Wskaz├│wki i triki tworzenia dokument├│w AbiWord do prezentacji w sieci WWW

Wprowadzenie

Wielu autorów chciałoby mieć możliwość prezentacji swoich dokumentów w różnych mediach i w różnych formatach. AbiWord udostępnia pełną gamę formatów zapisu plików.

Najczęściej poszczególne formaty zapisu plików są związane z danym typem mediów. Na przykład HTML jest związany z prezentacją w Internecie. Jeśli jesteś zainteresowany zamieszczeniem swojego dokumentu w wielu mediach, to powinieneś pomyśleć o właściwym formacie wyjściowym. Poniższej omawiamy jak w AbiWordzie utworzyć dokumenty przeznaczone bezpośrednio dla sieci WWW, czyli dokumenty typu "dla WWW". Dokumenty "dla WWW" to takie, które dokładnie odpowiadają zapisowi w HTML i które łatwo można zmodyfikować celem włączenia do twojej witryny www.

Przetwarzanie tekstów czy zarządzanie zawartością

Przy tworzeniu dowolnych dokumentów autor może wybrać jedno z dwóch podejść do tego zagadnienia. Pierwsze to koncentracja na prezentacji, kiedy autor ręcznie edytuje szczegóły wizualne swego dokumentu, aż będzie zadowolony z jego wyglądu. Drugie polega na koncentracji na elementach strukturalnych, kiedy to autor skupia się na zawartości dokumentu, a dopiero w następnym etapie stosuje formatowanie zależnie od elementów strukturalnych dokumentu.

Aby utworzyć w AbiWordzie dokument typu "dla WWW", musisz jednocześnie zajmować się przetwarzaniem tekstu, jak i zwracać uwagę na elementy strukturalne tworzonego dokumentu. Typowy dokument składa się z wielu różnych elementów strukturalnych, takich jak: tytuły, listy, akapity itd.

Aby rozjaśnić o czym mówię, prześledźmy przykładowe tworzenie tytułu w dokumencie. Przy pierwszym podejściu, koncentrując się na prezentacji, wstawilibyśmy kursor tam, gdzie chcielibyśmy widzieć tytuł,a następnie wybralibyśmy czcionkę Times New Roman o rozmiarze 20 punktów, pogrubioną celem jego uwydatnienia. Przy drugiej metodzie, skoncentrowanej na elementach strukturalnych, wybralibyśmy styl, który według nas najlepiej reprezentuje nasz element. Korzystamy wtedy z rozwijalnego menu po lewej stronie na Pasku nadrzędziowym formatowania. W tym wypadku wybralibyśmy styl "Heading 1", a wtedy ta sekcja dokumentu miałaby styl "Heading 1".

Style

Jak mówiliśmy wcześniej, wykonując wyżej wymienione czynności, przypisanie stylu "Heading 1" do naszego tytułu, nie ustala nam formatowania, które to miało miejsce przy ręcznym formatowaniu tytułu przy pomocy pierwszej metody. Domyślnie wbudowany format dla stylu "Heading 1" to pogrubiona czcionka Arial o rozmiarze 17 punktów. Takie są ustawienia domyślne, jednak style dają autorowi potężne możliwości kontroli układu dokumentu.

Styl jest po prostu opisem cech elementów strukturalnych występujących w dokumencie, takiego jak na przykład tytuł. Każdy styl ma skojarzone z nim instrukcje formatujące, które są stosowane do każdego elementu skojarzonego z danym stylem. Autor może więc operować instrukcjami formatowania w celu zarządzania wizualizacją prezentacji wszystkich elementów z danego stylu.

Dlaczego to jest wa┼╝ne?

