PYTANIA I ODPOWIEDZI NA TEMAT PRACY ZDALNEJ W PRZYPADKU OS╙B NIEPEúNOSPRAWNYCH

Przewodnik dla os≤b niepe│nosprawnych
 
dr James E. Jarrett
Podyplomowa Szko│a Biznesu
Uniwersytet Teksaski w Austin (USA)
oraz
Program Badawczy Przystosowania do Samodzielnego »ycia Zawodowego (ILRU)
Instytut Rehabilitacji i Studi≤w
Houston, Texas (USA)
 
 
t│umaczenie za zgod▒ autor≤w
Robert Szymczak
 
 
 
 

PRZEDMOWA

 

Niniejszy przewodnik adresowany jest do os≤b niepe│nosprawnych, kt≤rzy poszukuj▒ informacji na temat pracy zdalnej. Przez pracΩ zdaln▒ (telepracΩ) rozumie siΩ pracΩ wykonywan▒ w domu lub odleg│ym miejscu pracy, z dala od siedziby firmy. WiΩkszo╢µ os≤b, kt≤re pracuj▒ zdalnie, wykonuje swoje obowi▒zki zawodowe jeden lub wiΩcej dni w tygodniu, ale nie codziennie. Jednak niekt≤rzy niepe│nosprawni pracownicy zdalni pracuj▒ w domu w pe│nym lub prawie pe│nym wymiarze godzin.

 Przewodnik opracowano g│ownie w oparciu o przeprowadzon▒ w 1995 r. w USA ankietΩ, rozes│an▒ poczt▒ do blisko 500 pracodawc≤w. Dodatkowe informacje uzyskano z wywiad≤w telefonicznych, materia│≤w zaproponowanych przez zak│ady pracy oraz wydzia│y administracji federalnej, stanowej i lokalnej, a tak┐e z wynik≤w wcze╢niejszych bada± na temat telepracy.

 Do chwili zako±czenia prac nad tekstem przewodnika na ankietΩ odpowiedzia│o oko│o 160 respondent≤w. Odpowiedzi nadesz│y od ro┐nego rodzaju pracodawc≤w: takich, kt≤rzy nie dysponuj▒ informacjami czy w╢r≤d telepracownik≤w ich firm znajduj▒ siΩ osoby niepe│nosprawne; nie zatrudniaj▒cy niepe│nosprawnych do pracy zdalnej; oraz zatrudniaj▒cy pracownik≤w niepe│nosprawnych w systemie telepracy.

 Celem przewodnika jest zaprezentowanie informacji, z kt≤rymi niepe│nosprawni pracownicy, potencjalni jak i ju┐ zatrudnieni, powinni siΩ zapoznaµ, je╢li my╢l▒ o telepracy. Analogiczny przewodnik porusza te same zagadnienia z perspektywy pracodawcy. Dla wiΩkszej przejrzysto╢ci tekstu obu opracowaniom nadano uk│ad pyta± i odpowiedzi.

 Serdeczne podziΩkowania sk│adamy sponsorom bada± i przewodnik≤w: The Dole Foundation for Employment of People with Disabilities, The JM Foundation oraz The Rose M. Badgeley Residuary Charitable Trust. Wszystkie wyra┐one tutaj pogl▒dy i opinie s▒ opiniami zespo│u badawczego i nie nale┐y ich │▒czyµ w jakikolwiek spos≤b z organizacjami sponsoruj▒cymi badania. Opracowanie przewodnik≤w sta│o siΩ mo┐liwe dziΩki wnikliwym komentarzom i sugestiom nastΩpuj▒cych os≤b: Jane Anderson, Midwest Institute for Telecommuting Education; Karen Goodwyn, California Department of Rehabilitation; Wendell Joice, U.S. General Services Administration; Pat Pound, Texas Governor's Committee on People With Disabilities; Lana Smart, National Center for Disability Services; Kathy Stewart, Federal Deposit Insurance Corporation; oraz Susan Webb, ABIL-Phoenix. Dodatkow▒ pomoc▒ s│u┐yli: Eddie Cain, Phoenix Transit System; David Fleming, State of California; Judith Gilliom, U.S. Department of Defense; oraz Jonathan Green, NetSolutions.
 
 

SPIS TREªCI

   
 
 

I. WPROWADZENIE

 

P. 1.1. Jak wiele instytucji komercyjnych i rz▒dowych zatrudnia niepe│nosprawnych telepracownik≤w?

 O. Ostatnie ameryka±skie badania przeprowadzone przez naukowc≤w ze Szko│y Biznesu Uniwersytetu Teksaskiego (UT) w Austin we wsp≤│pracy z Instytutem Rehabilitacji i Studi≤w (TIRR) zidentyfikowa│y 35 instytucji, kt≤re zatrudniaj▒ niepe│nosprawnych telepracownik≤w. Liczba prywatnych zak│ad≤w pokrywa│a siΩ ╢ci╢le z liczb▒ agencji rz▒dowych, przy ograniczonym udziale instytucji niekomercyjnych. Wszystkie instytucje mie╢ci│y siΩ w przedziale wielko╢ci od mniej ni┐ 50 pracownik≤w, a┐ po Departament Obrony USA. Geograficznie reprezentowane by│y wszystkie regiony Stan≤w Zjednoczonych, jak r≤wnie┐ organizacje z Kanady, Wielkiej Brytanii i Japonii.

