Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Pocz╣tek stronyRozdzia│ 1 - Przedmiot prawa autorskiego

Art. 1. 1. Przedmiotem prawa autorskiego jest ka┐dy przejaw dzia│alno£ci tw≤rczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezale┐nie od warto£ci, przeznaczenia i sposobu wyra┐enia (utw≤r).

2. W szczeg≤lno£ci przedmiotem prawa autorskiego s╣ utwory:

1) wyra┐one s│owem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),

2) plastyczne,

3) fotograficzne,

4) lutnicze,

5) wzornictwa przemys│owego,

6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,

7) muzyczne i s│owno-muzyczne,

8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,

9) audiowizualne (w tym wizualne i audialne).

3. Utw≤r jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chocia┐by mia│ postaµ nie uko±czon╣.

4. Ochrona przys│uguje tw≤rcy niezale┐nie od spe│nienia jakichkolwiek formalno£ci.

Art. 2. 1. Opracowanie cudzego utworu, w szczeg≤lno£ci t│umaczenie, przer≤bka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.

2. Rozporz╣dzanie i korzystanie z opracowania zale┐y od zezwolenia tw≤rcy utworu pierwotnego (prawo zale┐ne), chyba ┐e autorskie prawa maj╣tkowe do utworu pierwotnego wygas│y.

3. Tw≤rca utworu pierwotnego mo┐e cofn╣µ zezwolenie, je┐eli w ci╣gu piΩciu lat od jego udzielenia opracowanie nie zosta│o rozpowszechnione. Wyp│acone tw≤rcy wynagrodzenie nie podlega zwrotowi.

4. Za opracowanie nie uwa┐a siΩ utworu, kt≤ry powsta│ w wyniku inspiracji cudzym utworem.

5. Na egzemplarzach opracowania nale┐y wymieniµ tw≤rcΩ i tytu│ utworu pierwotnego.

Art. 3. Zbiory, antologie, wybory, bazy danych s╣ przedmiotem prawa autorskiego, nawet je┐eli zawieraj╣ nie chronione materia│y, o ile przyjΩty w nich dob≤r, uk│ad lub zestawienie ma tw≤rczy charakter, bez uszczerbku dla praw do wykorzystanych utwor≤w.

Art. 4. Nie stanowi╣ przedmiotu prawa autorskiego:

1) akty normatywne lub ich urzΩdowe projekty,

2) urzΩdowe dokumenty, materia│y, znaki i symbole,

3) opublikowane opisy patentowe lub ochronne,

4) proste informacje prasowe.

Art. 5. Przepisy ustawy stosuje siΩ do utwor≤w:

1) kt≤rych tw≤rca lub wsp≤│tw≤rca jest obywatelem polskim lub

2) kt≤re zosta│y opublikowane po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo r≤wnocze£nie na tym terytorium i za granic╣, lub

3) kt≤re zosta│y opublikowane po raz pierwszy w jΩzyku polskim, lub

4) kt≤rych ochrona wynika z um≤w miΩdzynarodowych.

Art. 6. W rozumieniu ustawy:

1) utworem opublikowanym jest utw≤r, kt≤ry za zezwoleniem tw≤rcy zosta│ zwielokrotniony i kt≤rego egzemplarze zosta│y udostΩpnione publicznie,

2) opublikowaniem r≤wnoczesnym utworu jest opublikowanie utworu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i za granic╣ w okresie trzydziestu dni od jego pierwszej publikacji,

3) utworem rozpowszechnionym jest utw≤r, kt≤ry za zezwoleniem tw≤rcy zosta│ udostΩpniony publicznie.

Art. 7. Je┐eli umowy miΩdzynarodowe, kt≤rych Rzeczpospolita Polska jest stron╣, przewiduj╣ dalej id╣c╣ ochronΩ, ni┐ to wynika z ustawy, do nie opublikowanych utwor≤w obywateli polskich albo do utwor≤w opublikowanych po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub r≤wnocze£nie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo opublikowanych po raz pierwszy w jΩzyku polskim - stosuje siΩ postanowienia tych um≤w.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 2 - Podmiot prawa autorskiego

Art. 8. 1. Prawo autorskie przys│uguje tw≤rcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej.

2. Domniemywa siΩ, ┐e tw≤rc╣ jest osoba, kt≤rej nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub kt≤rej autorstwo podano do publicznej wiadomo£ci w jakikolwiek inny spos≤b w zwi╣zku z rozpowszechnianiem utworu.

3. Dop≤ki tw≤rca nie ujawni│ swojego autorstwa, w wykonywaniu prawa autorskiego zastΩpuje go producent lub wydawca, a w razie ich braku - w│a£ciwa organizacja zbiorowego zarz╣dzania prawami autorskimi.

Art. 9. 1. Wsp≤│tw≤rcom przys│uguje prawo autorskie wsp≤lnie. Domniemywa siΩ, ┐e wielko£ci udzia│≤w s╣ r≤wne. Ka┐dy ze wsp≤│tw≤rc≤w mo┐e ┐╣daµ okre£lenia wielko£ci udzia│≤w przez s╣d, na podstawie wk│ad≤w pracy tw≤rczej.

2. Ka┐dy ze wsp≤│tw≤rc≤w mo┐e wykonywaµ prawo autorskie do swojej czΩ£ci utworu maj╣cej samodzielne znaczenie, bez uszczerbku dla praw pozosta│ych wsp≤│tw≤rc≤w.

3. Do wykonywania prawa autorskiego do ca│o£ci utworu potrzebna jest zgoda wszystkich wsp≤│tw≤rc≤w. W przypadku braku takiej zgody ka┐dy ze wsp≤│tw≤rc≤w mo┐e ┐╣daµ rozstrzygniΩcia przez s╣d, kt≤ry orzeka uwzglΩdniaj╣c interesy wszystkich wsp≤│tw≤rc≤w.

4. Ka┐dy ze wsp≤│tw≤rc≤w mo┐e dochodziµ roszcze± z tytu│u naruszenia prawa autorskiego do ca│o£ci utworu. Uzyskane £wiadczenie przypada wszystkim wsp≤│tw≤rcom, stosownie do wielko£ci ich udzia│≤w.

5. Do autorskich praw maj╣tkowych przys│uguj╣cych wsp≤│tw≤rcom stosuje siΩ odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego o wsp≤│w│asno£ci w czΩ£ciach u│amkowych.

Art. 10. Je┐eli tw≤rcy po│╣czyli swoje odrΩbne utwory w celu wsp≤lnego rozpowszechniania, ka┐dy z nich mo┐e ┐╣daµ od pozosta│ych tw≤rc≤w udzielenia zezwolenia na rozpowszechnianie tak powsta│ej ca│o£ci, chyba ┐e istnieje s│uszna podstawa odmowy, a umowa nie stanowi inaczej. Przepisy art. 9 ust. 2-4 stosuje siΩ odpowiednio.

Art. 11. Autorskie prawa maj╣tkowe do utworu zbiorowego, w szczeg≤lno£ci do encyklopedii lub publikacji periodycznej, przys│uguj╣ producentowi lub wydawcy, a do poszczeg≤lnych czΩ£ci maj╣cych samodzielne znaczenie - ich tw≤rcom. Domniemywa siΩ, ┐e producentowi lub wydawcy przys│uguje prawo do tytu│u.

Art. 12. 1. Je┐eli ustawa lub umowa o pracΩ nie stanowi╣ inaczej, pracodawca, kt≤rego pracownik stworzy│ utw≤r w wyniku wykonywania obowi╣zk≤w ze stosunku pracy, nabywa z chwil╣ przyjΩcia utworu autorskie prawa maj╣tkowe w granicach wynikaj╣cych z celu umowy o pracΩ i zgodnego zamiaru stron.

2. Je┐eli pracodawca, w okresie dw≤ch lat od daty przyjΩcia utworu, nie przyst╣pi do rozpowszechniania utworu przeznaczonego w umowie o pracΩ do rozpowszechnienia, tw≤rca mo┐e wyznaczyµ pracodawcy na pi£mie odpowiedni termin na rozpowszechnienie utworu z tym skutkiem, ┐e po jego bezskutecznym up│ywie prawa uzyskane przez pracodawcΩ wraz z w│asno£ci╣ przedmiotu, na kt≤rym utw≤r utrwalono, powracaj╣ do tw≤rcy, chyba ┐e umowa stanowi inaczej. Strony mog╣ okre£liµ inny termin na przyst╣pienie do rozpowszechniania utworu.

3. Je┐eli umowa o pracΩ nie stanowi inaczej, z chwil╣ przyjΩcia utworu pracodawca nabywa w│asno£µ przedmiotu, na kt≤rym utw≤r utrwalono.

Art. 13. Je┐eli pracodawca nie zawiadomi tw≤rcy w terminie sze£ciu miesiΩcy od dostarczenia utworu o jego przyjΩciu, nieprzyjΩciu lub uzale┐nieniu przyjΩcia od dokonania okre£lonych zmian w wyznaczonym w tym celu odpowiednim terminie, uwa┐a siΩ, ┐e utw≤r zosta│ przyjΩty bez zastrze┐e±. Strony mog╣ okre£liµ inny termin.

Art. 14. 1. Je┐eli w umowie o pracΩ nie postanowiono inaczej, instytucji naukowej przys│uguje pierwsze±stwo opublikowania utworu naukowego pracownika, kt≤ry stworzy│ ten utw≤r w wyniku wykonywania obowi╣zk≤w ze stosunku pracy. Tw≤rcy przys│uguje prawo do wynagrodzenia. Pierwsze±stwo opublikowania wygasa, je┐eli w ci╣gu sze£ciu miesiΩcy od dostarczenia utworu nie zawarto z tw≤rc╣ umowy o wydanie utworu albo je┐eli w okresie dw≤ch lat od daty jego przyjΩcia utw≤r nie zosta│ opublikowany.

2. Instytucja naukowa mo┐e, bez odrΩbnego wynagrodzenia, korzystaµ z materia│u naukowego zawartego w utworze, o kt≤rym mowa w ust. 1, oraz udostΩpniaµ ten materia│ osobom trzecim, je┐eli to wynika z uzgodnionego przeznaczenia utworu lub zosta│o postanowione w umowie.

Art. 15. Domniemywa siΩ, ┐e producentem lub wydawc╣ jest osoba, kt≤rej nazwisko lub nazwΩ uwidoczniono w tym charakterze na przedmiotach, na kt≤rych utw≤r utrwalono, albo podano do publicznej wiadomo£ci w jakikolwiek spos≤b w zwi╣zku z rozpowszechnianiem utworu.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 3 - Tre£µ prawa autorskiego
Pocz╣tek stronyOddzia│ 1 -Autorskie prawa osobiste

Oddzia│ 1

Autorskie prawa osobiste

Art. 16. Je┐eli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chroni╣ nieograniczon╣ w czasie i nie podlegaj╣c╣ zrzeczeniu siΩ lub zbyciu wiΩƒ tw≤rcy z utworem, a w szczeg≤lno£ci prawo do:

1) autorstwa utworu,

2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostΩpniania go anonimowo,

3) nienaruszalno£ci tre£ci i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania,

4) decydowania o pierwszym udostΩpnieniu utworu publiczno£ci,

5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

Pocz╣tek stronyOddzia│ 2 - Autorskie prawa maj╣tkowe

Art. 17. Je┐eli ustawa nie stanowi inaczej, tw≤rcy przys│uguje wy│╣czne prawo do korzystania z utworu i rozporz╣dzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

Art. 18. 1. Autorskie prawa maj╣tkowe nie podlegaj╣ egzekucji, dop≤ki s│u┐╣ tw≤rcy. Nie dotyczy to wymagalnych wierzytelno£ci.

