wxWindows-2.3.3 - en to it translation catalogue (731 entries)

en:  (error %ld: %s)
it:  (errore %ld: %s)

en:  Preview
it:  Anteprima

en:  bytes
it:  byte

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
it: Busta #10, 4 1/8 x 9 1/2 in

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
it: Busta #11, 4 1/2 x 10 3/8 in

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
it: Busta #12, 4 3/4 x 11 in

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
it: Busta #14, 5 x 11 1/2 in

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
it: Busta #9, 3 7/8 x 8 7/8 in

en: #define %s must be an integer.
it: la direttiva #define %s deve essere un intero.

en: %i of %i
it: %i di %i

en: %s (or %s)
it: %s (o %s)

en: %s Error
it: Errore %s

en: %s Information
it: Informazione %s

en: %s Warning
it: Avviso %s

en: %s not a bitmap resource specification.
it: %s non è la specifica di una risorsa bitmap.

en: %s not an icon resource specification.
it: %s non è la specifica di una risorsa icona.

en: %s: ill-formed resource file syntax.
it: %s: sintassi errata nel file di risorsa.

en: &Arrange Icons
it: &Disponi icone

en: &Cancel
it: &Annulla

en: &Cascade
it: &Sovrapponi finestre

en: &Close
it: &Chiudi

en: &Details
it: &Dettagli

en: &Find
it: &Trova

en: &Finish
it: &Fine

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Log
it: &Registro

en: &Move
it: &Sposta

en: &Next
it: &Successivo

en: &Next >
it: &Successivo >

en: &Next Tip
it: &Prossimo suggerimento

en: &Previous
it: &Precedente

en: &Redo
it: &Ripeti

en: &Redo
it: &Ripeti

en: &Replace
it: &Sostituisci

en: &Restore
it: &Ripristina

en: &Save...
it: &Salva...

en: &Show tips at startup
it: &Mostra suggerimenti all'avvio

en: &Size
it: &Ridimensiona

en: &Undo
it: &Annulla

en: &Undo
it: &Annulla

en: &Window
it: &Finestra

en: '%s' has extra '..', ignored.
it: '%s' ha troppi '..', ignorati.

en: '%s' is invalid
it: '%s' non valida

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
it: '%s' non è un valore numerico corretto per l'opzione '%s'.

en: '%s' is not a valid message catalog.
it: '%s' non è un catalogo di messaggi valido.

en: '%s' is probably a binary buffer.
it: Probabilmente '%s' è un buffer binario.

en: '%s' should be numeric.
it: '%s' deve essere numerico.

en: '%s' should only contain ASCII characters.
it: '%s' deve contenere unicamente caratteri ASCII.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
it: '%s' deve contenere unicamente caratteri alfabetici.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
it: '%s' deve contenere unicamente caratteri alfabetici o numerici.

en: (Help)
it: (Aiuto)

en: (bookmarks)
it: (segnalibri)

en: , expected static, #include or #define
    whilst parsing resource.
it: , atteso static, #include o #define
    durante l'analisi delle risorse.

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
it: Busta 6 3/4, 3 5/8 x 6 1/2 in

en: : file does not exist!
it: : file non esistente!

en: : unknown charset
it: : set di caratteri sconosciuto

en: : unknown encoding
it: : codifica sconosciuta

en: < &Back
it: < &Precedente

en: <html><body>Normal face<br>(and <u>underlined</u>. <i>Italic face.</i> <b>Bold face.</b> <b><i>Bold italic face.</i></b><br><font size=-2>font size -2</font><br><font size=-1>font size -1</font><br><font size=+0>font size +0</font><br><font size=+1>font size +1</font><br><font size=+2>font size +2</font><br><font size=+3>font size +3</font><br><font size=+4>font size +4</font><br><p><tt>Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i> <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br><font size=-2>font size -2</font><br><font size=-1>font size -1</font><br><font size=+0>font size +0</font><br><font size=+1>font size +1</font><br><font size=+2>font size +2</font><br><font size=+3>font size +3</font><br><font size=+4>font size +4</font></tt></body></html>
it: <html><body>Normale<br>(e <u>sottolineato</u>. <i>Corsivo.</i> <b>Grassetto.</b> <b><i>Grassetto corsivo.</i></b><br><font size=-2>corpo -2</font><br><font size=-1>corpo -1</font><br><font size=+0>corpo +0</font><br><font size=+1>corpo +1</font><br><font size=+2>corpo +2</font><br><font size=+3>corpo +3</font><br><font size=+4>corpo +4</font><br><p><tt>Corpo fisso.<br> <b>grassetto</b> <i>corsivo</i> <b><i>grassetto corsivo <u>sttolineato</u></i></b><br><font size=-2>corpo -2</font><br><font size=-1>corpo -1</font><br><font size=+0>corpo +0</font><br><font size=+1>corpo +1</font><br><font size=+2>corpo +2</font><br><font size=+3>corpo +3</font><br><font size=+4>corpo +4</font></tt></body></html>

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
it: Foglio A3, 297 x 420 mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
it: Foglio A4, 210 x 297 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
it: Foglio A4, 210 x 297 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
it: Foglio A5, 148 x 210 mm

en: Add current page to bookmarks
it: Aggiungi la pagina corrente ai segnalibri

en: Add to custom colours
it: Aggiungi ai colori personalizzati

en: Adding book %s
it: Aggiunta del libro %s in corso

en: All
it: Tutto

en: All files (*)|*
it: Tutti i file (*)|*

en: All files (*.*)|*.*
it: Tutti i file (*.*)|*.*

en: Already dialling ISP.
it: Chiamata verso l'ISP già in corso.

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
it: Aggiungere registro al file '%s' (scegliere [No] per sovrascriverlo)?

en: Arabic (ISO-8859-6)
it: Arabo (ISO-8859-6)

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
it: Busta B4, 250 x 353 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
it: Foglio B4, 250 x 354 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
it: Busta B5, 176 x 250 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
it: Foglio B5, 182 x 257 millimeter

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
it: Busta B6, 176 x 125 mm

en: BMP: Couldn't allocate memory.
it: BMP: Impossibile allocare la memoria.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
it: BMP: Impossibile salvare un'immagine non valida.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
it: BMP: Impossibile scrivere la mappa dei colori RGB.

en: BMP: Couldn't write data.
it: BMP: Impossibile scrivere i dati.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
it: BMP: Impossibile scrivere l'header (Bitmap) del file.

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
it: BMP: Impossibile scrivere l'header (BitmapInfo) del file.