 Pracodawc≤w zatrudniaj▒cych niepe│nosprawnych telepracownik≤w jest niew▒tpliwie wiΩcej ni┐ owe 35 instytucji. Z trzech powod≤w:

P. 1.2. Do jakich rodzaj≤w inicjatyw zwi▒zanych z prac▒ zdaln▒ anga┐owani s▒ pracownicy niepe│nosprawni?

 O. Istnieje kilka ich rodzaj≤w, przy czym niekt≤re pokrywaj▒ siΩ ze sob▒.

P. 1.3. Dlaczego w przypadku pracownik≤w niepe│nosprawnych firmy, instytucje i agendy rz▒dowe preferuj▒ zatrudnienie w systemie pracy zdalnej?

 O. Chocia┐ pracΩ zdaln▒ mo┐na postrzegaµ jako alternatywΩ dla pracy wykonywanej w siedzibie firmy, maj▒c▒ zaspokajaµ przede wszystkim potrzeby pracownik≤w, to jednak niemal wszystkie systemy telepracy kierowane do os≤b niepe│nosprawnych zosta│y stworzone dla zaspokojenia potrzeb pracodawc≤w. Wyniki ankiety UT-TIRR pokazuj▒, ┐e najwa┐niejszym powodem, dla kt≤rego tworzy siΩ i praktykuje taki system pracy jest osi▒gniecie nastΩpuj▒cych za│o┐e±:

W przeprowadzonej ankiecie, 15 procent pracodawc≤w przyzna│o siΩ, ┐e wybrali pracΩ zdaln▒ ┐eby zwiΩkszyµ r≤┐norodno╢µ potencja│u pracowniczego i 10 procent w celu dostosowania siΩ do Ameryka±skiej Ustawy o Osobach Niepe│nosprawnych.

 Dlatego je┐eli zainteresowany jeste╢ teleprac▒, spr≤buj raczej uwypukliµ potencjalne korzy╢ci pracodawcy wynikaj▒ce z zatrudnienia w systemie pracy zdalnej, ani┐eli swoje w│asne. PamiΩtaj, ┐e praca zdalna ma byµ przede wszystkim korzystna dla firmy, a dopiero potem dla pracownika.

 P. 1.4. Czy du┐o firm zadowolonych jest z systemu pracy zdalnej?

 O. Niemal wszyscy pracodawcy s▒ pozytywnie nastawieni do pracy zdalnej. Mniej ni┐ 3 procent przyzna│o siΩ, ┐e zrezygnowali z systemu pracy zdalnej. Jednak┐e niekt≤re instytucje mog│y nie odpowiedzieµ na ankietΩ, gdy┐ rozczarowa│y siΩ do telepracy. Zdecydowana wiΩkszo╢µ pracodawc≤w (57 procent) jest przekonana, ┐e od wprowadzenia systemu pracy zdalnej produktywno╢µ pracownik≤w wzros│a, a tylko 6 procent utrzymuje, ┐e spad│a. Pozostali pracodawcy twierdz▒, ┐e utrzymuje siΩ na tym samym poziomie.

 P. 1.5. Czy niepe│nosprawni pracownicy s▒ zadowoleni z organizacji systemu pracy zdalnej?

 O. Nie pytali╢my o to bezpo╢rednio niepe│nosprawnych pracownik≤w, dlatego odpowied╝ nie mo┐e byµ jednoznaczna. Jednak┐e po╢rednie informacje wskazuj▒ na zadowolenie pracownik≤w. Zgodnie z danymi pracodawc≤w zaledwie pojedynczy niepe│nosprawni telepracownicy zrezygnowali z pracy zdalnej. Zrobili to z ro┐nych powod≤w: przeprowadzili siΩ, ich inwalidztwo spowodowa│o dalsze ograniczenia sprawno╢ci lub znale╝li pracΩ w innej firmie. Ledwo garstka z nich zrezygnowa│a z telepracy powracaj▒c do poprzednio wykonywanej pracy w siedzibie firmy.
 
 

II. SUKCES PRACY ZDALNEJ

 

P. 2.1. Jakie warunki nale┐y spe│niµ, aby osi▒gn▒µ sukces w pracy zdalnej os≤b niepe│nosprawnych? Czy s▒ jakie╢ r≤┐nice w por≤wnaniu z pe│nosprawnymi pracownikami?

 O. Zasadniczych r≤┐nic nie ma. Istniej▒ jednak pewne warunki, kt≤rych pracodawcy przestrzegaj▒, ┐eby system lub indywidualna inicjatywa telepracy mog│a siΩ powie╢µ.

