Dlatego, pierwszy punkt tej instrukcji powinien wygl▒daµ nastΩpuj▒co:
Poni┐szy opis odnosi siΩ do poprzedniej wersji czcionek, zawieraj▒cych wy│▒cznie polskie znaki (czyli bez znak≤w Czeskich, WΩgierskich, etc...), jest on jednak na tyle uniwersalny ┐e mo┐na go zastosowaµ bez wiΩkszych zmian do czcionek z zestawu firmy Biznet.
Czcionki s▒ dostΩpne w postaci trzech paczek, dostΩpnych przez anonymous ftp z serwera ftp.agh.edu.pl w katalogu /pub/utils/x11/fonts/pl jako 100dpi_pl.tar.gz (874KB), 75dpi_pl.tar.gz (627KB), oraz misc_pl.tar.gz (37KB).
Po sci▒gniΩciu nale┐y umie╢ciµ pliki w wybranym katalogu (albo utworzonym w prywatnym katalogu u┐ytkownika, albo w publicznym, np. /usr/X11R5/lib/X11/fonts), po czym rozpakowaµ komendami:
gunzip *.gz tar xf 100dpi_pl.tar tar xf 75dpi_pl.tar tar xf misc_pl.tarMo┐na te┐ szybciej (i oszczΩdzaj▒c miejsca na dysku) wykonaµ:
gzip -cd 100dpi_pl.tar.gz | tar xf - gzip -cd 75dpi_pl.tar.gz | tar xf - gzip -cd misc_pl.tar.gz | tar xf -
W wyniku opisanych operacji zostan▒ utworzone trzy podkatalogi, zawieraj▒ce pliki *.bdf, zawieraj▒ce definicje poszczeg≤lnych font≤w z polskimi literkami.
W celu kompilacji, dla ka┐dego pliku *.bdf nale┐y wykonaµ
bdftopcf plik.bdf -o plik.pcfOczywi╢cie nie ma sensu robiµ tego rΩcznie, nale┐y u┐yµ jakiego╢ narzΩdzia kt≤re zrobi to automatycznie dla wszystkich plik≤w, np. komendy for z pow│oki sh:
for i in *.bdf ; do bdftopcf $i -o `basename $i .bdf`.pcf; doneKomendΩ t▒ nale┐y wydaµ w ka┐dym z trzech podkatalog≤w z plikami *.bdf, nastΩpnie pliki te mo┐na skasowaµ zostawiaj▒c jedynie pliki *.pcf.
mkfontdirOczywi╢cie nale┐y to powt≤rzyµ dla ka┐dego z katalog≤w z fontami.
Teraz czas przyst▒piµ do ``poinformowania'' serwera X-Windows o nowych fontach. Najpierw nale┐y sprawdziµ, za pomoc▒ polecenia xset q, sk▒d s▒ pobierane fonty. Nale┐y zwr≤ciµ uwagΩ na informacjΩ, jaka pojawia siΩ pod nazw▒ Font Path. Je┐eli pojawi siΩ tam pozycja zaczynaj▒ca siΩ od tcp/, np. tcp/galaxy:7000, to oznacza ┐e fonty s▒ odczytywane z font serwera. Wtedy warto nowe fonty doinstalowaµ do tego┐ font serwera - dziΩki temu nie bΩd▒ potrzebne praktycznie ┐adne dodatkowe zmiany w konfiguracjach X-serwer≤w, poza ewentualnym dopisanie font serwera do tych, kt≤re jeszcze z niego nie korzystaj▒.
Je┐eli natomiast nie ma w Font Path font serwera, lub te┐ doinstalowanie font≤w do font serwera jest niemo┐liwe (np. nie zgadza siΩ na to administrator), to wtedy mo┐na dopisaµ do Font Path bezpo╢rednio katalogi. A oto jak to zrobiµ:
# # where to look for fonts # catalogue = /usr/X11R5/lib/X11/fonts/75dpi, /usr/X11R5/lib/X11/fonts/75dpi_pl, /usr/X11R5/lib/X11/fonts/100dpi, /usr/X11R5/lib/X11/fonts/100dpi_pl, /usr/X11R5/lib/X11/fonts/misc, /usr/X11R5/lib/X11/fonts/misc_pl, /usr/X11R5/lib/X11/fonts/iso-8859Po dokonaniu odpowiednich zmian w pliku konfiguracyjnym, nale┐y jeszcze zasygnalizowaµ font serwerowi aby uwzglΩdni│ zmiany. Robi siΩ to za pomoc▒ polecenia
kill -USR1 <pid>Gdzie <pid> oznacza numer procesu font serwera.
xset +fp nowa_╢cie┐ka[,nowa_╢cie┐ka2[...]]gdzie nowa_╢cie┐ka to oczywi╢cie ╢cie┐ki do katalog≤w w kt≤rych zosta│y umieszczone pliki *.bdf (lub *.pcf). Oczywi╢cie, ┐eby nie wykonywaµ tej komendy za ka┐dy razem zaczynaj▒c pracΩ, warto dopisaµ j▒ do kt≤rego╢ z plik≤w (skrypt≤w), kt≤re s▒ wykonywane automatycznie przy starcie X-serwera (najczΩ╢ciej ~/.xinitrc lub ~/.openwin-init), lub te┐ przy rozpoczΩciu pracy (~/.xsession).
Nie nale┐y umieszczaµ polecenia xset w pliku .login, .cshrc lub innych wykonywanych w czasie logowania.