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
it: BMP: l'oggetto wxImage non ha una propria wxPalette.

en: Backward
it: Indietro

en: Baltic (ISO-8859-13)
it: Baltico (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
it: Baltico (vecchio) (ISO-8859-4)

en: Bitmap resource specification %s not found.
it: Specifica della risorsa di tipo bitmap %s non trovata.

en: Bold
it: Grassetto

en: Bottom margin (mm):
it: Margine inferiore (mm):

en: C sheet, 17 x 22 in
it: Foglio C, 17 x 22 in

en: C&lear
it: C&ancella

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
it: Busta C3, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
it: Busta C4, 229 x 324 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
it: Busta C5, 162 x 229 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
it: Busta C6, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
it: Busta C65, 114 x 229 mm

en: Can not enumerate files '%s'
it: Impossibile elencare i file '%s'

en: Can not enumerate files in directory '%s'
it: Impossibile elencare i file nella cartella '%s'

en: Can not resume thread %x
it: Impossibile riprendere il thread %x

en: Can not start thread: error writing TLS.
it: Impossibile avviare il thread: errore nella scrittura del TLS.

en: Can not suspend thread %x
it: Impossibile sospendere il thread %x

en: Can not wait for thread termination
it: Impossibile attendere la fine del thread

en: Can't &Undo
it: &Annulla impossibile

en: Can't check image format of file '%s': file does not exist.
it: Impossibile verificare il formato del file immagine '%s': file non esistente.

en: Can't close registry key '%s'
it: Impossibile chiudere la chiave '%s' del registro di sistema

en: Can't copy values of unsupported type %d.
it: Impossibile copiare valori del tipo non supportato %d.

en: Can't create dialog using memory template
it: Impossibile creare il riquadro di dialogo utilizzando il modello in memoria

en: Can't create dialog using template '%ul'
it: Impossibile creare il riquadro di dialogo utilizzando il modello '%ul'

en: Can't create list control window, check that comctl32.dll is installed.
it: Impossibile creare list control, controllare che comctl32.dll sia installata.

en: Can't create registry key '%s'
it: Impossibile creare la chiave '%s' del registro di sistema

en: Can't create thread
it: Impossibile creare il thread

en: Can't create window of class %s
it: impossibile creare una finestra di classe '%s'

en: Can't delete key '%s'
it: Impossibile eliminare la chiave '%s'

en: Can't delete the INI file '%s'
it: Impossibile eliminare il file INI '%s'

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
it: Impossibile eliminare il valore '%s' dalla chiave '%s'

en: Can't delete value of key '%s'
it: Impossibile eliminare il valore della chiave '%s'

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
it: Impossibile elencare le sottochiavi della chiave '%s'

en: Can't enumerate values of key '%s'
it: Impossibile elencare i valori della chiave '%s'

en: Can't find current position in file '%s'
it: Impossibile determinare la posizione corrente del file '%s'

en: Can't get info about registry key '%s'
it: Impossibile ottenere informazioni sulla chiave '%s' del registro di sistema

en: Can't load image from file '%s': file does not exist.
it: Impossibile caricare l'immagine dal file '%s': file non esistente.

en: Can't open file '%s'
it: Impossibile aprire il file '%s'

en: Can't open registry key '%s'
it: Impossibile aprire la chiave '%s' del registro di sistema

en: Can't read value of '%s'
it: Impossibile leggere il valore di '%s'

en: Can't read value of key '%s'
it: Impossibile leggere il valore della chiave '%s'

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
it: Impossibile salvare l'immagine nel file '%s': estensione sconosciuta.

en: Can't save log contents to file.
it: Impossibile salvare il contenuto del registro su file.

en: Can't set thread priority
it: Impossibile impostare la priorità del thread

en: Can't set value of '%s'
it: Impossibile impostare il valore di '%s'

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot convert dialog units: dialog unknown.
it: Impossibile convertire le unità di misura del riquadro di dialogo: riguadro di dialogo sconosciuto.

en: Cannot convert from encoding '%s'!
it: Impossibile convertire la codifica '%s'!

en: Cannot find active dialup connection: %s
it: Impossibile trovare la connessione attiva: %s

en: Cannot find container for unknown control '%s'.
it: Impossibile trovare il contenitore per il controllo sconosciuto '%s'.

en: Cannot find font node '%s'.
it: Impossibile trovare il nodo di tipo font '%s'.

en: Cannot find the location of address book file
it: Impossibile trovare il file degli indirizzi

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
it: Impossibile ottenere un intervallo di priorità per la strategia di scheduling %d.

en: Cannot get the hostname
it: Impossibile ottenere il nome dell'host

en: Cannot get the official hostname
it: Impossibile ottenere il nome ufficiale dell'host

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
it: Impossibile disconnettersi - nessuna connessione attiva.

en: Cannot initialize OLE
it: Impossibile inizializzare OLE

en: Cannot initialize SciTech MGL!
it: Impossibile inizializzare SciTech MGL!

en: Cannot initialize display.
it: Impossibile inizializzare il display

en: Cannot load icon from '%s'.
it: Impossibile caricare l'icona da '%s'.

en: Cannot load resources from file '%s'.
it: Impossibile caricare le risorse dal file '%s'.

en: Cannot open HTML document: %s
it: Impossibile aprire il documento HTML: %s

en: Cannot open HTML help book: %s
it: Impossibile aprire il libro di help HTML: %s

en: Cannot open URL '%s'
it: Impossibile aprire l'URL '%s'

en: Cannot open contents file: %s
it: Impossibile aprire il file sommario: %s

en: Cannot open file '%s'.
it: Impossibile aprire il file '%s'.

en: Cannot open file for PostScript printing!
it: Impossibile aprire il file per la stampa PostScript!

en: Cannot open index file: %s
it: Impossibile aprire il file di indice: %s

en: Cannot parse coordinates from '%s'.
it: Formato scorretto nella specifica di coordinate '%s'.

en: Cannot parse dimension from '%s'.
it: Formato scorretto nella specifica di dimensione '%s'.

en: Cannot print empty page.
it: Impossibile stampare una pagina vuota.

en: Cannot read typename from '%s'!
it: Impossibile leggere l'identificatore di tipo da '%s'!

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
it: Impossibile determinare la strategia di scheduling.

en: Cannot start thread: error writing TLS
it: Impossibile avviare il thread: errore nella scrittura del TLS

en: Case sensitive
it: Maiuscole/minuscole

en: Celtic (ISO-8859-14)
it: Celtico (ISO-8859-14)

en: Central European (ISO-8859-2)
it: Europeo Centrale (ISO-8859-2)

en: Choose ISP to dial
it: Scegliere l'ISP da chiamare

en: Choose font
it: Carattere

en: Clear the log contents
it: Eliminare il contenuto del registro

en: Close
it: Chiudi

en: Close	Alt-F4
it: Chiudi	Alt-F4

en: Close this window
it: Chiudi questa finestra

en: Config entry name cannot start with '%c'.
it: Il nome di una voce di configurazione non può iniziare con '%c'.

