á

wrzesie±/98 (15)á
ISO-8859-2á


W numerze:

áWuWuWu:
ááá- Globalna Wioska?
ááá- Ekologia i zwierzaki
ááá- Kom≤rofonia
ááá- Kalambury

áSITE miesi▒ca:
ááá- Strona wrze╢nia'98

á

á
BARONET
á
http://www.baronet.pdi.pl
áá Projektowanieá\
áá Tworzenie áááááá--áStron WWW
áá Prowadzenieááá/


Web Kurier
MAGAZYN ááINTERNETOWY


áááááWrzesie± oznacza gwa│towne zwiΩkszenie ruchu. Nie chodzi tu tylko o ruch ko│owy i gigantyczne powakacyjne korki i t│umy na ulicach miast, ale tak┐e o zwiΩkszone zainteresowanie Internetem. ªci▒ganie zaleg│ej poczty elektronicznej, czytanie news≤w, sprawdzanie "co nowego". Po wakacyjnym zastoju, liczniki na stronach WWW nagle siΩ o┐ywiaj▒ i zaczynaj▒ siΩ obracaµ jeszcze szybciej, ni┐ przed wakacjami.
áááááPowr≤t do pracy i szko│y nie jest przyjemny, jednak jeszcze ┐ywe wspomnienia z wakacji pomagaj▒ znowu przystosowaµ siΩ do tradycyjnego trybu. Wspomnienia takie uwieczniane s▒ na niepowtarzalnych fotografiach. Po ka┐dym urlopie powstaje wiele nowych stron/podstron zawieraj▒cych skany takich zdjΩµ. Wiele z nich jest ca│kiem osobistych, dlatego publikacja ich URLi nie ma sensu. Takie fotki pokazuje siΩ tylko znajomym. I dobrze.
ááááá»yczΩ mi│ego powrotu do rzeczywisto╢ci i zapraszam na nieco od£wie┐on▒ stronΩ WWW WebKuriera.


Konrad Caban
Redaktor Naczelny


WuWuWu


Globalna Wioska? [ML]

