Program UW


Tu mo┐esz skopiowaµ aktualny statut UW (statut.zip 38 kB)

I. Wielka przemiana. VI. Polityka spo│eczna.
II. Nowa partia - nasze warto╢ci. VII. Ku przysz│o╢ci.
III. Pa±stwo. VIII. Bezpiecze±stwo pa±stwa i w pa±stwie.
IV. Gospodarka. IX. Program dla Polski.
V. ªrodowisko i rozw≤j.

I. Wielka przemiana.

Mija piΩµ lat od chwili odzyskania przez PolskΩ wolno╢ci i niepodleg│o╢ci. Upadek komunizmu by│ jednak nie tylko wyzwoleniem. By│ te┐ ogromnym wstrz▒sem dla ludzi, gospodarki i pa±stwa. Postawi│ kraje i spo│ecze±stwa dawnego wschodniego bloku wobec konieczno╢ci ca│kowitej przebudowy instytucji politycznych, prawa, regu│ gospodarczych, sposob≤w ┐ycia. Nowe szanse zjawi│y siΩ wraz z nowymi, bardzo trudnymi problemami, jako dwie strony wielkiego wyzwania.

Kierowanie pierwszym, najtrudniejszym etapem reform przypad│o si│om wywodz▒cym siΩ z ruchu "Solidarno╢ci" lat osiemdziesi▒tych. PrzejΩ│y one kraj z obc▒ armi▒ w granicach, z prawem i instytucjami, w│a╢ciwymi dyktaturze jednej partii, z cenzur▒ i licznymi ograniczeniami praw obywatelskich. PrzejΩ│y gospodarkΩ ma│o wydajn▒, przestarza│▒, oderwan▒ od wymaga± konkurencji, z ogromnym d│ugiem zagranicznym, z hiperinflacj▒ i kolejkami. Plagi komunizmu usuniΩto, pod wieloma wzglΩdami nasze ┐ycie sta│o siΩ lepsze. Jednak w miejsce starych lΩk≤w i trudno╢ci pojawi│y siΩ inne. Nowe prawo i instytucje demokracji s▒ ci▒gle ma│o sprawne, niestabilne, nie daj▒ obywatelom pe│nego poczucia bezpiecze±stwa. Panuje wolno╢µ, ale szeroka jest jeszcze sfera ub≤stwa.

Te trudno╢ci mo┐emy przezwyciΩ┐yµ.

Spo╢r≤d wszystkich kraj≤w wychodz▒cych z dziesiΩcioleci socjalizmu, Polska startuj▒c w niezwykle trudnej sytuacji, najwcze╢niej i najszybciej zaczΩ│a siΩ gospodarczo rozwijaµ. DziΩki reformom ostatnich lat weszli╢my na drogΩ demokracji i rozwoju gospodarczego - jedyn▒, kt≤ra stwarza szansΩ na poprawΩ warunk≤w ┐ycia wszystkich obywateli.


(... do spisu tre╢ci)

II. Nowa partia - nasze warto╢ci.

Decyzja o powo│aniu UNII WOLNOªCI wynika z przekonania, ┐e odbudowa pa±stwa wymaga zjednoczenia siΩ tych wszystkich, kt≤rzy podobnie rozumiej▒ i przedstawiaj▒ swoje cele polityczne. Polska potrzebuje silnej partii ╢rodka. Tylko taka partia bΩdzie zdolna przeciwstawiµ siΩ gro╝bie zaprzepaszczenia reform przeprowadzanych od piΩciu lat wysi│kiem ca│ego spo│ecze±stwa.

Celem powo│ania UNII WOLNOªCI, a tak┐e ruchu spo│ecznego z ni▒ zwi▒zanego jest stworzenie silnej alternatywy wobec ugrupowa± ho│duj▒cych scentralizowanej wizji pa±stwa, upartyjnionej polityce kadrowej oraz administracyjnemu zarz▒dzaniu gospodark▒. Takiej koncepcji ┐ycia zbiorowego Polak≤w trzeba siΩ przeciwstawiµ, gdy┐ nie tworzy ona dynamicznej perspektywy rozwoju kraju i - w konsekwencji - poprawy warunk≤w ┐ycia ludzi.

