Prawo komputerowe
Miejsce na Twoj╣ reklamΩ !!!
ObjΩcie program≤w komputerowych ochron╣ prawa autorskiego

Wszyscy uwa┐amy w tej chwili za oczywiste, ┐e programy komputerowe chronione sa prawem autorskim, jednak jeszcze w latach sze£µdziesi╣tych i siedemdziesi╣tych wcale to takie oczywiste nie by│o. Artyku│ prezentuje historiΩ objΩcia program≤w komputerowych prawem autorskim oraz wzglΩdy, kt≤re przewa┐y│y za wyborem takiego a nie innego rozwi╣zania.
Co zrobiono ƒle   Nowo£µ

Od czterech lat mamy now╣ ustawΩ o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Niew╣tpliw╣ jej zalet╣ jest wprowadzenie przepis≤w wyznaczaj╣cych pozycje prawn╣ program≤w komputerowych. Jednak samo istnienie przepis≤w to nie wszystko, mo┐na sobie bowiem ┐yczyµ, aby by│y one dobre - to znaczy jasne, przejrzyste i chroni╣ce w nale┐yty spos≤b zar≤wno interesy tw≤rc≤w oprogramowania, jak i jego u┐ytkownik≤w. Niestety obowi╣zuj╣cej ustawie dalego w tym wzglΩdzie do idea│u.
Tekst stanowi fragmenty artyku│u "Komputerowe paragrafy" zamieszczonego w PC Kurierze 1/98.
Program komputerowy a oprogramowanie

Czy program komputerowy i oprogramowanie to jedo i to samo? CzΩsto u┐ywamy tych pojΩµ wymiennie, tymczasem rozr≤┐nienie takie mo┐e miec istotne konsekwencje prawne.
Ustawowy model licencji a praktyka obrotu oprogramowaniem

Pr≤ba odpowiedzi na pytanie, czy do masowo zawieranych um≤w licencyjnych dotycz╣cych oprogramowania mo┐liwe jest zastosowanie przepis≤w zawartych w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r. Artyku│ adresowany raczej do specjalist≤w.
Model licencji u┐ytkownika jako umowy nienazwanej

Kontynuacja poprzedniego tekstu. Jest to pr≤ba sformu│owania modelu licencji u┐ytkownika i odpowiedzi na pytanie, czy umowΩ tak╣ mo┐na uznaµ za nienazwan╣. Podobnie jak poprzedni artyku│, tak┐e i ten adresowany jest raczej do specjalist≤w.

 

| Strona g│≤wna | Indeks artyku│≤w | Indeks akt≤w prawnych | Wzory um≤w | WWW Prawo |

Copyright (c) 1998 by Zbigniew Oko±
Ostatnia aktualizacja: 20.03.1998