P. 2.2. Jak powinienem przygotowaµ siΩ do bycia skutecznym telepracownikiem?

 O. Przede wszystkim musisz posiadaµ odpowiednie predyspozycje i kwalifikacje do wykonywania powierzonych Ci zada±. Musisz m≤c i lubiµ pracowaµ stosunkowo niezale┐nie. Je╢li nie potrafisz sam podejmowaµ pewnych dzia│a± albo odpowiednio zorganizowaµ sobie czasu, praca zdalna nie jest dla Ciebie odpowiednia. BΩdziesz musia│ te┐ ustanowiµ zasady, w jakich okoliczno╢ciach i kiedy mo┐na przeszkodziµ Ci w pracy, oraz poinformowaµ o tym cz│onk≤w rodziny, przyjaci≤│ i s▒siad≤w.

 W organizowaniu swojego czasu niezbΩdne jest planowanie zada±. WiΩkszo╢µ skutecznych telepracownik≤w tak organizuje harmonogram pracy, by w dniach pracy zdalnej wykonywaµ zadania mo┐liwe do wykonania na odleg│o╢µ: czytanie, pisanie, praca badawcza, planowanie, wprowadzanie danych, rozmowy telefoniczne. Na dni pracy w siedzibie firmy planuj▒ spotkania ze wsp≤│pracownikami, kierownikami oraz klientami.

 Musisz posiadaµ predyspozycje do samodzielnej pracy. Dlatego je╢li lubisz mieµ rozlegle kontakty towarzyskie w siedzibie firmy, telepraca mo┐e byµ dla Ciebie nieodpowiednia.

 Musisz staraµ siΩ na bie┐▒co byµ informowanym o obowi▒zuj▒cych w firmie procedurach, zadaniach zespo│≤w roboczych i zmianach polityki firmy. Poniewa┐ wiele instytucji nie ma pe│nego kontaktu ze swoimi pracownikami, telepracownicy musz▒ zazwyczaj w│o┐yµ wiΩcej wysi│ku, by poczuµ siΩ czΩ╢ci▒ swojego zespo│u roboczego i instytucji.

 Je╢li w swojej pracy wykorzystujesz komputer, musisz posiadaµ do╢wiadczenie w wysy│aniu i odbieraniu danych, jak r≤wnie┐ umiejΩtno╢µ radzenia sobie z problemami technicznymi.

 P. 2.3. Co mi da praca w systemie zdalnym?

 O. WiΩkszo╢µ telepracownik≤w wymienia wygodΩ, zmniejszenie czasu i koszt≤w dojazdu do pracy, poprawΩ stosunk≤w rodzinnych, zmniejszenie stresu i wydatk≤w zwi▒zanych z prac▒, a czasami te┐ wiΩksz▒ satysfakcjΩ z wykonywanej pracy.

P. 2.4. Je╢li zg│aszam chΩµ pracy w systemie zdalnym, to czy nie ryzykujΩ zaszufladkowania mnie jako pracownika sprawiaj▒cego k│opoty?

 O. Niekt≤rzy wsp≤│pracownicy mog▒ s▒dziµ, ┐e wykorzystujesz swoje inwalidztwo jako wymowke do przejscia na system pracy zdalnej. Nie powinno to jednak wp│ywaµ na Twoj▒ decyzjΩ o zg│oszeniu chΩci podjΩcia telepracy. Niemal wszyscy pracodawcy traktuj▒ pracΩ zdaln▒ jako system korzystny zar≤wno dla pracownika, jak i instytucji, w kt≤rej pracuje. Pracodawcy zezwalaj▒ na podjΩcie pracy zdalnej, je┐eli zgadzaj▒ siΩ na ni▒ pracownik i jego/jej kierownik.

 W przypadku, je╢li Twoje inwalidztwo wyklucza regularn▒ obecno╢µ w siedzibie firmy albo negatywnie wp│ywa na pracΩ, wtedy trzeba powa┐nie zastanowiµ siΩ nad przej╢ciem na system pracy zdalnej. Ale tylko, je┐eli czujesz, ┐e poprawi to efektywno╢µ wykonywanej pracy, pomo┐e osi▒gn▒µ wytyczone cele i pomo┐e pracodawcy.

 P. 2.5. Poniewa┐ pracownicy zdalni nie przebywaj▒ w siedzibie firmy tak czΩsto jak stacjonarni, czy telepraca nie zmniejszy moich mo┐liwo╢ci awansu i promocji? Czy nie stanΩ siΩ przez to "niewidzialny"?

 O: »adne badania ani dostΩpne dane nie wskazuj▒ by praca zdalna obni┐a│a mo┐liwo╢ci awansu. W ┐aden spos≤b nie s▒dzimy, by bycie pracownikiem zdalnym przeszkadza│o w zawodowym rozwoju, poniewa┐ czΩsto telepracownicy zanim podejm▒ pracΩ zdaln▒ maj▒ ju┐ za sob▒ wspania│▒ przesz│o╢µ zawodow▒.

 Najlepszym sposobem jest wykonywaµ swoj▒ pracΩ tak dobrze, jak to tylko mo┐liwe i okazywaµ do niej entuzjazm. Mo┐na na przyk│ad przyje┐d┐aµ do firmy w weekendy, kiedy jest mniejszy ruch uliczny. Nie dopu╢µ, ┐eby kierownik lub wsp≤│pracownicy zapomnieli o Twoim talentach.