áááInternet. Z pocz▒tku skromny projekt naukowy zapocz▒tkowany w latach sze╢µdziesi▒tych, z czasem rozrastaj▒cy co coraz wiΩkszych rozmiar≤w i coraz bardziej komercjalizuj▒cy. Z biegiem lat futurystyczne wizje tak zwanej globalnej wioski stawa│y siΩ coraz bardziej realne. Z pocz▒tku Internet wygl▒da│ zupe│nie inaczej ni┐ dzi╢. ªwiat by│ opanowany g│ownie przez tekstowe serwisy informacyjne tak zwane BBS'y, kt≤re oferowa│y jedynie wymianΩ oprogramowania, czy te┐ innych plik≤w przydatnych ≤wczesnym u┐ytkownikom komputer≤w. Z czasem ludzie zapragnΩli komunikacji z wiΩkszym gronem u┐ytkownik≤w, pragnΩli komunikacji listownej (oczywi╢cie w formie elektronicznej). Jako, ┐e w tych czasach, a mowa tu o latach osiemdziesi▒tych, Internet by│ ci▒gle niedostΩpny dla szarego cz│owieka posiadaj▒cego jedynie skromne fundusze, komputer oraz modem powsta│a pierwsza og≤lno╢wiatowa ca│kowicie nie komercyjna sieµ komputerowa maj▒ca na celu tylko i wy│▒cznie wymianΩ poczty, mowa tu o FidoNet.
áááJednak ten rodzaj poczty by│ owszem niezawodny i bardzo tani, jednak powolny i jak nietrudno siΩ domy╢liµ nie wystarcza│. Du┐e firmy zaczΩ│y wΩszyµ ca│kiem niez│y interes jakim by│ Internet. Poczyniono szereg nak│ad≤w finansowych w rozw≤j Sieci.
áááNa pocz▒tku nie by│o r≤┐owo, oferowano tryb tekstowy (praktycznie dzi╢ ju┐ zapomniany przez szarego u┐ytkownika, a wrΩcz czasem nawet w og≤le nie znany), serwisy WWW by│y w│a╢ciwie do╢µ ma│o popularnym bajerem, g│≤wnym zainteresowaniem wyr≤┐nia│ siΩ e-mail, news no i oczywi╢cie ftp. Oczywi╢cie istnia│y jeszcze inne us│ugi praktycznie dzi╢ ju┐ nie u┐ywane takie jak gopher, czy archie (aktualnie w Polsce mamy graficzna wersje archie zlokalizowana na serwerze ICM pod adresem http://archie.icm.edu.pl).
áááW latach dziewiΩµdziesi▒tych wraz z coraz nowocze╢niejszymi komputerami Internet zacz▒│ wkraczaµ w erΩ grafiki. A w│a╢ciwie zaczΩto rozbudowywaµ jedna z us│ug Internetu jak▒ s▒ strony WWW. R≤wnie┐ stare dobrze nam znane BBS'y podjΩ│y pr≤bΩ wkroczenia w ╢wiat grafiki, z pocz▒tku powsta│ specjalny protok≤│ transmisji RIP, kt≤ry za pomoc▒ ikon i tekstu pokazywa│ nam zawarto╢µ BBS'u, p≤╝niej (protok≤│ RIP siΩ nie przyj▒│) powsta│o specjalne oprogramowanie pod windows 3.x, kt≤re pozwala│o ju┐ w du┐o │adniejszy i wygodniejszy spos≤b udostΩpniaµ zawarto╢µ BBS'u, ma│o tego udostΩpniaµ zasoby Internetu.
áááJednak Internet wypar│ stare dobre BBS'y. Z czasem nastΩpowa│o ci▒g│e ulepszanie protok≤│u http. Dzi╢ Internet ju┐ g│ownie kojarzy siΩ nam z tonami grafiki, muzyki, filmu; jeste╢my zalewani dziesi▒tkami informacji, reklam, muzyki - Internet staje siΩ coraz wa┐niejszym medium w naszym ┐yciu.
áááJu┐ wielokrotnie pojawia│y siΩ na │amach gazet, czy w wiadomo╢ciach telewizyjnych informacje z ┐ycia Internetu, kt≤re wielokrotnie porusza│y ╢wiat. Rz▒dy wielu pa±stw poczyni│y zmiany w przepisach, kt≤re zaczΩ│y traktowaµ Internet jako takie samo medium jak radio, czy telewizja. Protok≤│ http po wzbogaceniu o graficzne elementy sta│ siΩ bardzo popularna metod▒ przekazywania informacji. Praktycznie do dnia dzisiejszego zmieni│ siΩ on niewiele, praktycznie ca│y czas obowi▒zuje jeden i ten sam format plik≤w graficznych (GIF oraz JPEG, co prawda swego czasu podejmowano pr≤by wprowadzenia nowego doskonalszego formatu zapisu plik≤w graficznych jakim jest PNG, jednak do dzi╢ dzie± nie przyj▒│ siΩ on), coraz czΩ╢ciej na stronach znajduje siΩ wiΩcej informacji w postaci grafiki, ni┐ tekstu.
áááJak nietrudno siΩ domy╢liµ sam tekst plus