2. Po £mierci tw≤rcy, spadkobiercy mog╣ sprzeciwiµ siΩ egzekucji z prawa autorskiego do utworu nie opublikowanego, chyba ┐e sprzeciw by│by niezgodny z ujawnion╣ wol╣ tw≤rcy co do rozpowszechniania utworu.

3. Prawo do wynagrodzenia, o kt≤rym mowa w art. 20 ust. 2, art. 30 ust. 2 oraz w art. 70 ust. 3, nie podlega zrzeczeniu siΩ, zbyciu ani egzekucji. Nie dotyczy to wymagalnych wierzytelno£ci.

Art. 19. 1. Tw≤rcy i jego spadkobiercom przys│uguje prawo do wynagrodzenia w wysoko£ci 5% ceny dokonanych zawodowo odsprzeda┐y oryginalnych egzemplarzy utworu plastycznego oraz rΩkopis≤w utwor≤w literackich i muzycznych. Do zap│aty tego wynagrodzenia jest obowi╣zany sprzedawca, a gdy dzia│a na rzecz osoby trzeciej, odpowiada z ni╣ solidarnie.

2. Sprzedawca jest obowi╣zany do ujawnienia osoby trzeciej, o kt≤rej mowa w ust. 1. Z obowi╣zku tego mo┐e siΩ zwolniµ p│ac╣c nale┐ne wynagrodzenie.

3. Zrzeczenie siΩ wynagrodzenia, o kt≤rym mowa w ust. 1, jest niewa┐ne, chyba ┐e dotyczy wymagalnej wierzytelno£ci.

Art. 20. 1. Producenci i importerzy magnetofon≤w, magnetowid≤w i innych podobnych urz╣dze±, czystych no£nik≤w s│u┐╣cych do utrwalania przy u┐yciu tych urz╣dze± utwor≤w w zakresie w│asnego u┐ytku osobistego oraz urz╣dze± reprograficznych s╣ obowi╣zani do op│at na rzecz tw≤rc≤w, artyst≤w wykonawc≤w oraz producent≤w fonogram≤w i wideogram≤w, w wysoko£ci nie wy┐szej ni┐ 3% kwoty nale┐nej z tytu│u sprzeda┐y tych urz╣dze± i no£nik≤w.

2. Z kwoty uzyskanej z tytu│u op│at, o kt≤rych mowa w ust. 1, przypada:

1) 50% - tw≤rcom,

2) 25% - artystom wykonawcom,

3) 25% - producentom fonogram≤w i wideogram≤w,

tym ┐e w przypadku urz╣dze± reprograficznych kwota ta przypada w 100% tw≤rcom.

3. Minister Kultury i Sztuki po zasiΩgniΩciu opinii w│a£ciwych organizacji zbiorowego zarz╣dzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, stowarzysze± tw≤rc≤w, artyst≤w wykonawc≤w oraz organizacji producent≤w lub importer≤w urz╣dze± i czystych no£nik≤w wymienionych w ust. 1 okre£la, w drodze rozporz╣dzenia, wysoko£µ op│at, o kt≤rych mowa w ust. 1, szczeg≤│owe zasady ich pobierania i odprowadzania oraz wskazuje organizacje zbiorowego zarz╣dzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi w│a£ciwe do ich pobierania.

Art. 21. 1. Publicznym organizacjom radiowym i telewizyjnym wolno nadawaµ opublikowane utwory nie bΩd╣ce filmami fabularnymi, w tym serialami fabularnymi. Uprawnionym do utwor≤w przys│uguje prawo do wynagrodzenia.

2. Organizacjom radiowym i telewizyjnym innym ni┐ wymienione w ust. 1 wolno nadawaµ opublikowane drobne utwory s│owne, muzyczne i s│owno-muzyczne na podstawie umowy zawartej za po£rednictwem w│a£ciwej organizacji zbiorowego zarz╣dzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi. Tw≤rca mo┐e jednak o£wiadczyµ takiej organizacji, z zachowaniem formy pisemnej pod rygorem niewa┐no£ci, ┐e o nadaniu swoich opublikowanych utwor≤w bΩdzie decydowaµ osobi£cie.

Art. 22. 1. Organizacjom radiowym i telewizyjnym wolno dla w│asnych cel≤w nadawczych utrwalaµ utwory, na kt≤rych nadanie uprzednio uzyska│y zezwolenie.

2. Utrwalenia, o kt≤rych mowa w ust. 1, powinny byµ zniszczone w ci╣gu miesi╣ca od nadania utworu.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje siΩ do utrwale± dokonanych dla cel≤w nadawczych maj╣cych wyj╣tkowy charakter dokumentalny, o ile zostaj╣ umieszczone w archiwum. Tw≤rca powinien zostaµ niezw│ocznie powiadomiony o umieszczeniu utrwalenia jego utworu w takim archiwum.

Pocz╣tek stronyOddzia│ 3 - Dozwolony u┐ytek chronionych utwor≤w

Art. 23. 1. Bez zezwolenia tw≤rcy wolno nieodp│atnie korzystaµ z ju┐ rozpowszechnionego utworu w zakresie w│asnego u┐ytku osobistego. Przepis ten nie upowa┐nia do budowania wed│ug cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego.

2. Zakres w│asnego u┐ytku osobistego obejmuje kr╣g os≤b pozostaj╣cych w zwi╣zku osobistym, w szczeg≤lno£ci pokrewie±stwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

Art. 24. 1. Wolno rozpowszechniaµ za pomoc╣ anteny zbiorowej oraz sieci kablowej utwory nadawane przez inn╣ organizacjΩ radiow╣ lub telewizyjn╣ drog╣ satelitarn╣ albo naziemn╣, je┐eli nastΩpuje to w ramach r≤wnoczesnego, integralnego i nieodp│atnego rozpowszechniania program≤w radiowych lub telewizyjnych i przeznaczone jest do oznaczonego grona odbiorc≤w znajduj╣cych siΩ w jednym budynku lub w domach jednorodzinnych obejmuj╣cych do 50 gospodarstw domowych.

2. Posiadacze urz╣dze± s│u┐╣cych do odbioru dƒwiΩku lub dƒwiΩku i obrazu mog╣ za ich pomoc╣ odbieraµ nadawane utwory, choµby urz╣dzenia te by│y umieszczone w miejscu og≤lnie dostΩpnym, je┐eli nie │╣czy siΩ z tym osi╣ganie korzy£ci maj╣tkowych.

3. Z zastrze┐eniem przepisu ust. 1, operatorom sieci kablowych wolno rozpowszechniaµ utwory nadawane przez inne organizacje radiowe lub telewizyjne dostΩpne na danym obszarze, je┐eli rozpowszechnianie w sieciach kablowych ma charakter r≤wnoczesny i integralny z nadaniem pierwotnym. Uprawnionym do utwor≤w przys│uguje prawo do wynagrodzenia.

Art. 25. 1. Wolno rozpowszechniaµ w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji:

1) ju┐ rozpowszechnione:

a) sprawozdania o aktualnych wydarzeniach,

b) aktualne artyku│y i wypowiedzi na tematy polityczne, gospodarcze i spo│eczne,

c) aktualne zdjΩcia reporterskie,

2) kr≤tkie wyci╣gi ze sprawozda±, artyku│≤w i wypowiedzi, o kt≤rych mowa w pkt 1 lit. a) i b),

3) przegl╣dy publikacji i utwor≤w rozpowszechnionych,

4) mowy wyg│oszone na publicznych zebraniach i rozprawach; nie upowa┐nia to jednak do publikacji zbior≤w m≤w jednej osoby,

5) kr≤tkie streszczenia rozpowszechnionych utwor≤w.

2. Za korzystanie z utwor≤w, o kt≤rych mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b) i c), tw≤rcy przys│uguje prawo do wynagrodzenia.

3. Rozpowszechnianie utwor≤w na podstawie ust. 1 jest dozwolone zar≤wno w oryginale, jak i w t│umaczeniu.

Art. 26. Wolno w sprawozdaniach o aktualnych wydarzeniach przytaczaµ fragmenty utwor≤w udostΩpnianych podczas tych wydarze±, jednak┐e w granicach uzasadnionych celem informacji.

Art. 27. Instytucje naukowe i o£wiatowe mog╣, w celach dydaktycznych lub prowadzenia w│asnych bada±, korzystaµ z opublikowanych utwor≤w w oryginale i w t│umaczeniu oraz sporz╣dzaµ w tym celu egzemplarze fragment≤w opublikowanego utworu.

Art. 28. Biblioteki, archiwa i szko│y mog╣:

1) udostΩpniaµ nieodp│atnie, w zakresie swoich zada± statutowych, egzemplarze utwor≤w opublikowanych,

2) sporz╣dzaµ lub zlecaµ sporz╣dzenie pojedynczych egzemplarzy utwor≤w opublikowanych, niedostΩpnych w handlu - w celu uzupe│niania, ochrony swoich zbior≤w i nieodp│atnego ich udostΩpniania.

Art. 29. 1. Wolno przytaczaµ w utworach stanowi╣cych samoistn╣ ca│o£µ urywki rozpowszechnionych utwor≤w lub drobne utwory w ca│o£ci, w zakresie uzasadnionym wyja£nianiem, analiz╣ krytyczn╣, nauczaniem lub prawami gatunku tw≤rczo£ci.

2. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczaµ rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty wiΩkszych utwor≤w w podrΩcznikach i wypisach.

3. W przypadkach, o kt≤rych mowa w ust. 2, tw≤rcy przys│uguje prawo do wynagrodzenia.

Art. 30. 1. O£rodki informacji lub dokumentacji naukowo-technicznej mog╣ sporz╣dzaµ i rozpowszechniaµ w│asne opracowania dokumentacyjne oraz pojedyncze egzemplarze, nie wiΩkszych ni┐ jeden arkusz wydawniczy, fragment≤w opublikowanych utwor≤w.

2. Tw≤rca albo w│a£ciwa organizacja zbiorowego zarz╣dzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi jest uprawniona do pobierania od o£rodk≤w, o kt≤rych mowa w ust. 1, wynagrodzenia za odp│atne udostΩpnianie egzemplarzy fragment≤w utwor≤w.

Art. 31. Wolno nieodp│atnie wykonywaµ publicznie opublikowane utwory literackie, muzyczne i s│owno-muzyczne, je┐eli nie │╣czy siΩ z tym osi╣ganie korzy£ci maj╣tkowych. Dotyczy to w szczeg≤lno£ci okazjonalnego wykonywania na ┐ywo, zwi╣zanego ze sprawowaniem kultu religijnego, uroczysto£ciami pa±stwowymi, szkolnymi, obchodami i imprezami powszechnie dostΩpnymi, z wy│╣czeniem jednak imprez reklamowych, promocyjnych i wyborczych.

