Polski Infoseek
 
Przegl▒d sk│adni
Operator Znaczenie Przyk│ad
"wyra┐enie1 wyra┐enie2 ..." wyra┐enia powinny wystΩpowaµ w tekscie obok siebie "drukarka laserowa"
+wyra┐enie wyra┐enie jest wymagane +"drukarka laserowa" kolor
-wyra┐enie wyra┐enie nie mo┐e wyst▒piµ "drukarka laserowa" -kolor
pole:wyra┐enie wyra┐enie musi wystΩpowaµ w podanym polu (zobacz ni┐ej) title:"drukarka laserowa"
 
Przeszukiwanie wed│ug zawarto╢ci pola
Nazwa pola Opis Przyk│ad
  Je╢li nie okre╢lono nazwy pola, przeszukiwana jest zawarto╢µ <TITLE>, <SUMMARY> i <BODY>. Jan Kowalski
link link wewn▒trz dokumentu link:sunsite.icm.edu.pl
site strony na okre╢lonym serwerze site:sunsite.icm.edu.pl
url URL dokumentu url:sunsite.icm.edu.pl/delphi/
title tytu│ dokumentu title:GSM

 
Korzystanie z Infoseeka jest bardzo proste. Wystarczy wprowadziµ poszukiwane s│owa lub wyra┐enia. »eby uzyskaµ najlepsze rezultaty, dobrze jest dodaµ do poszukiwanego wyra┐enia s│owa, kt≤re prawdopodobnie nie wyst▒pi▒ w innych dokumentach. W ten spos≤b │atwo mo┐na poprawiµ jako╢µ otrzymywanych odpowiedzi. Im wiΩcej s│≤w wyst▒pi w zapytaniu, tym odpowied╝ bΩdzie lepsza i dok│adniejsza.

Przyk│ady:

U┐ycie wielu s│≤w daje lepsze wyniki.

        serwery Sun ultra
Infoseek znajdzie strony zawieraj▒ce jak najwiΩcej szukanych s│≤w, porz▒dkuj▒c je przy tym tak, ┐eby na pocz▒tku znalaz│y siΩ dokumenty najbardziej odpowiadaj▒ce poszukiwanym wyra┐eniom.

 

Wyra┐enia nale┐y ujmowaµ w cudzys│≤w

        serwery "sun ultra"
W ten spos≤b │atwo mo┐na zmniejszyµ liczbΩ uzyskanych odpowiedzi, a tym samym zwiΩkszyµ ich trafno╢µ. Wyra┐enie w cudzys│owiu bΩdzie traktowane przy poszukiwaniu jako ca│o╢µ. W przeciwnym wypadku ka┐de s│owo bΩdzie traktowane oddzielnie. Poszczeg≤lne wyra┐enia nale┐y oddzielaµ przecinkami.

U┐ycie wielkich liter daje dok│adniejsze wyniki.

        serwery Sun Ultra
Infoseek automatycznie bΩdzie traktowa│ s▒siednie s│owa zaczynaj▒ce siΩ od wielkich liter jako pojedyncze wyra┐enie. Natomiast s│owa wpisane ma│ymi literami bΩd▒ traktowane jako poszukiwane niezale┐nie od wielko╢ci liter w dokumencie. W naszym przyk│adzie poszukiwanie s│owa sun zwr≤ci│oby dokumenty zawieraj▒ce zar≤wno sun, Sun jak i SUN, podczas gdy poszukiwanie s│owa Sun zwr≤ci tylko Sun.


Sprecyzowanie zapytania nie musi byµ trudne! Wystarczy zapoznaµ siΩ z nastΩpuj▒cymi uwagami praktycznymi.

 Okre╢lenie wyra┐enia.

        Kiedy╢: home run records
        Teraz: "home run" records
Zapytanie kiedy╢ jest dwuznaczne. Nie precyzuje bowiem, czy jest to poszukiwanie piosenki rozpoczynaj▒cej siΩ od s│≤w "Run, Run, Run" czy te┐ statystycznych osi▒gniΩµ w baseballu. Okre╢lenie "home run" wyklucza tΩ dwuznaczno╢µ. Jest to najbardziej efektywna technika.

Dodanie okre╢laj▒cego s│owa lub wyra┐enia.