jaka╢ grafika to jednak i tak do╢µ skromna forma prezentacji, stronom brakowa│o mowy. Umieszczano na stronach do╢µ proste podk│ady muzyczne w postaci pliku MIDI, czy te┐ ciekawsze powitania jako plik WAV. To jednak by│o ma│o, prze│omu w tej dziedzinie dokona│a firma Progresssive Networks tworz▒c RealAudio. RealAudio pozwoli│o za pomoc▒ Internetu przesy│aµ do╢µ dobrej jako╢ci d╝wiΩk i to nie jak zwykle do tego przywykli╢my, ┐e nale┐y ca│y plik skopiowaµ a potem mo┐emy sobie go odegraµ, lecz pozwoli│o na odgrywanie ci▒g│e pliku w miarΩ jego przesy│ania, a za pomoc▒ specjalnego serwera mo┐emy nadawaµ na ┐ywo d╝wiΩk. I tak dziΩki temu powsta│o radio internetowe. Z czasem firma Iterated Systems udoskonali│a RealAudio o obraz tworz▒c RealVideo. W ten spos≤b mamy ju┐ nie tylko nadawane na ┐ywo radio, lecz r≤wnie┐ telewizjΩ. W ostatnich czasach znacznie unowocze╢niono jako╢µ d╝wiΩku, jaki mo┐na przes│aµ za pomoc▒ Internetu. Wykorzystuj▒c metodΩ kompresji opracowana przez Apple opracowano nowy format d╝wiΩkowy MP3 (oczywi╢cie MP3 nie by│ pierwszy, jest to ostatnia jego wersja tak zwana MPEG Layer 3), kt≤ry jako╢ci▒ dor≤wnuje d╝wiΩkowi odtwarzanemu z p│yty CD.
áááSame strony jako takie znacznie zmieni│y sw≤j wygl▒d, zosta│y wzbogacone o Java, JavaScript oraz ActiveX.áJava pozwala na pisanie prostych program≤w wzbogacaj▒cych nasze strony, tak wiec nie zdziwcie siΩ, gdy ujrzycie w swojej przegl▒darce jak▒╢ grΩ, ciekawa animacje, kalkulator, zegarek czy te┐ inna dzia│aj▒ca aplikacje.
áááR≤wnie┐ poczyniono kroki w kierunku wirtualnej rzeczywisto╢ci, tworz▒c strony po kt≤rych mo┐na siΩ poruszaµ jak po dowolnie wygl▒daj▒cym tr≤jwymiarowym ╢wiecie (technika ta nazywa siΩ VRML).
áááWraz z rozwojem Internetu przybywa│o u┐ytkownik≤w (w przybli┐eniu dzi╢ mamy oko│o 40 milion≤w u┐ytkownik≤w), z biegiem czasu ka┐dy chcia│ jako╢ zaistnieµ na sieci coraz bardziej popularne sta│o siΩ posiadanie w│asnej strony WWW, by│o to wrΩcz swego rodzaju mod▒.
áááJednak ludzie po pewnym czasie chcieli czego╢ wiΩcej, pokazaµ nie tylko swoje zdjΩcie, ale r≤wnie┐ swoje ┐ycie ujΩte na bie┐▒co. Powsta│y takie site'y jak Our First Time, czy te┐ dziesi▒tki innych rozrzuconych po ca│ym ╢wiecie ukazuj▒cych r≤┐ne zak▒tki ╢wiata w danej chwili (Linki do czΩ╢ci z tych wiΩkszych mo┐ecie znale╝µ pod adresem: http://www.if.uj.edu.pl/~usgoban/glob.html).
áááPojecie globalnej wioski jest coraz bardziej rzeczywiste i ca│kiem naturalne, ju┐ praktycznie nikogo nie dziwi mo┐liwo╢µ szybkiej i taniej wymiany informacji z drugim ko±cem ╢wiata. Coraz czΩ╢ciej typowy u┐ytkownik Internetu nie rusza siΩ z domu, aby sprawdziµ co graj▒ w pobliskim kinie czy te┐ teatrze. Ca│kiem naturalne staja siΩ zakupy bez ruszania siΩ z domu i co najwa┐niejsze, ┐e to wszystko wcale nie dotyczy tylko i wy│▒cznie mieszka±c≤w USA, ale r≤wnie┐ Polski. Szczeg≤lnie w ci▒gu ostatniego roku du┐o powsta│o wirtualnych sklep≤w. Je╢li mieszkamy w jakiej╢ wiΩkszej aglomeracji miejskiej takiej jak np. Warszawa, czy Katowice mo┐emy bez wiΩkszych problem≤w zakupiµ sprzΩty gospodarstwa domowego, komputery a nawet telefon kom≤rkowy.
áááW ostatnich czasach jeden z warszawskich operator≤w telewizji kablowej - AsterCity rozpocz▒│ instalacje Internetu razem z kablem doprowadzaj▒cym telewizje do domu. I tak jak kiedy╢ radio, a potem telewizja Internet zawita do ka┐dego mieszkania Polaka.
áááPrawdopodobnie za kilka, kilkana╢cie lat niegdy╢ futurystyczne pojecie globalnej wioski stanie siΩ rzeczywisto╢ci▒.


Co miesi▒c docieramy do tysiΩcy polskich Internaut≤w.
Po informacje dotycz▒ce reklamy w WebKurierze pisz na adres reklama@webkurier.pdi.net


Ekologia i zwierzaki [MP]