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm registry update
it: Conferma l'aggiornamento del registro di sistema

en: Connecting...
it: Connessione...

en: Contents
it: Sommario

en: Convertion to charset '%s' doesn't work.
it: La conversione nella codifica '%s' non funziona.

en: Copies:
it: Copie:

en: Could not find resource include file %s.
it: Impossibile trovare il file di inclusione di risorsa %s.

en: Could not find tab for id
it: Impossibile trovare l'etichetta per l'id

en: Could not load Rich Edit DLL '%s'
it: Impossibile caricare la DLL Rich Edit '%s'

en: Could not resolve control class or id '%s'. Use (non-zero) integer instead
     or provide #define (see manual for caveats)
it: Impossibile risolvere la classe del controllo o l'id '%s'. Impiegare in sostituzione un intero (non nullo)
     o fornire #define (vedere il manuale per avvertimenti)

en: Could not resolve menu id '%s'. Use (non-zero) integer instead
    or provide #define (see manual for caveats)
it: Impossibile risolvere l'id del menu '%s'. Impiegare in sostituzione un intero (non nullo)
     o fornire #define (vedere il manuale per avvertimenti)

en: Could not start document preview.
it: Impossibile mostrare l'anteprima del documento.

en: Could not start printing.
it: Impossibile avviare la stampa.

en: Could not transfer data to window
it: Impossibile trasferire i dati verso la finestra

en: Couldn't add an image to the image list.
it: Impossibile aggiungere un'immagine alla lista.

en: Couldn't create a timer
it: Impossibile creare un timer

en: Couldn't create cursor.
it: Impossibile creare un cursore.

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
it: Impossibile trovare il simbolo '%s' nella libreria dinamica

en: Couldn't get the current thread pointer
it: Impossibile ottenere un puntatore al thread corrente

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
it: Impossibile caricare un'immagine PNG - file danneggiato o memoria insufficiente.

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
it: Impossibile registrare il formato '%s' degli appunti.

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
it: Impossibile ottenere informazioni sull'elemento %d del list control.

en: Couldn't save PNG image.
it: Impossibile salvare l'immagine PNG.

en: Couldn't terminate thread
it: Impossibile terminare il thread

en: Create directory
it: Crea cartella

en: Create new directory
it: Crea una nuova cartella

en: Current directory:
it: Cartella corrente:

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
it: Cirillico (ISO-8859-5)

en: D sheet, 22 x 34 in
it: Foglio D, 22 x 34 in

en: DDE poke request failed
it: Richiesta DDE (poke) fallita

en: DIB Header: Cannot deal with 4bit encoded yet.
it: Intestazione DIB: È attualmente impossibile utilizzare la codifica a 4 bit.

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
it: Intestazione DIB: La codifica non corrisponde al numero di bit per pixel.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
it: Intestazione DIB: L'altezza dell'immagine nel file è > di 32767 pixel.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
it: Intestazione DIB: La larghezza dell'immagine nel file è > di 32767 pixel.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
it: Header DIB: Numero di bit per pixel nel file sconosciuto.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
it: Header DIB: Codifica del file sconosciuta.

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
it: Busta DL, 110 x 220 mm

en: Date
it: Data

en: Decorative
it: Decorativo

en: Default encoding
it: Codifca predefinita

en: Deleted stale lock file '%s'.
it: Eliminato file di lock obsoleto '%s'

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
it: Funzionalità di composizione telefonica non disponibili perchè il servizio di Accesso Remoto (RAS) non è installato su questo computer. Si prega di installarlo.

en: Did you forget to include wx/os2/wx.rc in your resources?
it: Si è dimenticato di includere wx/os2/wx.rc nelle proprie risorse?

en: Did you know...
it: Sapevate...

en: Directory '%s' couldn't be created
it: Impossibile creare la cartella '%s'

en: Directory '%s' doesn't exist!
it: La cartella '%s' non esiste!

en: Directory does not exist
it: Cartella non esistente

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
it: Visualizza tutte le voci dell'indice contenenti un dato testo. La ricerca non distingue maiuscole e minuscole.

en: Display options dialog
it: Mostra riquadro di dialogo per le opzioni

en: Do you want to overwrite the command used to %s files with extension "%s" ?
    Current value is 
    %s, 
    New value is 
    %s %1
it: Si desidera modificare il comando utilizzato per %s i file con estensione "%s"?
    Il valore corrente è 
    %s, 
    Il nuovo valore è 
    %s %1

en: Do you want to save changes to document %s?
it: Salvare le modifiche al documento %s?

en: Done
it: Finito

en: Done.
it: Finito.

en: Down
it: Giù

en: E sheet, 34 x 44 in
it: Foglio E, 34 x 44 in

en: Elapsed time :
it: Tempo trascorso :

en: Entries found
it: Trovati

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %d in '%s'.
it: Espansione delle variabili di ambienete fallita: carattere '%c' non trovato alla posizione %d in '%s'.

en: Error
it: Errore

en: Error
it: Errore

en: Error creating directory
it: Errore nella creazione della cartella

en: Error in reading image DIB .
it: Errore durante la lettura dell'immagine DIB.

en: Error:
it: Errore:

en: Estimated time :
it: Tempo stimato :

en: Execution of command '%s' failed
it: Esecuzione del comando '%s' fallita

en: Expected '*' whilst parsing resource.
it: Atteso '*' durante l'analisi della risorsa.

en: Expected '=' whilst parsing resource.
it: Atteso '=' durante l'analisi della risorsa.

en: Expected 'char' whilst parsing resource.
it: Atteso 'char' durante l'analisi della risorsa.

en: Failed to %s dialup connection: %s
it: Impossibile %s la connessione: %s

en: Failed to access lock file.
it: Impossibile accedere al file di lock.

en: Failed to close file handle
it: Impossibile chiudere il file

en: Failed to close lock file '%s'
it: Impossibile chiudere il file di lock '%s'

en: Failed to close the clipboard.
it: Impossibile chiudere gli appunti.

en: Failed to connect: missing username/password.
it: Connessione impossibile: mancano nome utente/password.

en: Failed to connect: no ISP to dial.
it: Connessione impossibile: numero dell'ISP mancante.

en: Failed to copy registry value '%s'
it: Impossibile copiare il valore '%s' del registro di sistema

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
it: Impossibile copiare il contenuto della chiave '%s' del registro di sistema in '%s'.

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
it: Impossibile copiare copiare il file '%s' in '%s'

en: Failed to create DDE string
it: Impossibile creare la stringa DDE

en: Failed to create MDI parent frame.
it: Impossibile creare la finestra MDI madre.

en: Failed to create a status bar.
it: Impossibile creare la barra di stato.

en: Failed to create a temporary file name
it: Impossibile creare il nome per il file temporaneo

en: Failed to create an anonymous pipe
it: Impossibile creare una pipe anonima.

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
it: Impossibile creare la connessione al server '%s' sull'argomento '%s'

en: Failed to create dialog. Incorrect DLGTEMPLATE?
it: Impossibile creare il riquadro di dialogo. DLGTEMPLATE non corretto?

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
it: Impossibile creare la cartella '%s'
    (Si dispone dei permessi necessari?)

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
it: Impossibile creare la voce del registro di sistema per i file '%s'.

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
it: Impossibile creare riquadro di ricerca/sostituzione standard (codice di errore %d)

en: Failed to display HTML document in %s encoding
it: Impossibile mostrare la pagina HTML con la codifica %s

en: Failed to empty the clipboard.
it: Impossibile eliminare il contenuto degli appunti.

