N I E O C Z E K I W A N I E       N A     R Y N K U      ! ! !
 Strona g│≤wna  Wstecz
    W ostatnim okresie podczas wizyty w ksiΩgarni zosta│em zaskoczony pozycj╣ ksi╣┐kow╣ traktuj╣c╣ o tematyce ON. KsiΩgarniΩ , kt≤r╣ w miarΩ systematycznie odwiedza│em , niestety ostatnio zmuszony jestem odwiedzaµ coraz rzadziej . Dlaczego? Mianowicie dlatego, bo w obecnej transformacji ustrojowej ksi╣┐ki sta│y siΩ przywilejem os≤b zamo┐nych , posiadaj╣cych odpowiednie £rodki finansowe. Ksi╣┐ka niestety jest rarytasem ! Podczas wizyty, o kt≤rej piszΩ ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu zauwa┐y│em na p≤│ce pozycjΩ pod tytu│em:
PRACODAWCY OS╙B NIEPEúNOSPRAWNYCH
Z P C h r
PRAWA OS╙B NIEPEúNOSPRAWNYCH
NOWE PRZEPISY
1998
autorstwa Wojciecha Kuƒnickiego i Piotra Krupy.
(ProszΩ przeczytaµ uwagΩ umieszczon╣ na ko±cu strony !)

îmia│o mogΩ powiedzieµ , ┐e jest to d│ugo oczekiwana pozycja stanowi╣ca kompendium wiedzy zwi╣zanej z regulacjami prawnymi dotycz╣cymi os≤b niepe│nosprawnych. Ku wielkiemu zaskoczeniu znalaz│em ksi╣┐ce u│o┐on╣ w formie poradnika obszern╣ wiedze dotycz╣c╣:

1)Niepe│nosprawno£ci : -samego pojΩcia i jego strony formalnoprawnej;

                                        -ujΩcia wed│ug nowych przepis≤w stopni niepe│nosprawno£ci oraz zasad ich orzekania;

                                        -zagadnie± dotycz╣cych rehabilitacji ON i jej klasyfikacji;

                                        -obszernego ujΩcia uprawnie± os≤b niepe│nosprawnych;

                                        -zasad udzielania ulg podatkowych dla ON ;

2)Instytucji dzia│aj╣cych na rzecz os≤b niepe│nosprawnych;

3)Zak│ad≤w Pracy Chronionej oraz Zak│ad≤w aktywno£ci zawodowej;

4)Praw i obowi╣zk≤w pracodawc≤w zatrudniaj╣cych osoby niepe│nosprawne;

oraz wielu praktycznych zagadnie± zwi╣zanych z regulacj╣ ┐ycia codziennego tej grupy spo│ecznej.

Autorzy na blisko 300 stronach w spos≤b obszerny zajΩli siΩ tematyk╣ ON czyni╣c j╣ w du┐ym stopniu bardziej dostΩpn╣ dla samych ON jak i os≤b, dzia│aj╣cych lub zamierzaj╣cych podj╣µ stosowne dzia│ania na rzecz os≤b niepe│nosprawnych.

Powo│uj╣c siΩ na stenogram z posiedzenia Komisji Polityki Spo│ecznej z dnia 11 wrze£nia 1996r.z informacj╣ Sekretarza Stanu Pe│nomocnika ds . Os≤b Niepe│nosprawnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej , przedstawion╣ na posiedzeniu Komisji Polityki Spo│ecznej autorzy obna┐aj╣ bolesna prawdΩ , z kt≤rej wynika , ┐e na pocz╣tku lat 90-tych oko│o 50% zatrudnionych ON utraci│o pracΩ zawodow╣ w wyniku nastΩpuj╣cych transformacji gospodarczych i politycznych. Nie trzeba wspominaµ , ┐e w £lad za tym za│amaniu uleg│ system rehabilitacji zawodowej nadzorowanej przez resort zdrowia . Powsta│a pustka , ko±cz╣ca siΩ dla wielu ON tragicznie .W konsekwencji przez okres ponad roku postΩpowa│a izolacja spo│eczna grupy , kt≤ra osamotniona i zdana na siebie nie potrafi│a znaleƒµ siΩ w systemie gospodarki rynkowej. Dopiero niedoskona│a jeszcze ustawa z dnia 9 maja 1991r. Stworzy│a nadziejΩ zmiany sytuacji.

