu s tφm, ₧e tenhle mix bude nejlepÜφ, kter² kdy sv∞t slyÜel. P°i svΘ cest∞ k dokonalΘmu mixu Vßs ale m∙₧e potkat celß °ada problΘm∙. T∞ch problΘm∙ je spousta. PoΦφnaje infarktem a konΦe zahuhlanou nahrßvkou. Pro zm∞nu bych tentokrßt zaΦal od konce.

Jestli₧e VßÜ finßlnφ mix prost∞ neznφ zkuste nφ₧e popsanΘ zp∙soby. Mo₧nß, ₧e prßv∞ to je to co Vßm m∙₧e pomoci.

  1. Ud∞lejte si znova nastavenφ vÜech nßstroj∙ v nahrßvce bez pou₧itφ EQ, efekt∙ a dynamick²ch procesor∙.
  2. Jestli₧e je hodn∞ nßstroj∙ v jednom mφst∞, uva₧ujte o tom, kter² je dominantnφ a kter² m∙₧e b²t potlaΦen, p°φpadn∞ zamutovßn. Tuhle variantu mßm hrozn∞ rßd. U₧ se mi pßrkrßt poda°ilo p°φjemn∞ p°ekvapit muzikanty pracφ s mute na pultu b∞hem mixu. V∞tÜinou potom doÜli k nßzoru, ₧e n∞kdy mΘn∞ je vφce.
  3. Jestli₧e basy vßlcujφ st°ednφ pßsmo, zkuste pomocφ EQ omezit frequence na basech. Nßstroje samotnΘ sice budou znφt hrozn∞, ale v celkovΘm v²sledku Vßs p°ekvapφ.
  4. Pokud stßle mßte problΘmy s nastavenφm. Nastavte hlasitosti znovu jenom pro Vocal , bicφ a basu. Potom p°idßvejte po jednom zbytek nahrßvky. Tφmto zjistφte kde je vlastn∞ problΘm a kter² zvuk mß ÜpatnΘ korekce.
  5. Pokud cφtφte, ₧e je zvuk dobr² a znφ dob°e bez efektu tak tam efekt prost∞ nedßvejte. Opravdu v∞°te, ₧e n∞kdy mßlo znamenß dob°e.
  6. P°idßnφ efektu na celou nahrßvku m∙₧e spojit jednotlivΘ nßstroje, tak₧e znφ nahrßvka potom mnohem vφce kompaktn∞.
  7. Kompresovat celou nahrßvku m∙₧e p°inΘst obdobn² v²sledek. Bu∩te ale opatrnφ s nastavenφm kompresoru.
  8. N∞kte°φ zvuka°i vedou signßl z mixu p°es lampov² kompresor do datky. Toto dßvß nahrßvce velmi tepl² a p°irozen² zvuk.
  9. Jemn²m nastavenφm Aural Exciteru dodßte jednotliv²m nßstroj∙m vφce konkrΘtnosti.
  10. Pokud Vßs p°ece jenom trefφ Ülak, m∞jte po ruce v₧dy n∞jakou krßsnou sleΦnu, kterß Vßm ud∞lß masß₧ srdce a d²chßnφ z ·st do ·st.

 

V akci

No a tady je pßr v∞cφ p°φmo z mΘ praxe. Jß se v₧dycky sna₧φm pracovat s EQ proto₧e tam je nejsiln∞jÜφ zbra≥ pro Φistotu a konkrΘtnost jednotliv²ch nßstroj∙. Pro m∞ je EQ jako puzzle. Znßte tu stavebnici jak mßte 100 a vφce kostiΦek a musφte posklßdat obrßzek? Jestli ano tak to je zp∙sob, kter²m uva₧uji p°i pou₧φvßnφ EQ. M∙j obrßzek, kter² musφm postavit je 20Hz û20kHz.

 

P°ed dv∞ma t²dny jsem pracoval na mixu bigbφtu. El.kytara mi stßle d∞lala neplechu kolem 250 Hz. Jeliko₧ jsem nebyl p°φtomen nahrßvßnφ, ale mn∞l jsem ud∞lat jenom mix z ADATU, byl jsem odkßzßn na to, ₧e mi zvuka° °ekl, ₧e bylo pou₧itΘ kombo bez tweetr∙ ( 1kHz û10kHz )a wooferu ( 100Hz û500Hz ), to bylo sejmuto SM 57. Pokud se podφvßte na malΘ kytarovΘ kombo, kterΘ je osazeno pouze swawkerem ( st°edov² reproduktor ) je Vßm jasnΘ ₧e 250Hz tenhle reproduktor nenφ schopen vyprodukovat. Proto od 20Hz a₧ do 700 Hz Üly frequence o û15dB slab∞ji a kopßk s basou se stali Φiteln²mi, zßrove≥ i takto upravenß kytara zn∞la dob°e v nahrßvce, p°esto ₧e jejφ plnΘ pßsmo je 240 û 5000 Hz.

Tohle je p°φklad kter² jak sami vidφte m∙₧e p°inΘst v²sledek. Co je troÜku matoucφ je ₧e provedete li potlaΦenφ urΦitΘ frequence tak nßstroj samotn² nemusφ znφt. Proto si jej v₧dy pus¥te s ostatnφmi nßstroji. V celkovΘm mixu m∙₧ou znφt dob°e.

Autor:All

BACK