 Natomiast, je┐eli szukasz stanowiska, na kt≤rym kierowa│by╢ bezpo╢rednio zespo│em pracownik≤w, wtedy masz ograniczon▒ mo┐liwo╢µ zdalnego wykonywania pracy. Tam, gdzie obecno╢µ w firmie jest niezbΩdna, tam telepraca prawdopodobnie nie bΩdzie mo┐liwa.
 
 

III. TWORZENIE STANOWISKA PRACY

 

P. 3.1. Jak zaspokajane s▒ potrzeby w zakresie oprzyrz▒dowania wspomagaj▒cego i sprzΩtu specjalistycznego?

 O. WiΩkszo╢µ pracodawc≤w ponosi koszty wszelkiego sprzΩtu potrzebnego w odleg│ym miejscu pracy. Koszty mog▒ tak┐e obejmowaµ us│ugi online, je┐eli potrzebne s▒ do wykonywania czynno╢ci zawodowych. Z powodu jednak stosunkowo wysokich koszt≤w niekt≤rych urz▒dze±, pracodawca mo┐e nie byµ w stanie dostarczyµ najnowszych i najnowocze╢niejszych wersji sprzΩtu lub oprogramowania. Wsp≤lnie z pracodawc▒ musicie popracowaµ nad t▒ kwesti▒ i ustaliµ zakres potrzeb.

 P. 3.2. Jakie s▒ pozosta│e koszty? Czy koszty telepracy s▒ wy┐sze, czy ni┐sze? Jakiego rodzaju wydatki ponosz▒ zazwyczaj pracodawcy i do jakich wydatk≤w zobowi▒zani s▒ sami telepracownicy?

 O. Pracodawcy zazwyczaj zyskuj▒ na telepracy przez obni┐enie koszt≤w dojazdu do firmy, op│at parkingowych, wydatk≤w na jedzenie, a czasami r≤wnie┐ ubranie. Niekt≤rzy notuj▒ niewielkie zwiΩkszenie rachunk≤w za sprzΩt. WiΩkszo╢µ pracodawc≤w refinansuje op│aty instalacyjne za dodatkowe linie telefoniczne oraz op│aty za s│u┐bowe po│▒czenia telefoniczne z odleg│ego miejsca pracy. Potrzebne urz▒dzenia biurowe przynoszone s▒ z siedziby firmy.

 P. 3.3. Je┐eli regularnie nie mogΩ doje┐d┐aµ do firmy, to czy nadal mogΩ byµ pracownikiem zdalnym?

 O. Tak. Wielu pracodawc≤w przyjΩ│o pewne procedury postΩpowania wobec pracownik≤w, kt≤rzy maj▒ powa┐ne problemy z przyje┐d┐aniem do firmy. Dla os≤b ze znacznym stopniem niesprawno╢ci konieczne okazaµ siΩ mo┐e przeniesienie pracy do domu. Jedna z instytucji posy│a codziennie kuriera do sze╢ciu ro┐nych telepracownik≤w z zadaniem dostarczenia nowych materia│≤w do pracy i podjΩcia ju┐ wykorzystanych. Ka┐dy z sze╢ciu telepracownik≤w mieszka w promieniu 40 km od siedziby firmy.

 P. 3.4. Co mam zrobiµ, je┐eli spr≤bowa│em pracy w systemie zdalnym i nie czujΩ siΩ w nim dobrze? Czy mogΩ z niej zrezygnowaµ?

 O. Niemal wszyscy pracodawcy utrzymuj▒ zasadΩ dobrowolno╢ci pracy zdalnej i zar≤wno pracodawcy, jak i pracownicy musz▒ wyraziµ na to zgodΩ. Wyj▒tkiem s▒ instytucje, kt≤re zatrudniaj▒ sprzedawc≤w przebywaj▒cych czΩsto w terenie oraz firmy, kt≤re musz▒ dostosowaµ siΩ do ogranicze± komunikacyjnych, zwi▒zanych z rozporz▒dzeniami o kontroli czysto╢ci powietrza. Poniewa┐ wiΩkszo╢µ instytucji respektuje zasadΩ dobrowolno╢ci pracy zdalnej, zatem je┐eli po jakim╢ czasie stwierdzisz, ┐e nie chcesz kontynuowaµ pracy w systemie zdalnym, powiniene╢ powr≤ciµ do systemu stacjonarnego.

 P. 3.5. Praca zdalna dostΩpna jest najczΩ╢ciej dla pracownik≤w ju┐ zatrudnionych. Czy jako nowozatrudniony pracownik mogΩ staraµ siΩ o pracΩ w systemie zdalnym?

 O. Tak. Prawie po│owa firm chcia│a zatrudniµ nowego pracownika w systemie telepracy. Oko│o 47 procent wszystkich pracodawc≤w utrzymuje, ┐e praca zdalna dostΩpna jest dla nowozatrudnionych, a 19 procent wszystkich pracodawc≤w deklarowa│o, ┐e "byµ mo┐e" zatrudniliby nowego pracownika w systemie zdalnym.

