Statut
Bractwa Krzy┐owc≤w

Cele i zadania Klubu

Celem funkcjonowania Klubu jest przede wszystkim wzajemne poznanie i zbli┐enie ludzi zainteresowanych przedmiotem oraz u│atwienie im wymiany my╢li na poszczeg≤lne tematy zar≤wno w drodze umo┐liwienia nawi▒zania rozleg│ej sieci korespondencji indywidualnych /prywatnych/, jak te┐ poprzez stworzenie zbiorowej p│aszczyzny wymiany do╢wiadcze±, metod badawczych, osi▒gniΩµ i odkryµ w│asnych czy te┐ prezentacji kolekcji (np. zdjΩµ, prze╝roczy, szkic≤w itp./ dotycz▒cych krzy┐y pokutnych i innych zabytk≤w.

Cz│onkowie klubu wnosz▒ istotny wk│ad w rozpoznanie i dokumentacjΩ tych zabytk≤w za pomoc▒ ╢rodk≤w w│asnych, a tak┐e popularyzuj▒ je poprzez prelekcje i publikacje. Zajmuj▒ siΩ ich ochron▒ i renowacj▒  wsp≤│pracuj▒c z odpowiednimi instytucjami.

Cz│onkiem klubu mo┐e zostaµ ka┐dy zainteresowany tematem i chc▒cy aktywnie uczestniczyµ w jego pracach i zamierzeniach.

Powy┐sze cele i zadania cz│onkowie Klubu realizuj▒ poprzez:

1. Czynn▒ penetracjΩ terenu w poszukiwaniu zabytk≤w nie znanych lub zaginionych.

2. Aktywn▒ ochronΩ krzy┐y pokutnych i rze╝b przydro┐nych poprzez po╢rednie lub bezpo╢rednie interwencje w terenie lub u w│a╢ciwych w│adz   w przypadku zaistnienia zagro┐e±.

3. Wsp≤│udzia│ w naprawie (renowacji/ obiekt≤w uszkodzonych dzia│aj▒c   w porozumieniu, to jest za wiedz▒ i zgod▒, odpowiednich konserwator≤w  zabytk≤w /miejskich, wojew≤dzkich/.

4. PopularyzacjΩ krzy┐y pokutnych i rze╝b przydro┐nych organizuj▒c odczyty i prelekcje dla r≤┐nych ╢rodowisk.

5. Dokumentowanie swoich bada± i spostrze┐e± na drodze publikacji /prasa, czasopisma, ksi▒┐ki, radio i telewizja/, a tak┐e wsp≤│uczestnicz▒c w redagowaniu w│asnego wydawnictwa.

6. WymianΩ publikacji i materia│≤w pomiΩdzy sob▒ oraz z zagranic▒ /we w│asnym prywatnym zakresie, zgodnie z mo┐liwo╢ciami i chΩciami/.

7. Gromadzenie literatury przedmiotu w prywatnych bibliotekach /wed│ug  w│asnego uznania/.

Formy   kontakt≤w  cz│onk≤w Klubu

1. Klub posiada charakter lu╝ny /rozproszony/ ,a zasadnicz▒ form▒ kontakt≤w jest korespondencja pocztowa. W jej ramach winny byµ dokonywane -  w zale┐no╢ci od zakresu zainteresowa± i stopnia zaawansowania w temacie - wymiana do╢wiadcze±, pomys│≤w, szczeg≤│owych informacji, czy te┐  po prostu osobistych wspomnie± i  wra┐e± respondent≤w.

U│atwieniem takiej wymiany i nawi▒zania wstΩpnych   kontakt≤w jest Punkt Informacyjny Klubu.

2. Cz│onkowie klubu spotykaj▒ siΩ na organizowanych z czΩstotliwo╢ci▒ od 1 do 3 razy w roku spotkaniach /proponowana nazwa "Biesiady Pokutne", gdzie bior▒ udzia│ na zasadzie pe│nej odp│atno╢ci w│asnej, ewentualnie korzystaj▒c z odg≤rnych dotacji.

Spotkania organizuj▒ kolejno poszczeg≤lni cz│onkowie lub ich grupy uwzglΩdniaj▒c w programie :

a/ zwiedzanie krzy┐y pokutnych i rze╝b przydro┐nych w najbli┐szej okolicy /pieszo lub ╢rodkami komunikacji miejskiej/,

b/ pokazow▒ renowacjΩ wytypowanego zabytku /krzy┐a, kapliczki itp./,

c/ prelekcjΩ na temat regionalny,

d/ gie│dΩ i wymianΩ publikacji tematycznych.

