Magazyn Internetowy "Konserwatysta"
 
 
TOMASZ DAJCZAK

Metoda Silvy û ukryta pu│apka

 
Ka┐dy z nas chcia│by byµ zdrowy, zadowolony z ┐ycia, uczyµ siΩ szybciej i radziµ sobie ze stresem. Szczeg≤lnie to ostatnie jest w dzisiejszych zabieganych czasach do╢µ trudne, wiΩc przybywa os≤b, kt≤re zaczynaj▒ rozwa┐aµ wziΩcie udzia│u w kt≤rym╢ z reklamowanych w prasie kurs≤w, obiecuj▒cych äzmianΩ podej╢cia do ┐ycia" i äosi▒ganie sukces≤w".

Ostatnio zaczΩto organizowaµ w Polsce kursy tzw. äsamokontroli umys│u metod▒ Silvy". W reklamach mo┐na przeczytaµ, ┐e jest to metoda oparta na najnowszych osi▒gniΩciach psychologii. Przebycie szkolenia ma nam poprawiµ zdrowie, wzmocniµ pamiΩµ, pom≤c zasypiaµ bez proszk≤w nasennych i podejmowaµ trudne decyzje. Na pierwszy rzut oka û same zalety, wydaje siΩ to wiΩc nieco podejrzane. ZasiΩgamy wiΩc opinii znajomych, kt≤rzy taki kurs przeszli i ku naszemu zdziwieniu potwierdzaj▒ oni to wszystko, co przeczytali╢my w reklamie i zaczynaj▒ nas gor▒co zachΩcaµ do zapisania siΩ na co╢ takiego. Tak umotywowani zaczynamy powa┐nie rozwa┐aµ ewentualno╢µ po╢wiΩcenia oko│o 200 z│otych i jednego weekendu.

Wydaje siΩ, ┐e odbycie kursu samokontroli umys│u przynosi sporo korzy╢ci i nie powoduje ryzyka. Prawda jednak nie jest tak r≤┐owa, jak mog│oby siΩ wydawaµ na pierwszy rzut oka. Nale┐y wiΩc ods│oniµ kulisy tej techniki...

Wynalazc▒ metody samokontroli umys│u jest Amerykanin meksyka±skiego pochodzenia û Jose Silva. Zajmowa│ siΩ on swego czasu jog▒ i hipnoz▒, a tak┐e by│ przez jaki╢ czas aktywnym dzia│aczem R≤┐okrzy┐owc≤w. Od 1944 roku prowadzi on badania nad ludzkim umys│em. Pocz▒tkowo eksperymenty te mia│y na celu poprawianie ilorazu inteligencji u dzieci, jednak ich efekty zaskoczy│y samego SilvΩ. Uczniowie odpowiadali na pytania przed ich zadaniem, a tak┐e udzielali bardzo szczeg≤│owych informacji o osobach mieszkaj▒cych setki kilometr≤w dalej, kt≤rych nigdy w ┐yciu nie spotkali.

By│ to jednak tylko pocz▒tek, Silva ca│y czas doskonali│ sw▒ metodΩ i w latach sze╢µdziesi▒tych zacz▒│ organizowaµ kursy pod nazw▒ äSilva Mind Control" czyli Kontrola Umys│u Silvy. Pocz▒tkowo trwa│y one cztery dni, jednak obecnie skr≤cono je do dw≤ch, tak, aby mog│y siΩ odbywaµ w weekendy. Nale┐y jednak zaznaczyµ, i┐ ich tre╢µ merytoryczna jest taka sama, skr≤cono jedynie czas niekt≤rych µwicze±. Obecnie kursy odbywaj▒ siΩ w 29 jΩzykach w 103 krajach ╢wiata (dane z roku 1995).

Bardzo og≤lnie mo┐na powiedzieµ, ┐e kurs Silvy uczy osi▒gania w ┐yciu sukcesu û traktowanego jako osi▒gniΩcie zaplanowanych cel≤w. Bardziej szczeg≤│owo û na kursie prezentowane s▒ techniki pozwalaj▒ce na zmianΩ swego pogl▒du na ╢wiat, poprawΩ pamiΩci, podejmowanie decyzji, kontrolΩ stresu i snu (zasypianie bez ╢rodk≤w nasennych i budzenie siΩ bez budzika), kontrolΩ b≤lu, wagi cia│a, nawyk≤w, diagnozowanie chor≤b u siebie i innych, oraz pomoc organizmowi w samoleczeniu ich. Wszystko to bazuje na dw≤ch technikach podstawowych û wprowadzaniu siΩ w ästan alfa" oraz wizualizacji. Poni┐ej postaram siΩ pokr≤tce je om≤wiµ.

