wxWindows-2.2.1 - en to da translation catalogue (728 entries)

en:  (error %ld: %s)
da:  (fejl %ld: %s)

en:  Preview
da:  Vis udskrift

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
da: #10 Konvolut, 4 1/8 x 9 1/2 tomme

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
da: #11 Konvolut, 4 1/2 x 10 3/8 tomme

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
da: #12 Konvolut, 4 3/4 x 11 tomme

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
da: #14 Konvolut, 5 x 11 1/2 tomme

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
da: #9 Konvolut, 3 7/8 x 8 7/8 tomme

en: #define %s must be an integer.
da: #define %s skal være et heltal

en: %i of %i
da: %i af %i

en: %s (or %s)
da: %s (eller %s)

en: %s Error
da: %s Fejl

en: %s Warning
da: %s Advarsel

en: %s not a bitmap resource specification.
da: %s er ikke en bitmap resource specifikation

en: %s not an icon resource specification.
da: %s er ikke en icon resource specifikation

en: %s: ill-formed resource file syntax.
da: %s: forkert resourcefil syntax.

en: &Arrange Icons
da: &Arrangér ikoner

en: &Cancel
da: &Afbryd

en: &Cascade
da: &Kaskade

en: &Close
da: &Luk

en: &Details
da: &Detaljer

en: &Finish
da: &Slut

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Move
da: &Flyt

en: &Next
da: &Næste >

en: &Next >
da: &Næste >

en: &Next Tip
da: &Næste tip

en: &Redo
da: &Gentag

en: &Redo
da: &Gentag

en: &Replace
da: &Erstat

en: &Restore
da: &Genindlæs

en: &Save...
da: &Gem...

en: &Show tips at startup
da: &Vis tips ved opstart

en: &Size
da: &Størrelse

en: &Undo
da: &Fortryd

en: &Undo
da: &Fortryd

en: &Window
da: &Vindue

en: '%s' has extra '..', ignored.
da: '%s' har ekstra '..', ignoreret.

en: '%s' is invalid
da: '%s' er ugyldig

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
da: '%s' er ikke en korrekt numerisk værdi til option '%s'.

en: '%s' is not a valid message catalog.
da: '%s' er ikke et gyldigt meddelelseskatalog

en: '%s' is probably a binary buffer.
da: '%s' er sandsynligvis en binær buffer.

en: '%s' should be numeric.
da: '%s' skal være numerisk.

en: '%s' should only contain ASCII characters.
da: '%s' må kun indeholde ASCII karakterer.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
da: '%s' må kun indeholde bogstaver.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
da: '%s' må kun indeholde bogstaver eller tal.

en: (Help)
da: (Hjælp)

en: (bookmarks)
da: (bogmærker)

en: , expected static, #include or #define
    whilst parsing resource.
da: , forventet static, #include eller #define
    under parsing af resource.

en: 10 x 14 in
da: 10 X 14 tommer

en: 11 x 17 in
da: 11 x 17 tommer

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
da: 6 3/4 Konvolut, 3 5/8 x 6 1/2 tomme

en: : file does not exist!
da: : fil eksisterer ikke!

en: : unknown charset
da: : ukendt tegnsæt

en: : unknown encoding
da: : ukendt kodning

en: < &Back
da: < &Tilbage

en: <html><body>Normal face<br>(and <u>underlined</u>. <i>Italic face.</i> <b>Bold face.</b> <b><i>Bold italic face.</i></b><br><font size=-2>font size -2</font><br><font size=-1>font size -1</font><br><font size=+0>font size +0</font><br><font size=+1>font size +1</font><br><font size=+2>font size +2</font><br><font size=+3>font size +3</font><br><font size=+4>font size +4</font><br><p><tt>Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i> <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br><font size=-2>font size -2</font><br><font size=-1>font size -1</font><br><font size=+0>font size +0</font><br><font size=+1>font size +1</font><br><font size=+2>font size +2</font><br><font size=+3>font size +3</font><br><font size=+4>font size +4</font></tt></body></html>
da: <html><body>Normal skrift<br>(og <u>understreget</u>. <i>Kursiv skrift.</i> <b>Fed skrift.</b> <b><i>Fed kursiv skrift.</i></b><br><font size=-2>skriftstørrelse -2</font><br><font size=-1>skriftstørrelse -1</font><br><font size=+0>skriftstørrelse +0</font><br><font size=+1>skriftstørrelse +1</font><br><font size=+2>skriftstørrelse +2</font><br><font size=+3>skriftstørrelse +3</font><br><font size=+4>skriftstørrelse +4</font><br><p><tt>Fast skriftstørrelse.<br> <b>fed</b> <i>kursiv</i> <b><i> fed kursiv <u>understreget</u></i></b><br><font size=-2>skriftstørrelse -2</font> <br><font size=-1>skriftstørrelse -1</font><br><font size=+0>skriftstørrelse +0</font> <br><font size=+1>skriftstørrelse +1</font><br><font size=+2>skriftstørrelse +2</font> <br><font size=+3>skriftstørrelse +3</font><br><font size=+4>skriftstørrelse +4</font> </tt></body></html>

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
da: A3 ark 297 x 420 mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
da: A4 ark, 210 x 297 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
da: A4 lille ark, 210 x 297 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
da: A5 ark, 148 x 210 mm

en: Add current page to bookmarks
da: Tilføj denne side til bogmærker

en: Add to custom colours
da: Tilføj til brugerfarver

en: Adding book %s
da: Tilføjer bog %s

en: All
da: Alle

en: All files (*)|*
da: Alle filer (*)|*

en: Already dialling ISP.
da: Kalder allerede ISP

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
da: Tilføj log til fil '%s' (valg af [Nej] vil overskrive den)?

en: Arabic (ISO-8859-6)
da: Arabisk (ISO-8859-6)

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
da: B4 Konvolut, 250 x 353 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
da: B4 ark, 250 x 354 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
da: B5 konvolut 176 x 250 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
da: B5 ark, 182 x 257 millimeter

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
da: B6konvolut, 176 x 125 mm

en: BMP: Couldn't allocate memory.
da: BMP: Kunne ikke få hukommelse.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
da: BMP: Billede ugyldigt - kunne ikke gemme.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
da: BMP: Kunne ikke skrive RGB farvekort.

en: BMP: Couldn't write data.
da: BMP: Kunne ikke skrive data.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
da: BMP: Kunne ikke skrive filheader.

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
da: Kunne ikke skrive filheader (BitmapInfo).