Ugrupowanie, kt≤re stworzyli╢my przyjmuje za podstawow▒ warto╢µ w ┐yciu spo│ecznym wolno╢µ cz│owieka, opieraj▒c▒ siΩ na godno╢ci osoby ludzkiej. Wolno╢µ jest dla nas dobrem niepodzielnym i niezbywalnym. Szczeg≤lne znaczenie przyznajemy ochronie swobody jednostki i praw mniejszo╢ci, w my╢l naczelnej zasady przestrzegania r≤wno╢ci praw wszystkich obywateli.

Wolno╢µ ludzi powinna byµ realizowana w ramach demokratycznego pa±stwa prawa. Oznacza to potrzebΩ respektowania zasad ┐ycia zbiorowego, okre╢lonego przez demokratycznie wy│onione w│adze. Odrzucamy ka┐dy przejaw totalitaryzmu jako prowadz▒cy do zniewolenia jednostki i spo│ecze±stw. Cz│owiek bowiem ma szanse na rozw≤j tak duchowy jak i materialny, gdy pa±stwo, jako dobro wsp≤lne s│u┐y i pomaga, a nie panuje i zniewala. Naszym zadaniem jest odrodzenie umiejΩtno╢ci zbiorowego dzia│ania dla wsp≤lnego dobra. Pragniemy Polski ludzi wolnych, a zarazem odpowiedzialnych.

Chcemy sprawnego pa±stwa, kt≤re nie krΩpuje wolno╢ci ludzi i rozwoju gospodarczego, skupiaj▒c siΩ na tych fundamentalnych problemach, kt≤rych nie s▒ w stanie lepiej rozwi▒zywaµ sami ludzie, przedsiΩbiorstwa, lokalne wsp≤lnoty i dobrowolne stowarzyszenia. Tak rozumiana zasada pomocniczo╢ci stanowi jedn▒ z podstaw naszej wizji pa±stwa. Obejmuje ona rosn▒c▒ rolΩ lokalnych samorz▒d≤w, kt≤re powinny w coraz wiΩkszym stopniu przejmowaµ odpowiedzialno╢µ za swoj▒ "ma│▒ ojczyznΩ".

Wielk▒ rolΩ przywi▒zujemy do poszanowania i kultywowania tradycji narodowej. Tylko nar≤d posiadaj▒cy historyczn▒ pamiΩµ jest zdolny do zachowania w│asnej to┐samo╢ci. W╢r≤d licznych nurt≤w narodowej historii szczeg≤lnie bliskie s▒ nam tradycje niepodleg│o╢ciowe, walk o narodowe wyzwolenie, podejmowany przez pokolenia trud pracy organicznej, a tak┐e najbli┐szy okres polskiej historii zwi▒zanej z wysi│kiem budowania demokracji, poszanowania godno╢ci osoby ludzkiej oraz pe│ni praw obywatelskich.

Opowiadamy siΩ za Polsk▒ otwart▒ na inne kultury i tradycje oraz na wsp≤│pracΩ z zagranic▒ a w szczeg≤lno╢ci z Polakami tam mieszkaj▒cymi.

Jeste╢my parti▒ dialogu, ale te┐ parti▒ zasad i zdecydowanej obrony warto╢ci, kt≤rymi kierujemy siΩ w dzia│alno╢ci publicznej i kt≤rym chcemy s│u┐yµ.


(... do spisu tre╢ci)

III. Pa±stwo.

Niepodleg│e pa±stwo polskie o republika±skim ustroju i demokratycznych rz▒dach uwa┐amy za warto╢µ nadrzΩdn▒ i dobro wsp≤lne wszystkich obywateli.

Opowiadamy siΩ za klasycznym i sprawdzonym podzia│em w│adz - na ustawodawcz▒, wykonawcz▒ i s▒downicz▒, z zachowaniem ich rozdzia│u, r≤wnowagi oraz wsp≤│pracy. Nie mo┐na organizowaµ demokratycznego pa±stwa w warunkach ci▒g│ych konflikt≤w, napiΩµ i niedookre╢lonych kompetencji poszczeg≤lnych organ≤w w│adzy. Konieczna jest reforma administracji publicznej, stworzenie kompetentnej i apolitycznej pa±stwowej s│u┐by cywilnej, w kt≤rej bΩd▒ obowi▒zywaµ zasady etyki zawodowej.

Jeste╢my za neutralno╢ci▒ ╢wiatopogl▒dow▒ pa±stwa. Nie oznacza to rezygnacji z uznawanego systemu warto╢ci podstawowych. Respektujemy zasadΩ rozdzia│u Ko╢cio│≤w i pa±stwa, przez co rozumiemy autonomiΩ i niezale┐no╢µ tych instytucji oraz ich wsp≤│dzia│anie w sprawach ┐ywotnych dla kraju i ludzi.

