w pobli┐u portu

Hel - napis - 5,8 kb

Miasto Hel le┐y na kra±cu mierzei Helskiej, 34 km od jej nasady. Szeroko╢µ p≤│wyspu jest w tym rejonie najwiΩksza i dochodzi do 2900 m. Hel powsta│ najprawdopodobniej w 1142 r, a najstarsza wzmianka o nim pochodzi z roku 1198. P≤│wysep Helski sk│ada│ siΩ wtedy z kilku ma│ych wysp. Kroniki wspominaj▒ m.in. wyspΩ Hel, kt≤rej mieszka±cy zajmowali siΩ po│owem ryb. Prawa miejskie nada│ Helowi w roku 1266 ksi▒┐Ω ªwiΩtope│k II.

ma│a pla┐a   tradycyjna │≤d╝ rybacka

Z historii dowiadujemy siΩ, ┐e nad tym ma│ym miastem zwierzchnictwo mia│ Gda±sk, kt≤ry znacznie ogranicza│ jego samodzielno╢µ i rozw≤j. Zniszczenie jakiego dokonali Szwedzi za rz▒d≤w Gustawa Karola i zwierzchnictwo Gda±ska od 1526r. sprowadzi│y Hel do roli rybackiego osiedla, a w 1872 r pozbawiono go praw miejskich. Dopiero pocz▒tek XIX wieku, kt≤ry przyni≤s│ udoskonalenie rybackich metod po│owu, i budowa portu wp│ynΩ│y na ponowny rozw≤j osiedla. Zw│aszcza, gdy wr≤ci│ 10 lutego 1920 roku do Polski spod panowania Prusak≤w. Do czasu powstania portu we W│adys│awowie i Gdyni, Hel by│ nasz▒ jedyn▒ baz▒ rybo│≤wstwa. W okresie miΩdzywojennym wzros│o zainteresowanie letnik≤w tym ciekawym miastem. Hel jako jedyny w Polsce otoczony jest z trzech stron morzem.

uliczki Helu   spacerowy falohron

Du┐e znaczenie mia│o zw│aszcza wybudowanie linii kolejowej i utwardzonej drogi wzd│u┐ ca│ego p≤│wyspu. II wojna ╢wiatowa to ciΩ┐ki okres dla Helu. Z uwagi na strategiczne po│o┐enie by│ on miejscem ciΩ┐kich walk. Bohaterska obrona p≤│wyspu trwa│a a┐ do 2 pa╝dziernika 1939 r, to jest najd│u┐ej w Polsce zaatakowanej przez Niemc≤w. Obro±cy Helu zestrzelili 53 samoloty wroga, zatopili jeden okrΩt i uszkodzili legendarny pancernik "Schleswig Holstein". Po wyzwoleniu 9 maja 1945 r. Hel nadal rozwija siΩ jako wa┐na baza rybo│≤wstwa morskiego i rejon zainteresowania turystycznego, ale kontrolΩ nad nim sprawuje wojsko. Widzimy to dzisiaj, choµby w postaci rogatek na drodze z Juraty do Helu. Z tego powodu nie wybudowano tu wielu o╢rodk≤w przyzak│adowych, jak w pozosta│ych miejscowo╢ciach.

fokarium   skwer nadmorski

Podstawowym miejscem pobytu s▒ tu dzisiaj kwatery prywatne i pensjonaty, oraz campingi. W 1963 r. nadano ponownie Helowi prawa miejskie. Dla os≤b wypoczywaj▒cych, wa┐ny jest zdrowy, typowo morski klimat. Choµ nadal spory rejon jest pod nadzorem wojska, to wczasowicze maj▒ do swej dyspozycji wiele pla┐, w tym s│ynn▒ "ma│▒ pla┐Ω" obok portu i promenady. Trzeba tu od razu wspomnieµ o jedynym w Polsce rozbudowuj▒cym siΩ fokarium, sk▒d rozmna┐ane w przysz│o╢ci foki, maj▒ zasiedliµ polskie wybrze┐e.

muzeum rybo│≤wstwa   latarnia morska   widok z latarni

Warto zwiedziµ Muzeum Rybo│≤wstwa ulokowane w dawnym ko╢ciele z wysok▒ wie┐▒ widokow▒, sk▒d podziwiaµ mo┐na piΩkn▒ panoramΩ. Drugim takim miejscem jest udostΩpniona do zwiedzania latarnia morska. Do spacer≤w zachΩca portowe molo i deptak w centrum, z licznymi sympatycznymi kafejkami, w charakterystycznej rybackiej architekturze. Na molo znajduje siΩ przysta± pasa┐erska. Mo┐na st▒d pop│yn▒µ statkiem na wycieczkΩ do Tr≤jmiasta. Jak widaµ rozrywek nie brakuje, a dodatkowo ciekawy letni program atrakcji turystycznych gwarantuj▒ udany wypoczynek.

helskie kutry