Faraon Cheops a Wielka Piramida


Ka┐dy z nas niejednokrotnie zastanawia│ siΩ nad fenomenem Wielkiej Piramidy znajduj▒cej siΩ w egipskiej Gizie. Do dzisiaj nie wyja╢niono jednoznacznie sposobu w jaki owa budowla zosta│a wzniesiona, a ka┐de kolejne przypuszczenie archeolog≤w pocz▒wszy od teorii rampy, poprzez stosowanie prostych dzwigni a┐ po metodΩ spiralnego tarasu, niesie za sob▒ tyle samo nie╢cis│o╢ci, ile jest tajemnic tkwi▒cych w samej Piramidzie. Czy faktycznie cywilizacja egipska Starego Pa±stwa rezyduj▒ca w dolinie Nilu w wiekach pomiΩdzy XXIX a XXI p.n.e. by│a by zdolna przy swoich technologiach do wybudowania tak gigantycznej budowli, a przy tym z tak wielka dok│adno╢ci▒? Warto wspomnieµ, ze wyliczenia wskazuj▒ i┐ ka┐dy z dw≤ch i p≤│ miliona blok≤w skalnych, z kt≤rych sk│ada siΩ Wielka Piramida by│ uk│adany na swoim miejscu w czasie oko│o dw≤ch minut. Nawet jak na dzisiejsze technologie jest to wynik praktycznie nie mo┐liwy do osi▒gniΩcia, gdy┐ bloki owe maja niejednokrotnie masΩ powy┐ej dw≤ch ton. Archeologia uparcie jednak obstaje przy swoim, uznaj▒c ze budowniczym Wielkiej Piramidy mia│ byµ Cheops a ona sama jest jego grobowcem wzniesionym przy pomocy tysiΩcy niewolnik≤w. Ma│o kto zdaje sobie jednak sprawΩ, i┐ tak naprawdΩ istnieje bardzo niewiele przes│anek ╢wiadcz▒cych na korzy╢µ takiego rozumowania...

Zacznijmy od tego, ze jedynym dowodem na to, i┐ w│a╢nie Cheops kaza│ wybudowaµ dla siebie najwiΩksza PiramidΩ jest jego imiΩ namalowane ochra na bloku kamiennym w komorach odci▒┐aj▒cych. Odkrywca tego napisu by│ maniakalnie ┐▒dny s│awy (czemu dal wyraz w swoim pamiΩtniku) Howard Vyse, angielski archeolog. Przyby│ on do Egiptu 29 grudnia 1935 i uda│ siΩ do wykopalisk w Gizie wraz z W│ochem Giovannim Battista Caviglio. Obaj panowie pok│≤cili siΩ w≤wczas o prawa do znalezisk i Vyse dysponuj▒c poparciem brytyjskiego konsula wypΩdzi│ W│ocha ze swojej sp≤│ki, od tej chwili dzia│aj▒c sam. Od tego tez momentu prowadzone prace zyska│y na tempie, g│ownie dziΩki tak "wyrafinowanym" w swej "delikatno╢ci" ╢rodkom jak wysadzanie blok≤w skalnych przy u┐yciu dynamitu. Wracaj▒c jednak do rzeczy, "pieczecie" na blokach kamiennych z imieniem przyk│adowego inspiratora jakiej╢ budowy by│y obecne na wiΩkszo╢ci element≤w ╢wi▒ty±, grob≤w itd., zawiera│y bowiem informacjΩ o miejscu przeznaczenia kamienia tj., gdzie ma byµ u│o┐ony. By│o tak wszΩdzie, a zw│aszcza w grobowcach, na kt≤rych informacje o "w│a╢cicielu" by│y skrzΩtnie zapisywane. Jednak tego typu inskrypcji nie by│o nigdzie w Wielkich Piramidach. Dlatego dziwne jest, i┐ znaleziono pieczΩµ tylko w jednym miejscu, a jedynym ╢wiadkiem by│ sam odkrywca. Choµ ju┐ wtedy specjali╢ci m≤wili, ze cos nie gra, nauka postanowi│a przyj▒µ Cheopsa do wiadomo╢ci Zasadniczym powodem owej akceptacji by│o to, i┐ to w│a╢nie Cheops idealnie komponowa│ siΩ z wyrobionym schematem, uznanym przez oficjalna archeologie. Sk▒d jednak przypuszczenie, ze istotnie ≤w "podpis Cheopsa" zosta│ sfabrykowany? Wbrew pozorom podejrzenia ku temu s▒ bardzo mocno ugruntowane. Mianowicie:

napis zosta│ wykonany pΩdzlem NarzΩdzia takiego w czasach Cheopsa w ┐adnym wypadku nie znano, a tym bardziej nie u┐ywano.