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
it: Impossibile stabilire un ciclo advise con il server DDE

en: Failed to establish dialup connection: %s
it: Impossibile connettersi: %s

en: Failed to execute '%s'
it: Impossibile eseguire '%s'

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
it: Impossibile trovare la risorsa XBM %s.
    Dimenticato di impiegare wxResourceLoadBitmapData?

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadIconData?
it: Impossibile trovare la risorsa XBM %s.
    Dimenticato di impiegare wxResourceLoadIconData?

en: Failed to find XPM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
it: Impossibile trovare la risorsa XPM %s.
    Dimenticato di impiegare wxResourceLoadBitmapData?

en: Failed to get ISP names: %s
it: Impossibile ottenere i nomi degli ISP: %s

en: Failed to get clipboard data.
it: Impossibile ottenere i dati degli appunti.

en: Failed to get data from the clipboard
it: Impossibile ottenere i dati dagli appunti

en: Failed to get the UTC system time.
it: Impossibile ottenere l'ora UTC di sistema.

en: Failed to get the local system time
it: Impossibile ottenere l'ora locale di sistema

en: Failed to get the working directory
it: Impossibile determinare la cartella di lavoro

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
it: Impossibile inizializzare l'interfaccia grafica (GUI): temi predefiniti non trovati.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
it: Impossibile inizializzare MS HTML Help

en: Failed to initialize OpenGL
it: Impossibile inizializzare OpenGL

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
it: Impossibile esegure la join su di un thread, possibile memoria persa (leak) - per favore lanciare nuovamente il programma

en: Failed to kill process %d
it: Impossibile terminare il processo %d

en: Failed to load image %d from file '%s'.
it: Impossibile leggere l'immagine %d dal file '%s'.

en: Failed to load mpr.dll.
it: Impossibile caricare mpr.dll.

en: Failed to load shared library '%s'
it: Impossibile caricare la libreria dinamica '%s'

en: Failed to load shared library '%s' Error '%s'
it: Impossibile caricare la libreria dinamica '%s' Errore '%s'

en: Failed to lock the lock file '%s'
it: Impossibile bloccare il file di lock '%s'

en: Failed to match '%s' in regular expression: %s
it: Impossibile mettere in corrispondenza '%s' nell'espressione regolare ( regular expression ): %s

en: Failed to modify file times for '%s'
it: Impossibile modificare le date del file '%s'

en: Failed to open '%s' for %s
it: Impossibile aprire '%s' in %s

en: Failed to open temporary file.
it: Impossibile aprire un file temporaneo.

en: Failed to open the clipboard.
it: Impossibile aprire gli appunti.

en: Failed to put data on the clipboard
it: Impossibile mettere dati negli appunti

en: Failed to read PID from lock file.
it: Impossibile leggere il PID dal file di lock.

en: Failed to redirect child process input/output
it: Impossibile redirigere l'input/output del processo figlio

en: Failed to redirect the child process IO
it: Impossibile redirigere l'input/output del processo figlio

en: Failed to register DDE server '%s'
it: Impossibile registrare il server DDE '%s'

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
it: Impossibile ricordare la codifica per il set di caratteri '%s'.

en: Failed to remove lock file '%s'
it: Impossibile eliminare il file di lock '%s'

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
it: Impossibile eliminare il file di lock obsoleto '%s'.

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
it: Impossibile rinominare il valore '%s' del registro di sistema in '%s'.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
it: Impossibile rinominare la chiave '%s' del registro di sistema in '%s'.

en: Failed to retrieve data from the clipboard.
it: Impossibile leggere dati dagli appunti.

en: Failed to retrieve file times for '%s'
it: Impossibile ottenere le date del file '%s'

en: Failed to retrieve text of RAS error message
it: Impossibile ottenere il testo del messaggio di errore di Accesso Remoto (RAS)

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
it: Impossibile ottenere i formati supportati dagli appunti

en: Failed to send DDE advise notification
it: Impossibile inviare una notifica advise DDE

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
it: Impossibile impostare la modalità di trasferimneto FTP %s..

en: Failed to set clipboard data.
it: Impossibile scrivere i dati degli appunti.

en: Failed to set temporary file permissions
it: Impossibile impostare i permessi del file temporaneo.

en: Failed to set thread priority %d.
it: Impossibile assegnare la priorità %d al thread.

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
it: Impossibile memorizzare l'immagine '%s' nella memoria VFS!

en: Failed to terminate a thread.
it: Impossibile terminare il thread.

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
it: Impossibile terminare il ciclo advise con il server DDE

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
it: Impossibile terminare la connessione: %s

en: Failed to touch the file '%s'
it: Impossibile eseguire 'touch' sul file '%s'

en: Failed to unlock lock file '%s'
it: Impossibile sbloccare il file di lock '%s'

en: Failed to unregister DDE server '%s'
it: Impossibile cancellare la registrazione del server DDE '%s'

en: Failed to write to lock file '%s'
it: Impossibile scrivere nel file di lock '%s'

en: Fatal error
it: Errore Fatale

en: Fatal error:
it: Errore fatale:

en: Fatal error: exiting
it: Errore fatale: fine del programma

en: File %s does not exist.
it: Il file %s non esiste.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
it: File '%s' esistente, si desidera sovrascriverlo?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to replace it?
it: File '%s' esistente,
    si desidera sostituirlo?

en: File couldn't be loaded.
it: Impossibile caricare il file.

en: File error
it: Errore di file

en: File name exists already.
it: Nome di file esistente.

en: Files (%s)|%s
it: File (%s)|%s

en: Find
it: Trova

en: Fixed font:
it: Carattere a corpo fisso:

en: Font size:
it: Corpo:

en: Fork failed
it: Fork fallita

en: Forward
it: Avanti

en: Found
it: Trovato

en: Found %i matches
it: Trovate %i corrispondenze

en: From:
it: Da:

en: GIF: Invalid gif index.
it: GIF: Indice dell'immagine non valido.

en: GIF: data stream seems to be truncated.
it: GIF: il flusso dati dembra essere interrotto.

en: GIF: error in GIF image format.
it: GIF: errore nel formato GIF dell'immagine.

en: GIF: not enough memory.
it: GIF: memoria insufficiente.

en: GIF: unknown error!!!
it: GIF: errore sconosciuto!!!

en: GTK+ theme
it: Tema GTK+

en: GetUnusedColour:: No Unused Color in image
it: GetUnusedColour: Nessun colore inutilizzato nell'immagine

en: Go back
it: Indietro

en: Go forward
it: Avanti

en: Go one level up in document hierarchy
it: Livello superiore nella gerarchia di documenti

en: Go to home directory
it: Vai alla Home directory

en: Go to parent directory
it: Cartella superiore

en: Goto Page
it: Vai alla pagina

en: Greek (ISO-8859-7)
it: Greco (ISO-8859-7)

en: HTML anchor %s does not exist.
it: Ancora HTML %s non esistente.

