ZPET Bohemia Patent

Dusevni vlastnictvi
ZPET na Hlavni stranku


Kliknete Pojem dusevni vlastnictvi se vánasem pravnim radu objevil az behem roku 1990 a lze jej chapat jako pravni a ekonomickou abstrakci, ktera je tvorena souhrnem ruznych objektivne (smysly vnimatelne) vyjadrenych idealnich (tj. nehmotnych) predmetu, ktere nejsou vecmi vánasem dnesnim pravnim smyslu ani pravy samymi, nybrz jako nehmotne majetkove hodnoty jsou zpusobile byt samostatnymi predmety pravnich a ekonomickych vztahu. Tyto nehmotne majetkove hodnoty jako idealni predmety dusevniho vlastnictvi pritom vznikaji podle sve povahy a druhu ruzne. Budto jako vysledky dusevni tvurci cinnosti fyzickych osob nebo jako vysledky netvurcich cinnosti fyzickych a pravnickych osob, tj. vysledky cinnosti obchodnich, hospodarskych, technickych, provoznich atd.


  Jako orientacni a velice nazorny prehled jednotlivych druhu prav dusevniho vlastnictvi uvadime nasledujici cleneni, pricemz diferenciacnim prvkem je, zda predmet prava dusevniho vlastnictvi je vysledkem dusevni tvurci cinnosti ci nikoliv:

  A. Tvurci pravo dusevniho vlastnictvi
(osobni a majetkova ochranna prava nehmotnych predmetu dusevniho vlastnictvi jako vysledku tvorby fyzickych osob)
  1. Prumyslova prava k vysledkum tvurci cinnosti:
    1.1 patentove pravo - vynalezy
    1.2 vzorove pravo
           - uzitne vzory
           - prumyslove vzory
    1.3 pravo topografii polovodicovych vyrobku
    1.4 slechtitelske pravo
    1.5 pravo zdravotnickych a rostlinolekarskych metod
    1.6 jina tvurci prava prumysloveho vlastnictvi
            (kupr.zlepsovaci navrhy, know-how, objevy)

  2. Tvurci pravo jineho nez prumysloveho vlastnictvi
    2.1 pravo autorske
    2.2 pravo umeleckych vykonu
B. Obchodni (netvurci) pravo dusevniho vlastnictvi
(majetkova ochranna prava nehmotnych predmetu dusevniho vlastnictvi jako vysledku obchodni, hospodarsko-technicke, provozni a obdobne cinnosti fyzickych a pravnickych osob)
  1. Obchodni pravo prumysloveho vlastnictvi
    1.1 pravo na oznaceni
            - firemni pravo
            - znamkove pravo - ochranne znamky a oznaceni
            - pravo oznaceni puvodu vyrobku

    1.2 pravo nalezejici k podniku
            - firemni pravo
            - pravo obchodniho tajemstvi
            - jina prava nalezejici kápodniku (pravo duvernych informaci, know-how, obchodni nebo vedecke znalosti a zkusenosti, vyrobne technicke poznatky)

  2. 2. Obchodni pravo jineho nez prumysloveho vlastnictvi
    2.1 zvukove zaznamove pravo
    2.2 rozhlasove a televizni pravo

Cela oblast prav dusevniho vlastnictvi byla u nas behem poslednich 40 let znacne nedocenena a pravni zajem o ni byl na okraji pozornosti, to plati zejmena o pravu prumysloveho vlastnictvi.

Pravo prumysloveho vlastnictvi patri k tem pravnim oborum, ktere v uplynulych sedmi letech prosly dynamickym vyvojem. Po odstraneni administrativne direktivniho systemu se radikalne zmenila funkce statu a mira jeho zasahovani do prav puvodcu a majitelu chranenych nehmotnych statku.

V souvislosti s tim byla zmenena koncepce celeho systemu ochrany prumyslovych prav. Byla prijata rada novych zakonu, ktere pro zaniku federace byly upraveny do ceskeho pravniho radu. Zasadni zmenu pro tuto oblast prinesl zakon 527/1990 Sb., O vynalezech, prumyslovych vzorech a zlepsovacich navrzich a nasledne i zakon 237/1991 Sb., O patentovych zastupcich, kterym byla temer po 40 letech obnovena profese patentovych zastupcu - specialistu zejmena na prumyslove pravo a prava na oznaceni, jejichz zakladnim poslanim je pomahat klientum k ziskavani, udrzovani a obhajovani jejich prumyslovych prav. Legislativni proces byl zavrsen prijetim zakona 137/95 Sb., O ochrannych znamkach. Posilila se i ochrana predmetu prumysloveho vlastnictvi instituty obchodniho prava a prava na ochranu proti nekale soutezi. Temito legislativnimi kroky se system prav prumysloveho vlastnictvi stal slucitelnym se stavem vázemich sározvinutou trzni ekonomikou. Presto vsak do zaplneni mozaiky prumyslovych prav ve svete obvyklych byl prijat zakon 529/1991 Sb. O ochrane topografii polovodicovych vyrobku a zakon 478/1992 Sb. O uzitnych vzorech.