Art. 32. 1. W│a£ciciel egzemplarza utworu plastycznego mo┐e go wystawiaµ publicznie, je┐eli nie │╣czy siΩ z tym osi╣ganie korzy£ci maj╣tkowych.

2. W razie podjΩcia decyzji o zniszczeniu oryginalnego egzemplarza utworu plastycznego znajduj╣cego siΩ w miejscu publicznie dostΩpnym, w│a£ciciel jest obowi╣zany z│o┐yµ tw≤rcy utworu lub jego bliskim ofertΩ sprzeda┐y, je┐eli porozumienie siΩ z nim, celem z│o┐enia oferty, jest mo┐liwe. G≤rn╣ granicΩ ceny okre£la warto£µ materia│≤w. Je┐eli sprzeda┐ nie jest mo┐liwa, w│a£ciciel jest obowi╣zany umo┐liwiµ tw≤rcy sporz╣dzenie kopii b╣dƒ - zale┐nie od rodzaju utworu - stosownej dokumentacji.

Art. 33. Wolno rozpowszechniaµ:

1) utwory wystawione na sta│e na og≤lnie dostΩpnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednak┐e nie do tego samego u┐ytku,

2) utwory wystawione w publicznie dostΩpnych zbiorach, takich jak muzea, galerie, sale wystawowe, lecz tylko w katalogach i w wydawnictwach publikowanych dla promocji tych utwor≤w, a tak┐e w sprawozdaniach o aktualnych wydarzeniach w prasie i telewizji, jednak┐e w granicach uzasadnionych celem informacji,

3) w encyklopediach i atlasach - opublikowane utwory plastyczne i fotograficzne, o ile nawi╣zanie porozumienia z tw≤rc╣ celem uzyskania jego zezwolenia napotyka trudne do przezwyciΩ┐enia przeszkody. Tw≤rcy przys│uguje w≤wczas prawo do wynagrodzenia.

Art. 34. Mo┐na korzystaµ z utwor≤w w granicach dozwolonego u┐ytku pod warunkiem wymienienia tw≤rcy i ƒr≤d│a. Tw≤rcy nie przys│uguje prawo do wynagrodzenia, chyba ┐e ustawa stanowi inaczej.

Art. 35. Dozwolony u┐ytek nie mo┐e naruszaµ normalnego korzystania z utworu lub godziµ w s│uszne interesy tw≤rcy.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 4 - Czas trwania autorskich praw maj╣tkowych

Art. 36. Z zastrze┐eniem wyj╣tk≤w przewidzianych w ustawie, autorskie prawa maj╣tkowe gasn╣ z up│ywem lat piΩµdziesiΩciu:

1) od £mierci tw≤rcy, a od utwor≤w wsp≤│autorskich - od £mierci wsp≤│tw≤rcy, kt≤ry prze┐y│ pozosta│ych,

2) je┐eli tw≤rca nie jest znany - od pierwszej publikacji, a gdy utw≤r nie zosta│ opublikowany - od jego ustalenia, chyba ┐e przed up│ywem tego terminu nazwisko tw≤rcy zosta│o za jego zgod╣ ujawnione,

3) od pierwszej publikacji, je┐eli z mocy ustawy autorskie prawa maj╣tkowe przys│uguj╣ innej osobie ni┐ tw≤rca, a gdy utw≤r nie zosta│ opublikowany - od jego ustalenia.

Art. 37. Je┐eli bieg terminu wyga£niΩcia autorskich praw maj╣tkowych rozpoczyna siΩ od publikacji utworu, a utw≤r opublikowano w czΩ£ciach, bieg terminu liczy siΩ od publikacji ostatniej czΩ£ci. Je┐eli jednak poszczeg≤lne czΩ£ci maj╣ samodzielne znaczenie, bieg terminu rozpoczyna siΩ dla ka┐dej z nich osobno.

Art. 38. Czas trwania autorskich praw maj╣tkowych do utworu opublikowanego po raz pierwszy w ci╣gu ostatnich dziesiΩciu lat trwania jego ochrony ulega przed│u┐eniu o dziesiΩµ lat.

Art. 39. Czas trwania autorskich praw maj╣tkowych liczy siΩ w latach pe│nych nastΩpuj╣cych po roku, w kt≤rym nast╣pi│o zdarzenie, od kt≤rego zaczyna siΩ bieg termin≤w okre£lonych w art. 36-38.

Art. 40. 1. Producenci lub wydawcy egzemplarzy utwor≤w literackich, muzycznych, plastycznych, fotograficznych i kartograficznych, kt≤rych czas ochrony autorskich praw maj╣tkowych up│yn╣│, s╣ obowi╣zani do przekazywania, na rzecz Funduszu, o kt≤rym mowa w art. 111, od 5% do 8% wp│yw≤w brutto ze sprzeda┐y egzemplarzy tych utwor≤w. Dotyczy to wyda± publikowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Przepis ust. 1 stosuje siΩ odpowiednio do egzemplarzy chronionych opracowa± utwor≤w, kt≤rych czas ochrony autorskich praw maj╣tkowych up│yn╣│.

3. Minister Kultury i Sztuki okre£la, w drodze rozporz╣dzenia, wysoko£µ procentu, o kt≤rym mowa w ust. 1.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 5 - Przej£cie autorskich praw maj╣tkowych

Art. 41. 1. Je┐eli ustawa nie stanowi inaczej:

1) autorskie prawa maj╣tkowe mog╣ przej£µ na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy,

2) nabywca autorskich praw maj╣tkowych mo┐e przenie£µ je na inne osoby, chyba ┐e umowa stanowi inaczej.

2. Umowa o przeniesienie autorskich praw maj╣tkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej "licencj╣", obejmuje pola eksploatacji wyraƒnie w niej wymienione.

3. Niewa┐na jest umowa w czΩ£ci dotycz╣cej wszystkich utwor≤w lub wszystkich utwor≤w okre£lonego rodzaju tego samego tw≤rcy maj╣cych powstaµ w przysz│o£ci.

4. Umowa mo┐e dotyczyµ tylko p≤l eksploatacji, kt≤re s╣ znane w chwili jej zawarcia.

Art. 42. Je┐eli autorskie prawa maj╣tkowe jednego ze wsp≤│tw≤rc≤w mia│yby przypa£µ Skarbowi Pa±stwa jako spadkobiercy ustawowemu, czΩ£µ ta przechodzi na pozosta│ych przy ┐yciu wsp≤│tw≤rc≤w lub ich nastΩpc≤w prawnych, stosownie do wielko£ci ich udzia│≤w.

Art. 43. 1. Je┐eli z umowy nie wynika, ┐e przeniesienie autorskich praw maj╣tkowych lub udzielenie licencji nast╣pi│o nieodp│atnie, tw≤rcy przys│uguje prawo do wynagrodzenia.

2. Je┐eli w umowie nie okre£lono wysoko£ci wynagrodzenia autorskiego, wysoko£µ wynagrodzenia okre£la siΩ z uwzglΩdnieniem zakresu udzielonego prawa oraz korzy£ci wynikaj╣cych z korzystania z utworu.

Art. 44. W razie ra┐╣cej dysproporcji miΩdzy wynagrodzeniem tw≤rcy a korzy£ciami nabywcy autorskich praw maj╣tkowych lub licencjobiorcy, tw≤rca mo┐e ┐╣daµ stosownego podwy┐szenia wynagrodzenia przez s╣d.

Art. 45. Je┐eli umowa nie stanowi inaczej, tw≤rcy przys│uguje odrΩbne wynagrodzenie za korzystanie z utworu na ka┐dym odrΩbnym polu eksploatacji.

Art. 46. Je┐eli umowa nie stanowi inaczej, tw≤rca zachowuje wy│╣czne prawo zezwalania na wykonywanie zale┐nego prawa autorskiego, mimo ┐e w umowie postanowiono o przeniesieniu ca│o£ci autorskich praw maj╣tkowych.

Art. 47. Je┐eli wynagrodzenie tw≤rcy zale┐y od wysoko£ci wp│yw≤w z korzystania z utworu, tw≤rca ma prawo do otrzymania informacji i wgl╣du w niezbΩdnym zakresie do dokumentacji maj╣cej istotne znaczenie dla okre£lenia wysoko£ci tego wynagrodzenia.

Art. 48. 1. Je┐eli wynagrodzenie tw≤rcy jest okre£lone procentowo od ceny sprzeda┐y egzemplarzy utworu, a cena ta ulega podwy┐szeniu, tw≤rcy nale┐y siΩ um≤wiony procent od egzemplarzy sprzedanych po podwy┐szonej cenie.

2. Jednostronne obni┐enie ceny sprzeda┐y egzemplarzy przed up│ywem roku od przyst╣pienia do rozpowszechniania utworu nie wp│ywa na wysoko£µ wynagrodzenia. Strony mog╣ przed│u┐yµ ten termin.

Art. 49. 1. Je┐eli w umowie nie okre£lono sposobu korzystania z utworu, powinien on byµ zgodny z charakterem i przeznaczeniem utworu oraz przyjΩtymi zwyczajami.

2. NastΩpca prawny, choµby naby│ ca│o£µ autorskich praw maj╣tkowych, nie mo┐e, bez zgody tw≤rcy, czyniµ zmian w utworze, chyba ┐e s╣ one spowodowane oczywist╣ konieczno£ci╣, a tw≤rca nie mia│by s│usznej podstawy im siΩ sprzeciwiµ. Dotyczy to odpowiednio utwor≤w, kt≤rych czas ochrony autorskich praw maj╣tkowych up│yn╣│.

Art. 50. OdrΩbne pola eksploatacji stanowi╣ w szczeg≤lno£ci:

1) utrwalenie,

2) zwielokrotnienie okre£lon╣ technik╣,

3) wprowadzenie do obrotu,

4) wprowadzenie do pamiΩci komputera,

5) publiczne wykonanie albo publiczne odtworzenie,

6) wystawienie,

7) wy£wietlenie,

8) najem,

9) dzier┐awa,

10) nadanie za pomoc╣ wizji lub fonii przewodowej albo bezprzewodowej przez stacjΩ naziemn╣,

11) nadanie za po£rednictwem satelity,

12) r≤wnoczesne i integralne nadanie utworu nadawanego przez inn╣ organizacjΩ radiow╣ lub telewizyjn╣.

Art. 51. 1. Wprowadzeniem do obrotu jest przeniesienie w│asno£ci egzemplarza utworu dokonane przez uprawnionego lub inne rozporz╣dzenie egzemplarzem dokonane za jego zezwoleniem.

2. Po wprowadzeniu do obrotu, dalszy obr≤t egzemplarzami utworu nie narusza praw autorskich, z zastrze┐eniem przepisu art. 50 pkt 8 i 9.