Wyra┐amy przywi▒zanie do idei spo│ecze±stwa obywatelskiego, kt≤ra poszerza pole niezale┐nych inicjatyw oraz samorz▒dnej organizacji ┐ycia pa±stwowego i spo│ecznego. Stworzenie silnych struktur samorz▒dowych w naturalny spos≤b sprzyjaµ bΩdzie umocnieniu demokratycznego pa±stwa, kt≤rego polityka winna tak┐e uwzglΩdniaµ tradycje i specyfikΩ regionaln▒. Pa±stwo bierze te┐ odpowiedzialno╢µ za wyr≤wnanie szans rozwojowych poszczeg≤lnych region≤w.

Zwi▒zki zawodowe, dla kt≤rych widzimy trwa│e miejsce w ┐yciu spo│ecznym i gospodarczym kraju, nie powinny ro╢ciµ sobie pretensji do decydowania o sprawach, kt≤re znajduj▒ siΩ w kompetencji konstytucyjnych organ≤w w│adzy.

UNIA WOLNOªCI jest parti▒ demokratycznych gwarancji bezwzglΩdnego przestrzegania prawa oraz respektowania r≤wnowagi i podzia│u w│adz.

Jednym z jej zada± jest zbudowanie silnej politycznej reprezentacji dla tych, kt≤rzy nie chc▒, aby wolno╢µ ludzi ograniczana by│a przez wszechobecne pa±stwo.


(... do spisu tre╢ci)

IV. Gospodarka.

Jeste╢my przekonani, ┐e tylko wolna i konkurencyjna gospodarka rynkowa, oparta na w│asno╢ci prywatnej, wyposa┐ona w mocny i wymienialny pieni▒dz, ustalane przez rynek ceny, otwarta na ╢wiat jest podstaw▒ trwa│ego i szybkiego rozwoju gospodarczego oraz podniesienia warunk≤w ┐ycia spo│ecze±stwa.

Zbudujemy gospodarkΩ, w kt≤rej kr≤tkowzroczne presje nie niszcz▒ szans na inwestycje i wzrost gospodarczy.

Podzia│ nie ma prymatu przed rozwojem a dyscyplina finansowa obowi▒zuje nie tylko gospodarstwa domowe, ale tak┐e poszczeg≤lne przedsiΩbiorstwa i ca│e pa±stwo. Ci▒gle aktualna jest walka z inflacj▒. Gospodarka szybkiego rozwoju jest mo┐liwa tylko wtedy, gdy pa±stwo tworzy i egzekwuje jednolite prawo respektuj▒ce wolno╢µ gospodarcz▒ i stabilno╢µ warunk≤w dzia│ania dla ludzi w gospodarce, a nie anga┐uje siΩ w ich r≤┐nicowanie, zale┐nie od politycznych nacisk≤w i taktycznych interes≤w. Rzecz▒ pa±stwa jest stworzenie bod╝c≤w systemowych do inwestowania i nap│ywu kapita│u zagranicznego oraz inicjowanie program≤w rozwoju infrastruktury transportowej, │▒czno╢ciowej i energetycznej.

Wyzwania stoj▒ce przed polsk▒ gospodark▒ wymagaj▒ zwielokrotnionego wysi│ku intelektualnego, nowego podej╢cia do obowi▒zk≤w pracowniczych, zdolno╢ci do ryzyka, umiejΩtno╢ci pos│ugiwania siΩ' nowoczesnymi instytucjami, kt≤re tworz▒ podstawΩ wolnego rynku.

Wa┐nym zadaniem jest dalsza prywatyzacja gospodarki jako spos≤b na poprawienie jej efektywno╢ci oraz pozbawienie pa±stwa dominacji nad obywatelami. Opowiadamy siΩ za mo┐liwie powszechn▒ prywatyzacj▒, o┐ywiaj▒c▒ rynki kapita│owe, a nie prywatyzacj▒ powiΩkszaj▒c▒ przywileje pracownicze czy rolnicze.

Szacunek dla prawa i w│asno╢ci nakazuje jak najszybsze przeprowadzenie reprywatyzacji w okre╢lonym ustawowo zakresie.