Wed│ug Silvy, aby skutecznie stosowaµ psychotechniki, nale┐y wprowadziµ sw≤j m≤zg w tzw. ästan alfa", czyli tryb pracy, w kt≤rym na wykresie EEG przewa┐aj▒ fale o czΩstotliwo╢ci zbli┐onej do 10 Hz. W podobnym stanie umys│u znajdujemy siΩ normalnie codziennie, na chwilΩ przed za╢niΩciem, na kursie za╢ uczymy siΩ wywo│ywaµ go na zawo│anie. Stan alfa ma wed│ug Silvy pozwalaµ na synchronizacjΩ pracy obu p≤│kul m≤zgowych i lepsze wykorzystanie mo┐liwo╢ci umys│u.

Drug▒ podstawow▒ psychotechnik▒ jest wizualizacja, czyli wg podrΩcznikowej definicji ästerowane tworzenie obraz≤w mentalnych celem kreowania rzeczywisto╢ci lub wp│ywania na ni▒ si│▒ samej my╢li". M≤wi▒c za╢ bardziej zrozumiale, jest to wykorzystywanie wyobra╝ni (nieco szerzej pojΩtej ni┐ potocznie û obejmuj▒cej mianowicie wszystkie piΩµ zmys│≤w, a tak┐e takie emocje jak nadziejΩ i wiarΩ), aby za jej pomoc▒ wp│ywaµ na siebie lub otaczaj▒cy ╢wiat.

Gdy wizualizacja wywiera wp│yw jedynie na osobΩ, kt≤ra siΩ jej poddaje, mo┐na uznaµ, ┐e jest to jedynie jedna z form autosugestii. Jednak kurs Silvy daje nieco szersze mo┐liwo╢ci. A to daje nieco do my╢lenia... Jak wygl▒da praktyczne zastosowanie wizualizacji? Podam to na przyk│adzie sposobu wspomagania podejmowania decyzji, jakiego mo┐na nauczyµ siΩ na kursie.

Oczywi╢cie najpierw nale┐y wprowadziµ siΩ w ästan alfa". NastΩpnie instruktor prosi kursant≤w o wizualizacjΩ dwojga ädoradc≤w" û mΩ┐czyzny i kobiety, oraz zaproszenie ich do swego umys│u. Mog▒ to byµ osoby ┐yj▒ce lub nie┐yj▒ce, a nawet fikcyjne. Od tej chwili doradcy s▒ do dyspozycji, kiedykolwiek siΩ tylko ich potrzebuje. Recepta jest prosta: mamy problem û wprowadzamy siΩ w ästan alfa", wzywamy ädoradc≤w" i czekamy, co maj▒ nam oni do powiedzenia. Mo┐na uwa┐aµ to za g│os swej pod╢wiadomo╢ci, ale sam Silva ma chyba inne zdanie, gdy┐ m≤wi o ädoradcach": äOni s▒ tutaj aby wykonywaµ dla ciebie pracΩ; s▒ tutaj by pom≤c ci rozwijaµ siΩ... staµ siΩ tak dobrymi jak oni, kimkolwiek oni s▒". Bardziej przypomina to spirytyzm. Brak tu co prawda ╢wiec i wiruj▒cego stolika, ale czy s▒ one rzeczywi╢cie niezbΩdne?

Mo┐na twierdziµ, ┐e nie mo┐na wywo│aµ ducha ┐yj▒cej lub fikcyjnej osoby, polecam jednak lekturΩ artyku│u o spirytyzmie w äCatholic Encyclopedia". Wynika z niego, i┐ zazwyczaj duchy, kt≤re uda│o siΩ wywo│aµ nie s▒ tym, za kogo siΩ podaj▒ (choµ posiadaj▒ o tej osobie spor▒ wiedzΩ), a ich osobowo╢µ i moralno╢µ odbiegaj▒ od pierwowzoru in minus.

Pod╢wiadomo╢µ, czy kontakt ze ╢wiatem duchowym? W literaturze dotycz▒cej przedmiotu przewa┐a ten drugi pogl▒d. Twierdzi siΩ wrΩcz, i┐ wizualizacja by│a od niepamiΩtnych czas≤w wykorzystywana przez mag≤w i czarownik≤w w celu nawi▒zania kontakt≤w ze ╢wiatem duch≤w dla zdobycia nadnaturalnej si│y, wiedzy lub uzdrowienia.

