Pasek Formatowanie

Pasek Formatowanie jest zwykle wyświetlany bezpośrednio pod paskiem standardowym. W zależności od tego, jakiego systemu operacyjnego używasz, będziesz mógł go przesuwać albo też nie.

W tym okienku wyświetlana jest nazwa stylu bieżącego akapitu. Menu rozwijalne pozwala wybrać styl i zastosować go do bieżącego akapitu. W tej wersji programu menu wyświetla wszystkie style dostępne w AbiWordzie; jest ona dość długa.

To okienko wyświetla nazwę bieżącej czcionki. Menu rozwijalne pozwala wybrać nową czcionkę, która będzie stosowana do tekstu wpisywanego po dokonaniu zmiany.

To okienko wyświetla wielkość bieżącej czcionki. Jest ona mierzona w 'punktach' (points). 12 punktów to typowy rozmiar czcionki. Menu rozwijalne pozwala wybrać nową wielkość czcionki, która będzie stosowana do tekstu wpisywanego po dokonaniu zmiany.

Ten przycisk włącza i wyłącza pogrubienie tekstu. Kliknij jeden raz, aby go wcisnąć i włączyć pogrubienie tekstu, a następnie kliknij go ponownie, aby go wycisnąć i wyłączyć pogrubienie tekstu. Jeśli żaden fragment tekstu nie jest zaznaczony, to wciśnięcie czy wyciśnięcie przycisku zmienia jego stan i ma on zastosowanie do wpisywanego tekstu. Jeśli natomiast zaznaczony jest jakiś fragment tekstu, to wciśnięcie tego przycisku dokonuje zamiany: test pogrubiony staje się normalny, a tekst normalny staje się pogrubiony.

Ten przycisk włącza i wyłącza kursywę. Działa on podobnie jak przycisk pogrubienia.

Ten przycisk włącza i wyłącza podkreślenie tekstu. Działa on podobnie jak przycisk pogrubienia.

Te cztery przyciski pozwalają wybrać sposób wyrównania wierszy tekstu. Tylko jeden z przycisków może być wciśnięty.

Ten przycisk ustawia wyrówanie do lewego marginesu. Wszystkie wiersze są wyrównane do lewego marginesu strony. Prawa strona tekstu pozostaje niewyrównana, albowiem AbiWord nie dzieli słów i całe przenosi do następnego wiersza.

Ten przycisk ustawia wyśrodkowanie tekstu. Środek tekstu danego wiersza jest wyrównany do połowy odległości pomiędzy lewym i prawym marginesem strony. Oznacza to, że odległości pomiędzy tekstem w danym wierszu a marginesami z lewej i z prawej strony są jednakowe. Obie strony tekstu, prawa jak i lewa, pozostają niewyrównane. W czasie pisania zarówno tekst jak i kursor zmieniają swoje położenie na stronie.

Ten przycisk ustawia wyr├│wnanie do prawego marginesu. Wszystkie wiersze s─à wyr├│wnane do prawego marginesu. Lewa strona tekstu pozostaje niewyr├│wnana. Ponadto w czasie wpisywania tekstu, inaczej ni┼╝ zwykle, kursor pozostaje nieruchomy przy prawym marginesie strony, a pojawiaj─àcy si─Ö tekst przesuwa si─Ö w lew─à stron─Ö (zazwyczaj kursor si─Ö przemieszcza, a tekst pozostaje nieruchomy).

Ten przycisk ustawia justowanie tekstu. Wszystkie wiersze, za wyjątkiem ostatniego wiersza akapitu, są wyrównane do obu marginesów strony. Jak tylko wypełni się wiersz akapitu, AbiWord przelicza ponownie odległości pomiędzy słowami i rozmieszcza je tak, aby skrajne słowa sięgały obu marginesów. Nie oznacza to, iż do tekstu wstawiane są jakiekolwiek znaki; po prostu w danej linii spacje po przeliczeniu odległości mogą mieć inną szerokość niż w czasie pisania tekstu. W wypadku zbyt małej liczby spacji w wierszu wynik takiego wyrównania daje dziwaczne efekty wizualne.

Ten przycisk rozpoczyna nową listę typu numeracja. Aby zakończyć listę wciśnij klawisz Enter (Return) dwukrotnie albo ponownie kliknij w przycisk. Powtórne kliknięcie przycisku usuwa bieżący akapit z listy.

Ten przycisk rozpoczyna nową listę typu symbole. Działa on podobnie jak przycisk listy typu numeracja.

Ten przycisk przesuwa wcięcie od lewej o połowę cala (około 1,27 cm) w kierunku lewego marginesu. Jeśli wcięcie osiągnęło już lewy margines, to nie dokonuje żadnych zmian.

Ten przycisk przesuwa wcięcie od lewej o połowę cala (około 1,27 cm) w kierunku prawego marginesu.

Ten przycisk i menu pozwala zmienić kolor tła zaznaczonego tekstu; kolor pozostaje w tle w czasie wpisywania tekstu.

Ten przycisk i menu pozwala na zmian─Ö koloru tekstu.

Top Page Tutorial How To Information Interface Problems Credits Index GNU FDL