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
da: BMP: wxImage har ikke sin egen wxPalette.

en: Backward
da: Baglæns

en: Baltic (ISO-8859-13)
da: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
da: Baltisk (gammel) (ISO-8859-4)

en: Bitmap resource specification %s not found.
da: Bitmap resourcespecifikation %s blev ikke fundet.

en: Bold
da: Fed

en: Bottom margin (mm):
da: Bund margin (mm):

en: C sheet, 17 x 22 in
da: C ark, 17 x 22 tommer

en: C&lear
da: &Rens

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
da: C3 Konvolut, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
da: C4 Konvolut, 229 x 324 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
da: C5 Konvolut, 162 x 229 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
da: C6 Konvolut, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
da: C65 Konvolut, 114 x 229 mm

en: Can not enumerate files '%s'
da: Kan ikke læse fillisten i mappen '%s'

en: Can not enumerate files in directory '%s'
da: Kan ikke få liste af filer i mappen '%s'

en: Can not resume thread %x
da: Kan ikke genoptage tråd %x

en: Can not start thread: error writing TLS.
da: Kan ikke starte tråd: fejl ved skrivning af TLS.

en: Can not suspend thread %x
da: Kan ikke suspendere tråd %x

en: Can not wait for thread termination
da: Kan ikke vente på trådafslutning

en: Can't &Undo
da: Kan ikke &fortryde

en: Can't check image format of file '%s': file does not exist.
da: Kan ikke tjekke billedformatet i filen '%s': filen eksisterer ikke.

en: Can't close registry key '%s'
da: Kan ikke lukke registreringsnøgle '%s'

en: Can't copy values of unsupported type %d.
da: Kan ikke kopiere værdier af ikke-understøttet type %d.

en: Can't create dialog using memory template
da: Kan ikke åbne dialog udfra hukommelse skabelon

en: Can't create dialog using template '%ul'
da: Kan ikke åbne dialog med skabelonen '%ul'

en: Can't create list control window, check that comctl32.dll is installed.
da: Kan ikke lave liste kontrolvindue - kontrollér, at comctl32.dll er installeret?

en: Can't create registry key '%s'
da: Kan ikke oprette registreringsnøgle '%s'

en: Can't create thread
da: Kan ikke oprette tråd

en: Can't create window of class %s
da: Kan ikke oprette vindue af klassen %s

en: Can't delete key '%s'
da: Kan ikke slette nøgle '%s'

en: Can't delete the INI file '%s'
da: Kan ikke slette INI filen '%s'

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
da: Kan ikke slette værdi '%s' fra nøgle '%s'

en: Can't delete value of key '%s'
da: Kan ikke slette værdi af nøgle '%s'

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
da: Kan ikke få liste af undernøgler til nøgle '%s'

en: Can't enumerate values of key '%s'
da: Kan ikke få en liste af værdierne fra nøgle '%s'

en: Can't find current position in file '%s'
da: Kan ikke finde aktuel position i filen '%s'.

en: Can't get info about registry key '%s'
da: Kan ikke gå information om registreringsnøgle '%s'

en: Can't load image from file '%s': file does not exist.
da: Kan ikke læse billede fra filen '%s': filen eksisterer ikke.

en: Can't open file '%s'
da: Kan ikke åbne filen '%s'

en: Can't open registry key '%s'
da: Kan ikke åbne registreringsnøglen '%s'

en: Can't read value of '%s'
da: Kan ikke læse værdien af '%s'

en: Can't read value of key '%s'
da: Kan ikke læse værdien af nøgle '%s'

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
da: Kan ikke gemme til filen '%s': ukendt filendelse.

en: Can't save log contents to file.
da: Kan ikke gemme logdata til fil.

en: Can't set thread priority
da: Kan ikke sætte trådprioritet

en: Can't set value of '%s'
da: Kan ikke sætte værdien af '%s'

en: Cancel
da: Afbryd

en: Cannot convert dialog units: dialog unknown.
da: Kan ikke konvertere dialogenheder: ukendt dialog.

en: Cannot convert from encoding '%s'!
da: Kan ikke konvertere fra kodning '%s'!

en: Cannot find active dialup connection: %s
da: Kan ikke finde netværk via modem forbindelse: %s

en: Cannot find container for unknown control '%s'.
da: Kan ikke finde kontainer for ukendt kontrol '%s'.

en: Cannot find font node '%s'.
da: Kan ikke finde font node '%s'.

en: Cannot find the location of address book file
da: Kan ikke finde placering af adressebog filen

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
da: Kan ikke få prioritetsområde for afviklingsalgoritme %d.

en: Cannot get the hostname
da: Kan ikke finde hostnavn

en: Cannot get the official hostname
da: Kan ikke finde det officielle hostnavn

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
da: Kan ikke afbryde - ingen opkaldsforbindelse er aktiv.

en: Cannot initialize OLE
da: Kan ikke initialisere OLE

en: Cannot initialize display.
da: Kan ikke initialisere display.

en: Cannot load icon from '%s'.
da: Kan ikke hente ikon fra '%s'.

en: Cannot load resources from file '%s'.
da: Kan ikke åbne HTML dokument %s.

en: Cannot open HTML document: %s
da: Kan ikke åbne HTML dokument %s

en: Cannot open HTML help book: %s
da: Kan ikke åbne HTML hjælpebog: %s

en: Cannot open URL '%s'
da: Kan ikke åbne URL '%s'

en: Cannot open contents file: %s
da: Kan ikke åbne indholdsfilen: %s

en: Cannot open file '%s'.
da: Kan ikke åbne filen '%s'

en: Cannot open file for PostScript printing!
da: Kan ikke åbne fil til PostScript udskrivning!

en: Cannot open index file: %s
da: Kan ikke åbne indexfilen %s

en: Cannot parse coordinates from '%s'.
da: Kan ikke fortolke koordinater fra '%s'.

en: Cannot parse dimension from '%s'.
da: Kan ikke fortolke dimension fra '%s'.

en: Cannot print empty page.
da: Kan ikke udskrive tom side.

en: Cannot read typename from '%s'!
da: Kan ikke læse typenavn fra '%s'!

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
da: Kan ikke hente trådafviklingsalgoritme.

en: Cannot start thread: error writing TLS
da: Kan ikke starte tråd: fejl ved skrivning af TLS

en: Case sensitive
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Celtic (ISO-8859-14)
da: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Central European (ISO-8859-2)
da: Centraleuropæisk (ISO-8859-2/Latin 2)

en: Choose ISP to dial
da: Vælg ISP at ringe til

en: Choose font
da: Vælg skrifttype

en: Clear the log contents
da: Rens log indholdet

en: Close
da: Luk

en: Close	Alt-F4
da: Luk	Alt-F4

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Config entry name cannot start with '%c'.
da: Konfigurations punkt kan ikke begynde med '%c'.

en: Confirm
da: Bekræft

en: Confirm registry update
da: Bekræft Registreringsdatabase opdatering

en: Connecting...
da: Forbinder...

en: Contents
da: Indhold

en: Convertion to charset '%s' doesn't work.
da: Konvertering til tegnsæt '%s' virker ikke.

en: Copies:
da: Kopier:

en: Could not find resource include file %s.
da: Kunne ikke finde resource include file %s.

