Magazyn Internetowy "Konserwatysta"
 

Ca│un Tury±ski

 
Negatyw twarzy z Ca│unu Prawdziwe Oblicze Pana Jezusa
Negatyw twarzy Chrystusa z ca│unu Tury±skiego
Oblicze Pana Jezusa odtworzone na podstawie Ca│unu Tury±skiego w laboratoriach NASA.

Podstawowe informacje

Ca│un Tury±ski jest lnianym p│≤tnem o wymiarach 4,36 x 1,10 m. Widoczne s▒ na nim ╢lady nadpale± powsta│e podczas po┐aru z 1516 roku. Ma on s│omkowo┐≤│ty kolor i zobaczyµ na nim mo┐na dwa wizerunki cz│owieka - z przodu i z ty│u. Cz│owiek odbity na ca│unie ma przebite rΩce i nogi, rany w boku oraz na g│owie oraz ╢lady biczowania na plecach. Od razu nasuwa siΩ por≤wnanie z Jezusem Chrystusem. Wszystko wskazuje na to, ┐e Ca│un jest p│≤tnem, kt≤rym przykryto Jego cia│o po ╢mierci (╢ci╢lej m≤wi▒c po│o┐ono Go na jednej po│owie materia│u i przykryto drug▒), i na kt≤rym w niewyt│umaczalny spos≤b powsta│ obraz.

Ca│un znajduje siΩ obecnie w katedrze ╢w. Jana Chrzciciela w Turynie i jego historia znana jest dok│adnie od roku 1357, gdy zosta│ odnaleziony w ma│ej francuskiej wiosce Lirey. Co dzia│o siΩ z nim wcze╢niej - nie wiemy na pewno. Powsta│a jednak wielce prawdopodobna hipoteza, wed│ug kt≤rej p│≤tno przebywa│o w Edessie, nastΩpnie trafi│o do Bizancjum, gdzie po poczw≤rnym z│o┐eniu (tak, ┐e widoczna by│a tylko twarz) znane by│o jako tzw. mandylion. Po z│upieniu Bizancjum przez krzy┐owc≤w trafi│o do Francji. Wiele wskazuje na to, ┐e by│o tam przechowywane przez zakon Templariuszy. Przed kasat▒ zakonu trafi│o do Lirey, gdzie je odnaleziono.

Uwa┐am tΩ hipotezΩ za wielce prawdopodobn▒ - jednak nie chcia│bym jej teraz roztrz▒saµ. W tym artykule chcia│bym rozstrzygn▒µ kwestiΩ, czy ca│un jest autentyczn▒ relikwi▒, czy te┐ ╢redniowiecznym falsyfikatem.

Argumenty za autentyczno╢ci▒ Ca│unu

Negatyw Ca│unu Pozytyw Ca│unu
Negatyw oraz pozytyw przedniej czΩ╢ci Ca│unu Tury±skiego. Widoczne s▒ │atki naszyte po nadpaleniu p│≤tna w roku 1516. Po klikniΩciu w kt≤rekolwiek ze zdjΩµ obejrzeµ mo┐na powiΩkszenie.

Argumenty przeciw autentyczno╢ci Ca│unu

W zasadzie jest tylko jeden. W 1988 roku przeprowadzono datowanie Ca│unu metod▒ radioaktywnego wΩgla. Otrzymane wyniki wskazuj▒ na okres czasu pomiΩdzy rokiem 1260 a 1390. Jednak powstaj▒ tutaj spore w▒tpliwo╢ci:

Podsumowanie

Nie znamy co prawda ca│ej historii Ca│unu, jednak istniej▒ bardzo prawdopodobne hipotezy na ten temat. Istniej▒ badania, kt≤rych wyniki wskazuj▒ na ╢redniowieczny rodow≤d Ca│unu, jednak s▒ one kwestionowane przez autorytety naukowe. Co wiΩcej - s▒ one jedynym argumentem przeciw jego autentyczno╢ci. Dodaµ jeszcze muszΩ, ┐e nawet ci naukowcy, kt≤rzy uwa┐aj▒ Ca│un za falsyfikat, nie maj▒ pojΩcia, w jaki spos≤b dokonano fa│szerstwa, a tak┐e po co fa│szerz mia│by tworzyµ tak doskona│e dzie│o, i to w czasach, w kt≤rych m≤g│ sprzedaµ za wysok▒ cenΩ byle jak▒ ko╢µ, jako relikwiΩ kt≤rego╢ ze ╢wiΩtych. Je╢li za╢ chodzi o naturalne powstanie wizerunku - wsp≤│czesne pr≤by z cia│ami pokrytymi potem i krwi▒, a nawet z podgrzewanymi do wysokiej temperatury manekinami z metalu, nie da│y zadowalaj▒cego rezultatu. Tak wiΩc Ca│un Tury±ski pozostaje do dzisiaj niewyja╢nion▒ zagadk▒ dla sceptyk≤w oraz cudown▒ relikwi▒ dla chrze╢cijan.
 
opracowa│ Tomasz Dajczak Powr≤t