napis jest trudny do odcyfrowania, zosta│ bowiem wykonany przy wymieszaniu dw≤ch typ≤w pisma tj. semi-hieratycznego i linearno-hieroglificznego. R≤wnoczesne stosowanie tych dw≤ch pism w tym samym tek╢cie samo w sobie jest nie do przyjΩcia.

w czasach budowy Piramid, dok│adniej w czasach o jakich m≤wi oficjalna archeologia, nie znano pisma hieratycznego. Pojawi│o siΩ ono du┐o p≤╝niej.

wed│ug Richarda Lepsiusa, znanego egiptologa, odkrywcy rzekomego "Labiryntu", inskrypcja w Wielkiej Piramidzie jest tylko nieudolnym na╢ladownictwem pisma hieratycznego i jako takie mog│o powstaµ dopiero setki lat po Cheopsie.

niemo┐liwym jest t│umaczenie, ze to czas spowodowa│ uszkodzenie napisu. Czerwona ochra u┐yta w inskrypcji zachowuje siΩ bowiem doskonale i ciΩ┐ko jest wrΩcz odr≤┐niµ stare inskrypcje od nowych.

inskrypcja zosta│a namalowana w miejscu przypadkowym, a mo┐na nawet powiedzieµ, ze wrΩcz bezsensownym. Jest ona umiejscowiona nad komora Piramidy, na jednym z setek innych blok≤w skalnych a dotrzeµ do niej mo┐na przez otw≤r wybity przez Vysea │adunkiem dynamitu. Gdyby Cheops faktycznie by│ tw≤rc▒ Wielkiej Piramidy, jego imiΩ znajdowa│o by siΩ w wielu jej miejscach, jak w przypadku prawdziwych grobowc≤w. Do tego, tak jak w prawdziwych grobowcach w│adc≤w by│o by z pewno╢ci▒ eksponowane w spos≤b potwierdzaj▒cy w│adzΩ i si│Ω faraona.

inskrypcja wykonana jest bardzo niestarannie, ma postaµ kilku ko╢lawo namazanych znaczk≤w. To ca│kowicie nie zgadza siΩ z tym, jaka uwagΩ do sztuki przywi▒zywali staro┐ytni Egipcjanie, a zw│aszcza gdy by│a to sztuka maj▒ca na celu ozdobiµ wnΩtrza grobowc≤w.

Na my╢l mo┐e tutaj przyj╢µ wyja╢nienie, ┐e ow▒ inskrypcjΩ umieszczono w Piramidzie nieco p≤╝niej, kiedy np. powsta│o ju┐ pismo hieratyczne, a pamiΩµ o Cheopsie by│a wci▒┐ ┐ywa. Takie rozwi▒zanie niestety tak┐e odpada bowiem pieczΩµ znaleziono w zapieczΩtowanej i przez nikogo nienaruszonej komorze, kt≤r▒ Howard Vyse otworzy│ dopiero w maju 1937 roku.

Co ciekawe podobnych historii mog▒cych podwa┐yµ rzetelno╢µ ≤wczesnych archeolog≤w mo┐na znale╝µ du┐o wiΩcej. Howard Carter - odkrywca grobu Tutenchamona - twierdzi│, i┐ przedsionki grobu zosta│y ograbione przez rabusi. Tymczasem Rolf Kraus z Muzeum Egipskiego udowodni│, i┐ to sam Howard wszed│ do grobowca przed oficjalnym otwarciem, zostawi│ nieporz▒dek, a wiele eksponat≤w ukry│, by nie oddaµ ich Egipcjanom. Nie wspominaj▒c ju┐ o tym, ze wiele z owych przedmiot≤w ulΩg│o w czasie "odkrywania" grobowca zniszczeniu. Oczywi╢cie nikt nie zareagowa│ na aferΩ, zupe│nie tak, jak w przypadku metod i kombinacji stosowanych przez Vyse'a. Nauka musi bowiem pozostaµ ╢wiΩta i nieomylna, gdy┐ zbyt wiele rzeczy zosta│o ju┐ ustalone i ich zmiana wymaga│a by po pierwsze zaakceptowania nowych prawide│ i ustale± dotycz▒cych egiptologii i ca│ej zawi▒zanej z ni▒ archeologii, po drugie za╢ owa nauka musia│a by siΩ przyznaµ do w│asnych b│Ωd≤w oraz swej omylno╢ci. A zw│aszcza z zaakceptowaniem tego ostatniego by│o by najwiΩcej k│opot≤w, bo nikt nie lubi okazywaµ w│asnych niedoci▒gniΩµ. W skutek tego, za jedyne prawdziwe przyjmuje siΩ nas rzeczy wymy╢lone, a przynajmniej w ┐aden spos≤b nie potwierdzone...