en: Could not find tab for id
da: Kunne ikke finde tab til id

en: Could not load Rich Edit DLL '%s'
da: Kunne ikke initialisere RichEdit DLL '%s'

en: Could not resolve control class or id '%s'. Use (non-zero) integer instead
     or provide #define (see manual for caveats)
da: Kunne ikke opløse kontrolklasse eller id '%s'. Brug (ikke-nul) heltal istedet
    eller angiv #define (se manualen for finurligheder)

en: Could not resolve menu id '%s'. Use (non-zero) integer instead
    or provide #define (see manual for caveats)
da: uKunne ikke opløse men-id '%s'. Brug (ikke-nul) heltal istedet
    eller angiv #define (se manualen for fenurligheder)

en: Could not start document preview.
da: Kunne ikke starte udskriftsvisning.

en: Could not start printing.
da: Kunne ikke starte udskrivning.

en: Could not transfer data to window
da: Kunne ikke overføre data til vindue

en: Couldn't add an image to the image list.
da: Kunne ikek tilføje et billede til billedlisten.

en: Couldn't create a timer
da: Kunne ikke oprette en timer

en: Couldn't create cursor.
da: Kunne ikke oprette en markør.

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
da: Kunne ikke finde symbolet '%s' i et dynamisk bibliotek

en: Couldn't get the current thread pointer
da: Kunne ikke få nuværende trådpointer

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
da: Kunne ikke load'e et PNG billede - korrupt fil eller for lidt hukommelse?

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
da: Kunne ikke registrere udklipsformat %s

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
da: Kunne ikke hente information om listekontorlenhed %d.

en: Couldn't save PNG image.
da: Kunne ikke gemme PNG billede.

en: Couldn't terminate thread
da: Kunne ikke afslutte tråd

en: Create directory
da: Opret mappe

en: Create new directory
da: Opret ny mappe

en: Current directory:
da: Aktuel mappe:

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
da: Kyrillisk (Latin-5)

en: D sheet, 22 x 34 in
da: D ark, 22 x 34 tommer

en: DDE poke request failed
da: DDE poke request fejlede

en: DIB Header: Cannot deal with 4bit encoded yet.
da: DIB Header: Kan ikke håndtere 4-bit kodning endnu.

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
da: DIB Header: Kodning svarer ikke til bitdybden.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
da: DIB Header: Billedhøjde > 32767 pixels i filen.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
da: DIB Header: Billedbredde > 32767 pixels for filen.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
da: DIB Header: Ukendt bitdybde i filen.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
da: DIB Header: Ukendt kodning i filen.

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
da: DL Konvolut, 110 x 220 mm

en: Date
da: Dato

en: Decorative
da: Dekorativ

en: Default encoding
da: Standardkodning

en: Deleted stale lock file '%s'.
da: Slettede gammel lockfil '%s'.

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
da: Netværk via modem er ikke tilgængeligt, fordi Remote Access Service (RAS) ikke er installeret på computeren. Installer RAS først.

en: Did you forget to include wx/os2/wx.rc in your resources?
da: Glemte du at inkludere wx/os2/wx.rc i dine resourcer?

en: Did you know...
da: Vidste du...

en: Directory '%s' couldn't be created
da: Mappen '%s' kunne ikke oprettes

en: Directory '%s' doesn't exist!
da: Mappen '%s' eksisterer ikke!

en: Directory does not exist
da: Mappen eksisterer ikke

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
da: Vis alle indexemner, der indeholder understrengen. Ingen forskel på store og små bogstaver.

en: Display options dialog
da: Vis Indstillinger

en: Do you want to overwrite the command used to %s files with extension "%s" ?
    Current value is 
    %s, 
    New value is 
    %s %1
da: Vil du overskrive kommandoen brugt til %s filer med efternavn "%s" ?
    Aktuel værdi er 
    %s, 
    Ny værdi er 
    %s %1

en: Do you want to save changes to document %s?
da: Ønsker du at gemme ændringer til dokument %s?

en: Done
da: Færdig

en: Done.
da: Færdig.

en: Down
da: Ned

en: E sheet, 34 x 44 in
da: E ark, 34 x 44 tommer

en: Elapsed time :
da: Brugt tid :

en: Entries found
da: indgange fundet

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %d in '%s'.
da: Environment variabel ekspansion fejlede: mangler '%c' ved position %d i '%s'.

en: Error
da: Fejl

en: Error
da: Fejl

en: Error creating directory
da: Fejl ved oprettelse af mappe

en: Error in reading image DIB .
da: Fejl ved læsning af billede DIB .

en: Error:
da: Fejl:

en: Estimated time :
da: Anslået tid :

en: Execution of command '%s' failed
da: Afvikling af kommando '%s' fejlede

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
da: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 tomme

en: Expected '*' whilst parsing resource.
da: Forventede '*' ved parsning af resource.

en: Expected '=' whilst parsing resource.
da: Forventede '=' ved parsning af resource.

en: Expected 'char' whilst parsing resource.
da: Forventede 'char' ved parsning af resource.

en: Failed to %s dialup connection: %s
da: Kunne ikke %s netværk via modem: %s

en: Failed to access lock file.
da: Kunne ikke komme til lockfil.

en: Failed to close file handle
da: Kunne ikke lukke filhåndtag

en: Failed to close lock file '%s'
da: Kunne ikke lukke lockfil '%s'

en: Failed to close the clipboard.
da: Kunne ikke lukke udklipsholder.

en: Failed to connect: missing username/password.
da: Kunne ikke forbinde: Mangler brugernavn og adgangskode

en: Failed to connect: no ISP to dial.
da: Kunne ikke forbinde: Ingen ISP at ringe til.

en: Failed to copy registry value '%s'
da: Kunne ikke kopiere registreringsværdi '%s'

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
da: Kunne ikke kopiere indholdet af registreringsnøgle '%s' til '%s'.

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
da: Kunne ikke kopiere filen '%s' til '%s'

en: Failed to create DDE string
da: Kunne ikke lave DDE streng

en: Failed to create MDI parent frame.
da: Kunne ikke oprette MDI forældreramme.

en: Failed to create a status bar.
da: Kunne ikke oprette statusbar.

en: Failed to create a temporary file name
da: Kunne ikke lave et midlertidigt filnavn

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
da: Kunne ikke forbinde til server '%s' ang. emne '%s'

en: Failed to create dialog. Incorrect DLGTEMPLATE?
da: Kunne ikke oprette dialog. Forkert DLGTEMPLATE?

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
da: Kunne ikke oprette mappe '%s'
    (Har du de nødvendige tilladelser?)

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
da: Kunne ikke oprette registreringsindgang for '%s' filer.

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
da: Kunne ikke opratte den almindelige søg/erstat dialog (fejlkode %d)

en: Failed to display HTML document in %s encoding
da: Kunne ikke vise HTML-dokument i %s kodning.

en: Failed to empty the clipboard.
da: Kunne ikke tømme udklipsholder.