en: HTML files (*.htm)|*.htm|HTML files (*.html)|*.html|Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|All files (*.*)|*
it: File HTML (*.htm)|*.htm|File HTML (*.html)|*.html|Libri di aiuto (*.htb)|*.htb|Libri di aiuto (*.zip)|*.zip|HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|Tutti i file (*.*)|*

en: Hebrew (ISO-8859-8)
it: Ebraico (ISO-8859-8)

en: Help
it: Aiuto

en: Help Browser Options
it: Opzioni del browser della Guida

en: Help Index
it: Indice

en: Help Printing
it: Stampa

en: Help: %s
it: Aiuto: %s

en: ICO: Error in reading mask DIB.
it: ICO: Errore durante la lettura della maschera DIB.

en: ICO: Error writing the image file!
it: ICO: Errore durante la scrittura dell'immagine.

en: ICO: Image too tall for an icon.
it: ICO: Immagine troppo alta per essere un'icona.

en: ICO: Image too wide for an icon.
it: ICO: Immagine troppo larga per essere un'icona.

en: ICO: Invalid icon index.
it: ICO: Indice dell'icona non valido.

en: IFF: data stream seems to be truncated.
it: IFF: il flusso dati dembra essere interrotto.

en: IFF: error in IFF image format.
it: IFF: errore nel formato IFF dell'immagine.

en: IFF: not enough memory.
it: IFF: memoria insufficiente.

en: IFF: unknown error!!!
it: IFF: errore sconosciuto!!!

en: Icon resource specification %s not found.
it: Specifica della risorsa icona %s non trovata.

en: Ill-formed resource file syntax.
it: Sintassi errata nel file di risorsa.

en: Illegal directory name.
it: Nome di cartella non valido.

en: Illegal file specification.
it: Specifica di file non valida.

en: Image and Mask have different sizes
it: L'immagine e la maschera hanno dimensioni diverse

en: Image file is not of type %d.
it: Il file immagine non è di tipo %d.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
it: Impossibile creare un controllo rich edit, impiegato un controllo di tipo testo semplice. Per favore reinstallare riched32.dll

en: Impossible to get child process input
it: Impossibile ottenere l'input del processo figlio

en: Impossible to get permissions for file '%s'
it: Impossibile determinare i permessi per il file '%s'

en: Impossible to overwrite the file '%s'
it: impossibile sovrascrivere il file '%s'

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
it: Impossibile impostare i permessi per il file '%s'

en: Index
it: Indice

en: Indian (ISO-8859-12)
it: Indiano (ISO-8859-12)

en: Invalid TIFF image index.
it: Indice dell'immagine TIFF non valido.

en: Invalid XRC resource '%s': doesn't have root node 'resource'.
it: Risorsa XRC non valida: il nodo radice deve essere di tipo 'resource'.

en: Invalid display mode specification '%s'.
it: Specifica della modalità video '%s' non valida.

en: Invalid geometry specification '%s'
it: Specifica della posizione e/o dimensioni '%s' non valida.

en: Invalid lock file '%s'.
it: File di blocco '%s' non valido.

en: Invalid regular expression '%s': %s
it: Espressione regolare ( regular expression ) '%s' non valida: %s

en: Italic
it: Corsivo

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
it: Busta Italiana, 110 x 230 mm

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
it: JPEG: Caricamento impossibile - probabilmente il file è danneggiato.

en: JPEG: Couldn't save image.
it: JPEG: Impossibile salvare l'immagine.

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Left margin (mm):
it: Margine sinistro (mm):

en: Light
it: Leggero

en: Load %s file
it: Caricare il file %s

en: Load file
it: Caricare il file

en: Loading :
it: Caricamento :

en: Loading Grey Ascii PNM image is not yet implemented.
it: Caricamento di un'immagine PNM Ascii a toni di grigio non ancora implementato.

en: Loading Grey Raw PNM image is not yet implemented.
it: Caricamento di un'immagine PNM Raw a toni di grigio non ancora implementato.

en: Log saved to the file '%s'.
it: Registro salvato nel file '%s'.

en: MDI child
it: Figlio MDI

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
it: Funzionalità MS HTML Help non disponibili perchè la relativa libreria non è installata su questo computer. Si prega di installarla.

en: Ma&ximize
it: &Ingrandisci

en: Mailcap file %s, line %d: incomplete entry ignored.
it: File mailcap %s, riga %d: voce incompleta ignorata.

en: Match case
it: &Maiuscole/minuscole

en: Memory VFS already contains file '%s'!
it: La memoria VFS contiene già il file '%s'!

en: Metal theme
it: Tema metallico

en: Mi&nimize
it: Riduci a &icona

en: Mime.types file %s, line %d: unterminated quoted string.
it: File mime.types %s, riga %d: stringa tra virgolette non terminata.

en: Mode %ix%i-%i not available.
it: Modalità video %ix%i-%i  non disponibile.

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
it: Busta Monarch, 3 7/8 x 7 1/2 in

en: More...
it: Ancora...

en: Name
it: Nome

en: NewName
it: NuovoNome

en: Next page
it: Pagina successiva

en: No Unused Color in image being masked
it: Nessun colore inutilizzato nell'immagine da mascherare

en: No XBM facility available!
it: Funzionalità XBM non disponibili!

en: No XPM icon facility available!
it: Funzionalità per icone XPM non disponibili!

en: No entries found.
it: Voci non trovate.

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
it: Impossibile trovare un tipo di carattere per la codifica '%s',
    ma è disponibile la codifica alternativa '%s'.
    Si desidera utilizzare tale codifica (altrimenti sarà necessario sceglierne una differente)?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
it: Impossibile trovare un tipo di carattere per la codifica del testo '%s'.
    Si desidera scegliere un carattere da utilizzare per questa codifica
    (altrimenti il testo con tale codifica non verrà visualizzato correttamente)?

en: No handler found for XML node '%s', class '%s'!
it: Impossibile trovare l'handler per il nodo XML '%s', classe '%s'!

en: No handler found for image type.
it: Funzionalità non disponibili per questo formato di immagine.

en: No image handler for type %d defined.
it: Funzionalità non disponibili per il formato di immagine %d.

en: No image handler for type %s defined.
it: Funzionalità non disponibili per il formato di immagine %s.

en: No matching page found yet
it: Pagina corrispondente non ancora trovata

en: Nordic (ISO-8859-10)
it: Nordico (ISO-8859-10)

en: Normal
it: Normale

en: Normal font:
it: Carattere normale:

en: Note, 8 1/2 x 11 in
it: Nota, 8 1/2 x 11 in

en: Open HTML document
it: Apri un documento HTML

en: Operation not permitted.
it: Operazione non permessa.

en: Option '%s' requires a value, '=' expected.
it: L'opzione '%s' richiede un valore, atteso '='.

en: Option '%s' requires a value.
it: L'opzione '%s' richiede un valore.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
it: Opzione '%s': impossibile convertire '%s' in una data.

en: Options
it: Opzioni

en: Orientation
it: Orientamento

en: PCX: couldn't allocate memory
it: PCX: Impossibile allocare la memoria.

