Wniebowst╣pienie i S│owo Bo┐e
- nowa interpretacja


Wniebowst╣pienie Jezusa Chrystusa jest jednym z najwa┐niejszych dogmat≤w wiary chrze£cija±skiej. Przedstawiane jest jako powr≤t Boga - Chrystusa do Kr≤lestwa Niebieskiego. Taka jednak interpretacja narzucona przez Ko£ci≤│ dopiero w 3 wieki po tych znamiennych wydarzeniach roku 33. W Dziejach Apostolskich nie ma wcale mowy o Wniebowst╣pieniu, sama bowiem nazwa zosta│a nadana rytua│owi, kt≤ry mia│ wtedy miejsce w trakcie tworzenia doktryn Ko£cio│a przez chrze£cija±skich cesarzy rzymskich i sztucznie wprowadzona do tekstu Biblii. Dos│owne i pierwotne brzmienie fragmentu o Wniebowst╣pieniu brzmi nastΩpuj╣co: "I gdy to powiedzia│, a oni patrzyli, zosta│ uniesiony w g≤rΩ i ob│ok wzi╣│ go sprzed ich oczu". Dalej jest mowa o tym, ┐e "mΩ┐owie w bia│ych szatach" rzekli do uczni≤w: "...czemu stoicie patrz╣c w niebo ? Ten Jezus... tak przyjdzie, jak go widzieli£cie id╣cego". Dzieje Apostolskie m≤wi╣ r≤wnie┐, ┐e "niebo" musi przyj╣µ Chrystusa a┐ do czasu jego "powrotu".

Tu nale┐y zaznaczyµ, i┐ mia│o to miejsce w miesi╣cu, w kt≤rym ┐ona Jezusa - Maria Magdalena spodziewa│a siΩ dziecka. Wynika to z chronologii Ewangelii i zwyczaj≤w obowi╣zuj╣cych ┐ydowskie rody mesjanistyczne, czyli tych maj╣cych prawa do korony kr≤lewskiej. Zasady by│y tu niezwykle rygorystyczne i r≤┐ni│y siΩ znacz╣co od tych obowi╣zuj╣cych normalne rodziny. Dotyczy│o to nie tylko ceremonii za£lubin. Zbli┐enia miΩdzy dynastycznymi ma│┐onkami dopuszczalne by│y jedynie w grudniu, tak by por≤d mia│ miejsce we wrze£niu - miesi╣cu Atonement - naj£wiΩtszym miesi╣cu kalendarza ┐ydowskiego. T╣ w│a£nie zasadΩ z│amali rodzice Jezusa - J≤zef i Maria i to by│o przyczyn╣, i┐ »ydzi nie byli zgodni co do tego, czy Jezus jest prawdziwym Mesjaszem. W wypadku, gdyby matka dynastyczna mia│a rodziµ w nieprzepisowym miesi╣cu m╣┐ oddala│ j╣ do klasztoru, by unikn╣µ publicznego wstydu. Nazywa│o siΩ to "oddaleniem prywatnym/potajemnym" i £wiΩty Mateusz wyraƒnie podaje, i┐ to zamierza│ uczyniµ J≤zef: "J≤zef, jej m╣┐, kt≤ry by│ cz│owiekiem sprawiedliwym i nie chcia│ naraziµ Jej na znies│awienie, zamierza│ oddaliµ J╣ potajemnie". W tym jednak przypadku zosta│a udzielona dyspensa od zwyczaj≤w przez archanio│a Sidona piastuj╣cego pod≤wczas stanowisko "Gabriela" - anielskiego kap│ana dy┐urnego. Piastuj╣c stanowisko, bowiem zar≤wno zwoje znad Morza Martwego, jak i apokryficzna KsiΩga Enocha definiuj╣ "archanio│≤w/g│≤wnych ambasador≤w" jako starszych kap│an≤w w Qumran nosz╣cych zwyczajowy tytu│y: "Micha│", "Gabriel", "Rafael", "Sariel" itd.

W przypadku Jezusa i Marii Magdaleny wszelkie zasady zosta│y zachowane i ich pierwsze dziecko zosta│o poczΩte w grudniu roku 32 i narodzi│o siΩ we wrze£niu roku 33.

I tu trzeba przyjrzeµ siΩ zwyczajom obowi╣zuj╣cym w takich przypadkach mesjanistyczne rodziny ┐ydowskie, co pozwoli wyja£niµ, czym w istocie Wniebowst╣pienie by│o. Z chwil╣ urodzenia siΩ dynastycznego potomka rodzice byli rozdzielani na lat sze£µ (gdy narodzi│ siΩ ch│opiec) i trzy (dziewczynka). Po tym czasie ich ma│┐e±stwo by│o restytuowane. W miΩdzyczasie matka przebywa│a w klasztorze, za£ o ojcu m≤wi│o siΩ, i┐ wstΩpuje do Kr≤lestwa Niebios. Pod nazw╣ t╣ kry│ siΩ w istocie Esse±ski NadrzΩdny Klasztor w Mird nad Morzem Martwym, za£ ceremonia wstΩpowania do klasztoru prowadzona by│a przez anielskich kap│an≤w pod nadzorem wyznaczonego "przyw≤dcy pielgrzym≤w". By wyja£niµ to pojΩcie i tΩ funkcjΩ nale┐y cofn╣µ siΩ do KsiΩgi Wyj£cia, gdzie Izraelit≤w prowadzi│ "ob│ok". »ydzi w imiΩ tradycji zaczΩli nadawaµ ten tytu│ ka┐dorazowemu przyw≤dcy pielgrzym≤w.