Wracaj▒c jednak do Cheopsa, w muzeum Egipskim w Kairze znajdziemy jeszcze jeden dow≤d na to, i┐ to nie on by│ tw≤rc▒ piramidy. Znajduje siΩ tam stella, znaleziona w ╢wi▒tyni Izis, kt≤ra znajduje siΩ tuz obok Wielkiej Piramidy. Uwieczniony na niej napis g│osi wprost, ze Chufu (czyli w│a╢nie Cheops) wzni≤s│ "dom Izydy, Pani Piramidy obok Domu Sfinksa". Wynika z tego fragmentu, ze ju┐ w czasach Cheopsa zar≤wno Sfinks, jak i Wielka Piramida (a ta jest najstarsza z kompleksu w Gizie) sta│y ju┐ i mia│y siΩ dobrze. Kt≤┐ zatem by│ prawdziwym tw≤rc▒ Wielkich Piramid ?? Tutaj wspom≤c nas mog▒ dzie│a arabskich kronikarzy, jak na przyk│ad Ibrahima Ben Wasif Sah Al-Katiba. W jego "Wiadomo╢ciach o Egipcie i jego cudach" znale╝µ mo┐emy zapisy m≤wi▒ce o niejakim Sauridzie, synu Sahluka, synu Sirbaka, synu Tumiduna, synu Tadrasana, synu Husala, jednym z egipskich kr≤l≤w. Najciekawszy w tym jest fakt, ┐e ≤w Saurid by│ kr≤lem Egiptu jeszcze przed potopem. Kr≤lewska siedziba by│o w≤wczas miasto Amsus. Saurid w│a╢nie wed│ug tych przekaz≤w mia│ byµ tw≤rc▒ piramid, a dok│adniej "obydwu wielkich piramid pod Misrem" z trzech tam istniej▒cych. Kompleks 3 Piramid to oczywi╢cie Giza, nigdzie indziej na Ziemi nie znajdziemy bowiem takiego kompleksu, w kt≤rym Piramidy sta│y by w tak bezpo╢redniej blisko╢ci siebie. Wszystko to, a wiec panowanie Saurida i budowa Wielkiej Piramidy mia│o dziaµ siΩ na 300 lat przed wielkim potopem. Co ciekawe Arabowie wyja╢niaj▒ nam r≤wnie┐ przyczynΩ budowy piramid. Kr≤l mia│ bowiem miΩµ sen m≤wi▒cy o apokalipsie i ko±cu ╢wiata. W ksiΩdze Chitat bΩd▒cej zbiorem ca│o╢ci wiedzy Arab≤w na temat Egiptu znajdziemy fragment m≤wi▒cy, i┐ kr≤l nakaza│ chowaµ w piramidach skarby, wiedze, tak by przetrwa│y potop. Po jego przej╢ciu natomiast, miano to wszystko wynie╢µ niezniszczone z wnΩtrza piramid i wykorzystaµ dla dalszego rozwoju cywilizacji. Wyja╢nia to dlaczego w samych Piramidach nie ma absolutnie nic. W jaki spos≤b jednak Saurid wpad│ na ten genialny pomys│ i jak dowiedzia│ siΩ o potopie ? Oto kolejny cytat z ksiΩgi Chitat: "pierwszy Hermes [...] (on jest tym, kt≤rego Hebrajczycy zw▒ Henochem, synem Jareda, syna Mahalalela, syna Kenana, syna Enosza, syna Seta, syna Adama - niech mu Allach b│ogos│awi - to jest Idrysem) wyczyta│ w gwiazdach, ze przyjdzie potop...". Zwr≤ciµ mo┐na uwagΩ ze pojawia siΩ tu imiΩ Henocha, jednej z postaci opisywanej r≤wnie┐ w Biblii, z kt≤r▒ wi▒┐e siΩ historia "przebywania wesp≤│ z Bogami" kt≤rzy w zamierzch│ej przesz│o╢ci pojawili siΩ na Ziemi. On tak┐e wg przekaz≤w, w tym biblijnych zas│yn▒│ tym, ze jako jeden z pierwszych zosta│ wziΩty przez owych Bog≤w "ognistym rydwanem do niebios" w kt≤rych to ju┐ nigdy nie umar│. Co ciekawe Arabowie uto┐samiaj▒ Henocha ze Starego Testamentu z Hermesem i Idrysem, w ko±cu z samym Sauridem. Podobnie inny arabski podr≤┐nik i badacz Ibn-Battuta zapewnia│ w XIV wieku, ze to Henoch by│ tw≤rc▒ piramid. Niezale┐nie od imienia w ╝r≤d│ach podstawa jest Saurid, trzymajmy siΩ wiec tego imienia.