en: PCX: image format unsupported
it: PCX: formato non supportato

en: PCX: invalid image
it: PCX: Immagine non valida.

en: PCX: this is not a PCX file.
it: PCX: questo non è un file PCX.

en: PCX: unknown error !!!
it: PCX: errore sconosciuto!!!

en: PCX: version number too low
it: PCX: numero di versione troppo piccolo

en: PNM: Couldn't allocate memory.
it: PNM: Impossibile allocare la memoria.

en: PNM: File format is not recognized.
it: PNM: Formato del file sconosciuto.

en: PNM: File seems truncated.
it: PNM: Il file sembra troncato.

en: Page %d
it: Pagina %d

en: Page %d of %d
it: Pagina %d di %d

en: Page Setup
it: Impostazioni della pagina

en: Pages
it: Pagine

en: Paper Size
it: Dimensione del foglio

en: Paper size
it: Dimensione del foglio

en: Permissions
it: Permessi

en: Pipe creation failed
it: Creazione della pipe fallita

en: Please choose a valid font.
it: Per favore scegliere un carattere valido.

en: Please choose an existing file.
it: Per favore scegliere un file esistente.

en: Please choose which ISP do you want to connect to
it: Per favore scegliere l'ISP a cui connettersi

en: Please install a newer version of comctl32.dll
    (at least version 4.70 is required but you have %d.%02d)
    or this program won't operate correctly.
it: Si prega di installare una versione aggiornata di comctl32.dll
    (richiesta versione 4.70 o sucessiva, installata %d.%02d)
    oppure il programma non funzionerà correttamente

en: Please wait while printing
it: Stampa in corso

en: Portrait
it: Verticale

en: PostScript file
it: File PostScript

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Print
it: Stampa

en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

en: Print Preview Failure
it: Errore durante l'anteprima di stampa

en: Print Range
it: Intervallo da stampare

en: Print Setup
it: Impostazioni di stampa

en: Print in colour
it: Stampa a colori

en: Print spooling
it: Coda di stampa

en: Print this page
it: Stampa questa pagina

en: Print to File
it: Stampa su file

en: Print...
it: Stampa...

en: Printer command:
it: Comando stampante:

en: Printer options
it: Opzioni stampante

en: Printer options:
it: Opzioni stampante:

en: Printer...
it: Stampante...

en: Printing
it: Stampa in corso

en: Printing Error
it: Errore durante la stampa

en: Printing page %d...
it: Stampa della pagina %d...

en: Printing...
it: Stampa in corso...

en: Program aborted.
it: Programma terminato.

en: Question
it: Domanda

en: Read error on file '%s'
it: Errore di lettura nel file '%s'

en: Referenced object node with ref="%s" not found!
it: Impossibile trovare il nodo oggetto referenziaro con ref="%s".

en: Registry key '%s' already exists.
it: Chiave '%s' del registro di sistema già presente.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
it: Chiave '%s' del registro di sistema non esistente, impossibile rinominarla.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
it: Chiave '%s' del registro di sistema necessaria per un corretto funzionamento del sistema, la cancellazione renderebbe
    il sistema inutilizzabile:
    operazione abbandonata.

en: Registry value '%s' already exists.
it: Valore '%s' del registro di sistema già presente.

en: Relevant entries:
it: Voci pertinenti:

en: Remaining time :
it: Tempo rimanente :

en: Remove current page from bookmarks
it: Rimuovi la pagina corrente dai segnalibri

en: Replace &all
it: Sostituisci t&utto

en: Replace with:
it: Sostituisci con:

en: Resource files must have same version number!
it: I file di risorsa devono avere la stessa versione!

en: Right margin (mm):
it: Margine destro (mm):

en: Save %s file
it: Salvare il file %s

en: Save as
it: Salva con nome

en: Save file
it: Salvare il file

en: Save log contents to file
it: Salva il registro su file

en: Screenshot captured:
it: Screenshot salvato nel file:

en: Search
it: Cerca

en: Search contents of help book(s) for all occurences of the text you typed above
it: Cerca nel sommario del/dei libro/i di aiuto il testo immesso quì sopra.

en: Search direction
it: Direzione

en: Search for:
it: Trova:

en: Search in all books
it: Cerca in tutti i libri

en: Searching...
it: Ricerca in corso...

en: Sections
it: Sezioni

en: Seek error on file '%s'
it: Errore durante la seek nel file '%s'

en: Select a document template
it: Scegliere un modello di documento

en: Select a document view
it: Scegliere una visualizzazione del documento

en: Select a file
it: Scegliere un file

en: Separator expected after the option '%s'.
it: Atteso separatore dopo l'opzione '%s'.

en: Setup
it: Configurazione

en: Setup...
it: Configurazione...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
it: Trovate più connessioni attive, ne viene scelta una a caso.

en: Show all
it: Visualizza tutto

en: Show all items in index
it: Visualizza tutti le voci dell'indice

en: Show hidden directories
it: Visualizza le cartelle nascoste

en: Show hidden files
it: Visualizza i file nascosti

en: Show/hide navigation panel
it: Visualizza/nascondi la barra di navigazione

en: Size
it: Dimensione

en: Sorry, could not open this file for saving.
it: Spiacente, impossibile aprire il file per salvare.

en: Sorry, could not open this file.
it: Spiacente, impossibile aprire il file.

en: Sorry, could not save this file.
it: Spiacente, impossibile salvare il file.

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
it: Spiacente, memoria insufficente per la creazione di un'anteprima.

en: Status:
it: Stato:

en: Subclass '%s' not found for resource '%s', not subclassing!
it: Sottoclasse '%s' non trovata per la risorsa '%s', subclassing non eseguito!

en: Swiss
it: Svizzero

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
it: TIFF: Impossibile allocare la memoria.

en: TIFF: Error loading image.
it: TIFF: Errore nel caricamento dell'immagine.

en: TIFF: Error reading image.
it: TIFF: Errore durante la lettura dell'immagine.

en: TIFF: Error saving image.
it: TIFF: Errore nel salvataggio dell'immagine.

en: TIFF: Error writing image.
it: TIFF: Errore durante la scrittura dell'immagine.

en: Templates
it: Modelli

en: The FTP server doesn't support passive mode.
it: Il server FTP non supporta la modalità passiva di trasfrimento

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
it: Il set di caratteri '%s' è sconosciuto. È possibile sceglierne
    un altro in sostituzione oppure scegliere [Annulla]
    se non può essere sostituito.

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
it: Il formato '%d' degli appunti non esiste.

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
it: La cartella '%s' non esiste.
    Crearla adesso?

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
it: Il file '%s' non esiste e non può essere aperto.
    È stato rimosso dalla lista dei file aperti di recente.

en: The path '%s' contains too many ".."!
it: Il percorso '%s' contiene troppi ".."!

en: The required parameter '%s' was not specified.
it: Il parametro '%s' è obbligatorio.

en: The text couldn't be saved.
it: Il testo non può essere salvato.

en: The value for the option '%s' must be specified.
it: L'opzione '%s' richiede un parametro.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is tooold, please upgrade (the following required function is missing: %s).
it: La versione del servizio di Accesso Remoto (RAS) installata è troppo vecchia. Si prega di aggiornarla (la funzione %s è assente).