3. Nie stanowi naruszenia autorskich praw maj╣tkowych import egzemplarzy wprowadzonych do obrotu na terytorium pa±stwa, z kt≤rym Rzeczpospolita Polska zawar│a umowΩ o utworzeniu strefy wolnego handlu.

Art. 52. 1. Je┐eli umowa nie stanowi inaczej, przeniesienie w│asno£ci egzemplarza utworu nie powoduje przej£cia autorskich praw maj╣tkowych do utworu.

2. Je┐eli umowa nie stanowi inaczej, przej£cie autorskich praw maj╣tkowych nie powoduje przeniesienia na nabywcΩ w│asno£ci egzemplarza utworu.

3. Nabywca orygina│u utworu jest obowi╣zany udostΩpniµ go tw≤rcy w takim zakresie, w jakim jest to niezbΩdne do wykonywania prawa autorskiego. Nabywca orygina│u mo┐e jednak domagaµ siΩ od tw≤rcy odpowiedniego zabezpieczenia oraz wynagrodzenia za korzystanie.

Art. 53. Umowa o przeniesienie autorskich praw maj╣tkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem niewa┐no£ci.

Art. 54. 1. Tw≤rca jest obowi╣zany dostarczyµ utw≤r w terminie okre£lonym w umowie, a je┐eli termin nie zosta│ oznaczony - niezw│ocznie po uko±czeniu utworu.

2. Je┐eli tw≤rca nie dostarczy│ utworu w przewidzianym terminie, zamawiaj╣cy mo┐e wyznaczyµ tw≤rcy odpowiedni dodatkowy termin z zagro┐eniem odst╣pienia od umowy, a po jego bezskutecznym up│ywie mo┐e od umowy odst╣piµ.

Art. 55. 1. Je┐eli zam≤wiony utw≤r ma usterki, zamawiaj╣cy mo┐e wyznaczyµ tw≤rcy odpowiedni termin do ich usuniΩcia, a po jego bezskutecznym up│ywie mo┐e od umowy odst╣piµ lub ┐╣daµ odpowiedniego obni┐enia um≤wionego wynagrodzenia, chyba ┐e usterki s╣ wynikiem okoliczno£ci, za kt≤re tw≤rca nie ponosi odpowiedzialno£ci. Tw≤rca zachowuje w ka┐dym razie prawo do otrzymanej czΩ£ci wynagrodzenia, nie wy┐szej ni┐ 25% wynagrodzenia umownego.

2. Je┐eli utw≤r ma wady prawne, zamawiaj╣cy mo┐e od umowy odst╣piµ i ┐╣daµ naprawienia poniesionej szkody.

3. Roszczenia, o kt≤rych mowa w ust. 1, wygasaj╣ z chwil╣ przyjΩcia utworu.

4. Je┐eli zamawiaj╣cy nie zawiadomi tw≤rcy w terminie sze£ciu miesiΩcy od dostarczenia utworu o jego przyjΩciu, nieprzyjΩciu lub uzale┐nieniu przyjΩcia od dokonania okre£lonych zmian w wyznaczonym w tym celu odpowiednim terminie, uwa┐a siΩ, ┐e utw≤r zosta│ przyjΩty bez zastrze┐e±. Strony mog╣ okre£liµ inny termin.

Art. 56. 1. Tw≤rca mo┐e odst╣piµ od umowy lub j╣ wypowiedzieµ ze wzglΩdu na swoje istotne interesy tw≤rcze.

2. Je┐eli w ci╣gu dw≤ch lat od odst╣pienia lub wypowiedzenia, o kt≤rym mowa w ust. 1, tw≤rca zamierza przyst╣piµ do korzystania z utworu, ma obowi╣zek zaoferowaµ to korzystanie nabywcy lub licencjobiorcy, wyznaczaj╣c mu w tym celu odpowiedni termin.

3. Je┐eli odst╣pienie od umowy lub jej wypowiedzenie nastΩpuje po przyjΩciu utworu, skuteczno£µ odst╣pienia lub wypowiedzenia mo┐e byµ przez drug╣ stronΩ umowy uzale┐niona od zabezpieczenia koszt≤w poniesionych przez ni╣ w zwi╣zku z zawart╣ umow╣. Nie mo┐na jednak ┐╣daµ zwrotu koszt≤w, gdy zaniechanie rozpowszechniania jest nastΩpstwem okoliczno£ci, za kt≤re tw≤rca nie ponosi odpowiedzialno£ci.

4. Przepisu ust. 1 nie stosuje siΩ do utwor≤w architektonicznych i architektoniczno-urbanistycznych, audiowizualnych oraz utwor≤w zam≤wionych w zakresie ich eksploatacji w utworze audiowizualnym.

Art. 57. 1. Je┐eli nabywca autorskich praw maj╣tkowych lub licencjobiorca, kt≤ry zobowi╣za│ siΩ do rozpowszechniania utworu, nie przyst╣pi do rozpowszechniania w um≤wionym terminie, a w jego braku - w ci╣gu dw≤ch lat od przyjΩcia utworu, tw≤rca mo┐e odst╣piµ od umowy lub j╣ wypowiedzieµ i domagaµ siΩ naprawienia szkody po bezskutecznym up│ywie dodatkowego terminu, nie kr≤tszego ni┐ sze£µ miesiΩcy.

2. Je┐eli wskutek okoliczno£ci, za kt≤re nabywca lub licencjobiorca ponosi odpowiedzialno£µ, utw≤r nie zosta│ udostΩpniony publiczno£ci, tw≤rca mo┐e siΩ domagaµ, zamiast naprawienia poniesionej szkody, podw≤jnego wynagrodzenia w stosunku do okre£lonego w umowie o rozpowszechnienie utworu, chyba ┐e licencja jest niewy│╣czna.

3. Przepis≤w ust. 1 i 2 nie stosuje siΩ do utwor≤w architektonicznych i architektoniczno-urbanistycznych.

Art. 58. Je┐eli publiczne udostΩpnienie utworu nastΩpuje w nieodpowiedniej formie albo ze zmianami, kt≤rym tw≤rca m≤g│by s│usznie siΩ sprzeciwiµ, mo┐e on po bezskutecznym wezwaniu do zaniechania naruszenia odst╣piµ od umowy lub j╣ wypowiedzieµ. Tw≤rcy przys│uguje prawo do wynagrodzenia okre£lonego umow╣.

Art. 59. Je┐eli ustawa nie stanowi inaczej, ka┐da ze stron odstΩpuj╣c od umowy lub wypowiadaj╣c j╣ mo┐e ┐╣daµ od drugiej strony zwrotu wszystkiego, co ta otrzyma│a z tytu│u umowy.

Art. 60. 1. Korzystaj╣cy z utworu jest obowi╣zany umo┐liwiµ tw≤rcy przed rozpowszechnieniem utworu przeprowadzenie nadzoru autorskiego. Je┐eli wniesione w zwi╣zku z nadzorem zmiany w utworze s╣ niezbΩdne i wynikaj╣ z okoliczno£ci od tw≤rcy niezale┐nych, koszty ich wprowadzenia obci╣┐aj╣ nabywcΩ autorskich praw maj╣tkowych lub licencjobiorcΩ.

2. Je┐eli tw≤rca nie przeprowadzi nadzoru autorskiego w odpowiednim terminie, uwa┐a siΩ, ┐e wyrazi│ zgodΩ na rozpowszechnianie utworu.

3. Je┐eli ustawa lub umowa nie stanowi╣ inaczej, za wykonanie nadzoru autorskiego nie przys│uguje tw≤rcy odrΩbne wynagrodzenie.

4. Tw≤rcy utworu plastycznego przys│uguje prawo do sprawowania odp│atnego nadzoru autorskiego.

5. Sprawowanie nadzoru autorskiego nad utworami architektonicznymi i architektoniczno-urbanistycznymi reguluj╣ odrΩbne przepisy.

Art. 61. Je┐eli umowa nie stanowi inaczej, nabycie od tw≤rcy egzemplarza projektu architektonicznego lub architektoniczno-urbanistycznego obejmuje prawo zastosowania go tylko do jednej budowy.

Art. 62. 1. Tw≤rca mo┐e w zbiorowej publikacji swych utwor≤w umie£ciµ utwory, o kt≤rych publikacjΩ zawar│ odrΩbn╣ umowΩ.

2. Umowa o zbiorowe wydanie utwor≤w nie obejmuje prawa publikacji poszczeg≤lnych utwor≤w, chyba ┐e postanowiono w niej inaczej.

Art. 63. Je┐eli umowa obejmuje sporz╣dzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostΩpnienia publiczno£ci, tw≤rcy nale┐╣ siΩ egzemplarze autorskie w liczbie okre£lonej w umowie.

Art. 64. Umowa zobowi╣zuj╣ca do przeniesienia autorskich praw maj╣tkowych przenosi na nabywcΩ, z chwil╣ przyjΩcia utworu, prawo do wy│╣cznego korzystania z utworu na okre£lonym w umowie polu eksploatacji, chyba ┐e postanowiono w niej inaczej.

Art. 65. W braku wyraƒnego postanowienia o przeniesieniu prawa, uwa┐a siΩ, ┐e tw≤rca udzieli│ licencji.

Art. 66. 1. Umowa licencyjna uprawnia do korzystania z utworu w okresie piΩciu lat na terytorium pa±stwa, w kt≤rym licencjobiorca ma swoj╣ siedzibΩ, chyba ┐e w umowie postanowiono inaczej.

2. Po up│ywie terminu, o kt≤rym mowa w ust. 1, prawo uzyskane na podstawie umowy licencyjnej wygasa.

Art. 67. 1. Tw≤rca mo┐e udzieliµ upowa┐nienia do korzystania z utworu na wymienionych w umowie polach eksploatacji z okre£leniem zakresu, miejsca i czasu tego korzystania.

2. Je┐eli umowa nie zastrzega wy│╣czno£ci korzystania z utworu w okre£lony spos≤b (licencja wy│╣czna), udzielenie licencji nie ogranicza udzielenia przez tw≤rcΩ upowa┐nienia innym osobom do korzystania z utworu na tym samym polu eksploatacji (licencja niewy│╣czna).

3. Je┐eli umowa nie stanowi inaczej, licencjobiorca nie mo┐e upowa┐niµ innej osoby do korzystania z utworu w zakresie uzyskanej licencji.

4. Je┐eli umowa nie stanowi inaczej, uprawniony z licencji wy│╣cznej mo┐e dochodziµ roszcze± z tytu│u naruszenia autorskich praw maj╣tkowych, w zakresie objΩtym umow╣ licencyjn╣.

5. Umowa licencyjna wy│╣czna wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem niewa┐no£ci.

Art. 68. 1. Je┐eli umowa nie stanowi inaczej, a licencji udzielono na czas nie oznaczony, tw≤rca mo┐e j╣ wypowiedzieµ z zachowaniem termin≤w umownych, a w ich braku na rok naprz≤d, na koniec roku kalendarzowego.

