A mßme tu Vßnoce. Jestli jsou bφlΘ, hn∞dΘ nebo zelenΘ, nejsem v tuto chvφli schopen p°edpov∞d∞t, jistΘ ale je, ₧e ani o Vßnocφch Φert nespφ a po ·sp∞ÜnΘ sez≤n∞ p°iÜel Φas na to, aby se sv∞tovΘ zbrojovky zaΦaly starat o sez≤nu p°φÜtφ. Ne nadarmo se pravφ, ₧e kdo jak zaseje, tak i sklidφ, a nejeden v∞hlasn² v²robce u₧ pochopil, ₧e zasφt na p°φÜtφ jaro jeÜt∞ p°ed zimou se m∙₧e docela dob°e vyplatit.

P°φkladem je britskß odno₧ firmy Lockheed Martin, kterß se p°ed nedßvnem pochlubila svojφ p°edstavou modernizovanΘ verze vrtulnφku MERLIN. Tento stroj je tradiΦn∞ vyu₧φvßn ve vojenskΘm nßmo°nictvu k mnoha r∙zn²m ·Φel∙m. Jeho p∙vodnφ funkcφ byl transport, mise SAR (search and rescue) a zejmΘna pak protiponorkov² boj, ale v²kony tohoto stroje a jeho provoznφ spolehlivost vedly k jeho nasazenφ na mnoha r∙znorod²ch typech Φinnostφ. V poslednφ velkΘ operaci Telic v PerskΘm zßlivu byly MERLINy nasazeny i v boji proti hladinov²m lodφm, jako translaΦnφ stanice (dφky svΘm v²konnΘmu datovΘmu spoji LINK 11), jako velitelskΘ transportnφ stroje a dokonce po vybavenφ dodateΦn²m pancΘ°ovßnφm slou₧ily i pro p°epravu prvoliniov²ch v²sadkov²ch jednotek. Anal²za bojov²ch mo₧nostφ a zkuÜenostφ nasbφran²ch z dosavadnφ operaΦnφ Φinnosti t∞chto stroj∙ pak vedla firmu Lockheed Martin ke studii modernizovanΘ verze EH101 navr₧enΘ pro pot°eby KrßlovskΘho nßmo°nictva. Nov² MERLIN by m∞l mφt zv²Üenou odolnost proti palb∞, m∞l by mφt pokroΦilΘ st°eleckΘ vybavenφ a m∞l by tak b²t p°φmo p°ipraven pro nesenφ kontejneru s kan≤nem nebo nejr∙zn∞jÜφch protilodnφch zbranφ. M∞l by se tedy stßt v pravΘm slova smyslu vφce·Φelov²m strojem, a jako takov² bude nov² MERLIN nabφdnut coby äpovinnß v²bavaô fregat t°φdy TYPE 23 (na prvnφm snφmku je stßvajφcφ verze, druh² pak zachycuje p°edpoklßdanou podobu modernizovanΘ verze EH101).

Firma Raytheon rovn∞₧ p°edstavila °adu novinek û mezi nimi i systΘm seaRAM primßrn∞ urΦen² k obran∞ st°ednφch a v∞tÜφch plavidel p°ed protilodnφmi °φzen²mi st°elami. Jestli jste si ji₧ prohlφ₧eli fotografie tohoto systΘmu, jist∞ vßm je pov∞domß bφlß kupole umφst∞nß nad odpalovacφm za°φzenφm vysokorychlostnφch raket. Podobnost s ji₧ zaveden²m systΘmem PHALANX nenφ v∙bec nßhodnß a seaRAM je v podstat∞ posklßdßn z osv∞dΦenΘ elektroniky a senzor∙ systΘmu PHALANK dopln∞n²ch o rychlΘ °φzenΘ st°ely RAM (rolling airframe missile). To by m∞lo odstranit hlavnφ nev²hodu systΘmu PHALANX, kterß spoΦφvala v krßtkΘm dosahu a v jeho d∙sledku i omezenΘm reakΦnφm Φase celΘho systΘmu. Dosavadnφ zbranφ pou₧φvanou k niΦenφ protilodnφch °φzen²ch st°el byl toti₧ automatick² 20mm rotaΦnφ kan≤n M61A1, jeho₧ dosah jako₧to hlav≥ovΘ zbran∞ je znaΦn∞ omezen.

