BIOTECHNOLOGIA - ZAGRO»ENIE CZY BúOGOSúAWIE╤STWO ???

ôWiedza nigdy nie rozstrzygnie jednego problemu bez stworzenia dziesiΩciu nowychö

Bernard Shaw

In┐ynieria genetyczna w przysz│o╢ci mo┐e przynie╢µ ludziom wiele dobrego , jednak jak wszystkie wielkie wynalazki w z│ych rΩkach , nieumiejΩtnie u┐ywana mo┐e obr≤ciµ siΩ przeciwko swojemu wynalazcy.

Granice jej zastosowa± s▒ tam gdzie ko±czy siΩ ludzka wyobra╝nia a zaczynaj▒ dominowaµ moralne i etyczne aspekty zagadnienia.

Nie nale┐y jednak postrzegaµ in┐ynierii genetycznej jako zagro┐enia dla ludzko╢ci , dla ┐ycia na ziemi. Trzeba tylko pamiΩtaµ , ┐eby zawsze stawiaµ sobie pytanie jak daleko mo┐emy siΩ posun▒µ aby nie naruszyµ delikatnej r≤wnowagi stworzonej przez naturΩ.

Zbyt wieka ufno╢µ w potΩgΩ nauki nie powinna sprawiµ aby╢my zaniechali zastanowienia i nie potrafili zdobyµ siΩ na gar╢µ refleksji.

Trudne do przewidzenia s▒ skutki ╢wiadomego wprowadzania transgenicznych organizm≤w i zrekombinowanych kwas≤w nukleinowych do ╢rodowiska naturalnego. Dzieje siΩ tak dlatego , ┐e obecnie nie dysponujemy wystarczaj▒c▒ wiedz▒ o naturalnych sposobach przekazywania DNA miΩdzy organizmami nawet ewolucyjnie odleg│ymi , o trwa│o╢ci zrekombinowanych organizm≤w w warunkach naturalnych itd. Pocieszaj▒cym mo┐e byµ tutaj fakt , ┐e najczΩ╢ciej zmodyfikowane genetycznie organizmy maj▒ jedn▒ wsp≤ln▒ cechΩ - mog▒ rozmna┐aµ siΩ tylko w ╢ci╢le okre╢lonych warunkach i na og≤│ przegrywaj▒ w konkurencji , w naturalnych warunkach z organizmami dzikiego typu.

Jedno jest pewne - nie mo┐na zaprzestaµ kontroli...

W przysz│o╢ci mo┐e zaistnieµ mo┐liwo╢µ :

- produkcji bia│ek o znaczeniu farmacetycznym w mleku transgenicznych owiec lub kr≤w , gen koduj▒cy to bia│ko jest pod kontrol▒ promotora b laktoglobuliny aktywnego tylko w tkankach produkuj▒cych mleko , wektor ekspresyjny zostaje wprowadzony do jaja zwierzΩcia dziΩki mikroiniekcji , nastΩpnie jajo jest implantowane doros│ej samicy , potomstwo eksprymuj▒ce gen mo┐e byµ zidentyfikowane przez PCR.

- tworzenia chorobo-odpornych zwierz▒t , zwierzΩta mog▒ byµ chronione przed infekcjami wirusowymi dziΩki transgenicznej ekspresji bia│ka p│aszcza wirusowego , prawdopodobny mechanizm tej ochrony to uniemo┐liwienie przez eksprymowane bia│ko wej╢cia wirusa do kom≤rki dziΩki blokowaniu receptor≤w kom≤rkowych

- zwiΩksznie wydajno╢ci upraw i hodowli dziΩki zastosowaniu technik biologii molekularnej co mia│oby niebagatelne znaczenie dla g│oduj▒cych ludzi Trzeciego ªwiata

- stworzenie mrozoopornych ro╢lin dziΩki transgenicznej ekspresji bia│ek np. znajdowanych u ryb arktycznych

- uodpornienie ro╢lin i zwierz▒t (cz│owieka ???) na szereg chor≤b

- mo┐liwo╢µ leczenia szeregu do tej pory nieuleczalnych chor≤b ludzkich.

To tylko kropla w morzu pomys│≤w jakie mog▒ siΩ zrodziµ wraz z udoskonalaniem technik in┐ynierii genetycznej. Mn≤stwo z tych projekt≤w jest ju┐ w tej chwili w stadium eksperyment≤w. Daleka jest jednak droga od teorii do praktycznego zastosowania...

 



PROJEKTY - KROK W XXI WIEK ?

BIOTECHNOLOGIA I BIZNES. CO MO»ESZ ROBI╞ B╩DíC BIOTECHNOLOGIEM.


⌐ 1997, 1998 Biologia Molekularna w Internecie                 Webmaster

This server is running Apache