2. LicencjΩ udzielon╣ na okres d│u┐szy ni┐ piΩµ lat uwa┐a siΩ, po up│ywie tego terminu, za udzielon╣ na czas nie oznaczony.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 6 - Przepisy szczeg≤lne dotycz╣ce utwor≤w audiowizualnych

Art. 69. Wsp≤│tw≤rcami utworu audiowizualnego s╣ osoby, kt≤re wnios│y wk│ad tw≤rczy w jego powstanie, a w szczeg≤lno£ci: re┐yser, tw≤rca adaptacji utworu literackiego, tw≤rca stworzonych dla utworu audiowizualnego utwor≤w muzycznych lub s│owno-muzycznych oraz tw≤rca scenariusza.

Art. 70. 1. Autorskie prawa maj╣tkowe do utworu audiowizualnego przys│uguj╣ producentowi. Prawa tw≤rc≤w utwor≤w maj╣cych samodzielne znaczenie nie mog╣ byµ wykonywane z uszczerbkiem dla producenta lub pozosta│ych tw≤rc≤w.

2. Domniemywa siΩ, ┐e producent utworu audiowizualnego naby│ autorskie prawa maj╣tkowe do utwor≤w stworzonych na jego zam≤wienie lub w│╣czonych do utworu audiowizualnego, jednak┐e tylko w zakresie eksploatacji audiowizualnej tego utworu.

3. Producent utworu audiowizualnego jest obowi╣zany do zap│aty, za po£rednictwem w│a£ciwej organizacji zbiorowego zarz╣dzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, re┐yserowi, tw≤rcom scenariusza, utwor≤w muzycznych i s│owno-muzycznych oraz odtw≤rcom g│≤wnych r≤l w utworze audiowizualnym - przez czas trwania do nich praw maj╣tkowych - wynagrodzenia proporcjonalnego do wp│yw≤w z tytu│u rozpowszechniania utworu audiowizualnego w kinach oraz stosownego wynagrodzenia z tytu│u najmu lub dzier┐awy utwor≤w audiowizualnych oraz ich publicznego odtwarzania.

4. Wsp≤│tw≤rca utworu audiowizualnego oraz odtw≤rcy g│≤wnych r≤l mog╣ siΩ zrzec po£rednictwa organizacji, o kt≤rej mowa w ust. 3. Zrzeczenie to wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem niewa┐no£ci.

5. Wynagrodzenie za korzystanie z polskiego utworu audiowizualnego za granic╣ lub zagranicznego utworu audiowizualnego w Polsce mo┐e byµ ustalone rycza│towo.

Art. 71. Producent mo┐e bez zgody tw≤rc≤w utworu audiowizualnego dokonywaµ t│umacze± na r≤┐ne wersje jΩzykowe.

Art. 72. Tw≤rca utworu zam≤wionego do utworu audiowizualnego mo┐e, po up│ywie piΩciu lat od przyjΩcia zam≤wionego utworu, zezwoliµ na rozpowszechnianie tego utworu w innym utworze audiowizualnym, je┐eli w tym terminie nie dosz│o do rozpowszechnienia utworu audiowizualnego z jego utworem. Strony mog╣ skr≤ciµ ten termin.

Art. 73. Prawo do nadzoru autorskiego mo┐e byµ wykonywane tylko w stosunku do ostatecznej wersji utworu audiowizualnego.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 7 - Przepisy szczeg≤lne dotycz╣ce program≤w komputerowych

Art. 74. 1. Programy komputerowe podlegaj╣ ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdzia│u nie stanowi╣ inaczej.

2. Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyra┐enia, w tym wszystkie formy dokumentacji projektowej, wytw≤rczej i u┐ytkowej. Idee i zasady, bΩd╣ce podstaw╣ jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstaw╣ │╣czy, nie podlegaj╣ ochronie.

3. Prawa maj╣tkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowi╣zk≤w ze stosunku pracy przys│uguj╣ pracodawcy, o ile umowa nie stanowi inaczej.

4. Autorskie prawa maj╣tkowe do programu komputerowego, z zastrze┐eniem przepis≤w art. 75 ust. 2 i 3, obejmuj╣ prawo do:

1) trwa│ego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w ca│o£ci lub w czΩ£ci jakimikolwiek £rodkami i w jakiejkolwiek formie; w zakresie, w kt≤rym dla wprowadzenia, wy£wietlania, stosowania, przekazywania i przechowywania programu komputerowego niezbΩdne jest jego zwielokrotnienie, czynno£ci te nie wymagaj╣ zgody uprawnionego,

2) t│umaczenia, przystosowywania, zmiany uk│adu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, kt≤ra tych zmian dokona│a,

3) publicznego rozpowszechniania, w tym najmu lub dzier┐awy, programu komputerowego lub jego kopii. Wraz z pierwsz╣ sprzeda┐╣ egzemplarza, na kt≤rym program zosta│ utrwalony, przez uprawnionego lub za jego zezwoleniem, wyczerpuje siΩ prawo do rozpowszechniania tego egzemplarza; nie narusza to prawa do kontroli dalszego najmu lub dzier┐awy programu komputerowego lub jego egzemplarza.

Art. 75. 1. Je┐eli umowa nie stanowi inaczej, czynno£ci wymienione w art. 74 ust. 4 pkt 1 i 2 nie wymagaj╣ zgody uprawnionego, je┐eli s╣ niezbΩdne do korzystania z programu komputerowego zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym do poprawiania b│Ωd≤w przez osobΩ, kt≤ra legalnie wesz│a w jego posiadanie.

2. Nie wymaga zezwolenia uprawnionego:

1) sporz╣dzenie kopii zapasowej, je┐eli jest to niezbΩdne do korzystania z programu komputerowego. Je┐eli umowa nie stanowi inaczej, kopia ta nie mo┐e byµ u┐ywana r≤wnocze£nie z programem komputerowym,

2) obserwowanie, badanie i testowanie funkcjonowania programu komputerowego w celu poznania jego idei i zasad przez osobΩ uprawnion╣ na podstawie umowy do korzystania z egzemplarza programu komputerowego, je┐eli bΩd╣c do tych czynno£ci upowa┐niona dokonuje tego w trakcie wprowadzania, wy£wietlania, stosowania, przekazywania lub przechowywania programu komputerowego,

3) zwielokrotnianie kodu lub t│umaczenie jego formy w rozumieniu art. 74 ust. 4 pkt 1 i 2, je┐eli jest to niezbΩdne do uzyskania informacji koniecznych do osi╣gniΩcia wsp≤│dzia│ania niezale┐nie stworzonego programu komputerowego z innymi programami komputerowymi, o ile zostan╣ spe│nione nastΩpuj╣ce warunki:

a) czynno£ci te dokonywane s╣ przez licencjobiorcΩ lub inn╣ osobΩ uprawnion╣ do korzystania z egzemplarza programu komputerowego b╣dƒ przez inn╣ osobΩ dzia│aj╣c╣ na ich rzecz,

b) informacje niezbΩdne do osi╣gniΩcia wsp≤│dzia│ania nie by│y uprzednio │atwo dostΩpne dla os≤b, o kt≤rych mowa pod lit. a),

c) czynno£ci te odnosz╣ siΩ do tych czΩ£ci oryginalnego programu komputerowego, kt≤re s╣ niezbΩdne do osi╣gniΩcia wsp≤│dzia│ania.

3. Informacje, o kt≤rych mowa w ust. 2 pkt 3, nie mog╣ byµ:

1) wykorzystane do innych cel≤w ni┐ osi╣gniΩcie wsp≤│dzia│ania z niezale┐nie stworzonym programem komputerowym,

2) przekazane innym osobom, chyba ┐e jest to niezbΩdne do osi╣gniΩcia wsp≤│dzia│ania z niezale┐nie stworzonym programem komputerowym,

3) wykorzystane do rozwijania, wytwarzania lub wprowadzania do obrotu programu komputerowego o istotnie podobnej formie lub do innych czynno£ci naruszaj╣cych prawa autorskie.

Art. 76. Postanowienia um≤w sprzeczne z art. 75 ust. 2 i 3 s╣ niewa┐ne.

Art. 77. Do program≤w komputerowych nie stosuje siΩ przepis≤w art. 16 pkt 3-5, art. 20, 23, 27, 28, 30, 49 ust. 2 oraz art. 56, 60 i 62.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 8 - Ochrona autorskich praw osobistych

Art. 78. 1. Tw≤rca, kt≤rego autorskie prawa osobiste zosta│y zagro┐one cudzym dzia│aniem, mo┐e ┐╣daµ zaniechania tego dzia│ania. W razie dokonanego naruszenia mo┐e tak┐e ┐╣daµ, aby osoba, kt≤ra dopu£ci│a siΩ naruszenia, dope│ni│a czynno£ci potrzebnych do usuniΩcia jego skutk≤w, w szczeg≤lno£ci aby z│o┐y│a publiczne o£wiadczenie o odpowiedniej tre£ci i formie. Je┐eli naruszenie by│o zawinione, s╣d mo┐e przyznaµ tw≤rcy odpowiedni╣ sumΩ pieniΩ┐n╣ tytu│em zado£µuczynienia za doznan╣ krzywdΩ albo - na ┐╣danie tw≤rcy - zobowi╣zaµ sprawcΩ, aby ui£ci│ odpowiedni╣ sumΩ pieniΩ┐n╣ na wskazany przez tw≤rcΩ cel spo│eczny.

2. Je┐eli tw≤rca nie wyrazi│ innej woli, po jego £mierci z pow≤dztwem o ochronΩ autorskich praw osobistych zmar│ego mo┐e wyst╣piµ ma│┐onek, a w jego braku kolejno: zstΩpni, rodzice, rodze±stwo, zstΩpni rodze±stwa.

3. Je┐eli tw≤rca nie wyrazi│ innej woli, osoby wymienione w ust. 2 s╣ uprawnione w tej samej kolejno£ci do wykonywania autorskich praw osobistych zmar│ego tw≤rcy.

4. Je┐eli tw≤rca nie wyrazi│ innej woli, z pow≤dztwem, o kt≤rym mowa w ust. 2, mo┐e r≤wnie┐ wyst╣piµ stowarzyszenie tw≤rc≤w w│a£ciwe ze wzglΩdu na rodzaj tw≤rczo£ci lub organizacja zbiorowego zarz╣dzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, kt≤ra zarz╣dza│a prawami autorskimi zmar│ego tw≤rcy.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 9 - Ochrona autorskich praw maj╣tkowych

Art. 79. 1. Tw≤rca mo┐e ┐╣daµ od osoby, kt≤ra naruszy│a jego autorskie prawa maj╣tkowe, zaniechania naruszenia, wydania uzyskanych korzy£ci albo zap│acenia w podw≤jnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potr≤jnej wysoko£ci stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia; tw≤rca mo┐e r≤wnie┐ ┐╣daµ naprawienia wyrz╣dzonej szkody, je┐eli dzia│anie naruszaj╣cego by│o zawinione.

2. Niezale┐nie od roszcze± wymienionych w ust. 1, uprawniony mo┐e siΩ domagaµ, a┐eby sprawca naruszenia dokonanego w ramach dzia│alno£ci gospodarczej podejmowanej w cudzym albo we w│asnym imieniu, choµby na cudzy rachunek, ui£ci│ odpowiedni╣ sumΩ pieniΩ┐n╣ z przeznaczeniem na Fundusz, o kt≤rym mowa w art. 111. Suma ta nie mo┐e byµ ni┐sza ni┐ dwukrotna wysoko£µ uprawdopodobnionych korzy£ci odniesionych przez sprawcΩ z dokonanego naruszenia.