Wiemy ju┐ kto. Pozostaje do rozstrzygniΩcia kwestia kiedy? Tu niestety nawet ╝r≤d│a arabskie nie s▒ jednoznaczne. Abu Zaid Al-Balhi pisze, ze na Piramidach znajdowa│ siΩ swego czasu napis: "Obie te Piramidy zosta│y zbudowane, gdy 'Spadaj▒cy SΩp' znajdowa│ siΩ w znaku Raka". Warto zauwa┐yµ, ze r≤wnie┐ tu mowa o dw≤ch Piramidach zbudowanych w tym samym czasie, a kt≤re wraz z trzecia sk│adaj▒ siΩ na ca│y kompleks. Za chwile dojdziemy, dlaczego ta 3 z Piramid jest najstarsza. U Abu czytamy za╢ dalej: "Policzona lata od tamtej chwili do hidzry Proroka Mahometa (rok 622 n.e.) i otrzymano dwakroµ po 36000 lat s│onecznych". TrochΩ to du┐o, nawet jak na nieustannie obecne w mitologiach przekazy o d│ugowiecznych w│adcach wywodz▒cych siΩ od Bog≤w. Na szczΩ╢cie w innym miejscu Chitat jest wersja bardziej prawdopodobna, a na dodatek zbli┐ona do informacji Ibrahima... W interesuj▒cym nas fragmencie jest cytowany zapis kt≤ry by│ umieszczony przez Saurida na szczycie Piramidy. Mowa tam, i┐ trzy Piramidy zosta│y zbudowane w ci▒gu sze╢ciu lat. Przypomnijmy jednak, ze Saurid by│ tw≤rc▒ tylko dw≤ch z nich, a wiec jedna powsta│a po lub przed jego panowaniem. Dalej czytamy, i┐ we wschodniej Piramidzie zosta│ pochowany Sauridben Sahluk, w zachodniej Hugib, za╢ w Piramidzie, kt≤r▒ "na dole zbudowana jest z kamieni z Assuanu, u g≤ry za╢ z kamieni z Kaddan" zosta│ pochowany niejaki Karuras. Z pewnym zaskoczeniem mo┐na zauwa┐yµ, ze faktycznie tutaj jest mowa o grobowcach, ale po pierwsze nie kr≤l≤w tego Starego Pa±stwa przy kt≤rych upiera siΩ archeologia, a po drugie taka rola grobowc≤w jest tylko jedn▒ z funkcji jakie wyznaczono Piramidom. Na dodatek, po potopie same cia│a mia│y powr≤ciµ do w│a╢ciwych grobowc≤w (brak ci▒│ i brak zdobie± w miejscu tymczasowego pochowku). Na podstawie tego fragmentu mo┐na wykazaµ, i┐ owa trzecia Piramida powsta│a przed panowaniem Saurida. W inskrypcji wymienione s▒ trzy piramidy i trzech pochowanych (on sam by│ jednym z nich), gdy tymczasem On by│ tw≤rc▒ tylko dw≤ch - trzecia musia│a ju┐ istnieµ. Co do piramidy z dw≤ch rodzaj≤w kamieni, nie mamy na razie informacji, czy i kt≤ra z Piramid jest w ten spos≤b zbudowana. Byµ mo┐e odnosi siΩ to do piramidy Chefrena ob│o┐onej bia│ym kamieniem, chocia┐ w ten spos≤b by│y wykonane najprawdopodobniej wszystkie trzy Piramidy. Wracaj▒c do tekstu - dalej znajduje siΩ opis bram i wej╢µ do Piramidy, oraz zachwyty nad bogactwami w nich zawartymi. Co jednak najwa┐niejsze znajduj▒ siΩ tam tez dok│adne wyliczenia czasu budowy Piramid. Arabscy badacze zsumowali czas od ko±ca budowy Piramid (p│yta z inskrypcja), a┐ do pierwszego dnia miesi▒ca Toth - wedle arabskiej rachuby czasu roku 225. Obliczenia te da│y wynik 4321 lat s│onecznych. Poniewa┐ za╢ 225 rok arabski to 847 n.e., Piramidy datowano na 3474 lat p.n.e., co wed│ug niego by│o na 399 lat przed potopem (u Ibrahima - 300 lat). Oczywi╢cie ╝r≤d│a arabskie s▒ do╢µ nie╢ci╢le i przez to niepewne, jednak┐e wobec fa│szerskiej wersji nauki s▒ one jedynymi, na kt≤rych mo┐na oprzeµ badanie Piramid. Zw│aszcza za╢, ze wersja Ibrahima Ben Wasifa Sah Al-Katiba jest ca│kiem sp≤jna i logiczna.

Altar & Mr.Chip

W oparciu o:
Zacharia Sitchin "Schody do Nieba"
Erich von Daniken "Oczy Sfinksa. Tajemnice piramid"


POWR╙T