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
da: Kunne ikke oprette advice loop med DDE server

en: Failed to establish dialup connection: %s
da: Kunne ikke etablere netværk via modem: %s

en: Failed to execute '%s'
da: Kunne ikke eksekvere '%s'

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
da: Kunne ikke finde XBM resource %s.
    Glemt at bruge wxResourceLoadBitmapData?

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadIconData?
da: Kunne ikke finde XBM resource %s.
    Glemt at bruge wxResourceLoadIconData?

en: Failed to find XPM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
da: Kunne ikke finde XPM resource %s.
    Glemt at bruge wxResourceLoadBitmapData?

en: Failed to get ISP names: %s
da: Kunne ikke få ISP navne: %s

en: Failed to get clipboard data.
da: Kunne ikke hente udklipsdata.

en: Failed to get data from the clipboard
da: Kunne ikke hente data fra udklipsholder

en: Failed to get the UTC system time.
da: Kunne ikke få UTC systemtiden

en: Failed to get the local system time
da: Kunne ikke få lokal systemtid

en: Failed to get the working directory
da: Kunne ikke få den aktuelle arbejdsmappe

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
da: Kunne ikke initialisere GUI: Fandt ingen indbyggede temaer.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
da: Kunne ikke initialisere MS HTML Hjælp.

en: Failed to initialize OpenGL
da: Kunne ikke initialisere OpenGL

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
da: Kunne ikke joine tråd, der er muligvis hukommelsestab - genstart venligst programmet

en: Failed to kill process %d
da: Kunne ikke dræbe proces %d

en: Failed to load image %d from file '%s'.
da: Kunne ikke læse billede %d fra file '%s'.

en: Failed to load mpr.dll.
da: Kunne ikke åbne mpr.dll.

en: Failed to load shared library '%s'
da: Kunne ikke åbne delt bibliotek '%s'

en: Failed to load shared library '%s' Error '%s'
da: Kunne ikke åbne delt bibliotek '%s' Fejl '%s'

en: Failed to lock the lock file '%s'
da: Kunne ikke låse lockfil '%s'

en: Failed to match '%s' in regular expression: %s
da: Kunne ikke matche '%s' i det regulære udtryk: %s

en: Failed to modify file times for '%s'
da: Kunne ikke ændre filtid for '%s'

en: Failed to open '%s' for %s
da: Kunne ikke åbne '%s' for %s

en: Failed to open temporary file.
da: Kunne ikke åbne midlertidig fil.

en: Failed to open the clipboard.
da: Kunne ikke åbne udklipsholder.

en: Failed to put data on the clipboard
da: Kunne ikke sende data til udklipsholder

en: Failed to read PID from lock file.
da: Kunne ikke læse PID fra lockfil.

en: Failed to redirect child process input/output
da: Kunne ikke omdirigere input/output fra underproces

en: Failed to register DDE server '%s'
da: Kunne ikke registrere DDE server '%s'

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
da: Kunne ikke huske kodning for tegnsættet '%s'.

en: Failed to remove lock file '%s'
da: Kunne ikke fjerne lockfilen '%s'

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
da: Kunne ikke fjerne gammel lockfil '%s'.

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
da: Kunne ikke omdøbe registreringsværdi '%s' til '%s'.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
da: Kunne ikke omdøbe registreringsnøgle '%s' til '%s'.

en: Failed to retrieve data from the clipboard.
da: Kunne ikke hente data fra udklipsholder.

en: Failed to retrieve file times for '%s'
da: Kunne ikke hente filtider for '%s'

en: Failed to retrieve text of RAS error message
da: Kunne ikke hente tekst fra RAS fejlmeddelelse

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
da: Kunne ikke hente liste over understøttede udklipsformater

en: Failed to send DDE advise notification
da: Kunne ikke sende DDE advice notification

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
da: Kunne ikke sætte FTP transfer mode til %s.

en: Failed to set clipboard data.
da: Kunne ikke sende data til udklipsholder.

en: Failed to set temporary file permissions
da: Kunne ikke sætte midlertidige filrettigheder

en: Failed to set thread priority %d.
da: Kunne ikke sætte trådprioritet %d.

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
da: Kunne ikke gemme billede '%s' i hukommelsen VFS!

en: Failed to terminate a thread.
da: Kunne ikke afslutte en tråd.

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
da: Kunne ikke afslutte advice loop med DDE server

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
da: Kunne ikke lukke netværk via modem forbindelse: %s

en: Failed to touch the file '%s'
da: Kunne ikke røre (touch) filen '%s'

en: Failed to unlock lock file '%s'
da: Kunne ikke låse lockfil '%s' op

en: Failed to unregister DDE server '%s'
da: Kunne ikke afregistrere DDE server '%s'

en: Failed to write to lock file '%s'
da: Kunne ikke skrive til lockfil '%s'

en: Fatal error
da: Fatal fejl

en: Fatal error:
da: Fatal fejl:

en: Fatal error: exiting
da: Fatal fejl: stopper

en: File %s does not exist.
da: Filen %s findes ikke.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
da: Fil '%s' findes allerede, vil du virkelig overskrive den?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to replace it?
da: Fil '%s' findes allerede.
    Vil du erstatte den?

en: File couldn't be loaded.
da: Fil kunne ikke læses.

en: File error
da: Filfejl

en: File name exists already.
da: Filnavnet findes allerede.

en: Files (%s)|%s
da: Filer (%s)|%s

en: Fixed font:
da: Fast type:

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
da: Folio, 8 1/2 x 13 tommer

en: Font size:
da: Skriftstørrelse:

en: Fork failed
da: Fork fejlede

en: Forward
da: Fremad

en: Found
da: Fandt

en: Found %i matches
da: Fandt %i matchende

en: From:
da: Fra:

en: GIF: Invalid gif index.
da: GIF: Ugyldigt gif index

en: GIF: data stream seems to be truncated.
da: GIF: datastrøm tilsyneladende for kort.

en: GIF: error in GIF image format.
da: GIF: fejl i GIF billedformat.

en: GIF: not enough memory.
da: GIF: ikke nok hukommelse

en: GIF: unknown error!!!
da: GIF: ukendt fejl!!!

en: GTK+ theme
da: GTK+ tema

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
da: Tysk Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 tomme

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
da: Tysk Std Fanfold, 8 1/2 x 12 tomme

en: GetUnusedColour:: No Unused Color in image
da: GetUnusedColour: Ingen ubrugte farver i billedet

en: Go back
da: Tilbage

en: Go forward
da: gå frem

en: Go one level up in document hierarchy
da: Et niveau op i dokument hierakiet

en: Go to home directory
da: Til hjemmemappe

en: Go to parent directory
da: Til overmappe

en: Greek (ISO-8859-7)
da: Græsk (ISO-8859-7)

en: HTML anchor %s does not exist.
da: HTML anker %s findes ikke.