Váoblasti upravy autorskym zakonem mela rozhodujici vyznam zejmena novela autorskeho zakona zároku 1990, ktera mj. upresnila i zakonnou ochranu programu pocitacu jako autorskych del.

Nove vznikla obec podnikatelu i ä nove se vzpamatujicich " firem a podniku byla a je postavena pred bezprostredni moznost i potrebu a nutnost vyuzivat predmetu prumysloveho a jineho dusevniho vlastnictvi pro vlastni podnikani. Protoze jakakoliv forma podnikani je neodmyslitelne spojena s prumyslovymi pravy a pravem dusevniho vlastnictvi vseobecne. Navrat k trznimu hospodarstvi otevrel pro vyuzivani predmetu prumyslovych prav, zcela nove horizonty, nebot prumyslova prava a dusevni vlastnictvi jiz nejsou vlastnictvim vsech (a tim vlastne nikoho), ale bedlive hlidanym majetkem konkretnich osob, at jiz fyzickych nebo pravnickych a zdaleka ne vsichni manazeri a podnikatele, ev. vynalezci a prihlasovatele, maji jasnou predstavu o cele siri ochrany, kterou tomuto druhu vlastnictvi poskytuje stavajici pravni rad.

Spolecnosti, firmy, podnikatele vstupuji do vztahu vyplyvajicich z prumysloveho vlastnictvi dvojim zpusobem.
  • Za prve by meli zachovavat nedotknutelnost uz existujicich prav, tj. vyhnout se vsem neopravnenym zasahum do prav tretich osob. Konkretne to znamena napr. rozhodne-li se vyrobce pro vyrobu noveho vyrobku, zavedeni nove technologie apod., mel by si v prislusne dokumentaci nejdrive overit, zda nezasahuje do cizich prumyslovych prav, at jiz prav patentovych ci prav na oznaceni - ochrannych znamek.

  • Za druhe muze spolecnost ci podnikatel pri splneni zakonem stanovenych podminek vystupovat v uloze majitele prumysloveho prava ci jineho prava dusevniho vlastnictvi a libovolne s nim nakladat, tj. byt majitelem patentu, uzitneho ci prumysloveho vzoru, nebo ochranne znamky a to nejen na uzemi Ceske republiky.
O uspechu v hospodarske soutezi rozhoduje to, cim se soutezitel pozitivne odlisuje od sve konkurence - neboli, informacni predstih je i zdrojem predstihu soutezniho. Zmineny predstih a vyhody z nej vyplyvajici trvaji tak dlouho, dokud se souteziteli dari, aby disponoval vylucne s urcitymi informacemi a chranil si je pred jinymi souteziteli. Takovato ochrana se uskutecnuje jednak formalni ochranou, kupr. patentovou, jednak faktickou ochranou urcitych hospodarskych informaci vseobecne nazyvanych " obchodni tajemstvi ".

V trznim hospodarstvi lze s timto majetkem obchodovat, nebot zá hlediska ekonomickeho jsou prava dusevniho vlastnictvi penezi ocenitelnym zbozim, majicim svou smennou a uzitnou hodnotu na trhu, mohou byt zdrojem zisku, ale na druhe strane je treba vlastnicka prava k nemu plne respektovat. Predpokladem vsak je, ze majitel sva prava (ale i povinnosti) zna, hlida je a zabezpecuje jejich ochranu v konkurencnim prostredi, ale take je uplatnuje a vyuziva.

Zabezpeceni jejich ochrany je nutne venovat znacnou pozornost, nebot vzhledem ke sve nehmotne povaze mohou byt velice snadno zcizeny a nevhodne pouzity ci zverejneny se vsemi negativnimi dusledky pro sveho majitele.



[ ZPET ] [ HLAVNI STRANKA ]