Umetniki v tej knjigi

Predstavljamo vam nekaj avtoportretov in portretov umetnikov, ki jih omenjamo v tem delu. Pripisali smo jim kratke ₧ivljenjepise.

Franc KavΦiΦ (1755 - 1828), slikar mitoloÜkih, biblijskih in zgodovinskih prizorov. Nadarjenemu mladeniΦu je Üolanje omogoΦil izobra₧eni in premo₧ni grof Cobenzl, njegov rojak iz Gorice. Z Dunaja je umetnik odÜel na akademijo v Bologno, v Rim, pozneje pa Üe v Mantovo in Benetke. Pozneje je postal profesor, nato pa direktor Slikarske in kiparke Üole na Dunaju. Sad njegove marljivosti je okrog 2000 risb, nekaj jih hrani Narodna galerija v Ljubljani, veΦino pa znamenita grafiΦna zbirka Albertina na Dunaju.
Matev₧ Langus (1792 - 1855), slovenski slikar, ki je ob Josipu Tomincu in Mihaelu Stroju eden vodilnih slovenskih portertistov prve polovice 19. stoletja. Upodobil je pomembne osebnosti, med katerimi je veliko PreÜernovih prijateljev in znancev. PreÜeren je zanj celo napisal sonet z akrostihom (posvetilo berljivo v zaΦetnih Φrkah vrstic). Slikar je portretirance velikokrat postavil pred krajinsko ozadje. Slikal je tudi freske in nabo₧ne podobe za cerkvene naroΦnike.
Anton Karinger (1829 - 1870) je Ütudiral slikarstvo na Dunaju in v Mⁿnchenu. Priglasil se je v avstrijsko vojsko in s svojim polkom prepotoval poleg drugih de₧el tudi ╚rno goro.. Risal je ╚rnogorce v pisanih oblaΦilih, portretiral kneza Danila in z natanΦnostjo slikal utrdbe. S temi upodobitvami je Dunaju odkrival mikavnost Balkana. Je izrazit krajinar. Privabljale so ga slovenske gore, Φeprav je slikal gorske motive tudi na Tirolskem in Bavarskem. Za izhodiÜΦe svojih upodobitev je izbral dolinski svet, gore je gledal iz ni₧ine. Velikokrat je naslikal daljne poglede na gorske vrhove.á
Ivana Kobilca (1861 - 1926) je slovenska slikarka, rojena v Ljubljani. UΦila se je pri slikarki Idi Kⁿnl. Na Dunaju je kopirala stare mojstre in pozneje Ütudirala v Mⁿnchenu. Živela in ustvarjala je v Parizu, Sarajevu, Berlinu in seveda v Ljubljani. Sama se spominja, kako je upodabljala sliko Poletje in so se otroci gnetli okoli nje. Bili so ji za modele in med slikanjem modrovali: "Sedaj pa ni prav naredila! BoÜ videl, da bo popravila!"



Anton A₧be (1862 - 1905), slovenski slikar, ki se je uΦil najprej pri Janezu Wolfu in nato Ütudiral na akademijah na Dunaju in v Mⁿnchenu. Slaven je po zasebni Üoli (Mⁿnchen), v kateri so Ütudirali poleg naÜih Üe srbski, hrvaÜki, ΦeÜki, ruski, nemÜki, mad₧arski, poljski in avstrijski slikarji.á



á
Ivan VavpotiΦ (1877 - 1943), slovenski slikar, ilustrator in scenograf. DokonΦal je akademijo v Pragi, uΦil je risanje na realki v Idriji in postal pozneje svobodni slikar v Ljubljani. Ko je ilustriral JurΦiΦevega Desetega brata si je za Krjavlja izbral idrijskega posebne₧a, v podobi dr. Kvasa pa je narisal samega sebe. Slikal je meÜΦanski portret, cvetliΦna tiho₧itja in krajine.á
Hinko Smrekar (1883 - 1942), slovenski risar in grafik, ilustrator in karikaturist. Te₧ko se je prebijal skozi ₧ivljenje. Gmotno pomanjkanje mu je onemogoΦilo redno Üolanje. Na Dunaju je sodeloval v druÜtvu Vesna Üe z nekaterimi slovenskimi umetniki. Med drugim je ilustriral delo Frana Levstika Martin Krpan. Med II. svetovno vojno so ga kot talca ustrelili faÜisti.