en: HTML files (*.htm)|*.htm|HTML files (*.html)|*.html|Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|All files (*.*)|*
da: HTML filer (*.htm)|*.htm|HTML filer (*.html)|*.html|Hjælpebøger (*.htb)|*.htb|Hjælpebøger (*.zip)|*.zip| HTML Hjælp-projekter (*.hhp)|*.hhp|Alle filer (*.*)|*

en: Hebrew (ISO-8859-8)
da: Hebræisk (ISO-8859-8)

en: Help
da: Hjælp

en: Help Browser Options
da: Hjælp til browser indstillinger

en: Help Index
da: Hjælpeindex

en: Help Printing
da: Hjælp til udskrift

en: Help: %s
da: Hjælp: %s

en: ICO: Error in reading mask DIB.
da: ICO: Fejl ved læsning af maske DIB.

en: ICO: Error writing the image file!
da: ICO: Fejl ved skrivning af billedfil!

en: ICO: Image too tall for an icon.
da: ICO: Billede for højt til ikon.

en: ICO: Image too wide for an icon.
da: ICO: Billede for bredt til ikon.

en: ICO: Invalid icon index.
da: ICO: Ugyldigt ikonindex

en: IFF: data stream seems to be truncated.
da: IFF: datastrøm tilsyneladende for kort.

en: IFF: error in IFF image format.
da: IFF: Fejl i IFF billedformat.

en: IFF: not enough memory.
da: IFF: ikke nok hukommelse.

en: IFF: unknown error!!!
da: IFF: ukendt fejl!!!

en: Icon resource specification %s not found.
da: Ikonresource specifikation %s blev ikke fundet.

en: Ill-formed resource file syntax.
da: Forkert formateret resourcefil syntax.

en: Illegal directory name.
da: Ulovligt mappenavn

en: Illegal file specification.
da: Ulovlig filspecifikation.

en: Image and Mask have different sizes
da: Billede og maske har forskellige størrelser

en: Image file is not of type %d.
da: Billedfilen er ikke af type %d.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
da: Kunne ikke oprette RichEdit kontrol, bruger en simpel tekstkontrol i stedet. Vi foreslår at geninstallere riched32.dll.

en: Impossible to get child process input
da: Kunne ikke få input til underproces

en: Impossible to get permissions for file '%s'
da: Kunne ikke finde rettigheder til filen '%s'

en: Impossible to overwrite the file '%s'
da: Kunne ikke overskrive filen '%s'

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
da: Kunne ikke sætte rettigheder for filen '%s'

en: Indian (ISO-8859-12)
da: Indisk (ISO-8859-12)

en: Invalid TIFF image index.
da: Ugyldigt TIFF billedindex

en: Invalid XRC resource '%s': doesn't have root node 'resource'.
da: Ugyldig XRC resource '%s': har ikke nogen rootnode 'resource'.

en: Invalid display mode specification '%s'.
da: Ugyldig display mode specifikation '%s'.

en: Invalid geometry specification '%s'
da: Ugyldig geometrispecifikation '%s'

en: Invalid lock file '%s'.
da: Ugyldig lockfil '%s'.

en: Invalid regular expression '%s': %s
da: Ugyldigt regulært udtryk: '%s': %s

en: Italic
da: Kursiv

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
da: Italien Konvolut, 110 x 230 mm

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
da: JPEG: Kunne ikke læse - filen er sikkert defekt.

en: JPEG: Couldn't save image.
da: JPEG: Kunne ikke gemme billede.

en: Landscape
da: Liggende

en: Ledger, 17 x 11 in
da: Ledger, 17 x 11 tommer

en: Left margin (mm):
da: Venstre margin (mm):

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
da: Legal, 8 1/2 x 14 tommer

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
da: Letter lille, 8 1/2 x 11 tommer

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
da: Letter, 8 1/2 x 11 tomme

en: Light
da: Let

en: Load %s file
da: Læs %s file

en: Loading :
da: Læser :

en: Loading Grey Ascii PNM image is not yet implemented.
da: Læsning af gråtone ASCII PNM billede er ikke implementeret endnu.

en: Loading Grey Raw PNM image is not yet implemented.
da: Læsning af gråtone rå PNM billede er ikke implementeret endnu.

en: Log saved to the file '%s'.
da: Log gemt i filen '%s'.

en: MDI child
da: MDI barn

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
da: MS HTML hjælpefunktio er ikke tilgængelig fordi MS HTML Hjælp-bibliotektetikke er installeret på denne computer. Vi foreslår at installere det.

en: Ma&ximize
da: Ma&ksimér

en: Mailcap file %s, line %d: incomplete entry ignored.
da: Mailcap fil %s, linie %d: ufuldstændig indgang ignoreret.

en: Match case
da: Forskel på store og små

en: Memory VFS already contains file '%s'!
da: Hukommelse VFS indeholder allerede fil '%s'!

en: Metal theme
da: Metal tema

en: Mi&nimize
da: Mi&nimér

en: Mime.types file %s, line %d: unterminated quoted string.
da: Mime.type fil %s, linie %d: uafsluttet citeret streng.

en: Mode %ix%i-%i not available.
da: Mode %ix%i-%i er ikke tilgængelig.

en: Modern
da: Moderne

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
da: Monarch Konvolut, 3 7/8 x 7 1/2 tomme

en: More...
da: Mere...

en: Name
da: Navn

en: NewName
da: NytNavn

en: Next page
da: Næste side

en: No
da: Nej

en: No Unused Color in image being masked
da: Ingen ubrugte farver i det billede, der skal maskes

en: No XBM facility available!
da: Ingen XBM facilitet tilgængelig!

en: No XPM icon facility available!
da: Ingen XPM ikonfacilitet tilgængelig!

en: No entries found.
da: Ingen indgange fundet.

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
da: Fandt ikke skrifttype til at vise tekst med kodning '%s',
    men en alternativ kodning '%s' er tilgængelig.
    Vil du bruge denne kodning (eller skal du vælge en anden)?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
da: Ingen skrifttype fundet til at vise tekst i kodningen '%s'.
    Vil du vælge en skrifttype til brug for denne kodning
    (ellers bliver tekst i denne kodning ikke vist korrekt)?

en: No handler found for XML node '%s', class '%s'!
da: Ingen rutine fundet til at håndtere XML node '%s', klasse '%s'!

en: No handler found for image type.
da: Ingen rutine fundet til denne billedtype.

en: No image handler for type %d defined.
da: Ingen billedrutine defineret for type %d.

en: No image handler for type %s defined.
da: Ingen billedrutine defineret for type %s.

en: No matching page found yet
da: Fandt ingen passende side endnu

en: Nordic (ISO-8859-10)
da: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Normal font:
da: Normal skrift:

en: Note, 8 1/2 x 11 in
da: Note, 8 1/2 x 11 tomme

en: Open HTML document
da: Åbn HTML dokument

en: Operation not permitted.
da: Handling ikke tilladt.

en: Option '%s' requires a value, '=' expected.
da: Option '%s' skal have en værdi, '=' forventet.

