Freeware
Uverejneno: CHIP 10/98, str. 222

Multiplatformni prohlizec dokumentu

Prenositelnost dokumentu mezi ruznymi pocitaci, platformami a sitemi nabyva stale vice na dulezitosti. Pouzivani kancelarskeho papiru zacina ustupovat a elektronicka nehmotnost vitezne dobyva jednu firmu za druhou. Pruvodnim jevem pocitacove nehmotnosti je vsak cela rada problemu souvisejicich se zachovanim formy dokumentu. Dosavadni vyvoj pritom zretelne ukazal, ze by tyto problemy mohl se znacnym uspechem vyresit format PDF (Portable Document Format) firmy Adobe. PDF vychazi z popisnych moznosti prikazoveho jazyka Postscript, coz je vicemene logicke, ponevadz vytvoreny dokument s textem a obrazky se tiskne na tiskarne prave prostrednictvim podobnych prikazu. PDF reseni je realizovano prostrednictvim produktu Adobe Acrobat ve verzi 3.0, ktery umoznuje zalozeni, ukladani a urcite specificke manipulace s PDF soubory. Tyto soubory lze volne distribuovat a k jejich cteni pouzivat bezplatne distribuovany prohlizec Adobe Acrobat Reader verze 3.0. Kompletni Adobe Acrobat (Acrobat Exchange, Acrobat PDF Writer, Acrobat Distiller, Acrobat Catalog a Acrobat Search) je k dispozici pro Windows NT/95, Windows 3.x a Apple Mac OS. Vlastni Acrobat Reader je k dispozici pro vice platforem - OS/2 Merlin/Warp, Windows NT/95, Windows 3.x, Apple Mac OS a Unix. PDF soubory jsou pochopitelne pro vsechny zminene platformy binarne identicke !

Adobe Acrobat Reader 3.0 for OS/2

Prohlizec Adobe Acrobat Reader for OS/2 (ACROREAD) prakticky predstavuje interpretr, ktery se musi postarat o korektni zobrazeni PDF souboru. Zazraky ovsem delat neumi. Ackoliv je vlastni text skriptove neutralni, stale jeste musime dodat pouzita pisma. Nastesti jiz od dob prvniho ATM (Adobe Type Manageru) firma Adobe vypracovala metodu substituce nepritomnych pisem.
Kvalitni instalacni program a podrobna napoveda patri mezi samozrejmosti. Na logickem HPFS disku obsadi ACROREAD (pochazejici z roku 1997) necelych 7 MB prostoru. Jestlize chcete ACROREAD pohodlne pouzivat k praci, musite mit procesor Pentium s 16 MB RAM. Plocha aplikacniho okna prohlizece je rozdelena na tri rozdilne velke casti. V horni tretine casti je umisteno celkem sest menu (File, Edit, View, Tools, Window a Help) a prehledna nastrojova lista s 17 ikonami. Druhou vetsi cast tvori editacni okno s nactenym PDF souborem. Dolni tretinu okna tvori informacni radka s tremi uzitecnymi funkcemi - GO TO PAGE, ZOOM a CONTINUOUS. Dalsi podrobny popis funkci povazuji za relativne zbytecny, protoze ACROREAD pro Windows 3.x, ktery funguje a vypada zcela identicky, je volne pristupny jiz asi 2 roky (viz. Chip CD 1/98 - adresar \SERVIS\ACROBAT\16_BIT).

Hodnoceni

Format PDF ma sice nektera uskali, ale vsechny textove formaty (vcetne MS Word) se musi hluboce sklonit pred jeho vyhodami a platformni neutralitou. Nastupujici generace OS, WWW prohlizecu a dalsich programu zrejme ucini z PDF temer systemovy format. V soucasne dobe totiz pro format PDF prakticky neexistuje realna konkurence.




Skok na dalsi stranku Skok na hlavni menu Skok na dalsi stranku


Copyright (c) 1998 Nadace pohybove postizenych deti