Zwolennicy metody Silvy twierdz▒, ┐e nie ma w niej czar≤w, magii, parapsychologii czy mistycyzmu. Pozw≤lmy zatem oceniµ to samemu Czytelnikowi, i to na podstawie relacji zwolenniczki samokontroli umys│u, Judith Glassman, kt≤ra opowiada o swych w│asnych prze┐yciach:

By│ to ╢rodek niedzielnego wieczora. Siedzia│am w klasie w centrum Manhattanu z oko│o dwudziestk▒ innych os≤b zebranych w dwu- lub trzyosobowe grupki. Z zamkniΩtymi oczami, oddychaj▒c g│Ωboko i regularnie, ca│kowicie zrelaksowana, powiedzia│am obcej mi kobiecie siedz▒cej naprzeciw mnie, ┐e jestem gotowa. Poda│a mi wtedy nazwisko, wiek i miejsce zamieszkania jej przyjaciela, kogo╢, kogo nigdy nie widzia│am, i kaza│a mi äzwizualizowaµ" go sobie i powiedzieµ, co jest z nim nie w porz▒dku. Gdy tylko poda│a mi nazwisko swego przyjaciela i powiedzia│a, ┐e jest on trzydziestopiΩciolatkiem z New Jersey, w mym umy╢le zacz▒│ formowaµ siΩ obraz. Najpierw zobaczy│am rozczochrane czarne w│osy i wyczu│am silne, brudne rΩce. Kszta│t z wolna wy│ania│ siΩ, szczup│y i muskularny, nosz▒cy d┐insowe spodnie i koszulΩ, stoj▒cy sztywno, patrz▒cy przed siebie, z ramionami opuszczonymi po bokach. äTak" û potwierdzi│a kobieta, gdy opisa│am sw≤j obraz mentalny. äOn rzeczywi╢cie ma rozczochrane w│osy i pracuje fizycznie, ma wiΩc czΩsto brudne rΩce. Jest szczup│y, ale bardzo silny i zawsze niedbale siΩ ubiera. I masz ca│kowit▒ racjΩ, je╢li chodzi o jego sztywn▒ postawΩ. On jest bardzo oficjalny. M≤w dalej" û powiedzia│a. Skoncentrowa│am siΩ na sylwetce w mych my╢lach. äZ jego ┐o│▒dkiem jest co╢ nie w porz▒dku. Mam wra┐enie b≤lu plec≤w i widzΩ wiele plamek na jego m≤zgu. Jego serce wydaje siΩ by╢ zdrowe, ale s│abe i papkowate." äMasz racjΩ" û powiedzia│a z zaanga┐owaniem kobieta û äPrawie nic mu nie jest z wyj▒tkiem napiΩcia nerwowego, kt≤re odbija siΩ na jego ┐o│▒dku, i pesymistycznego podej╢cia do ┐ycia. O ile wiem, z jego sercem nie dzieje siΩ nic z│ego," û kontynuowa│a û äale mog│o ci siΩ wydaµ papkowate, poniewa┐ nie ma on ochoty do ┐ycia, nie wk│ada serca do tego co robi. Teraz wy╢lij mu mi│o╢µ i energiΩ." Z wci▒┐ zamkniΩtymi oczami zobaczy│am siebie, jak äzmywam" rΩce i m≤zg tego cz│owieka i wlewam koj▒cy balsam w jego ┐o│▒dek i plecy. Zobaczy│am go u╢miechniΩtego, zrelaksowanego i szczΩ╢liwego, i us│ysza│am jak m≤wi äczujΩ siΩ ╢wietnie". Otwar│am oczy by zobaczyµ l╢ni▒ce powietrze przede mn▒. Brakowa│o mi oddechu, m≤j umys│ by│ ca│kowicie jasny, moje cia│o promieniowa│o czyst▒ energi▒. By│am nadzwyczajnie pobudzona i s▒dz▒c po spojrzeniach i podekscytowanych szeptach wok≤│ mnie, ka┐dy z pozosta│ych osi▒gn▒│ taki sam sukces.