ááá"»aden nar≤d, kt≤ry nie poczuwa siΩ do obowi▒zku opieki nad zwierzΩtami nie jest narodem w pe│ni cywilizowanym" - cytat ten znalaz│em na stronie Bydgoskiego Klubu Przyjaci≤│ Zwierz▒t, kt≤ry od kilku lat stara siΩ walczyµ o lepsze traktowanie zwierz▒t tak domowych, jak i dzikich.
áááNa stronie Klubu mo┐na znale╝µ sporo informacji o samej dzia│alno╢ci "animals≤w", a tak┐e kilka ciekawych materia│≤w o konkretnych przypadkach z│ego traktowania zwierz▒t. Konkretnie o dzia│alno╢ci klubu mo┐na siΩ dowiedzieµ z ich statutu "Dzia│alno╢c Animals≤w", gdzie w kilku punktach zosta│y zaznaczone g│≤wne za│o┐enia bydgoskich przyjaci≤│ zwierz▒t.
áááBardzo powa┐nie Klub traktuje sprawΩ cyrk≤w i dzikich zwierz▒t tam wystΩpuj▒cych. Chc▒, aby znik│y z aren cyrkowych wszystkie ta±cz▒ce nied╝wiedzie, skacz▒ce przez obrΩczy lwy i tygrysy, biedne ma│pki je┐d┐▒ce na rowerach itp. Te sceny, zdaniem cz│onk≤w klubu, s▒ zabawne tylko dla cz│owieka. Oczywi╢cie ka┐dy co do tego rodzaju wypowiedzi, ma w│asne zdanie i chyba dobrze, gdy┐ nie mo┐na popadaµ w przesadΩ.
áááDosyµ zabawnie na stronie wygl▒da znaczek nagrody "Best Site'98" (oczywi╢cie mo┐e to byµ prawda), obok licznika wskazuj▒cego og≤lnie niezbyt wiele odwiedzin w ci▒gu miesi▒ca.
áááDu┐o ciekawsz▒ z mojego punktu widzenia by│a strona po╢wiΩcona ╢wiec▒cym bakteriom. Niewielki site, ale zawieraj▒cy wszystkie potrzebne informacje na temat wytwarzania ╢wiat│a przez organizmy ┐ywe. Jest kilka s│≤w wstΩpu (wiedzieli╢cie, ┐e │aci±ska nazwa ╢wietlik≤w to Lampyris np. ?), opisy ╢rodowiska ┐ycia, gatunk≤w, hodowli. Jest nawet morfologia i fizjologia, a dla os≤b naprawdΩ zainteresowanych tematem spora bibliografia.
áááPiotr Madenecki, kt≤ry stworzy│ te strony, zrobi│ to naprawdΩ w spos≤b niezwykle przejrzysty i │atwy dla kogo╢ nie znaj▒cego siΩ absolutnie na bioluminescencji. Warto t▒ stronΩ odwiedziµ, chocia┐by dla samych ╢wietlik≤w.
áááBΩd▒c kiedy╢ na jeziorach w okolicach Lublina, przeje┐d┐a│em przez ma│a wie╢. Zapewne nie pamiΩta│bym o tym, gdyby nie fakt, i┐ ca│a droga pokryta by│a rozjechanymi przez samochody ┐abami, oraz innymi jeszcze ┐yj▒cymi, zabawnie uciekaj▒cymi przed samochodem.
áááTrudno w to uwierzyµ, ale s▒ ludzie, kt≤rzy za cel swojego ┐ycia postawili, zrozumienie zachowa± tych ma│ych p│az≤w. Na stronie "Ach te ┐abki" jest bardzo du┐o materia│≤w w│a╢nie o ma│ych, ob╢lizg│ych, zielonych zwierz▒tkach.
áááZdaniem autor≤w strony zdecydowanie ludzie niedoceniaj▒ ich roli w ╢rodowisku, a tak┐e w ewolucji.
Wiele os≤b uwa┐a, i┐ w│a╢nie ┐aby 400 milion≤w lat temu jako pierwsze stanΩ│y na l▒dzie. Dalej we wstΩpie na stronΩ, czytamy o



