Nahrßvßme akustickou kytaru

AkustickΘ nßstroje majφ svoje kouzlo a obecn∞ m∙₧eme °φct, ₧e pokud pracujete se zvukov²mi moduly (p°edpoklßdßm, ₧e pat°φte mezi synthmany )a VaÜe nahrßvky neznφ moc ₧iv∞ tak prßv∞ akustickΘ nßstroje mohou vnΘst ₧ivot do VaÜich nahrßvek.

Prvnφ nßstroj, kter² bych tady cht∞l p°edstavit je akustickß kytara. Nechci Vßm °φkat jak takovß kytara vypadß, ale chci Vßm ukßzat na jakΘ problΘmy m∙₧ete narazit b∞hem nahrßvßnφ a v∙bec jak ud∞lat dobr² zvuk.

Postavenφ mikrofonu.

ZaΦn∞me p°em²Ület kde vlastn∞ by m∞l stßt mikrofon. Obecn∞ p°i poslechu kytary jsme ve vzdßlenosti 2 - 3 metry p°ed kytaristou. Dejme tedy, ₧e mikrofon bude stßt p°ed kytaristou tuto vzdßlenost. Pokud takto postavφte mikrofon tak zjistφte, ₧e aby jste dostali Φist² signßl tak musφte nastavit gain pom∞rn∞ vysoko a to s sebou p°inßÜφ Üum mix pultu atd. Tak₧e tohle asi nenφ to pravΘ o°echovΘ. DalÜφ pozice by mohlo b²t postavenφ mikrofon∙ vedle uÜφ kytaristy. (asi se ptßte jestli si z Vßs d∞lßm srandu a proΦ nenapφÜu hned ze startu, ₧e prost∞ dßme mikrofon blφzko ke strunßm?!? Jen₧e u₧ n∞kdo z Vßs poslouchal kytaru tak ₧e m∞l hlavu v kyta°e???) M∞li bychom dostat zvuk, kter² slyÜφ kytarista. To na jednu stranu nenφ ÜpatnΘ, ale pokud vyzkouÜφte tuto variantu zjistφte, ₧e to po°ßd nenφ ono. Jedinß varianta, kterß se nßm zaΦφnß jevit postavit mikrofony t∞sn∞ ke kyta°e.

Pokud mßte k dispozici dva mikrofony nejlΘpe jeden nasm∞rujte na t∞lo kytary a druh² na mφsto kde se krk spojuje s corpusem. Koneckonc∙ se m∙₧ete podφvat na obrßzky.

Tφmto postavenφm mikrofon∙ zφskßte pom∞rn∞ dobr² v²sledek. Pokud ovÜem nedisponujete dv∞mi mikrofony tak nezoufejte proto₧e i tak m∙₧ete zφskat pom∞rn∞ dobr² v²sledek. Mikrofon v tomto p°φpad∞ nami°te na otvor ozvuΦnice. Sejmut² zvuk bude troÜiΦku basov², ale to se dß pom∞rn∞ lehce opravit na EQ, stßhnutφm pßsma okolo 100 Hz.

Pokud si chcete troÜku experimentovat tak tady jsou dva tipy, kter² se mi osv∞dΦil a kter² rßd pou₧φvßm. Podφvejte se na nßsledujφcφ obrßzky. U prvnφho postavenφ mikrofon∙ jsme zφskali tepl² a p°φjemn² zvuk, kter² v podstat∞ nepot°eboval ₧ßdnΘ frequenΦnφ ·pravy. JedinΘ co jsem musel bylo sprßvn∞ nastavit ·rovn∞ jednotliv²ch mikrofon∙ a neustßle ov∞°ovat kytaru na mono poslech.

V tomto p°φpad∞ jsou zde pou₧ity t°i mikrofony ( to v rohu je mikrofon ne jenom zapomenut² stojan ) TΘto technice se tady °φka Ambient. T°etφ mikrofon snφmß akustiku mφstnosti. Tahle technika je vhodnß pokud je song postaven² jenom na jednΘ kyta°e a zp∞vu, ale to samoz°ejm∞ nenφ dogma. Kytara dostane zvuk opravdu pln² a moc mφsta pro dalÜφ nßstroje tady nenφ. V mΘm p°φpad∞ jsem namφ°il mikrofon do rohu. Cht∞l jsem vyzkouÜet jestli i tady platφ to samΘ pro elektrickΘ kytary. M∙₧u °φct ₧e to znφ dob°e. Tady je mal² tip. Pokud budete hledat vhodnou pozici pro mic zkouÜejte neustßle nastavovat pom∞ry mezi mikrofony. Zφskßte tφm celkem dobrou p°edstavu o v²sledku, kter² m∙₧ete oΦekßvat.

