KIPARSKE TEHNIKE

MODELIRANJE V GLINI

Izmed vseh kiparskih materialov je najla₧je dosegljiva glina, ki kot mehko in lahko gnetljivo gradivo omogoΦa dokaj hitro oblikovanje izdelka. Glina je vrsta zemlje, ki jo Φlovek ₧e od prazgodovine uporablja za najrazliΦnejÜe izdelke, svojo razvejano uporabnost pa je ohranila vse do danes. 

Glina je med drugimi temeljni material, v katerem kiparji uresniΦujejo svoje prve zamisli. V njej se je izra₧al tudi kipar Alojz KogovÜek (1909 - 1984). Radovednost nam je narekovala, da smo obnovili (rekonstruirali) nastajanje kipa, ki ga je pred desetletji ustvaril KogovÜek in ga imenoval Obala. 

1. KogovÜkov kip, kepa gline in nanjo prislonjena paliΦica, ki ji kiparji reΦejo modelirka.


2.- 4. ètudent kiparstva dodaja majhne koÜΦke gline enega na drugega. S kratkimi premiki prstov jih razmeÜΦa po povrÜini in jih ravna.


5. Z modelirko odre₧e odveΦne kose gline. Pri tem postopku torej snovi ni samo dodajal, temveΦ jo je tudi odvzemal.


 

6.- 7. PriΦne oblikovati podrobnosti, z najbolj obΦutljivim orodjem - prsti. Gladi in napenja povrÜino in pritrdi v komolcih upognjeni roki.


 

8. - 9. Kip pusti na zraku toliko Φasa, da se dodobra osuÜi, Üele nato ga da ₧gati v keramiΦno peΦ.

Ägano glino s tujko imenujemo terakota, izhaja iz latinskih besed "terra cotta", peΦena zemlja. Med ₧ganjem pri visoki temperaturi (5000 - 7000 C) se sivkasta barva gline spremeni v rdeΦkasto in s tem postane obstojnejÜi kiparski material. 

Toda kipar KogovÜek ni ohranil terakotine naravne barve, marveΦ je plastiko patiniral, to je, prevlekel jo je s Φrno barvo. S patiniranjem je posnel videz plemenitega materiala, vzor mi je bil najbr₧ bron.