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
it: Si è verificato un problema: potrebbe essere necessario impostare una stampante predefinita.

en: Thread module initialization failed: can not store value in thread local storage
it: Inizializzazione del modulo dei thread fallita: impossibile memorizzare un valore nella memoria locale del thread

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
it: Inizializzazione del modulo dei thread fallita: errore nella creazione della chiave dei thread

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
it: Inizializzazione del modulo dei thread fallita: impossibile allocare l'indice nella memoria locale del thread

en: Thread priority setting is ignored.
it: Priorità del thread ignorata.

en: Tile &Horizontally
it: Affianca orizzontalmente

en: Tile &Vertically
it: Affianca verticalmente

en: Time
it: Ora

en: Tip of the Day
it: Suggerimento del giorno

en: Tips not available, sorry!
it: Spiacente, suggerimenti non disponibili!

en: To:
it: Per:

en: Top margin (mm):
it: Margine superiore (mm):

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
it: Tentata la rimozione del file '%s' dalla memoria VFS, ma il file non è caricato!

en: Trying to solve a NULL hostname: giving up
it: Abbandonata la tentata risoluzione di un nome di host NULL

en: Turkish (ISO-8859-9)
it: Turco (ISO-8859-9)

en: Unable to open requested HTML document: %s
it: Impossibile aprire il documento HTML richiesto: %s

en: Underline
it: Sottolineato

en: Unexpected end of file whilst parsing resource.
it: Fine del file durante l'analisi delle risorse.

en: Unexpected parameter '%s'
it: Parametro '%s' non atteso

en: Unknown DDE error %08x
it: Errore DDE %08x sconosciuto

en: Unknown encoding (%d)
it: Codifica sconosciuta (%d)

en: Unknown field in file %s, line %d: '%s'.
it: Campo sconosciuto nel file %s, riga %d: '%s'.

en: Unknown long option '%s'
it: Opzione lunga '%s' sconosciuta

en: Unknown option '%s'
it: Opzione '%s' sconosciuta

en: Unknown style flag
it: Stile sconosciuto

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
it: '{' spaiata in una voce per il tipo MIME %s.

en: Unnamed command
it: Comando privo di nome

en: Unrecognized style %s whilst parsing resource.
it: Stile %s sconosciuto durante l'analisi delle risorse.

en: Unsupported clipboard format.
it: Formato degli appunti non supportato.

en: Unsupported theme '%s'.
it: Tema '%s' non supportato.

en: Up
it: &Su

en: Usage: %s
it: Utilizzo: %s

en: Validation conflict
it: Conflitto durante la validazione

en: View files as a detailed view
it: Vedi i file - dettagli

en: View files as a list view
it: Vedi i file - lista

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Waiting for subprocess termination failed
it: Attesa della fine del sottoprocesso fallita

en: Warning
it: Avviso

en: Warning:
it: Avviso:

en: Warning: attempt to remove HTML tag handler from empty stack.
it: Avviso: tentata la rimozione di un handler di tag HTML da uno stack vuoto.

en: Western European (ISO-8859-1)
it: Europeo Occidentale (ISO-8859-1)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
it: Europeo Occidentale con Euro (ISO-8859-15)

en: Whole word
it: Parola intera

en: Whole words only
it: Solo parole intere

en: Win32 theme
it: Tema Win32

en: Win32s on Windows 3.1
it: Win32s su Windows 3.1

en: Windows Arabic (CP 1256)
it: Windows Arabo (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
it: Windows Baltico (CP 1257)

en: Windows Central European (CP 1250)
it: Windows Europeo Centrale (CP 1250)

en: Windows Chinese Simplified (CP 936)
it: Windows Cinese Semplificato (CP 936)

en: Windows Chinese Traditional (CP 950)
it: Windows Cinese Tradizionale (CP 950)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
it: Windows Cirillico (CP 1251)

en: Windows Greek (CP 1253)
it: Windows Greco (CP 1253)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
it: Windows Ebraico (CP 1255)

en: Windows Japanese (CP 932)
it: Windows Giapponese (CP 932)

en: Windows Korean (CP 949)
it: Windows Coreano (CP 949)

en: Windows Turkish (CP 1254)
it: Windows Turco (CP 1254)

en: Windows Western European (CP 1252)
it: Windows Europeo Occidentale (CP 1252)

en: Write error on file '%s'
it: Errore di scrittura nel file '%s'

en: XML parsing error: '%s' at line %d
it: Errore durante il parsing XML: '%s' alla riga '%d'

en: XPM: Malformed pixel data!
it: XPM: Dati dei pixel malformati

en: XPM: malformed colour definition '%s'!
it: XPM: Definizione di colore '%s' malformata!

en: XRC resource '%s' (class '%s') not found!
it: Risorsa XRC '%s' (classe '%s') non trovata!

en: XRC resource: Cannot create bitmap from '%s'.
it: Risorsa XRC: Impossibile creare una bitmap a partire da '%s'.

en: XRC resource: Incorrect colour specification '%s' for property '%s'.
it: Risorsa XRC: Specifica di colore '%s' errata per la proprietà '%s'.'

en: Yes
it: Si

en: You cannot add a new directory to this section.
it: Impossibile aggiungere una nuova cartella a questa sezione.

en: ZIP handler currently supports only local files!
it: Il gestore di file ZIP supporta unicamente file locali!

en: [EMPTY]
it: [VUOTO]

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
it: un'applicazione DDEML ha creato una 'race condition' prolungata.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
it: una funzione DDEML è stata richiamata senza prima richiamare DdeInitialize, oppure è stato passato ad una funzione DDEML
    un identificatore di istanza non valido.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
it: un tentativo di un client di stabilire una connessione è fallito.

en: a memory allocation failed.
it: un'allocazione di memoria è fallita.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
it: un parametro ha fallito la validazione da parte del DDEML.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
it: una richiesta di transazione sincrona (advise) ha superato il tempo massimo.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
it: una richiesta di transazione sincrona (data) ha superato il tempo massimo.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
it: una richiesta di transazione sincrona (execute) ha superato il tempo massimo.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
it: una richiesta di transazione sincrona (poke) ha superato il tempo massimo.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
it: una richiesta di terminazione di transazione (advise) ha superato il tempo massimo.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
it: una transazione server è stata tentata su di una conversazione
    già terminata dal client, oppure il server
    è terminato prima di portare a termine la transazione.

en: a transaction failed.
it: una transazione è fallita.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
it: un'applicazione inizializzata come APPCLASS_MONITOR ha
    cercato di effettuare una transazione DDE,
    oppure un'applicazione inizializzata come APPCMD_CLIENTONLY
    ha cercato di effettuare una transazione server.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
it: una chiamata interna alla funzione PostMessage è fallita.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
it: è avvenuto un errore interno nel DDEML.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
it: è stato fornito un identificatore di transazione non valido ad una funzione DDEML.
    Una volta che l'applicazione è uscita da una callback XTYP_XACT_COMPLETE,
    l'identificatore di transazione per questa callback non è più valido.