ZwiΩkszenie zdolno╢ci dostosowawczych sektora publicznego do wymog≤w rynku wymaga umocnienia pozycji menad┐era w przedsiΩbiorstwach pa±stwowych.

Gro╝ne w naszej ocenie s▒ decyzje zwi▒zane z podnoszeniem podatk≤w, ograniczaniem konkurencji, uprzywilejowywaniem jednych sektor≤w gospodarki kosztem innych, wstrzymywaniem prywatyzacji.

Wa┐nym fragmentem polskiej gospodarki jest rolnictwo, przede wszystkim dlatego, ┐e jest z nim bezpo╢rednio zwi▒zana 1/3 spo│ecze±stwa oraz, ┐e produkcja i przetw≤rstwo rolno-spo┐ywcze mog▒ stanowiµ m.in. o specyfice naszej gospodarki.

Podstaw▒ ustroju rolnego s▒, naszym zdaniem, wyspecjalizowane, towarowe gospodarstwa. Winny temu s│u┐yµ przekszta│cenia zar≤wno tradycyjnych gospodarstw prywatnych, jak te┐ wielkoobszarowych gospodarstw pa±stwowych. Strategicznym, d│ugofalowym celem przemian polskiej wsi winno byµ podniesienie wydajno╢ci i obni┐enie koszt≤w produkcji rolnej. Wi▒┐e siΩ to ze zmniejszeniem liczby os≤b bezpo╢rednio zatrudnionych w rolnictwie, rozwojem przetw≤rstwa rolno-spo┐ywczego, us│ug oraz infrastruktury technicznej, finansowej i handlowej na terenach wiejskich. Tylko szybko rozwijaj▒ca siΩ gospodarka mo┐e tworzyµ miejsca pracy dla ludzi, kt≤rym zbyt ma│e rozmiary gospodarstw nie s▒ w stanie stworzyµ nale┐ytych warunk≤w ┐ycia.

W pe│ni zdajemy sobie sprawΩ z ogromu zada± zwi▒zanych z przebudow▒ polskiej wsi. Jednak nadmierny protekcjonizm pa±stwa wobec rolnictwa nie s│u┐y d│ugofalowym interesom tak rolnik≤w, jak i mieszka±c≤w miast. Polityka taka grozi marnotrawstwem, gdy┐ prowadzi do narastania ogromnych nadwy┐ek produkcyjnych, kt≤rych finansowanie i roz│adowywanie poch│ania wielkie ╢rodki, kt≤re mo┐na by przeznaczyµ na usuwanie rozpiΩto╢ci miΩdzy poziomem ┐ycia w mie╢cie i na wsi.

Konieczny jest wiΩc wielofunkcyjny rozw≤j wsi i jej zmiany cywilizacyjne. Skuteczn▒ pomoc▒ w realizacji tego celu mo┐e staµ siΩ narodowy program stypendialny kszta│cenia m│odzie┐y wiejskiej w nowych zawodach, ze szczeg≤lnym uwzglΩdnieniem specjalno╢ci zwi▒zanych ze sfer▒ us│ug dla wsi i rolnictwa.

Stworzenie i trwa│e umocowanie gospodarki zdolnej sprostaµ oczekiwaniom spo│ecznym, wymogom efektywno╢ci oraz konkurencji potrzebuje konstytucyjnych gwarancji chroni▒cych stabilno╢µ pieni▒dza, wolno╢µ gospodarcz▒ i w│asno╢µ przed niszczycielskim wp│ywem kr≤tkowzrocznej lub upartyjnionej polityki.


(... do spisu tre╢ci)

V. ªrodowisko i rozw≤j

Uformowanie nowej r≤wnowagi: cz│owiek - ╢rodowisko, staje siΩ jednym z podstawowych warunk≤w prze┐ycia i rozwoju przysz│ych pokole±. Polska powinna wkroczyµ na drogΩ zharmonizowanego z otoczeniem rozwoju spo│ecze±stwa - na drogΩ ekorozwoju.

Ochrona ╢rodowiska, zajmuj▒ca wa┐ne miejsce w polityce pa±stwa, to przede wszystkim przerwanie marnotrawienia nieodnawialnych zasob≤w naturalnych i przej╢cie do rozwoju zr≤wnowa┐onego pod tym wzglΩdem. Powodzenie zamiar≤w w tym zakresie zale┐y od wprowadzenia czystych technologii, rozwoju produkcji zdrowej ┐ywno╢ci, umiejΩtno╢ci zagospodarowania odpad≤w, ochrony ojczystej przyrody i krajobrazu oraz oszczΩdno╢ci w wykorzystywaniu energii. Nie mniejsze znaczenie przywi▒zujemy do edukacji ekologicznej i gwarancji prawa do ┐ycia w zdrowym ╢rodowisku oraz rozwoju pozarz▒dowych organizacji ekologicznych.