Art. 80. 1. S╣d w│a£ciwy do rozpoznania sprawy o naruszenie autorskich praw maj╣tkowych miejsca, w kt≤rym sprawca prowadzi dzia│alno£µ lub znajduje siΩ jego maj╣tek, tak┐e przed wytoczeniem pow≤dztwa rozpoznaje, nie p≤ƒniej jednak ni┐ w ci╣gu 3 dni od dnia z│o┐enia w s╣dzie, wniosek maj╣cego w tym interes prawny:

1) o zabezpieczenie dowod≤w, bez potrzeby wykazania obawy, ┐e ich przeprowadzenie stanie siΩ niewykonalne lub zbyt utrudnione,

2) o zobowi╣zanie naruszaj╣cego autorskie prawa maj╣tkowe do udzielenia informacji i udostΩpnienia, okre£lonej przez s╣d, dokumentacji maj╣cej znaczenie dla roszcze±, o kt≤rych mowa w art. 79 ust. 1,

3) o zabezpieczenie roszczenia z tytu│u naruszenia autorskich praw maj╣tkowych, wydaj╣c stosowne zarz╣dzenie tymczasowe, po uprawdopodobnieniu, ┐e niezabezpieczenie roszczenia mo┐e pozbawiµ uprawnionego zaspokojenia, choµby zarz╣dzenie tymczasowe zmierza│o do zaspokojenia roszczenia.

2. S╣d mo┐e uzale┐niµ wydanie postanowienia o zabezpieczeniu dowod≤w lub roszcze±, o kt≤rych mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, od z│o┐enia stosownej kaucji.

3. S╣d orzeka przepadek, na rzecz Skarbu Pa±stwa, bezprawnie wytworzonych egzemplarzy utwor≤w.

4. S╣d mo┐e orzec przepadek, na rzecz Skarbu Pa±stwa, przedmiot≤w s│u┐╣cych do bezprawnego wytworzenia egzemplarzy utwor≤w lub przedmiot≤w, przy kt≤rych u┐yciu dokonano naruszenia.

5. Na wniosek poszkodowanego, na poczet nale┐nego odszkodowania, s╣d mo┐e orzec przyznanie poszkodowanemu przedmiot≤w, o kt≤rych mowa w ust. 4.

6. Domniemywa siΩ, ┐e przedmioty, o kt≤rych mowa w ust. 4, nale┐╣ do naruszaj╣cego prawa autorskie.

7. Za┐alenie na postanowienie s╣du w sprawach, o kt≤rych mowa w ust. 1 pkt 1-3, s╣d rozpoznaje w ci╣gu 7 dni.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 10 - Ochrona wizerunku, adresata korespondencji i tajemnicy ƒr≤de│ informacji

Art. 81. 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraƒnego zastrze┐enia zezwolenie nie jest wymagane, je┐eli osoba ta otrzyma│a um≤wion╣ zap│atΩ za pozowanie.

2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

1) osoby powszechnie znanej, je┐eli wizerunek wykonano w zwi╣zku z pe│nieniem przez ni╣ funkcji publicznych, w szczeg≤lno£ci politycznych, spo│ecznych, zawodowych,

2) osoby stanowi╣cej jedynie szczeg≤│ ca│o£ci takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Art. 82. Je┐eli osoba, do kt≤rej korespondencja jest skierowana, nie wyrazi│a innej woli, rozpowszechnianie korespondencji, w okresie dwudziestu lat od jej £mierci, wymaga zezwolenia ma│┐onka, a w jego braku kolejno zstΩpnych, rodzic≤w lub rodze±stwa.

Art. 83. Do roszcze± w przypadku rozpowszechniania wizerunku osoby na nim przedstawionej oraz rozpowszechniania korespondencji bez wymaganego zezwolenia osoby, do kt≤rej zosta│a skierowana, stosuje siΩ odpowiednio przepis art. 78 ust. 1; roszcze± tych nie mo┐na dochodziµ po up│ywie dwudziestu lat od £mierci tych os≤b.

Art. 84. 1. Tw≤rca, a wydawca lub producent na ┐╣danie tw≤rcy maj╣ obowi╣zek zachowania w tajemnicy ƒr≤de│ informacji wykorzystanych w utworze oraz nieujawniania zwi╣zanych z tym dokument≤w.

2. Ujawnienie tajemnicy jest dozwolone za zgod╣ osoby, kt≤ra powierzy│a tajemnicΩ, lub na podstawie postanowienia w│a£ciwego s╣du.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 11 - Prawa pokrewne
Pocz╣tek stronyOddzia│ 1 - Prawa do artystycznych wykona±

Art. 85. 1. Przedmiotem prawa do artystycznego wykonania jest, pod warunkiem jego ustalenia, ka┐de wykonanie utworu maj╣ce charakter artystyczny, niezale┐nie od warto£ci, przeznaczenia i sposobu wyra┐enia.

2. Artystycznymi wykonaniami, w rozumieniu ust. 1, s╣ w szczeg≤lno£ci dzia│ania: aktor≤w, recytator≤w, dyrygent≤w, instrumentalist≤w, tancerzy i wokalist≤w oraz os≤b w spos≤b tw≤rczy przyczyniaj╣cych siΩ do powstania wykonania.

Art. 86. 1. Arty£cie wykonawcy przys│uguje, w granicach okre£lonych przepisami ustawy, wy│╣czne prawo do:

1) ochrony d≤br osobistych dotycz╣cych artystycznego wykonania,

2) korzystania z artystycznego wykonania i rozporz╣dzania nim na poszczeg≤lnych polach eksploatacji,

3) wynagrodzenia za korzystanie z artystycznego wykonania.

2. Wy│╣czne prawo korzystania i rozporz╣dzania, o kt≤rym mowa w ust. 1 pkt 2, obejmuje prawo do:

1) utrwalania,

2) zwielokrotniania okre£lon╣ technik╣,

3) wprowadzenia do obrotu,

4) publicznego odtwarzania, chyba ┐e jest ono dokonywane za pomoc╣ wprowadzonego do obrotu egzemplarza,

5) najmu,

6) dzier┐awy,

7) nadawania, chyba ┐e jest ono dokonywane za pomoc╣ wprowadzonego do obrotu egzemplarza.

3. W przypadku nadawania lub publicznego odtwarzania wykonania za pomoc╣ wprowadzonego do obrotu egzemplarza, arty£cie wykonawcy przys│uguje prawo do stosownego wynagrodzenia.

Art. 87. Je┐eli umowa nie stanowi inaczej, zawarcie przez artystΩ wykonawcΩ z producentem utworu audiowizualnego umowy o wsp≤│udzia│ w realizacji utworu audiowizualnego przenosi na producenta prawa do rozporz╣dzania i korzystania z wykonania, w ramach tego utworu audiowizualnego, na wszystkich znanych w chwili zawarcia umowy polach eksploatacji.

Art. 88. Prawo artysty wykonawcy nie narusza prawa autorskiego do wykonywanego utworu.

Art. 89. Prawo, o kt≤rym mowa w art. 86 ust. 1 pkt 2 i 3, ga£nie z up│ywem piΩµdziesiΩciu lat nastΩpuj╣cych po roku, w kt≤rym artystyczne wykonanie po raz pierwszy ustalono.

Art. 90. Przepisy ustawy stosuje siΩ do artystycznych wykona±, kt≤re:

1) dokonane zosta│y przez obywatela polskiego albo osobΩ zamieszka│╣ na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub

2) zosta│y ustalone po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub

3) zosta│y opublikowane po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub

4) s╣ chronione na podstawie um≤w miΩdzynarodowych.

Art. 91. Domniemywa siΩ, ┐e kierownik zespo│u jest umocowany do reprezentowania praw do zespo│owego artystycznego wykonania. Domniemanie to stosuje siΩ odpowiednio do czΩ£ci artystycznego wykonania maj╣cych samodzielne znaczenie.

Art. 92. Do artystycznych wykona± stosuje siΩ odpowiednio przepisy art. 8-10, 12, 18, 21, 41-45, 47-49, 52-55, 57-59, 62-68, 71 i 78.

Art. 93. Do prawa do artystycznego wykonania stosuje siΩ odpowiednio przepis art. 33 pkt 10 Kodeksu rodzinnego i opieku±czego.

Pocz╣tek stronyOddzia│ 2 - Prawa do fonogram≤w i wideogram≤w

Art. 94. 1. Producentem fonogramu lub wideogramu jest ten, pod czyim nazwiskiem lub firm╣ (nazw╣) fonogram lub wideogram zosta│ po raz pierwszy sporz╣dzony.

2. Bez uszczerbku dla praw tw≤rc≤w lub artyst≤w wykonawc≤w, producentowi fonogramu lub wideogramu przys│uguje wy│╣czne prawo do rozporz╣dzania i korzystania z fonogramu lub wideogramu w zakresie:

1) zwielokrotniania okre£lon╣ technik╣,

2) wprowadzenia do obrotu,

3) najmu,

4) dzier┐awy.

3. W przypadku nadawania lub publicznego odtwarzania wprowadzonego do obrotu fonogramu lub wideogramu, producentowi przys│uguje prawo do stosownego wynagrodzenia.

Art. 95. Prawo, o kt≤rym mowa w art. 94 ust. 2 i 3, ga£nie z up│ywem piΩµdziesiΩciu lat nastΩpuj╣cych po roku, w kt≤rym fonogram lub wideogram zosta│ sporz╣dzony.

Art. 96. Przepisy ustawy stosuje siΩ do fonogram≤w i wideogram≤w:

1) kt≤rych producent ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania lub siedzibΩ, lub

2) kt≤rych ochrona wynika z um≤w miΩdzynarodowych.

Pocz╣tek stronyOddzia│ 3 - Prawa do nada±

Art. 97. Bez uszczerbku dla praw tw≤rc≤w i artyst≤w wykonawc≤w, organizacji radiowej lub telewizyjnej przys│uguje wy│╣czne prawo do rozporz╣dzania i korzystania ze swoich program≤w w zakresie:

1) utrwalania,

2) zwielokrotniania okre£lon╣ technik╣,

3) nadawania, w tym tak┐e przez inn╣ organizacjΩ radiow╣ lub telewizyjn╣.

Art. 98. Prawo, o kt≤rym mowa w art. 97, ga£nie z up│ywem piΩµdziesiΩciu lat nastΩpuj╣cych po roku pierwszego nadania programu.

Art. 99. Przepisy ustawy stosuje siΩ do program≤w:

1) organizacji radiowej i telewizyjnej, kt≤ra ma siedzibΩ na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub

2) kt≤rych ochrona wynika z um≤w miΩdzynarodowych.

Pocz╣tek stronyOddzia│ 4 - Postanowienia wsp≤lne dotycz╣ce praw pokrewnych

Art. 100. Wykonywanie praw do artystycznych wykona±, fonogram≤w, wideogram≤w i nada± podlega odpowiednio ograniczeniom wynikaj╣cym z przepis≤w art. 23-35.