zagro┐eniu jakie stanowi cz│owiek dla ich istnienia. Niszczymy ich naturalne ╢rodowisko, osuszamy │▒ki, zanieczyszczamy wodΩ, rozje┐d┐amy samochodami (hmm...no c≤┐ :)), czy te┐ czΩsto po prostu bezsensownie zabijamy.
áááKa┐dy mo┐e mieµ oczywi╢cie swoje zdanie na ten temat, lecz chyba du┐o niebezpieczniejsze s▒ "zdeformowane p│azy" o kt≤rych mo┐emy przeczytaµ na dole strony. Na zachΩcenie Was to przeczytania tamtego materia│u przytoczΩ tylko kawa│ek wstΩpu: "W sierpniu 19895 uczniowie z New Country School in LeSeur w Minnesocie (USA) znale╝li du┐▒ ilo╢µ zdeformowanych p│az≤w (tj. ze zdeformowanymi, brakuj▒cymi, lub dodatkowymi nogami, zdeformowanymi oczami lub innymi czΩ╢ciami cia│a) na moczarach, kt≤re badali w okolicach Henderson...".
áááSkoro ju┐ jeste╢my przy tak mi│ych zwierz▒tkach, polecam stronΩ o nietoperzach. Na stronach Og≤lnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy mo┐esz dowiedzieµ m.in. Co to s▒ nietoperze ? (hmm.. kiedy╢ s│ysza│em, ale nie za bardzo sobie przypominam :) ). Strona wygl▒da bardzo │adnie i materia│y na niej zawarte s▒ naprawdΩ ciekawe, ale wszystko wykonane jest trochΩ surowo i jako╢ "drΩtwo". Informacje przypominaj▒ bardziej rz▒dowe pismo i zamiast zachΩcaµ do czytania w moim odczuciu zniechΩcaj▒. Chyba po prostu za bardzo zale┐a│o im, na tym aby ich dzia│alno╢µ potraktowaµ jak najbardziej powa┐nie. ProponujΩ wiΩc w og≤le nie zag│Ωbiaµ siΩ w sprawy dotycz▒ce OTON'u, a od razu przej╢µ do materia│≤w o samych nietoperzach. Jest tego bardzo du┐o pocz▒wszy od gatunk≤w, skrzynek dla nietoperzy, a┐ do mit≤w i legend, a nawet kawa│≤w; "Wisi grupa nietoperzy na ga│Ωzi. Nagle, jeden zmieni│ pozycjΩ na stoj▒c▒. - O chyba zemdla│! - komentuje wydarzenie jeden z towarzyszy." Na koniec mamy jeszcze trochΩ aktualno╢ci dotycz▒cych letnich oboz≤w, konferencji itd.
áááStron w Internecie tak jak na ka┐dy temat, tak i na ten jest bardzo du┐o. Pozostaje oderwaµ siΩ od przygotowa± do nowego roku szkolnego, poprawek, czy te┐ pracy i poczytaµ o borsukach, wiewi≤rkach, kr≤likach, o problemach ochrony ╢rodowiska, zagro┐eniach dla cz│owieka. Poni┐ej podaje kilka wybranych adres≤w z dosyµ ciekawymi materia│ami...
Biuro Obs│ugi Ruchu Ekologicznego
Centrum Dziedzictwa Przyrody G≤rnego ªl▒ska
Franciszka±ski Ruch Ekologiczny
Fundacja na Rzecz Odzysku Opakowa± Aluminiowych (bardzo │adna strona)
"Ratujmy Karpaty"
Strona indeksuje miejsca w sieci zwi▒zane z lasami (jest tak┐e lista dyskusyjna)
Polish National Parks
Radomsko-Kieleckie Towarzystwo Przyrody
Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"
Wszystko o wilkach


Kom≤rofonia [KC]