(... do spisu tre╢ci)

VI. Polityka spo│eczna

Przemiany gospodarcze i polityczne ostatnich lat wyzwoli│y nowe problemy spo│eczne. Najwa┐niejszymi z nich s▒ z pewno╢ci▒ wzrost sfer niedostatku oraz bezrobocie. ¼r≤d│em najwiΩkszych spo│ecznych obaw sta│a siΩ mo┐liwo╢µ utraty pracy i niemo┐no╢µ znalezienia nowej.

Pe│ne zatrudnienie w gospodarce rynkowej nie jest osi▒galne. Nale┐y natomiast d▒┐yµ do tego, by ka┐dy, kto utraci pracΩ, m≤g│ j▒ jak najszybciej znale╝µ. Zale┐y to od zdolno╢ci gospodarki do tworzenia nowych miejsc pracy, a wiΩc od jej rozwoju oraz od zdolno╢ci przystosowawczych ludzi. Najgro╝niejszym zjawiskiem towarzysz▒cym bezrobociu jest brak pracy dla ludzi m│odych. Temu zjawisku nale┐y przeciwdzia│aµ tworz▒c odrΩbne mechanizmy w przyjmowaniu absolwent≤w szk≤│ do pracy. Jednak najpilniejszym zadaniem jest taka reforma systemu szkolnictwa, aby absolwenci byli przygotowani do ┐ycia zawodowego.

Szczeg≤lnego podej╢cia wymaga problem bezrobocia strukturalnego wystΩpuj▒cego w niekt≤rych regionach. Walka z nim wymaga interwencji pa±stwa polegaj▒cej na tworzeniu mechanizm≤w ekonomicznych rozwoju regionalnego.

Zmniejszanie sfer biedy jest ╢ci╢le zwi▒zane z rozwojem gospodarczym. Dla ludzi i rodzin, kt≤re w spos≤b niezawiniony nie mog▒ osi▒gn▒µ minimalnego poziomu dochod≤w, stworzono w ostatnich latach system pomocy spo│ecznej. Uwa┐amy, ┐e system ten nale┐y rozwijaµ w po│▒czeniu z dzia│alno╢ci▒ fundacji i innego typu instytucji pozarz▒dowych oraz organizacji pomocy wzajemnej. Winny byµ one wspierane przez pa±stwo.

Pal▒c▒ potrzeb▒ jest reforma systemu ubezpiecze± spo│ecznych. Obecny system jest powi▒zany z wysok▒ obowi▒zkow▒ sk│adk▒. Efektem s▒ nadmierne obci▒┐enia przedsiΩbiorstw, zjawisko pracy na czarno i w szarej strefie. Kontynuowanie dotychczasowego systemu grozi te┐ rozbiciem systemu finansowego pa±stwa. Reforma ubezpiecze± spo│ecznych winna polegaµ na stworzeniu systemu gwarancji minimalnych w powi▒zaniu z mo┐liwo╢ci▒ dodatkowych ubezpiecze± grupowych i indywidualnych. Tego typu reforma powi▒zana z mo┐liwo╢ci▒ odpisu okre╢lonej czΩ╢ci ubezpieczenia od podstawy opodatkowania stanowi wa┐ny instrument gromadzenia funduszy inwestycyjnych.

Niezmiernie piln▒ potrzeb▒ jest przeprowadzenie reformy s│u┐by zdrowia, zapewniaj▒cej r≤wn▒ dla wszystkich dostΩpno╢µ opieki zdrowotnej uzasadnionej medycznie w ramach ╢wiadcze± powszechnie gwarantowanych przez pa±stwo. R≤wnocze╢nie widzimy zasadno╢µ w obrΩbie s│u┐by zdrowia zasady kontrakt≤w za wykonywane us│ugi, mened┐erskiego systemu zarz▒dzania, konkurencji miΩdzy publicznymi i prywatnymi zak│adami opieki zdrowotnej, samodzielno╢ci szpitali i przychodni, po│o┐enia wiΩkszego nacisku na profilaktykΩ i promocjΩ zdrowia. Opowiadamy siΩ za tworzeniem niepe│nosprawnym warunk≤w pe│nego uczestnictwa w ┐yciu spo│ecznym.