 Mniej ni┐ 10 procent twierdzi, ┐e zezwolenie nowym pracownikom na telepracΩ jest nie do przyjΩcia. NajczΩ╢ciej podawano nastΩpuj▒ce przyczyny:

WiΩkszo╢µ pracodawc≤w, kt≤rzy wyra┐ali zastrze┐enie do pracy zdalnej nowozatrudnionych, zaznacza│o, ┐e pracownik przed podjΩciem telepracy powinien przepracowaµ przynajmniej rok w siedzibie firmy na pe│nym etacie.

 Jak na razie niekt≤rzy pracodawcy nie mog▒ zgodziµ siΩ na pracΩ zdaln▒ wykonywan▒ przez nowego pracownika, ale z czasem znacznie wiΩcej pracodawc≤w bΩdzie rozwa┐aµ tak▒ mo┐liwo╢µ. W wiΩkszo╢ci przypadk≤w je╢li zosta│e╢ zatrudniony i chcesz pracowaµ zdalnie, to prawdopodobnie bΩdziesz m≤g│ to robiµ.
 
 

IV. IZOLACJA A ZATRUDNIENIE

 

P. 4.1. Je┐eli nie przebywam zbyt czΩsto w siedzibie firmy, to czy stopniowo nie zostanΩ odosobniony od pozosta│ych pracownik≤w?

 O. Wszyscy pracownicy zdalni uskar┐aj▒ siΩ na pewnego rodzaju odosobnienie, zw│aszcza ci, kt≤rzy pracuj▒ w domach. WiΩkszo╢µ pracodawc≤w przyjΩ│o procedury zwalczania poczucia odosobnienia u pracownik≤w. Procedury te obejmuj▒:

Je╢li chodzi o d│ugoterminowe procedury, to obecnie niekt≤re instytucje wprowadzi│y now▒ politykΩ pracy, oferuj▒c niepe│nosprawnym telepracownikom zatrudnienie w siedzibie firmy. Na przyk│ad, jedna z agencji federalnych wprowadzi│a zasadΩ, w my╢l kt≤rej telepracownikom niepe│nosprawnym nale┐y przynajmniej raz na dwa lata proponowaµ zatrudnienie w siedzibie firmy. Ci sami pracownicy mog▒ wnosiµ w dowolnej chwili po zako±czeniu okresu pr≤bnego o przeniesienie stanowiska pracy do siedziby firmy.

 P. 4.2. Czy stosowane procedury wystarczaj▒co chroni▒ telepracownik≤w od poczucia odosobnienia?

 O. Jak ju┐ poprzednio wspominali╢my, ankieta nie by│a kierowana bezpo╢rednio do niepe│nosprawnych telepracownik≤w, zatem nie mo┐emy nic powiedzieµ na pewno. W oparciu o wyniki ankiety mo┐na stwierdziµ, ┐e zdecydowana wiΩkszo╢µ pracodawc≤w przekonana jest, i┐ stosowane procedury udowodni│y swoj▒ skuteczno╢µ w zwalczaniu poczucia odosobnienia u telepracownik≤w. 80 procent pracodawc≤w zatrudniaj▒cych jednego lub wiΩcej niepe│nosprawnych uwa┐a, ┐e "...istniej▒ce procedury wystarczaj▒co chroni▒ telepracownik≤w od poczucia odosobnienia i pozwalaj▒ utrzymaµ zadowalaj▒ce stosunki pomiΩdzy pracownikami". Tylko jeden z pracodawc≤w uzna│, ┐e stosowane procedury s▒ niewystarczaj▒ce. Podobne proporcje istniej▒ w╢r≤d pracodawc≤w, kt≤rzy zatrudniaj▒ telepracownik≤w pe│nosprawnych. Oko│o 60 procent uwa┐a, ┐e stosowane praktyki i procedury udowodni│y swoj▒ skuteczno╢µ, podczas gdy 3 procent s▒dzi, i┐ s▒ one niewystarczaj▒ce.

 P. 4.3. Czy niekt≤re firmy nie wykorzystuj▒ pracy zdalnej jako sposobu na unikniΩcie problem≤w zwi▒zanych z tworzeniem stanowiska pracy dla osoby niepe│nosprawnej w siedzibie firmy?

 O. W przypadku niekt≤rych firm mo┐e tak siΩ zdarzyµ. Jednak praca zdalna uchodzi za rozwijaj▒cy siΩ system zatrudnienia, a na takie systemy pracy rzadko decyduj▒ siΩ firmy o z│ej renomie. Na przek≤r temu, rzecznicy os≤b niepe│nosprawnych i grupy reprezentuj▒ce ich interesy dok│adnie z tego powodu ostrzegaj▒ przed decydowaniem siΩ na przyjΩcie zatrudnienia w systemie zdalnym.