ááá R≤wnie przebojowo jak Internet, a mo┐e nawet bardziej, wkroczy│a do Polski telefonia kom≤rkowa.
áááW czasach, gdy na polskim rynku istnia│a tylko sieµ analogowa (Centertel NMT), telefon kom≤rkowy by│ symbolem luksusu, podobnie jak Mercedes czy z│oty zegarek.
áááPo burzliwych zmianach, jakie zasz│y w Polsce, symbolem bogactwa zosta│ raczej Jaguar a po rozpoczΩciu dzia│alno╢ci przez dw≤ch operator≤w sieci cyfrowych (Polkomtel i PTC) "kom≤rofon" sta│ siΩ powszechnym urz▒dzeniem.
áááTak┐e Centertel zdecydowa│ siΩ w ko±cu na przekaz cyfrowy (nie rezygnuj▒c jednak z analogowego - bij▒cego pozosta│e na g│owΩ zasiΩgiem, jednak bardzo ustΩpuj▒cego jako╢ci▒) - tak obok Plusa i Ery powsta│a Idea.
áááDzisiaj "kom≤rka" jest nie tylko narzΩdziem pracy, ale wygodnym gad┐etem u│atwiaj▒cym ┐ycie (np. dzwonienie po znajomych, kt≤rzy nie dotarli do pubu).
áááDziΩki rozmy╢lnej polityce cenowej operator≤w (rozmy╢lnej to nie znaczy taniej, tylko takiej, ┐eby wilk by│ syty i owca ca│a) oraz wprowadzeniu pre-paid≤w (telefon≤w bezabonamentowych, p│atnych "z g≤ry" - Simplusa w Plusie i TakTaka w Erze) na telefon kom≤rkowy staµ co raz wiΩcej os≤b - tak┐e m│odzie┐.
áááNie dziwi ju┐ nikogo obrazek, na kt≤rym w czasie wyk│adu/lekcji z tylnej │awki s│ychaµ dzwonek telefonu. Owszem, wszechobecno╢µ pikania (autobus, ulica, czasem nawet kino) gra na nerwach i buduje negatywn▒ opiniΩ w╢r≤d innych. Jednak opinia ta zanika, kiedy narzekaj▒cy sam nabywa telefon.
áááInternet jest znakomitym uzupe│nieniem us│ug telefonii kom≤rkowej - jest doskona│ym miejscem na bazΩ informacji o telefonach, operatorach, zasiΩgu itp.
áááPoza tym - o czym nie ka┐dy wie - bez problemu mo┐na przesy│aµ dane miΩdzy Internetem a telefonem GSM. I to bez konieczno╢ci posiadania aparatu typu Nokia Communicator - bΩd▒cego w│a╢ciwie palmtopem pozwalaj▒cym nawet na przegl▒danie WWW.
áááZe zwyk│ego telefonu mo┐emy wysy│aµ i odbieraµ SMSy (kr≤tkie wiadomo╢ci tekstowe - do 160 znak≤w). Czemu wiΩc nie postawiµ "bramki" przesy│aj▒cej je do i z Internetu?
áááPolscy operatorzy maj▒ takie bramki. Jednak bramka Ery nie umywa siΩ do bramki Plusa. Do Ery wys│aµ mo┐na SMS tylko ze strony WWW. Za╢ do abonent≤w Plus GSM tak┐e przez email - wystarczy wpisac +48601XXXXXX@text.plusgsm.pl i ju┐ email dotrze do telefonu odbiorcy, kt≤ry bΩdzie m≤g│ go przeczytaµ na swoim wy╢wietlaczu, gdziekolwiek bΩdzie siΩ znajdowa│.
áááPosiadacz porz▒dnego unixowego konta emailowego, mo┐e dowolnie skonfigurowaµ



sw≤j system (procmail) i ustawiµ przesy│anie emaili na telefon - wszystkich, wybranych (zawieraj▒cych jakis ci▒g znak≤w), albo tylko nag│≤wk≤w. Informacje o tym tak┐e mo┐na znale╝µ w Internecie.
áááZainteresowanie telefoni▒ cyfrow▒ w Polsce jest spore. Dlatego ilo╢µ post≤w na li╢cie dyskusyjnej gsm-l oraz na po│▒czonej z ni▒ grupie newsowej pl.misc.telefonia.gsm jest spora. Istnieje tak┐e kana│ IRC, na kt≤rym spotykaj▒ siΩ czytelnicy tej grupy - #gsm-l.
áááStrony o GSM przygotowane przez Polak≤w zawieraj▒ bardzo du┐o informacji przydatnych zar≤wno dla tych, kt≤rzy przygotowuj▒ siΩ do zakupu telefonu jak i dla obecnych u┐ytkownik≤w "kom≤rek".
áááStrona Wita Witerskiego to jedna z najlepszych stron po╢wiΩconych "kom≤rofonom". Obok opis≤w telefon≤w znajduj▒ siΩ tam r≤┐ne pliki zwi▒zane z telefoni▒ - od arkuszy kalkulacyjnych u│atwiaj▒cych obliczanie koszt≤w i por≤wnania do wygaszaczy ekranu.
áááKíCYKO - czyli K▒cik Cyfrowej Kom≤rki to chyba najobszerniejsza polska baza informacji o telefonii cyfrowej. Mo┐na tu znale╝µ wszystko, tak┐e odno╢niki do innych stron o podobnej tematyce.
áááDoskona│ym ╝r≤d│em informacji o GSMach jest FAQ (najczΩ╢ciej zadawane pytania i odpowiedzi) listy dyskusyjnej gsm-l - S▒ tam odpowiedzi na te pytania, kt≤re padaj▒ najczΩ╢ciej - dlatego zanim zapytamy o cokolwiek na │amach listy, przeczytajmy najpierw FAQ.
áááRynek aparat≤w telefonicznych i akcesori≤w jest tak du┐y, ┐e dorobi│ siΩ w│asnej gie│dy w Internecie. Mo┐na tam zamieszczaµ og│oszenia - darmowe oraz komercyjne (o podwy┐szonej widzialno╢ci).
áááU┐ytkownicy i wielbiciele telefon≤w okre╢lonych marek tworz▒ w│asne kluby. Tak w│a╢nie powsta│ np. Klub Sagema, Ericssona oraz Klub Nokii.
áááSpecyficzn▒ organizacj▒ jest "Ma│opolskie Bractwo BTS-owe" (BTS to przeka╝nik - jedna z tych ╢miesznych anten, kt≤re pojawiaj▒ siΩ na dachach szybciej ni┐ grzyby po deszczu w lesie). Jego cz│onkowie pr≤buj▒ wywrzeµ lokalnie wp│yw na operator≤w wykazuj▒cych zbytni▒ opiesza│o╢µ w stawianiu BTS≤w na terenie Ma│opolski.
áááO pre-paidach, czyli w│a╢ciwie nowo╢ci na naszym rynku mo┐na poczytaµ na stronie Markosa oraz Gors - na tej drugiej tak┐e nieco o roamingu (wsp≤│pracy operator≤w z r≤┐nych kraj≤w umo┐liwiaj▒cej korzystanie z w│asnego telefonu za granic▒).
áááNa koniec - linki do stron czterech producent≤w telefon≤w, kt≤rzy zdecydowali siΩ na za│o┐enie polskich stron WWW - Alcatel, Ericsson, Motorola, Nokia.