        Kiedy╢: "home run" records
        Teraz: "home run" records baseball
Jak poprzednio, technika kiedy╢ nie jest jednoznaczna. Mo┐na siΩ do tego zbli┐yµ poprzez dopisanie baseball. Rezultatem bΩdzie wprawdzie wiΩksza liczba dokument≤w, ale zwiΩkszy siΩ te┐ liczba adekwatnych odpowiedzi.

 U┐ywanie du┐ych i ma│ych liter.

        Kiedy╢: wired digital white house, baby bells, bill gates
        Teraz: Wired, Digital, White House, Baby Bells, Bill Gates
To kolejna technika redukowania wieloznaczno╢ci zapytania. Poprzez u┐ywanie wielkich liter konkretyzujemy, ┐e chodzi np. albo o "wired" , tzn. kable elektryczne, albo o "Wired Magazine". Imiona w│asne zawsze nale┐y pisaµ z du┐ej litery, a poszczeg≤lne wyra┐enia oddzielaµ przecinkiem.

U┐ywanie operator≤w + i -.

        Kiedy╢: Barney
        Teraz: Barney, +Smith -dinosaur
Samo Barney jest niejednoznaczne. Aby u╢ci╢liµ znaczenie zapytania, mo┐na podaµ lub wyeliminowaµ zakres tematyczny. Operator "+" definiuje, ┐e chodzi o dokumenty zwi▒zane z inwestycjami firmy Smith Barney, a operator "-", ┐e nie o dinozaura z komiksu. Ta funkcja daje tak┐e mo┐liwo╢µ zapytania o wyst▒pienie danego s│owa w dokumencie. Opcja Teraz: wykonuje obydwa polecenia.

 U┐ywanie okre╢lnik≤w p≤l.

        Kiedy╢: Sun workstation
        Teraz: Sun workstation, site:sun.com, title:Ultra
W przypadku poszukiwania konkretnej strony o znanym tytule lub site'e mo┐na pos│u┐yµ siΩ funkcjami site: lub title:

Istnieje dobry spos≤b na ograniczenie liczby dokument≤w otrzymywanych w odpowiedzi na zapytanie - wystarczy skorzystaµ ze specjalnej sk│adni Infoseeka. Metoda ta pozwala na poszukiwanie tytu│≤w stron, URL-i, link≤w oraz jakichkolwiek innych dodatkowych informacji, kt≤re s▒ okre╢lone przy pomocy HTML-owych p≤l META. Nazwa pola musi byµ napisana ma│ymi literami, a od zapytania musi byµ oddzielona tylko dwukropkiem (bez odstΩpow/spacji).

Przyk│ady

link:icm.edu.pl
Wyszukuje strony, kt≤re w swoim URL-u zawieraj▒ icm.edu.pl. Aby sprawdziµ ile zewnΩtrznych link≤w wskazuje na serwery ICM-u, mo┐na napisaµ +link:icm.edu.pl -url:icm.edu.pl. Warto zauwa┐yµ, ┐e w przeciwie±stwie do innych wyszukiwarek, Infoseek daje konkretn▒, nie przybli┐on▒, liczbΩ odpowiedzi. W niekt≤rych szperaczach funkcja ta nazywana jest "szukaniem w ty│".

 

url:dydaktyka
Wyszukuje strony ze s│owem dydaktyka w URL-u. Na przyk│ad:
http://www.icm.edu.pl/dydaktyka/
Mo┐na tak┐e pos│u┐yµ siΩ okre╢leniem pola URL, aby otrzymaµ dok│adn▒ liczbΩ stron w bazie danych Infoseeka (po wpisaniu url:http). Liczba ta jest uaktualniana wraz z ka┐d▒ dodan▒ lub usuniΩt▒ stron▒.

 

title:"The New York Times"
Znajdzie strony zawieraj▒ce w tytule "The New York Times".

 

lubi:piwo
Wyszuka HTML-owe strony ze znacznikiem META, okre╢laj▒cym pole lubi o warto╢ci o piwo. Dla przyk│adu:
<meta name="lubi" content="piwo filmy spacery zwierzΩta">
Jest to przyk│ad pola zdefiniowanego poprzez HTML-owe pole META. W samym s│owie lubi nie ma nic magicznego. Wa┐ne jest tylko to, ┐e sk│ada siΩ ono z ma│ych liter i jest nazw▒ pola.