Dar│owo - rynek

Dar│owo - napis - 6,7 kb

Dar│owo po│o┐one jest u uj╢cia rzeki Wieprzy do Ba│tyku i stanowi wa┐ny punkt Pomorza ªrodkowego. Pierwsze wzmianki historyczne o osadzie rybackiej znajduj▒cej siΩ na tym terenie pochodz▒ z IX w. W│a╢nie ta osada i gr≤d nazywany wtedy Dyr│owo wchodzi│y w sk│ad KsiΩstwa Zachodniopomorskiego. W│adcami miasta byli: ksi▒┐Ω gda±ski ªwiΩtope│k II, ksi▒┐Ω Rugii Wis│aw II, zakon Cysters≤w i r≤d ªwiΩc≤w, kt≤ry w 1312 roku nada│ dla Dar│owa prawa miejskie. Kolejnym w│adc▒ od 1347 roku by│ ksi▒┐Ω Bogus│aw V, kt≤ry w roku 1352 rozpocz▒│ budowΩ zamku. Jest to okres wzrastania znaczenia miasta, jego zamo┐no╢ci i rozkwitu.

tak w przesz│o╢ci bito monety   Zamek Ksi▒┐▒t Pomorskich

Wa┐n▒ datΩ w dziejach Dar│owa stanowi rok 1382. To w│a╢nie wtedy na Dar│owskim zamku urodzi│ siΩ Eryk - syn ksiΩcia Warcis│awa VII. W roku 1397 Eryk zosta│ kr≤lem Danii, Szwecji i Norwegii. Do feralnego 1497 roku miasto stale rozwija│o siΩ. Wtedy to Dar│owo nawiedzi│ potΩ┐ny sztorm, kt≤ry zniszczy│ wej╢cie do portu, a jego si│a by│a tak ogromna, ┐e czΩ╢µ statk≤w zosta│a wyrzucona w okolice drogi do Koszalina. Kolejna taka nawa│nica nawiedzi│a miasto w 1558 r., a wielkie po┐ary w latach 1589, 1624 i 1648 spowodowa│y zast≤j w jego rozwoju. W drugiej po│owie XVIII w. przyst▒piono do odbudowy portu. Rozw≤j miasta nast▒pi│ w okresie wojen napoleo±skich dziΩki blokadzie port≤w angielskich.

bajkowa kolejka   centrum Dar│owa

Dar│owianie zajmowali siΩ wtedy na wielk▒ skalΩ przemytem brytyjskich towar≤w. ZajΩcie to choµ ryzykowne, by│o bardzo intratne i g│≤wnie dziΩki niemu Dar│owo w 1872 roku posiada│o 33 statki kt≤rych │adowno╢µ dwukrotnie przekracza│a mo┐liwo╢ci floty ko│obrzeskiej. W 1885 r. rozpoczyna siΩ budowa latarni morskiej. Pocz▒tkowo by│ to budynek stacji pilot≤w z przyleg│▒ dwupiΩtrow▒ wie┐▒, ale w roku 1927 dobudowano jeszcze jedno piΩtro wie┐y. W czasie drugiej wojny ╢wiatowej Dar│owo nie ponios│o wiΩkszych strat, a najwa┐niejsze dla nas jest to ┐e obiekty architektoniczne przetrwa│y w stanie nienaruszonym. W 1948 r. uruchomiono port handlowy. Jak widaµ jest to miasto bardzo bogate w historiΩ, a wielka liczba zabytkowych miejsc bardzo podnosi atrakcyjno╢µ wypoczynku.

le╢na przysta± kajak≤w i rower≤w wodnych   na pla┐y

Z najwa┐niejszych obiekt≤w, opr≤cz wspomnianego Zamku Ksi▒┐▒t Pomorskich i latarni morskiej wymienimy tylko Rynek Miejski, Kamienn▒ BramΩ i fontannΩ - Pomnik Rybaka ustawion▒ przed Ratuszem. W tym miejscu nale┐y dodaµ ┐e Dar│≤wko, kt≤re dla wielu jest odrΩbn▒ miejscowo╢ci▒, tak naprawdΩ jest nadmorsk▒ nazwijmy to dzielnic▒ Dar│owa. Dobrze rozwiniΩta baza turystyczna w Dar│≤wku ╢ci▒ga do miasta ka┐dego roku rzesze turyst≤w krajowych i zagranicznych. Port Dar│owski dostΩpny jest dla jacht≤w i │odzi motorowych. Kutry rybackie prywatnych armator≤w oferuj▒ turystom rejsy po morzu.

na pla┐y   na pla┐y

Dar│≤wko wschodnie i zachodnie │▒czy rozsuwany most na rzece Wieprzy, dostΩpny jako przej╢cie dla pieszych, │▒cz▒cy Darl≤wko wschodnie i zachodnie. To w│a╢nie w tym rejonie mie╢ci siΩ centrum turystyczne rozci▒gniΩte dalej w obie strony wzd│u┐ morskiego brzegu. Dodaµ trzeba, ┐e w 1997 r. obchodzono uroczy╢cie w Dar│owie 600-lecie koronacji Eryka, a na jego cze╢µ w 1998 r. Rada Miejska podjΩ│a decyzjΩ o zapisie w statucie miasta: "Kr≤lewskie Miasto Dar│owo". W 1999 roku w Dar│owie odby│y siΩ Centralne Obchody Dni Morza, a patronat nad nimi sprawowa│ Prezydent RP Aleksander Kwa╢niewski. Przed wyjazdem warto tak┐e zapoznaµ siΩ z ofert▒ Dar│≤wka by dowiedzieµ siΩ wiΩcej o tym piΩknym miejscu.

gdzie nie spojrzeµ - zabytki