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
it: tentativo di modificare la chiave non modificabile '%s' ignorato.

en: binary
it: binario

en: bold
it: grassetto

en: bold
it: grassetto

en: can't close file '%s'
it: impossibile chiudere il file '%s'

en: can't close file descriptor %d
it: impossibile chiudere il descrittore di file %d

en: can't commit changes to file '%s'
it: impossibile applicare i cambiamenti al file '%s'

en: can't create file '%s'
it: impossibile creare il file '%s'

en: can't delete user configuration file '%s'
it: impossibile eliminare il file di configurazione utente '%s'

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
it: impossibile determinare se il descrittore di file %d ha raggiunto la fine del file

en: can't find length of file on file descriptor %d
it: impossibile determinare la dimensione del file del descritore %d

en: can't find user's HOME, using current directory.
it: impossibile trovare la HOME dell'utente, viene impiegata la cartella corrente.

en: can't flush file descriptor %d
it: impossibile forzare la scrittura su disco del descrittore di file %d

en: can't get seek position on file descriptor %d
it: impossibile determinare la posizione corrente del descrittore di file %d

en: can't load any font, aborting
it: impossibile caricare un qualunque tipo di carattere, abbandono

en: can't open file '%s'
it: impossibile aprire il file '%s'

en: can't open global configuration file '%s'.
it: impossibile aprire il file globale di configurazione '%s'.

en: can't open user configuration file '%s'.
it: impossibile aprire il file di configurazione utente '%s'.

en: can't open user configuration file.
it: impossibile aprire il file di configurazione utente.

en: can't read from file descriptor %d
it: impossibile leggere dal descrittore di file %d

en: can't remove file '%s'
it: impossibile eliminare il file '%s'

en: can't remove temporary file '%s'
it: impossibile eliminare il file temporaneo '%s'

en: can't seek on file descriptor %d
it: impossibile eseguire una seek sul descrittore di file %d

en: can't write buffer '%s' to disk.
it: Impossibile scrivere su disco il buffer '%s'.

en: can't write to file descriptor %d
it: impossibile scrivere sul descrittore di file %d

en: can't write user configuration file.
it: impossibile scrivere il file di configurazione utente.

en: catalog file for domain '%s' not found.
it: file di catalogo non trovato per il dominio '%s'.

en: date
it: data

en: default
it: predefinito

en: eighteenth
it: diciotto

en: eighth
it: otto

en: eleventh
it: undici

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
it: la voce '%s' è presente più volte nel gruppo '%s'

en: establish
it: stabilire

en: failed to flush the file '%s'
it: impossibile forzare la scrittura su disco del file '%s'

en: fifteenth
it: quindici

en: fifth
it: cinque

en: file '%s', line %d: '%s' ignored after group header.
it: file '%s', riga %d: '%s' ignorato dopo l'inizio di un gruppo.

en: file '%s', line %d: '=' expected.
it: file '%s', riga %d: atteso '='.

en: file '%s', line %d: key '%s' was first found at line %d.
it: file '%s', riga %d: la chiave '%s' è già stata trovata alla riga %d.

en: file '%s', line %d: value for immutable key '%s' ignored.
it: file '%s', riga %d: valore per la chiave non configurabile '%s' ignorato.

en: file '%s': unexpected character %c at line %d.
it: file '%s': carattere %c non atteso alla riga %d.

en: first
it: primo

en: fourteenth
it: quattordici

en: fourth
it: quattro

en: generate verbose log messages
it: genera messaggi del registro dettagliati

en: gmtime() failed
it: gmtime() fallita

en: illegal scrollbar selector %d
it: selettore di barra di scorrimento (scrollbar) %d non valido

en: initiate
it: iniziare

en: invalid eof() return value.
it: valore di ritorno di eof() non valido.

en: invalid message box return value
it: il riquadro di dialogo ha ritornato un valore non valido

en: italic
it: corsivo

en: large
it: grande

en: light
it: leggero

en: light
it: leggero

en: locale '%s' can not be set.
it: impossibile selezionare le impostazioni locali '%s'.

en: looking for catalog '%s' in path '%s'.
it: ricerca del catalogo '%s' nel percorso '%s'.

en: medium
it: medio

en: midnight
it: mezzanotte

en: mktime() failed
it: mktime() fallita

en: nineteenth
it: diciannove

en: ninth
it: nove

en: no DDE error.
it: nessun errore DDE.

en: noname
it: senzanome

en: noon
it: mezzogiorno

en: reading
it: lettura

en: reentrancy problem.
it: problema di rientranza.

en: second
it: due

en: seventeenth
it: diciassette

en: seventh
it: sette

en: show this help message
it: mostra questo messaggio di aiuto

en: sixteenth
it: sedici

en: sixth
it: sei

en: small
it: piccolo

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
it: specifica la modalità video da utilizzare (es. 640x480-16)

en: specify the theme to use
it: specifica il tema da utilizzare

en: tenth
it: dieci

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
it: la risposta alla transazione ha causato l'impostazione del bit DDE_FBUSY.

en: third
it: tre

en: thirteenth
it: tredici

en: today
it: oggi

en: tomorrow
it: domani

en: twelfth
it: dodici

en: twentieth
it: venti

en: underlined
it: sottolineato

en: underlined
it: sottolineato

en: unexpected " at position %d in '%s'.
it: " non atteso alla posizione %d in '%s'.

en: unknown
it: sconosciuto

en: unknown error
it: errore sconosciuto

en: unknown error (error code %08x).
it: errore sconosciuto (codice %08x).

en: unknown line terminator
it: carattere di fine riga sconosciuto

en: unknown seek origin
it: origine della seek sconosciuta

en: unknown-%d
it: sconosciuto-%d

en: unnamed
it: senzanome

en: unnamed%d
it: senzanome%d

en: using catalog '%s' from '%s'.
it: utilizzato catalogo '%s' in '%s'.

en: very large
it: molto grande

en: very small
it: molto piccolo

en: writing
it: scrittura

en: wxDllLoader failed to GetSymbol '%s'
it: wxDllLoader: impossibile ottenere l'indirizzo del simbolo '%s'

en: wxDynamicLibrary failed to GetSymbol '%s'
it: wxDynamicLibrary: impossibile ottenere l'indirizzo del simbolo '%s'

en: wxGetTimeOfDay failed.
it: wxGetTimeOfDay fallita.

en: wxSocket: invalid signature in ReadMsg.
it: wxSocket: signature non valida in ReadMsg.

en: wxSocket: unknown event!.
it: wxSocket: evento sconosciuto!.

en: wxWindows could not open display for '%s': exiting.
it: wxWindows non può aprire il display per '%s': abbandona.

en: wxWindows could not open display. Exiting.
it: wxWindows non può aprire il display. Abbandona.

en: yesterday
it: ieri