DalÜφ v²voj zajφmavΘ vφce·ΦelovΘ automatickΘ st°eleckΘ v∞₧iΦky PROTECTOR ohlßsila i firma Kongsberg. Jejφ systΘm m∙₧e b²t upraven pro zßstavbu do libovolnΘho st°ednφho obrn∞nΘho vozidla a m∙₧e b²t dodßvßn v nejr∙zn∞jÜφch konfiguracφch. Firmu k dalÜφmu v²voji tohoto zajφmavΘho systΘmu podnφtil zejmΘna exportnφ ·sp∞ch, kdy₧ je norskß a americkß armßda objednaly pro zßstavbu do sv²ch obrn∞n²ch vozidel M113 v rßmci programu jejich modernizace. P∙vodnφ verze tohoto systΘmu byla osazena kulometem rß₧e 12,7mm s automatick²m nabφjenφm - dalÜφ v²voj pak zahrnuje zßstavbu protitankov²ch °φzen²ch st°el typu JAVELIN (pro americkou armßdu) respektive HELLFIRE (pro norskou armßdu) p°φpadn∞ 40mm automatickΘho granßtometu.

Podobn² systΘm urΦen² vÜak pro lehΦφ obrn∞nß vozidla p°edstavila firma Thales Optronic. Je oznaΦen jako SWARM (Stabilized Weapon and Reconnaissance Mount) a mß nahradit klasickΘ kulomety a dalÜφ zbran∞ instalovanΘ na lehk²ch pr∙zkumn²ch vozidlech. Hlavnφ jeho devizou oproti stßvajφcφm zbranφm pou₧φvan²m na lehΦφch pr∙zkumn²ch vozidlech je jednak soustava pokroΦil²ch senzor∙ a dßle pak pln∞ automatick² provoz, kter² umo₧≥uje st°elci z∙stat po dobu akce v chrßn∞nΘm prostoru uvnit° vozidla. SystΘm m∙₧e b²t osazen kulomety rß₧e 7,62mm nebo 12,7mm p°φpadn∞ automatick²m granßtometem rß₧e 40mm. Do v²zbroje by m∞l b²t zaveden souΦasn∞ se zavedenφm perspektivnφho FCLV (Future Command and Liaison Vehicle), co₧ je projekt novΘho lehkΘho obrn∞nΘho vozidla pro armßdu USA.

Prvnφ zkuÜebnφ odpßlenφ protitankovΘ st°ely NLAW (Next Generation Light Anti-armour Weapon) z ramene oznßmila firma Bofors (souΦßst koncernu Saab). NLAW je lehkou protitankovou st°elou kombinujφcφ lehkou konstrukci srovnatelnou s klasick²mi pancΘ°ovkami s ·Φinnostφ protitankov²ch °φzen²ch st°el. Dosahem 20m a₧ 600m se sice protitankov²m °φzen²m st°elßm blφ₧φ jen velmi vzdßlen∞, raketa je vÜak zkonstruovßna podobn∞ jako u st°ednφ protitankovΘ °φzenΘ st°ely BILL-2, co₧ zajiÜ¥uje vynikajφcφ ·Φinnost i proti t∞₧ce pancΘ°ovan²m cφl∙m. Exportnφ ·sp∞ch zaznamenala tato st°ela u tradiΦnφho partnera ÜvΘdskΘho obrannΘho pr∙myslu, kter²m je Velkß Britßnie, kde postupn∞ nahradφ dosluhujφcφ pancΘ°ovky typu LAW-80.

Novinku v oblasti zßchrannΘ techniky p°edstavila firma Signature Industries. Jejφ nouzov² lokalizßtor oznaΦen² jako GPS 406MHz Emergency Location Transmitter pracuje se signßlem GPS, kter² zpracovßvß a vyhodnocenou pozici pak vysφlß zßchranß°∙m. Ti jsou nßsledn∞ schopnφ bez problΘm∙ lokalizovat nap°φklad letoun donucen² k nouzovΘmu p°istßnφ. SystΘm je ve sv²ch p°edchozφch verzφch pou₧φvßn jak na civilnφch tak i vojensk²ch letounech û jeho prßv∞ p°edstavenß novß verze vyznaΦuje vysφlacφ frekvenci 406 MHz a v²dr₧i 48 hodin.