Wa┐nym zadaniem staje siΩ okre╢lenie nowych regu│ w gospodarce mieszkaniowej. Proponujemy rozwijanie systemu kredyt≤w hipotecznych i kontraktowych, oparcie sp≤│dzielczo╢ci mieszkaniowej na zdrowych ekonomicznie podstawach oraz budownictwo komunalne, przeznaczone dla rodzin o mniejszych dochodach. Nale┐y jak najszybciej urealniµ czynsze mieszka± bΩd▒cych w│asno╢ci▒ gmin oraz wprowadziµ dop│aty do wynajmu mieszka± dla rodzin niezdolnych do uiszczenia pe│nej op│aty.


(... do spisu tre╢ci)

VII. Ku przysz│o╢ci

Szkolnictwo, nauka i kultura decyduj▒ o rozwoju i przysz│o╢ci kraju. Postulujemy dlatego istotne zwiΩkszenie p│ac w tej sferze, po│▒czone z popraw▒ wykorzystania ╢rodk≤w na te cele. Uwa┐amy, ┐e szkolnictwo publiczne pozostanie podstaw▒ kszta│cenia m│odzie┐y w Polsce, lecz nale┐y tak┐e wspieraµ rozw≤j szkolnictwa prywatnego i spo│ecznego na zasadzie r≤wnouprawnienia tego rodzaju szk≤│. Nauczycielom nale┐y stworzyµ warunki umo┐liwiaj▒ce awans zawodowy i racjonalizacjΩ czasu ich pracy. Wydatki na o╢wiatΩ winny byµ planowane na podstawie znajomo╢ci rzeczywistych koszt≤w realizacji ponoszonych przez o╢wiatΩ. Doprowadziµ nale┐y do oddzielenia nadzoru nad szko│ami i plac≤wkami o╢wiatowymi od ich prowadzenia oraz wprowadziµ zasadΩ finansowania ucznia, a nie szko│y. Jeste╢my za jak najszybszym przejΩciem szk≤│ podstawowych przez gminy i za stabilizacj▒ systemu ich finansowania.

Najwa┐niejszym celem finansowania bada± naukowych przez pa±stwo jest uzyskanie rezultat≤w, kt≤re zapewni▒ wzrost gospodarki i postΩp cywilizacyjny Polski. Dla osi▒gniΩcia tego celu niezbΩdne jest optymalne wykorzystanie ╢rodk≤w kierowanych na badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe oraz skuteczne powi▒zanie nauki z innymi obszarami aktywno╢ci spo│ecznej i gospodarczej. Odpowiedzialno╢µ za finansowanie bada± podstawowych spoczywaµ winna na pa±stwie, a bada± stosowanych na przedsiΩbiorstwach.

Uwa┐amy, ┐e obowi▒zkiem pa±stwa, w│adz lokalnych oraz instytucji i os≤b prywatnych jest sprawowanie mecenatu nad kultur▒ i sztuk▒ oraz ochrona d≤br kultury odziedziczonych po poprzednich pokoleniach. BΩdziemy d▒┐yµ do stworzenia systemu prawnego, organizacyjnego i finansowego, pozwalaj▒cego na integracjΩ dzia│a± poszczeg≤lnych mecenas≤w kultury. Za szczeg≤lnie po┐▒dan▒ zmianΩ w polityce kulturalnej uznajemy systematyczn▒ decentralizacjΩ i regionalizacjΩ zarz▒dzania plac≤wkami kulturalnymi.

Trwa│o╢µ demokracji w znacznym stopniu uzale┐niona jest od wolnego obiegu informacji i nieskrΩpowanej swobody wypowiedzi a wiΩc niezale┐no╢ci prasy i innych publicznych oraz prywatnych ╢rodk≤w masowego przekazu. Na ich niezale┐no╢ci i r≤┐norodno╢ci opieraµ siΩ bΩdzie przecie┐ wolno╢µ i trwa│o╢µ instytucji po╢rednicz▒cych w demokratycznej, samorz▒dnej Rzeczypospolitej. Obowi▒zkiem wszelkich w│adz publicznych jest realizowanie prawa obywateli do informacji.