en: Option '%s' requires a value.
da: Option '%s' kræver en værdi.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
da: Option '%s': '%s' kan ikke konverteres til en dato.

en: Options
da: Indstillinger

en: Orientation
da: Orientering

en: PCX: couldn't allocate memory
da: PCX: kunne ikke få hukommelse

en: PCX: image format unsupported
da: PCX: billedformat ikke understøttet

en: PCX: invalid image
da: PCX: ugyldigt billede

en: PCX: this is not a PCX file.
da: PCX: dette er ikke en PCX-fil.

en: PCX: unknown error !!!
da: PCX: ukendt fejl!!!

en: PCX: version number too low
da: PCX: for lavt versionsnummer

en: PNM: Couldn't allocate memory.
da: PNM: Kunne ikke få hukommelse.

en: PNM: File format is not recognized.
da: PNM: Fil format ikke genkendt.

en: PNM: File seems truncated.
da: PNM: Filen synes at være afskåret.

en: Page %d
da: Side %d

en: Page %d of %d
da: Side %d af %d

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: Pages
da: Sider

en: Paper Size
da: Papirstørrelse

en: Paper size
da: Papirstørrelse

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Pipe creation failed
da: Pipe oprettelse fejlede

en: Please choose a valid font.
da: Vælg venligst en gyldig skrifttype.

en: Please choose an existing file.
da: Vælg venligst en eksisterende fil.

en: Please choose which ISP do you want to connect to
da: Vælg venligst hvilken ISP, der skal ringes op til

en: Please install a newer version of comctl32.dll
    (at least version 4.70 is required but you have %d.%02d)
    or this program won't operate correctly.
da: Installér venligst en nyere version af comctl32.dll
    (mindst version 4.70, du har %d.%02d)
    ellers fungerer dette program ikke korrekt.

en: Please wait while printing
da: Vent lidt, mens der udskrives

en: Portrait
da: Opretstående

en: PostScript file
da: PostScript fil

en: Preview:
da: Udskriftsvisning:

en: Previous page
da: Foregående side

en: Print
da: Udskriv

en: Print Preview
da: Udskriftsvisning

en: Print Preview Failure
da: Udskriftsvisning fejlede

en: Print Range
da: Udskriv sider

en: Print Setup
da: Udskriftsopsætning

en: Print in colour
da: Udskriv i farver

en: Print spooling
da: Udskriftsspooling

en: Print this page
da: Udskriv denne side

en: Print to File
da: Udskriv til fil

en: Print...
da: Udskriv...

en: Printer command:
da: Printer kommando:

en: Printer options
da: Printer valgmuligheder

en: Printer options:
da: Printer valgmuligheder:

en: Printing
da: Udskriver

en: Printing Error
da: Udskriftsfejl

en: Printing page %d...
da: Udskriver side %d...

en: Printing...
da: Udskriver...

en: Program aborted.
da: Program afbrudt

en: Question
da: Spørgsmål

en: Read error on file '%s'
da: Læsefejl i fil '%s'

en: Referenced object node with ref="%s" not found!
da: Refereret objekt-node med ref="%s" ikke fundet!

en: Registry key '%s' already exists.
da: Registreringsnøgle '%s' eksisterer allerede.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
da: Registreringsnøglen '%s' eksisterer ikke og kan ikke omdøbes.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
da: Registreringsnøglen '%s' er nødvendig for systemets almindelige drift,
    hvis du sletter den vil efterlade dit system i ubrugelig tilstand:
    operationen blev afbrudt.

en: Registry value '%s' already exists.
da: Registreringsværdien '%s' eksisterer allerede.

en: Relevant entries:
da: Relevante indgange:

en: Remaining time :
da: Tid tilbage :

en: Remove current page from bookmarks
da: Fjern den aktuelle side fra bogmærkerne

en: Replace &all
da: Erstat &alle

en: Replace with:
da: Erstat med:

en: Resource files must have same version number!
da: Resourcefilerne skal have samme versionsnummer!

en: Right margin (mm):
da: Højre margin (mm):

en: Save %s file
da: Gem %s fil

en: Save as
da: Gem som

en: Save log contents to file
da: Gen log indhold til fil

en: Screenshot captured:
da: Skærmskud taget:

en: Search
da: Søg

en: Search contents of help book(s) for all occurences of the text you typed above
da: Søg indholdet af hjælpebog/bøger efter alle forekomster af den indtastede tekst

en: Search direction
da: Søgeretning

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Search in all books
da: Søg i alle bøger

en: Searching...
da: Søger...

en: Sections
da: Afsnit

en: Seek error on file '%s'
da: Søgefejl i filen '%s'

en: Select a document template
da: Vælg en dokumentskabelon

en: Select a document view
da: Vælg en dokumentvisning

en: Select a file
da: Vælg en file

en: Separator expected after the option '%s'.
da: Separator forventet efter optionen '%s'.

en: Setup
da: Opsætning

en: Setup...
da: Opsætning...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
da: Har fundet flere netværk via modem forbindelser, vælger en tilfældig.

en: Show all
da: Vis alle

en: Show all items in index
da: Vis alle punkter i index

en: Show hidden directories
da: Vis skjulte mapper

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: Show/hide navigation panel
da: Vis/skjul navigationspanelet

en: Size
da: Størrelse

en: Slant
da: Hældning

en: Sorry, could not open this file for saving.
da: Beklager, kunne ikke åbne denne fil til gemning.

en: Sorry, could not open this file.
da: Beklager, kunne ikke åbne denne fil.

en: Sorry, could not save this file.
da: Beklager, kunne ikke gemme denne fil.

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
da: Beklager, der er ikke nok hukomelse til Udskriftsvisning.

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
da: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 tomme

en: Subclass '%s' not found for resource '%s', not subclassing!
da: Underklasse '%s' ikke fundet til resource '%s', danner ikke underklasse!

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
da: TIFF: Kunne ikke få hukommelse.

en: TIFF: Error loading image.
da: TIFF: Fejl ved læsning af billede

en: TIFF: Error reading image.
da: TIFF: Fejl ved læsning af billede.

en: TIFF: Error saving image.
da: TIFF: Fejl ved gemning af billede.

en: TIFF: Error writing image.
da: TIFF: Fejl ved skrivning af billede.

en: Tabloid, 11 x 17 in
da: Tabloid, 11 x 17 tommer

en: Templates
da: Skabeloner

en: The FTP server doesn't support passive mode.
da: FTP serveren understøtter ikke passiv mode.

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
da: Tegnsættet '%s' er ukendt. Du kan vælge
    et andet til at erstatte det, eller vælg
    [Afbryd] hvis det ikke kan erstattes

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
da: Udklipsholder format '%d' findes ikke.

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
da: Mappen '%s' eksisterer ikke
    Opret den nu?