Art. 101. Do artystycznych wykona± fonogram≤w, wideogram≤w i nada± stosuje siΩ odpowiednio przepisy art. 6, 22, 39, 51, 79 ust. 1 i art. 80.

Art. 102. 1. Na ka┐dym egzemplarzu fonogramu lub wideogramu umieszcza siΩ, poza oznaczeniami dotycz╣cymi autorstwa i artystycznego wykonawstwa, tytu│ami utwor≤w oraz dat╣ sporz╣dzenia, nazwisko lub firmΩ (nazwΩ) producenta oraz, w wypadku utrwalenia nadania, nazwΩ organizacji radiowej lub telewizyjnej.

2. Domniemywa siΩ, ┐e egzemplarze nie spe│niaj╣ce wymog≤w okre£lonych w ust. 1 zosta│y sporz╣dzone bezprawnie.

Art. 103. Spory o prawa do artystycznych wykona±, prawa do fonogram≤w, wideogram≤w oraz nada± radiowych lub telewizyjnych nale┐╣ do w│a£ciwo£ci s╣d≤w wojew≤dzkich.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 12 - Organizacje zbiorowego zarz╣dzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi

Art. 104. 1. Organizacjami zbiorowego zarz╣dzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, zwanymi dalej "organizacjami zbiorowego zarz╣dzania", w rozumieniu ustawy, s╣ stowarzyszenia zrzeszaj╣ce tw≤rc≤w, artyst≤w wykonawc≤w, producent≤w lub organizacje radiowe i telewizyjne, kt≤rych statutowym zadaniem jest zbiorowe zarz╣dzanie i ochrona powierzonych im praw autorskich lub praw pokrewnych oraz wykonywanie uprawnie± wynikaj╣cych z ustawy.

2. Do organizacji, o kt≤rych mowa w ust. 1, stosuje siΩ przepisy prawa o stowarzyszeniach, z tym ┐e:

1) cz│onkiem organizacji mo┐e byµ r≤wnie┐ osoba prawna,

2) podjΩcie przez organizacje dzia│alno£ci okre£lonej w ustawie wymaga zezwolenia Ministra Kultury i Sztuki,

3) nadz≤r nad organizacjami sprawuje Minister Kultury i Sztuki.

3. Minister Kultury i Sztuki udziela zezwolenia, o kt≤rym mowa w ust. 2 pkt 2, organizacjom daj╣cym rΩkojmiΩ nale┐ytego zarz╣dzania powierzonymi prawami.

4. W przypadku stwierdzenia naruszenia zakresu udzielonego zezwolenia, Minister Kultury i Sztuki wzywa organizacjΩ do usuniΩcia naruszenia w wyznaczonym terminie z zagro┐eniem cofniΩcia zezwolenia.

5. Zezwolenie, o kt≤rym mowa w ust. 2 pkt 2, mo┐e byµ cofniΩte, je┐eli organizacja:

1) nie wykonuje nale┐ycie obowi╣zk≤w w zakresie zarz╣dzania powierzonymi jej prawami autorskimi lub pokrewnymi oraz ich ochrony,

2) narusza przepisy prawa w zakresie udzielonego zezwolenia.

6. Decyzja Ministra Kultury i Sztuki o udzieleniu lub o cofniΩciu zezwolenia na podjΩcie wykonywania przez organizacje zbiorowego zarz╣dzania uprawnie± okre£lonych w ust. 1 podlega og│oszeniu w Dzienniku UrzΩdowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Art. 105. 1. Domniemywa siΩ, ┐e organizacja zbiorowego zarz╣dzania jest uprawniona do zarz╣dzania i ochrony w odniesieniu do p≤l eksploatacji objΩtych zbiorowym zarz╣dzaniem oraz ┐e ma legitymacjΩ procesow╣ w tym zakresie. Na domniemanie to nie mo┐na siΩ powo│aµ, gdy do tego samego utworu lub artystycznego wykonania ro£ci sobie tytu│ wiΩcej ni┐ jedna organizacja zbiorowego zarz╣dzania.

2. W zakresie swojej dzia│alno£ci organizacja zbiorowego zarz╣dzania mo┐e siΩ domagaµ udzielenia informacji oraz udostΩpnienia dokument≤w niezbΩdnych do okre£lenia wysoko£ci dochodzonych przez ni╣ wynagrodze± i op│at.

Art. 106. 1. Organizacja zbiorowego zarz╣dzania jest obowi╣zana do jednakowego traktowania praw swoich cz│onk≤w oraz innych podmiot≤w przez siebie reprezentowanych w zakresie zarz╣dzania tymi prawami lub dochodzenia ich ochrony.

2. Organizacja zbiorowego zarz╣dzania nie mo┐e, bez wa┐nych powod≤w, odm≤wiµ zgody na korzystanie z utwor≤w lub artystycznych wykona± w granicach wykonywanego przez siebie zarz╣du.

3. Organizacja zbiorowego zarz╣dzania nie mo┐e, bez wa┐nych powod≤w, odm≤wiµ podjΩcia zarz╣dzania prawem autorskim lub prawem pokrewnym. Zarz╣dzanie to wykonuje zgodnie ze swoim statutem.

Art. 107. Je┐eli na danym polu eksploatacji dzia│a wiΩcej ni┐ jedna organizacja zbiorowego zarz╣dzania, organizacj╣ w│a£ciw╣ w rozumieniu ustawy jest organizacja, do kt≤rej nale┐y tw≤rca lub artysta wykonawca, a gdy tw≤rca lub artysta wykonawca nie nale┐y do ┐adnej organizacji albo nie ujawni│ swojego autorstwa - organizacja wskazana przez KomisjΩ Prawa Autorskiego, o kt≤rej mowa w art. 108 ust. 1.

Art. 108. 1. Minister Kultury i Sztuki powo│uje KomisjΩ Prawa Autorskiego, zwan╣ dalej "Komisj╣", sk│adaj╣c╣ siΩ z czterdziestu arbitr≤w powo│ywanych w odpowiedniej proporcji spo£r≤d kandydat≤w, o kt≤rych mowa w ust. 2.

2. Kandydat≤w na cz│onk≤w Komisji przedstawiaj╣ organizacje zbiorowego zarz╣dzania, stowarzyszenia tw≤rc≤w, artyst≤w wykonawc≤w, producent≤w, organizacje zrzeszaj╣ce podmioty zajmuj╣ce siΩ zawodowo korzystaniem z utwor≤w oraz organizacje radiowe i telewizyjne, w terminie wyznaczonym przez Ministra Kultury i Sztuki. InformacjΩ o terminie og│asza siΩ w drukowanych dziennikach prasowych.

3. Komisja w sk│adzie sze£ciu arbitr≤w oraz przewodnicz╣cego jako superarbitra, wyznaczonych przez Ministra Kultury i Sztuki z grona arbitr≤w, zatwierdza lub odmawia zatwierdzenia przedstawionych przez organizacje zbiorowego zarz╣dzania tabel wynagrodze± za korzystanie z utwor≤w lub artystycznych wykona± objΩtych zbiorowym zarz╣dzaniem, a tak┐e wskazuje organizacjΩ w│a£ciw╣ w rozumieniu art. 107.

4. Do postΩpowania przed Komisj╣ w sprawach, o kt≤rych mowa w ust. 3, stosuje siΩ odpowiednio przepisy Kodeksu postΩpowania administracyjnego. Od orzecze± Komisji wydanych w tym trybie s│u┐y odwo│anie do Ministra Kultury i Sztuki.

5. Komisja w sk│adzie trzyosobowym wyznaczonym z grona arbitr≤w po jednym przez ka┐d╣ ze stron oraz superarbitra wybranego przez tak wyznaczonych arbitr≤w rozstrzyga spory dotycz╣ce stosowania tabel, o kt≤rych mowa w ust. 3. Je┐eli jedna ze stron nie wyznaczy arbitra albo arbitrzy nie wyznacz╣ superarbitra, zostan╣ oni wyznaczeni przez Ministra Kultury i Sztuki.

6. Do postΩpowania przed Komisj╣ w sprawach, o kt≤rych mowa w ust. 5, stosuje siΩ odpowiednio przepisy Kodeksu postΩpowania cywilnego o postΩpowaniu przed s╣dem polubownym.

7. Strona niezadowolona z rozstrzygniΩcia Komisji, o kt≤rym mowa w ust. 5, mo┐e w terminie 14 dni od dnia dorΩczenia rozstrzygniΩcia wnie£µ pow≤dztwo do w│a£ciwego s╣du wojew≤dzkiego.

8. Arbitrom za udzia│ w posiedzeniach Komisji przys│uguje wynagrodzenie.

9. Minister Kultury i Sztuki okre£la, w drodze rozporz╣dzenia, szczeg≤│owe zasady i tryb dzia│ania Komisji, wysoko£µ wynagrodzenia, o kt≤rym mowa w ust. 8, wysoko£µ op│at za postΩpowanie przed Komisj╣ oraz zasady ich wnoszenia.

Art. 109. Postanowienia umowne mniej korzystne dla tw≤rc≤w, ni┐ wynika│oby to z tabel, o kt≤rych mowa w art. 108 ust. 3, s╣ niewa┐ne, a ich miejsce zajmuj╣ odpowiednie postanowienia tych tabel.

Art. 110. Wysoko£µ wynagrodze± dochodzonych w zakresie zbiorowego zarz╣dzania przez organizacje zbiorowego zarz╣dzania powinna uwzglΩdniaµ wysoko£µ wp│yw≤w osi╣ganych z korzystania z utwor≤w i artystycznych wykona±, a tak┐e charakter i zakres korzystania z tych utwor≤w i wykona± artystycznych.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 13 - Fundusz promocji tw≤rczo£ci

Art. 111. 1. Tworzy siΩ Fundusz Promocji Tw≤rczo£ci, zwany dalej "Funduszem".

2. Funduszem dysponuje Minister Kultury i Sztuki.

3. Fundusz jest pa±stwowym funduszem celowym w rozumieniu przepis≤w prawa bud┐etowego.

Art. 112. Przychodami Funduszu s╣:

1) wp│ywy okre£lone w art. 40,

2) wp│ywy okre£lone w art. 79 ust. 2,

3) dobrowolne wp│aty, zapisy i darowizny,

4) inne wp│ywy.

Art. 113. îrodki Funduszu przeznacza siΩ na:

1) stypendia i pomoc socjaln╣ dla tw≤rc≤w utwor≤w oraz dla tw≤rc≤w opracowa± utwor≤w,

2) pokrycie w ca│o£ci lub w czΩ£ci koszt≤w wyda± utwor≤w o szczeg≤lnym znaczeniu dla kultury i nauki oraz wyda± dla niewidomych.