(... do spisu tre╢ci)

VIII. Bezpiecze±stwo pa±stwa i w pa±stwie.

Jednym z warunk≤w bezpiecze±stwa kraju jest dysponowanie sprawn▒ i dobrze wyposa┐on▒ policj▒ oraz nowoczesn▒ armi▒ gwarantuj▒c▒ suwerenno╢µ. Uwa┐amy, i┐ armia musi pozostawaµ poza sfer▒ konflikt≤w politycznych i byµ poddana cywilnej kontroli. Opowiadamy siΩ za zwiΩkszeniem zawodowej czΩ╢ci armii oraz skr≤ceniem czasu trwania zasadniczej s│u┐by wojskowej.

Policja musi nie tylko zapewniaµ obywatelom poczucie bezpiecze±stwa, ale i skutecznie przeciwdzia│aµ wszelkim pr≤bom budowania nieformalnych struktur wp│yw≤w, w tym - szczeg≤lnie gro╝nym dla funkcjonowania demokracji - zjawiskom korupcji. Bezpiecze±stwo ludzi to bezpieczne domy i ulice.

Bezpiecze±stwo Polski zale┐y w du┐ej mierze od polityki zagranicznej. Jej ╝r≤d│em jest interes narodowy a celem - zachowanie niepodleg│o╢ci i integralno╢ci pa±stwa.

Miejsce naszego kraju po╢r≤d innych narod≤w zale┐y w pierwszym rzΩdzie od zachowania demokratycznego │adu, stworzenia silnej gospodarki, a tak┐e od zdolno╢ci u│o┐enia dobrych stosunk≤w z naszymi wszystkimi s▒siadami i wsp≤│pracy z innymi krajami. Los naszego pa±stwa jest ╢ci╢le zwi▒zany z poziomem rozwoju gospodarczego, dlatego tak wa┐ne jest jak najszybsze pokonanie luki cywilizacyjnej, jaka powsta│a w okresie rz▒d≤w komunistycznych miΩdzy Polsk▒ a krajami wysoko rozwiniΩtymi. Stworzenie dynamicznego wzrostu gospodarczego daje szansΩ aby Polska sta│a siΩ tw≤rczym │▒cznikiem miΩdzy Wschodem a Zachodem. Jest to z punktu widzenia pa±stwa kwestia racji stanu.

Historyczna szansa Polski na bezpiecze±stwo i rozw≤j wi▒┐e siΩ z uczestnictwem w strukturach bezpiecze±stwa miΩdzynarodowego, a zw│aszcza we Wsp≤lnotach Europejskich i w NATO. Nasz▒ przynale┐no╢µ do tych struktur traktujemy nie tylko w kategoriach bezpiecze±stwa Polski, ale tak┐e jako gwarancjΩ bezpiecze±stwa wielostronnego i zbiorowego.


(... do spisu tre╢ci)

IX. Program dla Polski.

Dzia│alno╢µ UNII WOLNOªCI jest otwarta dla wszystkich, kt≤rzy chc▒ wspieraµ kraj w trudnych przeobra┐eniach.

Chcemy w przysz│o╢µ przenie╢µ wszystkie pozytywne do╢wiadczenia Unii Demokratycznej i Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Polska potrzebuje odnowienia wiary w sens postaw szczerze patriotycznych i odrodzenia umiejΩtno╢ci zbiorowego dzia│ania z my╢l▒ o wsp≤lnym dobru. Nowe pokolenie oczekuje od polityk≤w wyra╝nych gwarancji, ┐e we w│asnej ojczy╝nie znajdzie szansΩ dla pe│nego rozwoju i bezpiecznego, stabilnego ┐ycia. Jeste╢my przekonani, ┐e nasz program prze│amie bierno╢µ wielu niezadowolonych z dotychczasowego rozwoju kraju ludzi, ┐e do jego realizacji w│▒czy siΩ aktywnie m│ode pokolenie, aby wsp≤│tworzyµ tak▒ PolskΩ, w jakiej samo pragnie ┐yµ i pracowaµ.

Naszym zadaniem jest realizacja przedstawionego programu w ramach demokratycznego systemu walki o w│adzΩ, a w efekcie wzmocnienie spo│ecznego zaufania do demokracji i wolnorynkowego systemu gospodarczego. ZwyciΩstwo naszego programu politycznego bΩdzie najpewniejszym gwarantem sukcesu demokracji w Polsce i wzmocnienia jej niepodleg│ego bytu pa±stwowego. Nasz program jest programem dla Polski.




Powr≤t