Czy w│asna pod╢wiadomo╢µ mo┐e wiedzieµ co╢ o osobie, kt≤rej siΩ nigdy nie spotka│o? Czy pod╢wiadomo╢µ mo┐e znaµ odpowiedzi na niewypowiedziane pytania, jak zdarza│o siΩ to uczniom Silvy w latach czterdziestych? Czy rzeczywi╢cie nie ma w tym mistycyzmu i parapsychologii, jak twierdz▒ zwolennicy Silvy? Gdzie le┐y ╝r≤d│o ponadnaturalnych zdolno╢ci, kt≤rych wykorzystywania mo┐e siΩ, jak zapewnia Silva, nauczyµ ka┐dy? Czy chrze╢cijanin mo┐e uczestniczyµ w kursie samokontroli umys│u? Nie ulega w▒tpliwo╢ci, ┐e metoda Silvy ma swe korzenie w religiach Wschodu, w medytacji, jodze, a tak┐e w hipnozie. Metody wizualizacji wykorzystywane by│y przez wszelkiej ma╢ci szaman≤w w celu rzucenia kl▒twy czy odczynienia uroku. Podstawy kontroli umys│u s▒ wiΩc wybitnie antychrze╢cija±skie, podobnie jak religijne pogl▒dy Silvy, kt≤re s▒ kompilacj▒ wszystkich chyba herezji, jakie pojawi│y siΩ w ca│ej historii. Twierdzi on, ┐e Chrystus czyni│ cuda nie moc▒ Bo┐▒, lecz moc▒ umys│u i ka┐dy mo┐e siΩ tego nauczyµ. Zaprzecza istnieniu grzechu pierworodnego, Duch ªwiΩty jest dla niego äwymiarem, kt≤ry mo┐emy tworzyµ û stanem my╢li w kt≤ry mo┐emy wej╢µ i wykorzystaµ go w celu rozwi▒zywania problem≤w". Zbawienie jest dla niego harmonizacj▒ pracy obydwu p≤│kul m≤zgowych. Pogl▒dy te nie powinny dziwiµ wzi▒wszy pod uwagΩ fakt, ┐e Silva nale┐a│ do towarzystwa R≤┐okrzy┐owc≤w, kt≤rego kierunki zainteresowa± zamkn▒µ mo┐na w jednym s│owie äokultyzm".

Czy chrze╢cijanin mo┐e uczestniczyµ w kursie, kt≤ry wp│ywa na pod╢wiadomo╢µ, a kt≤ry ma tak podejrzane ╝r≤d│a? Mo┐e jednak nadspodziewane zdolno╢ci pochodz▒ w jaki╢ spos≤b od Boga? Niestety nie. Wr≤µmy do wspomnianych wy┐ej ädoradc≤w". By│oby wielk▒ naiwno╢ci▒ s▒dziµ, ┐e B≤g wysy│a dobre duchy, aby zaspokoiµ ludzk▒ ciekawo╢µ. I to ciekawo╢µ cz│owieka, kt≤ry Boga o to nie prosi. Skoro wiΩc nie dobre duchy, to albo pod╢wiadomo╢µ, albo...

Sam Silva wyklucza zar≤wno pod╢wiadomo╢µ, jak i Bo┐▒ moc, m≤wi▒c o niesprecyzowanej Wy┐szej Inteligencji. Wnioski nasuwaj▒ siΩ same...

Na zako±czenie zacytujΩ fragment ksi▒┐ki Arnauda de Lassusa äNew Age û nowa religia?": Nale┐y przeto wystrzegaµ siΩ jakiegokolwiek udzia│u w akcjach New Age, w szczeg≤lno╢ci unikaµ psychotechnik w tym ruchu praktykowanych, kt≤re na pierwszym etapie uzale┐niaj▒ zmys│y, a na nastΩpnym zara┐aj▒ okultyzmem. Nie dopuszczajmy siΩ w tej dziedzinie grzechu ciekawo╢ci: nie bierzmy udzia│u ani w seansach, ani w äu╢wiadamiaj▒cych" kursach. Inaczej ryzykowaliby╢my, i┐ padniemy ofiar▒ zwiedzenia lub ┐e co najmniej zostanie w naszej duszy ╢lad po praktykowanych tam niegodziwo╢ciach.
 
Tomasz Dajczak
 
BIBLIOGRAFIA
 
Arnaud de Lassus "New Age. Nowa religia?", Fulmen, Warszawa 1993
Jeffrey J. Steffon "Satanizm jako ucieczka w absurd", WAM, Krak≤w 1994
Judith Glassman "Mind control: it works and it's fantastic"
"History of The Silva Method" w: The Silva Method Newsletter Vol. 27, No. 1, 1996
"Silva Mind Control (Silva Method). Christian or New Age Mind Cult?" w: Biblical Discernment Ministries Web-site
Zbigniew Kr≤licki "Metoda Silvy. Kurs samokontroli umys│u" w: Strona WWW Centrum Terapii Naturalnej
Powr≤t