Te∩ tu mßme novinku pro p°φznivce letoun∙ NIMROD. Tyto stroje se i p°es svoji letitou konstrukci stßle dr₧φ na Üpici v oboru prost°edk∙ protiponorkovΘho boje a stßle to vypadß, ₧e se s nimi do budoucna poΦφtß. Hlavnφ devizou samotnΘho letounu je zejmΘna tryskov² pohon, velk² prostor pro u₧iteΦn² nßklad a rovn∞₧ tak i prakticky neomezenß akΦnφ rßdius. Dφky tomu a zejmΘna dφky pokroΦil² senzor∙m pat°φ NIMROD stßle mezi perspektivnφ bojovΘ prost°edky. D∙kazem toho budi₧ i novß zßstavba termosenzor∙ FLIR t°etφ generace, kterΘ jsou umφst∞ny ve specißln∞ navr₧enΘm pouzd°e umφst∞nΘm pod k°φdlem stroje. Cel² podv∞Üen² kontejner nese oznaΦenφ MX-15 a zajφmavΘ je, ₧e b²vß oznaΦovßn jako v∞₧iΦka (ang. äturretô) û krom∞ senzoru FLIR m∙₧e b²t osazen jeÜt∞ TV kamerou nebo laserov²m dßlkom∞rem/znaΦkovaΦem.

Se zajφmav²m projektem, jeho₧ p°edstavenφm se dnes rozlouΦφme, p°iÜla firma MRV International. Jednß se o lehkou lo∩ bez posßdky, jejφm₧ zßkladnφm ·kolem je hlφdkovß Φinnost v mφstech, kde se p°edpoklßdß aktivita terorist∙, paÜerßk∙ a podobn∞. Lo∩ je ovlßdßna na dßlku a je vybavena °adou senzor∙, kterΘ jφ umo₧≥ujφ zachytit a identifikovat plavidla, kterß se objevφ ve sledovanΘ oblasti. Hlavnφ pou₧itφ t∞chto mal²ch a relativn∞ levn²ch plavidel mß b²t hlφdkovß Φinnost okolo vodnφch staveb vysokΘ d∙le₧itosti (tj. most∙, p°ehrad a podobn∞) a dßle pak ochrana stßtnφ hranice nebo bezpeΦnostnφch pßsem proti naruÜitel∙m. JeÜt∞ malß poznßmka û pokud se na tuto novinku budete chtφt podφvat na webu (adresa je http://www.mrvint.com/ghostguard.html ), doporuΦuju nestahovat propagaΦnφ filmeΦek. Vzhledem k tomu, ₧e sedφm na pßte°nφ sφti, tak m∞ p∞timinutovΘ sta₧enφ cca 65MB dat zase a₧ tak nemrzelo - ka₧dopßdn∞ se ale jednß o amatΘrskΘ videozßb∞ry nevalnΘ kvality, na nich₧ jeÜt∞ ke vÜemu nenφ vid∞t prakticky v∙bec nic.

Tak, u₧ jen zb²vß pop°ßt klidnΘ pro₧itφ Vßnoc. Doufßm, ₧e jedinou zbranφ, se kterou se budete mφt mo₧nost setkat, bude n∙₧ na krßjenφ vßnoΦky a palice na klepnutφ kapra, kterou ale stejn∞ nikdo z nßs nepou₧ije, proto₧e prost∞ a jednoduÜe nemß to srdce to n∞mΘ stvo°enφ umlßtit a snφst, ₧e ano. A proto₧e se p°ed nov²m rokem z°ejm∞ neuvidφme, tak p°eju za sebe i za ostatnφ, kte°φ pro vßs letoÜnφ militaria p°ipravovali hodn∞ zdravφ, Üt∞stφ a p°φjemn²ch p°ekvapenφ do roku nßsledujφcφho û te∩ tak matn∞ tuÜφm, ₧e to bude nejspφÜ rok 2004.

A ne, ₧e si dßte na Silvestra do nosu a po Vßnocφch si nßs zapomenete koupit!

WOMBAT