Kalambury [KC]

áááKomputerowe adaptacje rozmaitych gier planszowych i towarzyskich (od "Monopolu" do bryd┐a) s▒ tak stare, jak komputery. Jedyne, co siΩ pojawia, to nowe ich wersje wykorzystuj▒ce co raz wiΩksze mo┐liwo╢ci wsp≤│czesnych komputer≤w.
áááNowe sposoby wykorzystania komputer≤w, jakie niesie ze sob▒ Internet - g│≤wnie mo┐liwo╢µ kontaktu w czasie rzeczywistym - pozwoli│y na przeniesienie w ╢wiat cyfrowy tych gier, z kt≤rych nie bardzo mo┐na by│o zrobiµ gry jednostanowiskowe.
áááW ten spos≤b do Internetu trafi│a znana z telewizji gra - "Kalambury".
áááZa spraw▒ Marka Futregi (autora) i serwisu SONIK.net, na kt≤rego serwerze zainstalowany zosta│ system, ka┐dy Internauta korzystaj▒cy z przegl▒darki obs│uguj▒cej JavΩ mo┐e wzi▒µ udzia│ w grze.
áááJako, ┐e system zlokalizowany jest na polskim serwerze z szybkim │▒czem, nie ma ┐adnych k│opot≤w z op≤╝nieniami w czasie gry.
áááú▒cz▒c siΩ z Internetem z prΩdko╢ci▒ 28800 mo┐emy ju┐ graµ bez problemu, a kiedy liczba zalogowanych graczy nie jest du┐a nawet 14400 mo┐e wystarczyµ.
áááZasady gry s▒ proste - kto nie widzia│ "Kalambur≤w" w telewizji nie powinien mieµ



problem≤w nawet na samym pocz▒tku - jedna osoba rysuje dane has│o, pozosta│e pr≤buj▒ je odgadn▒µ. Oczywi╢cie gra siΩ na czas. Wprawa w u┐ywaniu myszki mo┐e byµ tu atutem.
áááEkran gry podzielony jest na 3 czΩ╢ci - planszΩ do rysowania, narzΩdzia graficzne i paleta oraz okno dialogowe, w kt≤rym pojawiaj▒ siΩ odpowiedzi zgaduj▒cych i inne komentarze (przypominaj▒ce nieco IRC).
áááPo po│▒czeniu z serwerem, pobierany jest applet Javy (44kB), nastΩpnie u┐ytkownik proszony jest o podanie imienia/nicka i wchodzi do gry.
áááKa┐de odgadniΩcie has│a premiowane jest punktami. Osoba rysuj▒ca, kt≤rej has│o nie zosta│o odgadniΩte, otrzymuje ujemne punkty.
áááZg│oszenie chΩci rysowania odbywa siΩ przez klikniΩcie odpowiedniego przycisku - u┐ytkownik wtedy trafia do kolejki chΩtnych i gdy przyjdzie jego czas, serwer poda mu (i tylko jemu) has│o.
áááCi, kt≤rzy ogl▒dali w TV Polsat program Kalambury oraz Ci, kt≤rzy grali ju┐ w podobne rebusy, wiedz▒, jaka to dobra zabawa.
áááPomys│y, jakie przychodz▒ ludziom do g│owy potrafi▒ byµ naprawdΩ niesamowite - szczeg≤lnie te najmniej zwi▒zane z has│em, kt≤re jest w│a╢nie rysowane. :)