 Nale┐y byµ ╢wiadomym, ┐e istnieje mo┐liwo╢µ, i┐ pracodawcy bez skrupu│≤w mog▒ pr≤bowaµ wykorzystaµ telepracΩ, ┐eby unikn▒µ zatrudnienia w siedzibie firmy. Jednak nie nale┐y s▒dziµ automatycznie, ┐e w│a╢nie dlatego oferuje siΩ pracΩ w systemie zdalnym. Rozwa┐ mo┐liwo╢ci i zaproponuj rozwi▒zanie najlepsze dla Ciebie i Twojego pracodawcy.

 P. 4.4. Czy pracΩ zdaln▒ nale┐y uwa┐aµ za jedyn▒ formΩ zatrudnienia, kt≤ra pracodawcy chc▒ zaoferowaµ mnie i innym niepe│nosprawnym osobom?

 O. Nie w przypadku wiΩkszo╢ci pracodawc≤w! WiΩkszo╢µ uwa┐a, ┐e praca zdalna nie jest zastΩpcza form▒ zatrudnienia lecz tylko innym jego rodzajem.

 Niekt≤rzy pracodawcy, maj▒cy najwiΩcej do╢wiadczenia z prac▒ zdaln▒ pracownik≤w niepe│nosprawnych, patrz▒ na to z innej perspektywy. Na tak postawione pytanie stwierdzali, ┐e nie mo┐na odpowiedzieµ na nie w odniesieniu do wszystkich pracownik≤w. Praca zdalna sprawdza siΩ jako forma zatrudnienia w przypadku niekt≤rych os≤b niepe│nosprawnych, w przypadku innych jest nieodpowiednia.

 Ci pracodawcy uwa┐aj▒, ┐e sukces pracy zdalnej pracownik≤w niepe│nosprawnych zale┐y od osoby zatrudnionej, rodzaju wykonywanej pracy, odpowiedniego oprzyrz▒dowania. Jednym s│owem od spe│nienia opisanych wcze╢niej "warunk≤w, by praca zdalna mog│a siΩ powie╢µ". Praca zdalna wydaje siΩ szczeg≤lnie pasowaµ osobom, kt≤re nie radz▒ sobie w sytuacjach stresowych, ale jest nieodpowiednia dla os≤b, kt≤re rozkwitaj▒ jedynie w bezpo╢rednich kontaktach personalnych.
 
 

V. UWAGI KO╤COWE

 

P. 5.1. Czy po wszystkim, co tu zosta│o powiedziane, przewodnik mo┐e zarekomendowaµ zatrudnienie w systemie pracy zdalnej?

 O. Praca zdalna nie dla wszystkich jest odpowiednia i nie dla ka┐dego pracodawcy do przyjΩcia. Proponujemy traktowaµ telepracΩ jako opcjΩ do dyskusji z kierownikiem i innymi pracownikami instytucji. Skontaktuj siΩ z osobami i grupami reprezentuj▒cymi interesy niepe│nosprawnych i razem wybierzcie najlepsze rozwi▒zanie.

 S▒dzimy jednak, ┐e powszechno╢µ pracy zdalnej zale┐y od tego, czy osoby utalentowane wybieraj▒ ten system pracy. Codzienne przebywanie w siedzibie firmy staje siΩ coraz mniej wa┐ne. Bycie wydajnym pracownikiem staje siΩ coraz bardziej istotne. Oba trendy stwarzaj▒ wiΩksze mo┐liwo╢ci zatrudnienia dla os≤b niepe│nosprawnych.

 Praca zdalna to system szybko siΩ rozwijaj▒cy i wzrost ten bΩdzie zapewne kontynuowany. Mimo, ┐e telepraca sama przez siΩ nie rozwi▒┐e problem≤w bezrobocia w╢r≤d wielu niepe│nosprawnych, to dotychczas system ten pokaza│ swoje zalety w przypadku niekt≤rych os≤b i ich pracodawc≤w. Praca zdalna jest rodzajem zatrudnienia, kt≤ry musi zostaµ dog│Ωbniej wykorzystany przez wiΩksza ilo╢µ pracodawc≤w i osoby niepe│nosprawne.
 
 

DODATEK I - MATERIAúY POMOCNICZE

 

Istnieje wiele materia│≤w pomocniczych, dostΩpnych dla pracownik≤w zainteresowanych prac▒ zdaln▒. Kilka z najlepiej ilustruj▒cych zagadnienie i najbardziej pomocnych materia│≤w drukowanych, pochodz▒cych od pracodawc≤w, zamieszczono poni┐ej. W kontaktach z organizacjami, kt≤re opublikowa│y wybrany dokument lub kasetΩ wideo, po╢redniczy zesp≤l ILRU, dostΩpny pod numerami telefonu 713-520-0232 lub 713-520-5136 (TTY).
 

PRZEWODNIKI I PODR╩CZNIKI

 Telecommuting Guide.

Employee Handbook oraz Manager Handbooks. Telecommuting Manual. Telecommuting Manual. Telecommuting Policy & Procedure Manual. Telecommuting Handbook. Telecommuting Guide. Implementing Telecommuting. Balancing Work and Family Demands Through Telecommuting. Telecommuting Implementation Manual. Is Telecommuting Right For You?  
 