Pro akustickou kytaru m∙₧ete najφt hodn∞ mo₧n²ch zp∙sob∙. Tohle jsou jenom n∞kterΘ kterΘ rßd pou₧φvßm.

V²b∞r mikrofonu

Tohle je v₧dycky pom∞rn∞ velkΘ dilema pokud mßte k dispozici hodn∞ mikrofon∙. Ve studiφch se v∞tÜinou pou₧φvajφ kondenzßtory. Ja pro svoje nahrßvky pou₧φvßm dva mikrofony AKG 3000, kterΘ zn∞ji dob°e a nestojφ hodn∞. Pokud ovÜem mßte k dispozici jenom dynamickΘ mikrofony tak nezoufejte proto₧e i tady se dß zφskat uchßzejφcφ zvuk. D∙le₧itΘ je si prostudovat frequenΦnφ charakteristiku mikrofonu a podle toho mikrofon umφstit ve vhodnΘ pozici v∙Φi nßstroji.

EQ

Pro jasn∞jÜφ, t°pytiv∞jÜφ zvuk kytary m∙₧ete vyzkouÜet p°idat frequence n∞kde mezi 5kHz a 10kHz.

Nep°φjemnΘ basy se nachßzejφ n∞kde mezi 80 a₧ 150 Hz. Jemn²m ubrßnφm se kytara z Φitelnφ. Pokud je kytara jenom z jednφm nßstroj∙ v nahrßvce, m∙₧ete zkusit pom∞rn∞ drasticky stßhnout tyto frequence Φφm₧ dosßhnete prostoru pro dalÜφ nßstroje ve spodnφm pßsmu.

Pamatujte si ₧e ne₧ p°idßvat EQ je lepÜφ ubφrat. LidskΘ ucho snßze odpouÜtφ zeslabenΘ frequence ne₧ p°idßvanΘ.

PAN

Pokud natßΦφte kytaru do dvou stop nebo vφce, je dobrΘ experimentovat. Jß obyΦejn∞ zaΦφnßm na pozici 3 a 9, potom se ale sna₧φm umφstit panorßmy troÜiΦku v pom∞ru k druh²m nßstroj∙m. Je opravdu t∞₧kΘ °φct kde by kytara m∞la b²t. Zßle₧φ opravdu jenom na aran₧mß, kolik nßstroj∙ , um∞leck² zßm∞r atdà

REVERB

Kytara jako takovß nepot°ebuje moc reverbu. Krßtk² reverb m∙₧e kyta°e p°idat jasn∞jÜφ zvuk, kter² neud∞lßte pomocφ eq. Na druhou stranu pokud pot°ebujete velk² reverb nap° pro pomalou skladbu je lepÜφ varianta ud∞lat si such² mix bez efekt∙ a potom p°idat reverb na celou nahrßvku ne₧ jenom na kytaru. Vyhnete se tφm tomu, ₧e zvuk kytary by zn∞l jakoby v jinΘ mφstnosti ne₧ ostatnφ nßstroje.

EFEKTY

Pokud chcete aby zvuk kytary byl opravdu bohat², zkuste si tyto techniky

- Nahrajte stejn² part kytary na dv∞ stopy s tφm, ₧e jednu kytaru mφrn∞ podladφte
- Dva stejnΘ tracky, ale ka₧d² z nich je mφrn∞ posunut² cca 5 ms. Toho docφlφte tak, ₧e p°i nahrßvßnφ druhΘ stopy pou₧ijete delay pro odposlech prvnφ kytary
- Pokud vßm to MTR umo₧≥uje zpomalte p°i nahrßvßnφ druhΘho traku jeho tempo. Potom p°ehrßvejte v p∙vodnφ rychlosti.

Je tady jeÜt∞ spousty v∞cφ, kterΘ bych mohl popisovat, ale myslφm, ₧e by jste m∞li dostat Üanci objevovat novΘ techniky. Proto jestli mßte n∞jakΘ tajemstvφ co se t²Φe nahrßvßnφ akustickΘ kytary a nebylo zde popsßno pod∞lte se.

Autor:All

BACK