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
da: Filen '%s' eksisterer ikke og kunne ikke åbnes.
    Den er fjernet fra listen over senest brugte filer.

en: The path '%s' contains too many ".."!
da: Stien '%s' indeholder for mange ".."!

en: The required parameter '%s' was not specified.
da: Den nødvendige parameter '%s' blev ikke angivet.

en: The text couldn't be saved.
da: Teksten kunne ikke gemmes.

en: The value for the option '%s' must be specified.
da: Værdien til optionen '%s' skal angives.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is tooold, please upgrade (the following required function is missing: %s).
da: Udgaven af Remote Access Service (RAS) i denne computer er for gammel, opgradering anbefales. (denne nødvendige funktion mangler: %s).

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
da: Problem ved sideopsætning: du skal muligvis vælge en standardprinter.

en: Thread module initialization failed: can not store value in thread local storage
da: Trådmodul initialisering fejlede: kan ikke gemme værdi i trådens private lager

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
da: Trådmodul initialisering fejlede: kunne ikke oprette trådnøgle

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
da: Trådmodul initialisering fejlede: umuligt at allokere index i trådens private lager.

en: Thread priority setting is ignored.
da: Prioritetsindstilling for tråd ignoreret.

en: Tile &Horizontally
da: Fordel &vandret

en: Tile &Vertically
da: Fordel &lodret

en: Time
da: Tid

en: Tip of the Day
da: Dagens tip

en: Tips not available, sorry!
da: Tips ikke tilgængelige, beklager!

en: To:
da: Til:

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
da: Prøver at fjerne filen '%s' fra hukommelsen VFS, men den er ikke indlæst!

en: Trying to solve a NULL hostname: giving up
da: Forsøgte at løse et NULL hostname: giver op

en: Turkish (ISO-8859-9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-9)

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
da: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 tommer

en: Unable to open requested HTML document: %s
da: Kunne ikke åbne det ønskede HTML-dokument: %s

en: Underline
da: Understreget

en: Unexpected end of file whilst parsing resource.
da: Uventet afslutning på filen under parsning af resource.

en: Unexpected parameter '%s'
da: Uventet parameter '%s'

en: Unknown DDE error %08x
da: Ukendt DDE fejl %08x

en: Unknown encoding (%d)
da: Ukendt kodning (%d)

en: Unknown field in file %s, line %d: '%s'.
da: Ukendt felt i fil %s, linie %d: '%s'.

en: Unknown long option '%s'
da: Ukendt lang option '%s'

en: Unknown option '%s'
da: Ukendt option '%s'

en: Unknown style flag
da: Ukendt stilflag

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
da: Uparret '{' i en indgang for mime type %s.

en: Unnamed command
da: Unavngiven kommando

en: Unrecognized style %s whilst parsing resource.
da: Stil %s ikke genkendt under parsning af resource.

en: Unsupported clipboard format.
da: Ikke-understøttet udklipsformat.

en: Unsupported theme '%s'.
da: Ikke-understøttet tema '%s'.

en: Up
da: Op

en: Usage: %s
da: Brug: %s

en: Validation conflict
da: Valideringskonflikt

en: View files as a detailed view
da: Se filer med detaljer

en: View files as a list view
da: Se filer som liste

en: Views
da: Visninger

en: Waiting for subprocess termination failed
da: Venten på under-process afslutning fejlede

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Warning: attempt to remove HTML tag handler from empty stack.
da: Advarsel: førsøg på at fjerne HTML tag handler fra en tom stak.

en: Western European (ISO-8859-1)
da: Vesteuropæisk (ISO-8859-1/Latin 1)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
da: Vesteuropæisk med Euro (ISO-8859-15/Latin 0)

en: Whole word
da: Hele ord

en: Whole words only
da: Kun hele ord

en: Win32 theme
da: Win32 tema

en: Win32s on Windows 3.1
da: Win32s på Windows 3.1

en: Windows Arabic (CP 1256)
da: Windows Arabisk (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
da: Windows Baltisk (CP 1257)

en: Windows Central European (CP 1250)
da: Windows Centraleuropæisk (CP 1250)

en: Windows Chinese Simplified (CP 936)
da: Windows Forenklet kinesisk (CP 936)

en: Windows Chinese Traditional (CP 950)
da: Windows Traditionel kinesisk (CP 950)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
da: Windows Kyrillisk (CP 1251)

en: Windows Greek (CP 1253)
da: Windows Græsk (CP 1253)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
da: Windows Hebræisk (CP 1255)

en: Windows Japanese (CP 932)
da: Windows Japansk (CP 932)

en: Windows Korean (CP 949)
da: Windows Koreansk (CP 949)

en: Windows Turkish (CP 1254)
da: Windows Tyrkisk (CP 1254)

en: Windows Western European (CP 1252)
da: Windows Vesteuropæisk (CP 1252)

en: Write error on file '%s'
da: Skrivefejl i fil '%s'

en: XML parsing error: '%s' at line %d
da: XML tolkningsfejl: '%s' ved linje %d

en: XPM: Malformed pixel data!
da: XPM: pixeldata dårligt formet!

en: XPM: malformed colour definition '%s'!
da: XPM: farvedefinition dårligt formet '%s'!

en: XRC resource '%s' (class '%s') not found!
da: XRC resource '%s' (klasse '%s') ikke fundet!

en: XRC resource: Cannot create bitmap from '%s'.
da: XRC resource: Kan ikke lave bitmap fra '%s'.

en: XRC resource: Cannot create dialog without instance.
da: XRC resource: Kan ikke lave dialogboks uden instance.

en: XRC resource: Incorrect colour specification '%s' for property '%s'.
da: XRC resource: Ukorrekt farvespecification '%s' for egenskab '%s'.

en: Yes
da: Ja

en: You cannot add a new directory to this section.
da: Du kan ikke tilføje en mappe til denne sektion.

en: ZIP handler currently supports only local files!
da: ZIP handler understøtter foreløbig kun lokale filer!

en: [EMPTY]
da: [TOM]

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
da: en DDEML applikation har lavet en forlænget race condition.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
da: en DDEML funktion blev kaldt uden at kalde DdeInitialize først,
    eller der er sendt en ugyldig instance
    identifier til en DDEML funktion.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
da: en klients forsøg på at starte en konversation slog fejl.

en: a memory allocation failed.
da: en hukommelsestildeling fejlede.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
da: en parameter kunne ikke valideres af DDEML.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
da: en anmodning om synkron advise transaktion fik timeout.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
da: en anmodning om en synkron datatransaktion fik timeout.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
da: en anmodning om en synkron execute transaktion fik timeout.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
da: en anmodning om en synkron poke transaktion fik timeout.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
da: en anmodning om at afslutte en advise transaktion fik timeout.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
da: en server-side transaktion blev forsøgt i en konversation
    der blev lukket af klienten, eller serveren lukkede
    inden afslutning af en transaktion.

en: a transaction failed.
da: en transaktion mislykkedes

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
da: et program initialiseret som APPCLASS_MONITOR har
    forsøgt at lave en DDE transaktion,
    eller et program initialiseret som APPCMD_CLIENTONLY
    har forsøgt at udføre servertransaktioner.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
da: et internt kald til PostMessage funktionen mislykkedes.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
da: intern fejl opstået i DDEML.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
da: en ugyldig transaktions identifikation er sendt til en DDEML funktion.
    Når programmet er returneret fra en XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    er transaktion identifikationen for dette callback ikke længere gyldig.