POZOSTAúE DOKUMENTY

 Memorandum on Flexiplace for People with Disabilities.

Managing Information Resources for Accessibility. A Day Seminar on Implementing Telecommuting. Policy and Procedure Statement on Telecommuting from Client Locations. Orientation to Telecommuting.  
 

¼R╙DúA ELEKTRONICZNE

 Amerykanski BBS (TeleConX) po╢wiecony pracy zdalnej. U.S. General Services Administration. Adresy -

(1) przez telnet: FedWorld.gov, w menu powitalnym nale┐y wybraµ #56; lub
(2) przez modem: (202) 501-7741.

 Internetowa witryna Center on Information Technology Accommodation(przedtem Clearinghouse on Computer Accommodation), U.S. General Services Administration.

http://www.gsa.gov/coca/

 Internetowa witryna Telecommuting Advisory Council (TAC).

http://www.telecommute.org

 Internetowa witryna po╢wiΩcona pracy zdalnej oraz zagadnieniom wirtualnego biura, utrzymywana przez Gila Gordona i Davida Petersona.

http://www.gilgordon.com

 Internetowa witryna Telecommuting and Travel Research Program of the Institute of Transportation Studies na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.

http://www.engr.ucdavis.edu/~its/telecom/

 

KASETY WIDEO

12-minutowe nagranie wideo dla zarz▒du firmy ($5);
30-minutowe nagranie wideo, przewodnik i µwiczenia przygotowuj▒ce do pracy zdalnej ($41).

20-minutowe nagranie wideo, 10-minutowe nagranie wideo "Home Based Employment" 5-minutowe nagranie wideo na temat telepracy  
 
 

DODATEK II - KOMENTARZE PRACODAWC╙W

 

"W naszej instytucji (nazwΩ usuniΩto) jest kilku niepe│nosprawnych pracownik≤w, kt≤rzy skorzystali na pracy w systemie zdalnym. Na skutek wypadku pewien pracownik przeszed│ na rentΩ z ubezpieczenia pracowniczego. PomiΩdzy ubezpieczycielem a pracodawc▒ dosz│o do porozumienia, na mocy kt≤rego ubezpieczyciel mia│ pokryµ koszty sprzΩtu, umo┐liwiaj▒cego pracownikowi wykonywanie pracy z domu. Pomimo ca│kiem wysokich koszt≤w okaza│o siΩ, ┐e znacznie taniej jest zap│aciµ za sprzΩt, ni┐ wyp│acaµ pracownikowi rentΩ. Sam pracownik r≤wnie┐ by│ zainteresowany "powrotem" do firmy. Pracuje on zdalnie ze swojego miejsca zamieszkania, chocia┐ oficjalne miejsce jego pracy znajduje siΩ na przedmie╢ciach Toronto. Zatem jak widaµ to mo┐e dzia│aµ i naprawdΩ dzia│a dobrze."

"Nie wierzΩ, by w przypadku niepe│nosprawnych pracownik≤w podejmuj▒cych pracΩ w systemie zdalnym istnia│y odmienne zagadnienia telepracy, ni┐ w przypadku pozosta│ych pracownik≤w. Licz▒ siΩ jedynie kwalifikacje pracownika: jego zdolno╢µ do samodzielnego podejmowania dzia│a±, ciΩ┐ka praca, wysoka wydajno╢µ oraz niezale┐no╢µ."

"Niepe│nosprawni telepracownicy nie staj▒ siΩ wyobcowani. Przeciwnie, tworz▒ oni w╢r≤d siebie wyj▒tkowe formy spo│eczne- organizacje i grupy aktywno╢ci."

"Najwa┐niejsze zagadnienia, przed kt≤rymi staj▒ wszyscy podejmuj▒cy pracΩ zdaln▒, to rozwiniΩcie sieci wsp≤│pracy, potrzeba bycia produktywnym oraz pewno╢µ, ┐e pracodawca p│aci odpowiednie wynagrodzenie. Pracy zdalnej nie powinno siΩ wykorzystywaµ do nisko op│acanej pracy."

"Kontynuujemy nasz pilota┐owy system pracy zdalnej i rozszerzamy go na nastΩpny rok. Zezwoli│em na udzia│ do 100 telepracownik≤w. Obecnie mamy ich oko│o 70, ale zainteresowanych jest wiΩcej pracownik≤w. Jak dotychczas, uwa┐amy nasz program pilota┐owy za wielkie osi▒gniΩcie."

"Nasze do╢wiadczenie jest obecnie niewielkie, chocia┐ wierzΩ, ┐e w przysz│o╢ci bΩdziemy bardziej polegaµ na ro┐nego rodzaju inicjatywach telepracy. Ten trend to wyj▒tkowa okazja dla os≤b niepe│nosprawnych."

"Wa┐ne jest ┐eby pracodawca nie chowa│ niepe│nosprawnych pracownik≤w w zdalnym miejscu pracy, ┐e w rozs▒dnie zaplanowanym systemie telepracy jest miejsce na monitorowanie jego poczyna±, wreszcie, ┐e pracownikom nale┐y zapewniµ wyszkolenie w obs│udze sprzΩtu telekomunikacyjnego na najwy┐szym poziomie."