Są dwa główne powody, dla których używanie stylów jest ważne dla panowania nad swoimi dokumentami. Używanie stylów pozwala bardzo łatwo dokonywać zmian w zakresie prezentacji dokumentu. Na przykład, jeśli potrzebujesz powiększyć czcionkę wszystkich tytułów danego typu, to zmieniasz tylko instrukcje formatujące dla tego tytułu i zmiana ta jest natychmiast zastosowana w całym dokumencie. Aby tego dokonać należy wejść do Format > Style... by wywołać menu Style. Z listy Dostępne style wybierz teraz styl, który chcesz zmodyfikować i kliknij Zmień... by wywołać okno Modyfikacja Stylu. W oknie tym masz dostęp informacji o sposobie prezentacji skojarzonym ze stylem, który właśnie wybrałeś. Jak widzisz, taka metodyka umożliwia wszelkiego rodzaju zarządzanie dokumentem. Taka koncepcja stylów jest także użyta przy eksporcie do formatu HTML. Tak więc jeśli potrzebujesz zmienić wizualizację twojej prezentacji HTML, to możesz zmieniać prezentację jednego ze stylów przez prostą edycję instrukcji formatujących, znanych jako Cascading Style Sheets -- kaskadowe arkusze stylów.

Ponadto używanie stylów i instrukcji formatujących umieszcza wszystkie informacje wizualizacyjne w jednym miejscu , co znacznie oczyszcza zawartość twojego dokumentu. Ma to szczególne znaczenie przy pracy z plikami HTML, albowiem może się zdarzyć iż, aby zintegrować twój dokument z witryną internetową, będziesz musiał dokonać bezpośredniej edycji znaczników HTML.

Instrukcje formatowania html -- kaskadowe arkusze styl├│w (CSS)

Domyślnie, kiedy zapisujesz swój dokument jako plik HTML, AbiWord umieszcza wszystkie instrukcje formatujące w jednym bloku na początku pliku. Formatowanie to używa instrukcji języka stylów kaskadowych CSS i w twoim dokumencie są umieszczone instrukcje <style> w części <head> twojego dokumentu. Z tej części dokumentu można łatwo przekopiować style jako całość (kopiuj i wklej) do nowego dokumentu, który może być połączony zewnętrznie lub zintegrowany z arkuszem stylów twojej witryny internetowej.

Akapity i wci─Öcia

Za każdym razem kiedy przyciskasz klawisz Enter lub Return w czasie edycji dokumentu AbiWorda, tworzysz nowy blok tekstu w twoim dokumencie. Aby utworzyć w AbiWordzie dokument "do WWW", powinieneś w dokumencie mieć tylko jeden blok tekstu dla każdej sekcji. Przykładowe sekcje to: akapity, tytułyi, podpunkty na liście.

FNa przykład wielu autorów, używając edytora tekstów będzie ręcznie wstawiać puste wiersze pomiędzy akapitami przez wielokrotne naciskanie klawisza Enter. Jednak odstępy pomiędzy akapitami to szczegół wizualizacyjny prezentacji, który powinien być pozostawiony dla instrukcji formatujących akapity, jak już mówiliśmy o tym powyżej, w części poświęconej stylom.

Możesz zarządzać także wcięciami akapitów przy użyciu instrukcji formatujących. Często kuszące jest regulowanie wcięcia akapitów przez wstawianie wielokrotnych spacji czy tabulatorów. Jednak tworząc dokumenty dla WWW, powinieneś ustawiać wymagane marginesy czy wcięcia albo poprzez używanie instrukcji formatujących albo poprzez znaczniki marginesów na linijce.

Używanie takich metod umożliwia plikom HTML używanie odpowiednich instrukcji formatowania, aby właściwie wcinać tekst, a ciebie, autora, chroni przed koniecznością ręcznego wielokrotnego wstawiania wcięć do tekstu.

Obrazki

Jako autor używający AbiWorda i zainteresowany prezentacją w postaci witryny WWW, powinieneś być świadomy jednej rzeczy dotyczącej używania obrazków w twoim dokumencie. Przede wszystkim w odróżnieniu od plików AbiWorda, pliki HTML w swoim kodzie nie przechowują obrazków. Ściśle mówiąc muszą odwoływać się do oddzielnych plików zawierających obrazki. Kiedy więc zapisujesz plik AbiWorda jako plik typu HTML, to wszystkie obrazki są zapisywane do katalogu i wstawiane są odpowiednie do nich odnośniki. Jeśli zapisany plik HTML ma nazwę plik.html, to katalog z obrazkami będzie miał nazwę plik.html_d. Tam znajdziesz wszystkie obrazki z twojego dokumentu.

Top Page Tutorial How To Information Interface Plug-ins Problems Credits Index GNU FDL