Wskazane jest organizowanie poszczeg≤lnych spotka±, w kolejnych miejscowo╢ciach dla urozmaicenia  i umo┐liwienia osobistego poznania oraz   zwiedzenia innych region≤w.                  

Powr≤t do strony g│≤wnej

Organ publikacyjny Klubu

Klub zamierza wydawaµ w│asne pisemko, w kt≤rym jego cz│onkowie mogliby zamieszczaµ w│asne materia│y dotycz▒ce prowadzonej przez nich dzia│alno╢ci. Ukazywa│o by siΩ ono 3-6 razy w roku w zale┐no╢ci od samej aktywno╢ci cz│onk≤w, czyli od nades│anego do Punktu Informacyjnego materia│u tekstowego i ilustracyjnego. W╢r≤d cz│onk≤w by│o by ono rozprowadzane drog▒ pocztow▒ za ustalon▒ odp│atno╢ci▒ pokrywaj▒c▒ faktycznie poniesione koszty.

Z tytu│u przynale┐no╢ci do Klubu nie przewiduje siΩ p│acenia ┐adnych sk│adek, a jedynie okresowe dostarczanie znaczk≤w pocztowych w ustalonej, wysoko╢ci na pokrycie koszt≤w kolporta┐u i korespondencji.       

Nie wyklucza siΩ, i┐ sprawa ta zostanie z czasem rozwi▒zana inaczej, choµby w oparciu o dofinansowania odg≤rne.

Powr≤t do strony g│≤wnej

Na I Biesiadzie Pokutnej /5-7 wrzesie± 1986 / w czasie obrad pod lip▒ s▒dow▒ na  Zamku Grodno zg│oszono postulat wprowadzenia sk│adek cz│onkowskich i legitymacji klubowych.

Ju┐ 3 pa╝dziernika 1986r grupa robocza w sk│adzie Artur Kwa╢niewski, Andrzej Scheer, Iwona Scheer, Andrzej Polakowski i Ryszard Czopek podjΩ│a wstΩpne ustalenia okre╢laj▒ce wysoko╢µ sk│adki i wpisowego do "Bractwa Krzy┐owc≤w", zasady naliczania i zbierania nale┐no╢ci  oraz wstΩpny projekt legitymacji klubowej.

W dniu 13 grudnia 1986 r. we Wroc│awiu odby│o siΩ zebranie Kapitu│y Bractwa  Krzy┐owc≤w /Zarz▒du Klubu/ udzia│ w zebraniu wziΩli :

Powr≤t do strony g│≤wnej

1. Marek Chmielowski - Bielawa

2. Andrzej Czermak - Oborniki ªl▒skie

3. Ryszard Czopek - Tychy

4. Arkadiusz Dobrzyniecki Wroc│aw

5. Wojciech G≤recki - ªwidnica

6. Janusz Grabowski - K│odzko

7. Piotr Jeszke  - Wroc│aw

8. Leon Majchrzak  - Wroc│aw

9. Bohdan Szarek - Bukowiec

10. Barbara Bogiel - Zamo╢µ

11.  Andrzej Scheer - ªwidnica

Powr≤t do strony g│≤wnej

W zwi▒zku ze wzrostem liczebno╢ci klubu postanowiono utworzyµ 12 Sekcji Regionalnych Bractwa Krzy┐owc≤w : wroc│awsk▒ miejsk▒, g≤rno╢l▒sk▒, lubsk▒, dalekiego wschodu, opolsk▒, jeleniog≤rsk▒, wroc│awsk▒ terenow▒, ziemi k│odzkiej, wa│brzysk▒, ╢widnick▒, wielkopolsk▒ i pomorsk▒, wybrano kierownik≤w poszczeg≤lnych sekcji.

W czasie spotkania ustalono wielko╢µ sk│adki cz│onkowskiej i wpisowego, ustalono zasady wp│acania sk│adek, zatwierdzono wz≤r legitymacji "Bractwa Krzy┐owc≤w", powo│ano KomisjΩ Rewizyjn▒ Klubu oraz zlecono wykonanie nowych piecz▒tek klubowych zgodnych z wymogami obowi▒zuj▒cymi w PTTK.

 

W grudniu 1987 roku  na posiedzeniu Prezydium Bractwa Sekcje Regionalne zostaj▒ rozwi▒zane.