Art. 114. Minister Kultury i Sztuki, po zasiΩgniΩciu opinii w│a£ciwych stowarzysze± tw≤rc≤w, okre£la, w drodze rozporz╣dzenia, szczeg≤│owe zasady dokonywania wyp│at z Funduszu oraz zasady przyznawania stypendi≤w i pomocy socjalnej, o kt≤rych mowa w art. 113 pkt 1.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 14 - Odpowiedzialno£µ karna

Art. 115. 1. Kto przyw│aszcza sobie autorstwo albo wprowadza w b│╣d co do autorstwa ca│o£ci lub czΩ£ci cudzego utworu albo artystycznego wykonania,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolno£ci albo pozbawienia wolno£ci do lat 2.

2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu tw≤rcy cudzy utw≤r w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekszta│ca taki utw≤r, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.

3. Kto w celu uzyskania korzy£ci maj╣tkowej w inny spos≤b ni┐ okre£lony w ust. 1 lub 2 narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne okre£lone w art. 16, 17, 18, 86, 94 ust. 2 i art. 97,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolno£ci albo pozbawienia wolno£ci do roku.

Art. 116. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utw≤r w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolno£ci albo pozbawienia wolno£ci do lat 2.

2. Je┐eli sprawca dopuszcza siΩ czynu okre£lonego w ust. 1 w celu osi╣gniΩcia korzy£ci maj╣tkowej,

podlega karze pozbawienia wolno£ci do lat 3.

3. Je┐eli sprawca uczyni│ sobie z pope│niania przestΩpstwa okre£lonego w ust. 1 sta│e ƒr≤d│o dochodu albo dzia│alno£µ przestΩpn╣, okre£lon╣ w ust. 1, organizuje lub ni╣ kieruje,

podlega karze pozbawienia wolno£ci od 6 miesiΩcy do lat 5.

4. Je┐eli sprawca czynu okre£lonego w ust. 1 dzia│a nieumy£lnie,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolno£ci albo pozbawienia wolno£ci do roku.

Art. 117. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom utrwala lub zwielokrotnia cudzy utw≤r w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, godz╣c siΩ na ich rozpowszechnianie,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolno£ci albo pozbawienia wolno£ci do lat 2.

2. Je┐eli sprawca uczyni│ sobie z pope│niania przestΩpstwa okre£lonego w ust. 1 sta│e ƒr≤d│o dochodu albo dzia│alno£µ przestΩpn╣, okre£lon╣ w ust. 1, organizuje lub ni╣ kieruje,

podlega karze pozbawienia wolno£ci do lat 3.

Art. 118. 1. Kto w celu osi╣gniΩcia korzy£ci maj╣tkowej przedmiot bΩd╣cy no£nikiem utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu rozpowszechnianego lub zwielokrotnionego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom nabywa, pomaga w jego zbyciu, przyjmuje albo pomaga w jego ukryciu,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolno£ci albo pozbawienia wolno£ci do lat 2.

2. Je┐eli sprawca uczyni│ sobie z pope│niania przestΩpstwa okre£lonego w ust. 1 sta│e ƒr≤d│o dochodu albo dzia│alno£µ przestΩpn╣, okre£lon╣ w ust. 1, organizuje lub ni╣ kieruje,

podlega karze pozbawienia wolno£ci do lat 3.

Art. 119. Kto uniemo┐liwia lub utrudnia wykonywanie prawa do kontroli korzystania z utworu lub artystycznego wykonania albo odmawia informacji przewidzianych w art. 47,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolno£ci albo pozbawienia wolno£ci do roku.

Art. 120. W razie warunkowego umorzenia postΩpowania albo warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolno£ci w sprawie o przestΩpstwo okre£lone w art. 115, 116 lub 117, zobowi╣zuje siΩ sprawcΩ do naprawienia ca│o£ci lub czΩ£ci szkody wyrz╣dzonej przestΩpstwem, je┐eli nie zosta│a ona naprawiona.

Art. 121. 1. W wypadku skazania za czyn okre£lony w art. 115, 116, 117 lub 118, s╣d orzeka przepadek przedmiot≤w pochodz╣cych z przestΩpstwa, chocia┐by nie by│y w│asno£ci╣ sprawcy.

2. W wypadku skazania za czyn okre£lony w art. 115, 116, 117 lub 118, s╣d mo┐e orzec przepadek przedmiot≤w s│u┐╣cych do pope│nienia przestΩpstwa, chocia┐by nie by│y w│asno£ci╣ sprawcy.

Art. 122. îciganie czyn≤w okre£lonych w art. 115, 116 ust. 1, 2 i 4, art. 117 ust. 1, art. 118 ust. 1 oraz art. 119 nastΩpuje z oskar┐enia prywatnego.

Art. 123. Minister Sprawiedliwo£ci, w drodze rozporz╣dzenia, mo┐e wyznaczyµ s╣dy rejonowe w│a£ciwe do rozpoznawania spraw o przestΩpstwa, o kt≤rych mowa w art. 115, 116, 117, 118 lub 119 - na obszarze w│a£ciwo£ci danego s╣du wojew≤dzkiego.

Pocz╣tek stronyRozdzia│ 15 - Przepisy przej£ciowe i ko±cowe

Rozdzia│ 15

Przepisy przej£ciowe i ko±cowe

Art. 124. 1. Przepisy ustawy stosuje siΩ do utwor≤w:

1) ustalonych po raz pierwszy po jej wej£ciu w ┐ycie,

2) do kt≤rych prawa autorskie wed│ug przepis≤w dotychczasowych nie wygas│y,

3) do kt≤rych prawa autorskie wed│ug przepis≤w dotychczasowych wygas│y, a kt≤re wed│ug niniejszej ustawy korzystaj╣ nadal z ochrony, z wy│╣czeniem okresu miΩdzy wyga£niΩciem ochrony wed│ug ustawy dotychczasowej i wej£ciem w ┐ycie niniejszej ustawy. Ustawa nie narusza w│asno£ci egzemplarzy utwor≤w rozpowszechnionych przed dniem jej wej£cia w ┐ycie.

2. Przepis ust. 1 pkt 3 stosuje siΩ do utwor≤w obywateli obcych stale zamieszka│ych za granic╣, pod warunkiem wzajemno£ci.

3. Posiadacz programu komputerowego stworzonego przed dniem wej£cia w ┐ycie niniejszej ustawy i chronionego wed│ug ust. 1 nie mo┐e byµ poci╣gniΩty do odpowiedzialno£ci za naruszenie prawa autorskiego dokonane przed tym dniem. Po wej£ciu w ┐ycie niniejszej ustawy dalsze u┐ytkowanie programu w dotychczasowym zakresie przez osobΩ, kt≤ra by│a w posiadaniu takiego programu, jest dozwolone bez odrΩbnej zgody i wynagrodzenia, z zachowaniem wymog≤w przepis≤w art. 75. Dalej id╣ce korzystanie z takich program≤w, w tym ich kopiowanie i rozpowszechnianie, jest zabronione.

4. Postanowienia um≤w, zawartych przed dniem wej£cia w ┐ycie ustawy, sprzeczne z przepisami art. 75 ust. 2 i 3 s╣ niewa┐ne.

Art. 125. 1. Przepisy ustawy stosuje siΩ do artystycznych wykona±:

1) ustalonych po raz pierwszy po jej wej£ciu w ┐ycie,

2) w zakresie korzystania z nich po jej wej£ciu w ┐ycie, je┐eli wed│ug przepis≤w niniejszej ustawy korzystaj╣ nadal z ochrony. Nie dotyczy to artystycznych wykona± ustalonych wcze£niej ni┐ dwadzie£cia lat przed dniem jej wej£cia w ┐ycie.

2. Ustawa nie narusza w│asno£ci egzemplarzy, na kt≤rych utrwalono artystyczne wykonanie przed dniem jej wej£cia w ┐ycie.

Art. 126. 1. Przepisy ustawy stosuje siΩ do:

1) fonogram≤w i wideogram≤w, kt≤re zosta│y sporz╣dzone po jej wej£ciu w ┐ycie,

2) program≤w radiowych i telewizyjnych, kt≤re zosta│y nadane po jej wej£ciu w ┐ycie,

3) fonogram≤w i wideogram≤w oraz program≤w radiowych i telewizyjnych, kt≤re wed│ug niniejszej ustawy korzystaj╣ nadal z ochrony. Nie dotyczy to fonogram≤w, wideogram≤w oraz program≤w radiowych i telewizyjnych sporz╣dzonych lub nadanych wcze£niej ni┐ dwadzie£cia lat przed dniem jej wej£cia w ┐ycie.

2. Zasady, o kt≤rej mowa w ust. 1 pkt 3 zdanie 1, nie stosuje siΩ do korzystania:

1) przez publiczne organizacje radiowe i telewizyjne oraz

2) przez szko│y w celach dydaktycznych

sporz╣dzonych przed dniem wej£cia w ┐ycie ustawy nada±, fonogram≤w i wideogram≤w nie bΩd╣cych filmami fabularnymi oraz spektaklami teatralnymi, a tak┐e do korzystania z utrwalonych na fonogramach i wideogramach artystycznych wykona±.

Art. 127. 1. Je┐eli rozpoczΩte przed dniem wej£cia w ┐ycie niniejszej ustawy korzystanie z utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu lub programu radiowego albo telewizyjnego by│o wed│ug przepis≤w dotychczasowych dozwolone, natomiast po tej dacie wymaga zezwolenia, to mo┐e byµ ono doko±czone, pod warunkiem ┐e uprawniony otrzyma│ stosowne wynagrodzenie.

2. Z zastrze┐eniem ust. 3, dokonane przed dniem wej£cia w ┐ycie niniejszej ustawy czynno£ci prawne odnosz╣ce siΩ do prawa autorskiego s╣ skuteczne i podlegaj╣ ocenie wed│ug przepis≤w prawa dotychczasowego; odnosi siΩ to r≤wnie┐ do zdarze± innych ni┐ czynno£ci prawne.

3. UstawΩ stosuje siΩ do um≤w d│ugoterminowych, kt≤re zawarte zosta│y przed dniem jej wej£cia w ┐ycie, w odniesieniu do okresu nastΩpuj╣cego po tej dacie oraz do zobowi╣za±, kt≤re powsta│y przed dniem wej£cia w ┐ycie ustawy, w odniesieniu do skutk≤w prawnych zdarze± nastΩpuj╣cych po tej dacie, nie zwi╣zanych z istot╣ zobowi╣zania.

4. Umowy zawarte przed dniem wej£cia w ┐ycie niniejszej ustawy nie obejmuj╣ praw pokrewnych, chyba ┐e strony postanowi│y inaczej.

Art. 128. Traci moc ustawa z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim (Dz. U. Nr 34, poz. 234, z 1975 r. Nr 34, poz. 184 i z 1989 r. Nr 35, poz. 192).

Art. 129. Ustawa wchodzi w ┐ycie po up│ywie 3 miesiΩcy od dnia og│oszenia, z wyj╣tkiem przepisu art. 124 ust. 3, kt≤ry wchodzi w ┐ycie z dniem og│oszenia.

 

| Strona g│≤wna | Indeks artyku│≤w | Indeks akt≤w prawnych | Wzory um≤w | WWW Prawo |

Copyright (c) 1998 by Zbigniew Oko±
Ostatnia aktualizacja: 20.03.1998