Niestety , trzeba jednak przyznaµ , ┐e gra praw rynkowych nie s│u┐y ON .Sytuacja eliminuje ich z rynku jako kandydat≤w do pracy . NajczΩ£ciej stan ich zdrowia nie pozwala spe│niµ wysokich wymaga± co do stanu dyspozycyjno£ci , niezawodno£ci , a tak┐e wielokrotnie pracy w normalnym wymiarze czasowym pracodawc≤w .W gospodarce rynkowej przeliczana jest ka┐da utracona godzina , gdy┐ stanowi ona wymierne korzy£ci lub straty dla przedsiΩbiorstwa. Sytuacja sama zmusza do rozwi╣zywania nabrzmia│ych ju┐ problem≤w i tworzenia systemu , zapewne jeszcze nie doskona│ego , maj╣cego na celu promowanie materialne przedsiΩbiorstw , zdobywaj╣cych siΩ na tworzenie stanowisk dla ON. ZaczΩto tworzyµ realne mo┐liwo£ci dostosowania aktualnie obowi╣zuj╣cych system≤w zatrudnienia do potrzeb ON rekompensuj╣c pracodawcom strat wynikaj╣cych z niepe│nej sprawno£ci w / w pracownik≤w w formie dotacji , umorze± kredyt≤w , refundacji , zwolnie± podatkowych . Wymienione za│o┐enia sta│y siΩ fundamentem powstania Zak│ad≤w Pracy Chronionej jako miejsc pracy zawodowej , rehabilitacji spo│ecznej i zawodowej os≤b niepe│nosprawnych.

WiedzΩ dotycz╣c╣ zagadnienia mo┐emy w spos≤b przystΩpny uzyskaµ ze wspomnianej ksi╣┐ki. .Znajdziemy tam , bΩd╣ce wskaz≤wkami dla usi│uj╣cych zg│Ωbiµ zagadnienie i podj╣µ wyzwanie w kierunku tworzenia miejsc pracy dla ON , informacje o tworzeniem i prowadzeniu ZPChr.

Do tej pory , wiadomo£ci te ze wzglΩdu na przekonanie ,┐e ka┐dy nowopowsta│y zak│ad zatrudniaj╣cy ludzi z grupami inwalidzkimi stanowi konkurencjΩ na rynku i tworzy zagro┐enie dla istniej╣cych , by│y traktowane jako nie do rozpowszechniania .Stanowisko to by│o powodem hamowania rozwoju teorii tworzenia miejsc pracy dla ON . Niestety z ubolewaniem trzeba stwierdziµ ,┐e w wielu wypadkach funkcjonuje ono do dzisiaj i niestety jest rozpowszechniane.

W tym kontek£cie i realiach na rynku pracy ON ka┐d╣ pozycjΩ powoduj╣ca odkrycie r╣bka tajemnicy zwi╣zanej z ZPChr. Nale┐y traktowaµ jako cenn╣ i przyj╣µ z uznaniem. Ksi╣┐ka mimo wysokiej ceny znalaz│a moje uznanie i zas│uguje na polecenie oraz zaprezentowanie dla szerokiego gremium ON , a tak┐e ich pracodawc≤w.
 


N a p r a w d Ω    n i e     s ╣    t o    p i e n i ╣ d z e     w y r z u c o n e    w    b │ o t o      ! ! !

Uwaga ! na rynku ukaza│a siΩ ju┐ jej kontynuacja pt. PRACODAWCY OS╙B NIEPEúNOSPRAWNYCH ZPChr - PRAWA OS╙B NIEPEúNOSPRAWNYCH -  NOWE PRZEPISY  1999 r≤wnie┐ autorstwa Wojciecha Kuƒnickiego i Piotra Krupy zawieraj╣ca uzupe│nienia i uaktualnienia w  oparciu o przepisy dotycz╣ce tego tematu do 1999r.
 

Jerzy Klemens
 
 
 

 Pocz╣tek strony
Je£li masz jakie£ uwagi lub zapytania
napisz do mnie - JureK  << Kliknij tu by wys│aµ list

Strona ta powsta│a 1.08.1998r.  A.A.