SITE miesi▒ca


Strona wrze╢nia'98 [KC]

áááKyokushin Karate jest sztuk▒ walki, jednak walka nie jest jego celem. To spos≤b na ┐ycie i poznanie. WiΩcej szczeg≤│≤w na ten temat mo┐na znale╝µ na wyr≤┐nionej w tym miesi▒cu Og≤lnopolskiej stronie Kyokushin Karate. Serwis Paw│a Wojciechowskiego jest nie tylko baz▒ wielu ciekawych informacji, ale tak┐e na bie┐▒co aktualizowanym ╝r≤d│em ╢wie┐ych nowo╢ci. Znajduj▒ siΩ tu opisy klub≤w Karate Kyokushin w Polsce, lista os≤b wa┐nych w ╢wiecie KK, lista kontaktowa os≤b zainteresowanych tym stylem, galeria oraz baza link≤w do innych stron o tej tematyce.

áááPrzypominamy, ┐e w tym miejscu opisywana jest strona WWW uznana przez RedakcjΩ jako najciekawsza spo╢r≤d zapisanych do konkursu. ZwyciΩzca upowa┐niony jest do umieszczenia na swojej stronie redakcyjnego znaku jako╢ci - "Wyb≤r WebKuriera" (mo┐na go obejrzeµ na stronie WebKuriera). Odno╢nik do zwyciΩskiej witryny zostanie zamieszczony na stronie WWW magazynu WebKurier.

áááPropozycje mo┐na nadsy│aµ e-mailem na adres: webkurier@pdi.net, wpisuj▒c w polu subject (temat) "webkonkurs" a w tre╢ci listu podaj▒c pe│ny adres URL, lub wype│niaj▒c formularz na stronie WWW WebKuriera (http://webkurier.pdi.net).

áááDan▒ stronΩ mo┐na zaproponowaµ tylko raz (je┐eli zrobi to kilka os≤b, strona i tak zostanie odwiedzona jednokrotnie).

áááRedakcja jest w stanie odwiedziµ okre╢lon▒ ilo╢µ stron w miesi▒cu. Je┐eli ilo╢µ nades│anych propozycji bΩdzie zbyt du┐a, zostan▒ one automatycznie przeniesione na nastΩpny miesi▒c.
áááWitryny uznane za szczeg≤lnie interesuj▒ce, kt≤rym nie uda│o siΩ zwyciΩ┐yµ, dostan▒ drug▒ sznasΩ startuj▒c w nastΩpnym miesi▒cu.



O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O
DziΩkujemy firmie PDi (Publiczny DostΩp do Internetu) za udostΩpnienie serwera i kont na potrzeby naszego pisma.
O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O
WebKurierááááááááááhttp://webkurier.pdi.net áááááááááe-mail: webkurier@pdi.net
Redaktor Naczelny, Wydawca: Konrad Caban
Autorzy artyku│≤w: Konrad Caban, Maciej Liczbarski, Marcin Piekarski
Opracowanie graficzne: BARONET Web Design
O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O
»eby zam≤wiµ prenumeratΩ magazynu WebKurier, wystarczy wys│aµ e-mail na adres: webkurier@pdi.net w polu subject (temat) wpisuj▒c "+webkurier", lub wype│niµ odpowiedni formularz na stronie WWW magazynu.
Aby zrezygnowaµ z otrzymywanej prenumeraty nale┐y post▒piµ podobnie, z tym, ┐e w polu subject wpisuj▒c "
-webkurier".
á á
Web Kurier
á
O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O
Wszystkie wymienione nazwy firm i produkt≤w u┐yte zosta│y wy│▒cznie w celach informacyjnych i mog▒ byµ znakami zastrze┐onymi odpowiednich instytucji.