Mamy wiΩc ju┐ wszelkie elementy pozwalaj╣ce odczytaµ fragment o Wniebowst╣pieniu zgodnie z intencjami autor≤w: Jezus zosta│ wziΩty przez "Ob│ok" (przyw≤dcΩ pielgrzym≤w) do "Kr≤lestwa Niebieskiego" (NadrzΩdnego Klasztoru w Mird), za£ "cz│owiek w bieli" (anielski kap│an) powiedzia│, ┐e Jezus wr≤ci, kiedy nadejdzie czas restytucji (zostanie przywr≤cone fizyczne ma│┐e±stwo).

Warto jeszcze rzuciµ okiem na List £w. Paw│a do Hebrajczyk≤w, kt≤ry wyja£nia, i┐ Jezus zosta│ przyjΩty do Kr≤lestwa Niebia±skiego na drodze wyj╣tku i dyspensy. Choµ bowiem pochodzi│ z linii Dawida maj╣cej prawa do tytu│u kr≤lewskiego to nie mia│ prawa do kap│a±stwa, kt≤re by│o zastrze┐one dla potok≤w Aarona i Lewiego. |w. Pawe│ t│umaczy jednak, i┐ nast╣pi│a tu zmiana zakonu/prawa.

Tak wiΩc, we wrze£niu 33 rodzi siΩ pierwsze dziecko. Nie ma ┐adnych informacji na temat jego p│ci (w przeciwie±stwie do kolejnych dw≤ch potomk≤w - ch│opc≤w), ale z informacji o powrocie Jezusa w 36 roku, czyli po trzech latach od zawieszenia ma│┐e±stwa, mo┐emy wnioskowaµ, i┐ pierwszym potomkiem Chrystusa by│a dziewczynka. Sk╣d wiemy o ch│opcach ?

Kluczem do zrozumienia Ewangelist≤w w kwestii potomstwa Chrystusa jest okre£lenie "S│owo Bo┐e". Szczeg≤lnie Jan du┐o miejsca po£wiΩca temu okre£leniu. Odnajdziemy miΩdzy innymi takie cytaty: "A s│owo cia│em siΩ sta│o i mieszka│o miΩdzy nami... w pe│ni gracji i prawdy", "S│owo Boga sta│o nad jeziorem", "S│owo Boga by│o w Samarii". Nietrudno dostrzec, i┐ owo "S│owo Boga" jest traktowane jako okre£lenie osoby; i nie jest to zwyk│a personifikacja, ale okre£lenie nikogo innego jak Chrystusa, kt≤ry jako Mesjasz by│ ustami g│osz╣cymi S│owo Bo┐e, wiΩcej on by│ ich uciele£nieniem, zapowiedziano jego przyj£cie, by│ owym s│owem bo┐ym zapisanym w proroctwach o Zbawicielu.

Klucz do w│a£ciwej interpretacji tego okre£lenia kryje siΩ w przypowie£ci o siewcy ukazuj╣cej w wyraƒny spos≤b zastosowan╣ przez Ewangelist≤w symbolikΩ. Przypowie£µ ta jest przes│aniem dotycz╣cym ┐yzno£ci i nowego ┐ycia, kt≤remu zasiane ziarno da│o pocz╣tek. Nietrudno dostrzec tu alegoriΩ narodzin dziecka. A skoro wiemy ju┐, ┐e S│owo Bo┐e to Jezus to wiemy te┐, ┐e okre£lenie: "S│owo Boga plon wyda│o" znaczy ni mniej ni wiΩcej, tylko to, i┐ narodzi│ siΩ syn Chrystusa. W Dziejach Apostolskich odnajdujemy dwa takie fragmenty przypadaj╣ce dok│adnie na lata 37 i 44. Idealnie pasuje to do naszej chronologii rozdzielania i za│╣czania ma│┐onk≤w. Poniewa┐ za£ narodziny dziewczynki w rodzie mesjanistycznym, jak i og≤lnie w staro┐ytno£ci nie by│y r≤wnie wa┐nym wydarzeniem, jak narodziny ch│opca, st╣d te┐ nie ma o tym bezpo£redniej wzmianki, wynika to z chronologii ca│o£ci wydarze± opisanych w Dziejach Apostolski, Ewangeliach i niekt≤rych nowotestamentowych pism apokryficznych.

Tak wiΩc:
Pierwszym potomkiem Jezusa i Marii Magdaleny by│a dziewczynka, co wiemy na podstawie 3 letniego okresu rozdzielenia ma│┐onk≤w. 3-letniego, bowiem w roku 37 rodzi siΩ kolejne dziecko zgodnie z obowi╣zuj╣cymi zasadami: grudzie± 36 - poczΩcie i wrzesie± 37 narodziny. Kolejna restytucja nastΩpuje w roku 43 i stad wiemy, ze drugie dziecko by│o ch│opcem, podobnie jak trzecie, kt≤re przysz│o na £wiat we wrze£niu roku 44. Wszystko to wynika bezpo£rednio z Ewangelii i jej chronologii, ┐eby jednak to dostrzec nale┐y zastosowaµ w│a£ciwy klucz interpretacyjny, zrozumieµ intencje autor≤w i znaczenie u┐ytych przez nich zwrot≤w. Tak by│o i z Wniebowst╣pieniem, tak jest i w kwestii potomstwa Jezusa Chrystusa i Marii Magdaleny.

Alex AltaR


POWR╙T