"To nie jest kwestia posiadanego do╢wiadczenia. Jest to kwestia wykonywania pracy przez osobΩ z najwy┐szymi kwalifikacjami. Dlatego mogliby╢my rozwa┐yµ zatrudnienie nowego niepe│nosprawnego pracownika w systemie pracy zdalnej."

"Nie mogliby╢my zatrudniµ nowego pracownika, kt≤ry pracuje zdalnie. Nie ma ┐adnej przesady w tym, ┐e jest to system ryzykowny. Zbyt wiele rzeczy zwi▒zanych z prac▒ nie da siΩ wyuczyµ na podstawie wcze╢niejszych instrukcji kierownika. Wyuczyµ siΩ tego mo┐na tylko przez obserwowanie wsp≤│pracownik≤w i wzorowanie siΩ na nich, a tak┐e przez to, co nazywa siΩ w pracy systemem nagr≤d i represji."

"Zesp≤l wizytuje j▒ raz na trzy tygodnie. Codziennie te┐ dzwoni do biura i komunikuje siΩ przez pocztΩ elektroniczn▒. Kierownik wizytuje j▒ w domu trzy razy w roku."

"Rodzaj prowadzonej dzia│alno╢ci pozwala bez problemu dostosowaµ harmonogram do naszych potrzeb. PracΩ wykonuje siΩ w domu i odpowiada potrzebom os≤b niepe│nosprawnych. Byli╢my w stanie zatrudniµ wysoko kwalifikowane osoby."

"Utrata kontaktu z firma ju┐ d│u┐ej nie jest zmartwieniem, chocia┐ by│o tak na pocz▒tku. Rozwi▒zaniem s▒ codzienne zebrania pracownik≤w, trwaj▒ce przeciΩtnie po dwie godziny. CzΩ╢ciowo wydaj▒ siΩ zwiΩkszaµ wydajno╢µ pracownik≤w, czΩ╢ciowo poprawiaµ ich standard ┐ycia... Trzeba przyznaµ, ┐e nie jest to │atwy proces. Nale┐y pamiΩtaµ o wielu kwestiach z tym zwi▒zanych. Pocz▒wszy od organizacji miejsc siedz▒cych, a sko±czywszy na doborze tematu dyskusji, aby zapobiec przerodzeniu siΩ zebrania w bezproduktywne spotkanie towarzyskie."

"Z pewno╢ci▒ praca zdalna pozwala osobom maj▒cym problemy z poruszaniem siΩ skierowaµ cal▒ energiΩ tracon▒ na dojazdy do pracy i z powrotem, na zwiΩkszenie wydajno╢ci wykonywanej pracy."
 


Kopiowanie lub wykorzystywanie przewodnika w jakiejkolwiek drukowanej lub elektronicznej formie jest zabronione

 Copyright 1996 (c) Program ILRU & James Jarrett

 


"Pytania i odpowiedzi na temat pracy zdalnej w przypadku os≤b niepe│nosprawnych: PRZEWODNIK DLA PRACODAWC╙W", Program Badawczy Przystosowania do Samodzielnego »ycia Zawodowego, Instytut Rehabilitacji i Studi≤w w Houston, w Teksasie (USA) oraz James Jarrett, Podyplomowa Szko│a Biznesu, Uniwersytet Teksaski w Austin (USA), kwiecie± 1996

 Przewodnik adresowany jest do zespo│≤w zarz▒dzania potencja│em spo│ecznym oraz kierownik≤w w instytucjach prywatnych i publicznych. Porusza zagadnienia pracy zdalnej niepe│nosprawnych pracownik≤w i staraj▒cych siΩ o pracΩ. 20-stronicowy przewodnik opracowano g│ownie w oparciu o przeprowadzon▒ w 1995 r. w USA ankietΩ, rozes│an▒ poczt▒ do blisko 500 pracodawc≤w. Dodatkowe informacje uzyskano z wywiad≤w telefonicznych, materia│≤w zaproponowanych przez zak│ady pracy oraz wydzia│y administracji federalnej, stanowej i lokalnej, a tak┐e z wynik≤w wcze╢niejszych bada± na temat telepracy. Przewodnik ma uk│ad pyta± i odpowiedzi. Opracowany zosta│ pod k▒tem zagadnie± telepracy widzianych z perspektywy pracodawcy. Dodatek zawiera spis wybranych materia│≤w, mog▒cych s│u┐yµ za zbi≤r informacji dla pracodawc≤w: poradniki i podrΩczniki, zastosowania, raporty, oferty szkole±, elektroniczne ╝r≤d│a informacji oraz nagrania wideo. Drugi dodatek zawiera komentarze pracodawc≤w na temat pracy zdalnej os≤b niepe│nosprawnych.

 Przewodnik w wersji e-mail jest bezp│atny. Zam≤wienia mo┐na kierowaµ na poni┐szy adres e-mail (nale┐y podaµ nazwΩ instytucji i adres poczty elektronicznej):

 

Robert Szymczak robosz@ids.pl

English version is also available.