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
da: forsøg på at ændre uforanderlig nøgle '%s' ignoreret.

en: binary
da: binær

en: bold
da: fed

en: bold
da: fed

en: can't close file '%s'
da: kan ikke lukke filen '%s'

en: can't close file descriptor %d
da: kan ikke lukke fildeskriptor %d

en: can't commit changes to file '%s'
da: kan ikke udføre ændringer til fil '%s'

en: can't create file '%s'
da: kan ikke oprette fil '%s'

en: can't delete user configuration file '%s'
da: kan ikke slette brugerkonfigurationsfil '%s'

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
da: kan ikke afgøre om slutningen af filen er nået på deskriptor %d

en: can't find length of file on file descriptor %d
da: kan ikke finde længden af filen på fildeskriptor %d

en: can't find user's HOME, using current directory.
da: kan ikke finde brugerens HOME, bruger aktuelle mappe.

en: can't flush file descriptor %d
da: kan ikke skylle fildeskriptor %d ud

en: can't get seek position on file descriptor %d
da: kan ikke få søgeposition på fildescriptor %d

en: can't load any font, aborting
da: kan ikke åbne nogen skrift, afbryder

en: can't open file '%s'
da: kan ikke åbne filen '%s'

en: can't open global configuration file '%s'.
da: kan ikke åbne global konfigurationsfil '%s'.

en: can't open user configuration file '%s'.
da: kan ikke åbne brugerkonfigurationsfil '%s'.

en: can't open user configuration file.
da: kan ikke åbne brugerkonfigurationsfil.

en: can't read from file descriptor %d
da: kan ikke læse fra fildeskriptor %d

en: can't remove file '%s'
da: kan ikke fjerne filen '%s'

en: can't remove temporary file '%s'
da: kan ikke fjerne midlertidig fil '%s'

en: can't seek on file descriptor %d
da: kan ikke søge på fildeskriptor %d

en: can't write buffer '%s' to disk.
da: kan ikke skrive buffer '%s' til disk.

en: can't write to file descriptor %d
da: kan ikke skrive til fildeskriptor %d

en: can't write user configuration file.
da: kan ikke skrive brugerkonfigurationsfil.

en: catalog file for domain '%s' not found.
da: katalogfil for domæne '%s' blev ikke fundet.

en: date
da: dato

en: default
da: standard

en: eighteenth
da: attende

en: eighth
da: ottende

en: eleventh
da: elfte

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
da: indgang '%s' optræder mere end en gang i gruppe '%s'

en: establish
da: etablere

en: failed to flush the file '%s'
da: kunne ikke flushe filen '%s'

en: fifteenth
da: femtende

en: fifth
da: femte

en: file '%s', line %d: '%s' ignored after group header.
da: fil '%s', linie %d: '%s' ignoreret efter gruppe header.

en: file '%s', line %d: '=' expected.
da: fil '%s', linje %d: '=' forventet.

en: file '%s', line %d: key '%s' was first found at line %d.
da: fil '%s', linje %d: nøgle '%s blev først fundet på linje %d.

en: file '%s', line %d: value for immutable key '%s' ignored.
da: fil '%s', linje %d: værdi af uforanderlig nøgle '%s' blev ignoreret.

en: file '%s': unexpected character %c at line %d.
da: fil '%s': uventet karakter %c på linje %d.

en: first
da: første

en: fourteenth
da: fjortende

en: fourth
da: fjerde

en: generate verbose log messages
da: lav udførlige logbeskedder

en: gmtime() failed
da: gmtime() fejlede

en: initiate
da: initiér

en: invalid eof() return value.
da: ugyldig eof() returværdi.

en: invalid message box return value
da: ugyldig meddelelsesboks returværdi

en: italic
da: kursiv

en: large
da: stor

en: light
da: let

en: light
da: let

en: locale '%s' can not be set.
da: locale '%s' kan ikke sættes.

en: looking for catalog '%s' in path '%s'.
da: søger efter katalog '%s' i sti '%s'.

en: medium
da: middel

en: midnight
da: midnat

en: mktime() failed
da: mktime() slog fejl

en: nineteenth
da: nittende

en: ninth
da: niende

en: no DDE error.
da: ingen DDE-fejl.

en: noname
da: unavngivet

en: noon
da: middag

en: num
da: nummer

en: reading
da: læser

en: second
da: anden

en: seventeenth
da: syttende

en: seventh
da: syvende

en: shift
da: skift

en: show this help message
da: vis denne hjælpebesked

en: sixteenth
da: sekstende

en: sixth
da: sjette

en: small
da: lille

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
da: angiv skærmindstillinger (fx 640x480-16)

en: specify the theme to use
da: angiv tema at bruge

en: tenth
da: tiende

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
da: svaret på transaktionen bevirkede, at bitten DDE_FBUSY blev sat.

en: third
da: tredje

en: thirteenth
da: trettende

en: today
da: i dag

en: tomorrow
da: i morgen

en: twelfth
da: tolvte

en: twentieth
da: tyvende

en: underlined
da: understeget

en: underlined
da: understeget

en: unexpected " at position %d in '%s'.
da: uventet " på position %d i '%s'.

en: unknown
da: ukendt

en: unknown error
da: ukendt fejl

en: unknown error (error code %08x).
da: ukendt fejl (fejlkode %08x).

en: unknown seek origin
da: ukendt søgestart

en: unknown-%d
da: ukendt-%d

en: unnamed
da: unavngivet

en: unnamed%d
da: unavngivet%d

en: using catalog '%s' from '%s'.
da: bruger katalog '%s' fra '%s'.

en: very large
da: meget stor

en: very small
da: meget lille

en: writing
da: skriver

en: wxDllLoader failed to GetSymbol '%s'
da: wxDllLoader kunne ikke GetSymbol '%s'

en: wxDynamicLibrary failed to GetSymbol '%s'
da: wxDynamicLibrary kunne ikke GetSymbol '%s'

en: wxGetTimeOfDay failed.
da: wxGetTimeOfDay mislykkedes.

en: wxSocket: invalid signature in ReadMsg.
da: wxSocket: ugyldig signatur i ReadMsg.

en: wxSocket: unknown event!.
da: wxSocket: ukendt event!

en: wxWindows could not open display for '%s': exiting.
da: wxWindows kunne ikke åbne display for '%s': stopper.

en: wxWindows could not open display. Exiting.
da: wxWindows kunne ikke åbne diplay. Stopper.

en: yesterday
da: i går
