Netscape Communicator 4.** (aktualne uwagi dotycz▒ wersji 4.05)

 Wstecz

Poniewa┐ sam nie pozna│em jeszcze wszystkich mo┐liwo╢ci  tego pakietu komunikacyjnego opiszΩ te, kt≤re znam i z kt≤rymi pracujΩ codziennie.

Uwagi og≤lne, zanim zaczniesz surfowaµ.

1. Sprawd╝ czy na Twoim komputerze zosta│ zainstalowany modu│ Dial-Up Networking.

Mo┐esz to zrobiµ dwukrotnie klikaj▒c na ikonie M≤j komputer. Je╢li jedna z wy╢wietlonych ikonek podpisana jest Dial-Up Networking oznacza to, ┐e wszystko jest OK i mo┐esz przej╢µ do punktu 2. W wypadku, gdy takiej ikonki brakuje, musisz zainstalowaµ modu│. W tym celu dwukrotnie kliknij na ikonce Panel sterowania. Wybierz Dodaj/Usu± programy, nastΩpnie wybierz zak│adkΩ Instalator Windows, wybierz grupΩ Komunikacja, wci╢nij przycisk Szczeg≤│y, kliknij na elemencie Dial-Up Networking tak, aby zosta│ on zaznaczony i kliknij Ok. Dalej wystarczy, ┐e bΩdziesz postΩpowa│ zgodnie z pojawiaj▒cymi siΩ wskaz≤wkami.

2. Zainstaluj sterownik karty Dial-Up i protok≤│ TCP/IP.

W tym celu nale┐y z Panelu sterowania (dostΩpnym przez ikonΩ M≤j komputer) wybraµ ikonΩ Sieµ, nastΩpnie wcisn▒µ Dodaj, wybraµ Karta, Dodaj, z przewijanej listy wybraµ Microsoft, nastΩpnie Dial-up i wcisn▒µ Ok. Dalej nale┐y jeszcze dodaµ obs│ugΩ protoko│u TCP/IP. W tym celu (tak┐e w oknie Sieµ Panelu sterowania) klikamy na przycisku Dodaj, nastΩpnie wybieramy Protok≤│, wciskamy Dodaj, wskazujemy na Microsoft, a nastΩpnie wybieramy TCP/IP i wciskamy Ok. nastΩpnie nale┐y w oknie Sieµ Panelu sterowania wybraµ KartΩ Dial-Up, wcisn▒µ W│a╢ciwo╢ci, wybraµ zak│adkΩ Powi▒zania i sprawdziµ czy na wy╢wietlonej li╢cie wyszczeg≤lniony (i uaktywniony ) jest protok≤│ TCP/IP.

3. Tworzenie po│▒czenia

Otw≤rz okno programu Dial-Up Networking. Kliknij dwukrotnie na ikonce Utw≤rz nowe po│▒czenie, w okienku "nazwa komputera" wpisz nazwΩ po│▒czenia (np. "Pierwszy krok"). NastΩpnie z rozwijanej listy wybierz modem, kt≤rym chcesz siΩ pos│u┐yµ. Po jego wybraniu naci╢nij przycisk Konfiguruj. W otwartym oknie wybieraj▒c kolejne zak│adki, ustawisz parametry og≤lne, po│▒czenia modemowego i dodatkowe opcje. W Opcjach nale┐y zaznaczyµ Wywo│aj okno terminala po wybraniu numeru i wy│▒czyµ wywo│anie okna terminalowego przed wybraniem numeru. Wci╢niΩcie OK sprawi, ┐e powr≤cisz do okna tworzenia po│▒czenia. Wci╢nij Dalej. Potem w pole Numer kierunkowy nale┐y wpisaµ 0 (tylko w przypadku, gdy z serwerem TP S.A │▒czymy siΩ jak z numerem lokalnym), a w pole Numer telefonu 202122. Korzystnym jest dopisanie przed tym numerem literki "w" lub wstawienie przecinka. Pozwala to daµ modemowi czas na odczekanie na sygnal centrali. Z listy Kod kraju nale┐y wybraµ Polska(48). NastΩpnym krokiem bΩdzie wci╢niΩcie przycisku Dalej, a p≤╝niej Zako±cz.

4. Ustawienie parametr≤w po│▒czenia

W okienku Dial-Up Networking wskazujemy klikaj▒c jednokrotnie na utworzon▒ w poprzednim kroku ikonΩ ("Pierwszy krok"). Z menu g≤rnego Plik wybieramy W│a╢ciwo╢ci. Kliknij na przycisku Typ serwera. Z rozwijanej listy Typ serwera wybierz "PPP: Windows 95, Windows NT 3.5, Internet". Ze wszystkich wy╢wietlanych w oknie opcji uaktywnij tylko TCP/IP jako dozwolony protok≤│ sieciowy. NastΩpnie wci╢nij Ustawienia TCP/IP. Wybierz "Podaj adres IP" pozostawiaj▒c pole Adres IP bez zmian (0.0.0.0). Kliknij na prze│▒czniku Podaj adresy serwera nazw. W pole Podstawowy DNS mo┐esz pisaµ 194.204.159.1, a w pole Zapasowy DNS wpisz 194.204.152.34. Uaktywnij opcjΩ U┐yj domy╢lnego routera w zdalnej sieci. Wy│▒cz opcjΩ U┐yj kompresji nag│≤wka IP. Wciskaj OK przechodz▒c kolejno do okna Typ serwer≤w, okna w│a╢ciwo╢ci naszego po│▒czenia i wreszcie okna Dial-Up Networking. Parametry te nie maja jednak znaczenia przy pod│▒czeniu poprzez TPSA.

5. Zaczynamy surfing

Otw≤rz okno Dial-Up Networking. Kliknij dwukrotnie na ikonce utworzonego w punkcie 3. po│▒czenia. Wci╢nij przycisk Po│▒cz (naturalnie upewnij siΩ wcze╢niej, ┐e pod│▒czy│e╢ modem do linii telefonicznej). Po chwili oczekiwania i wys│uchaniu serii pisk≤w otworzy siΩ okno Terminala. BΩdzie to oznaczaµ, ┐e komunikacja zosta│a nawi▒zana. Teraz na pytanie o nazwΩ u┐ytkownika nale┐y odpowiedzieµ wpisuj▒c trzy litery "p" Tak samo (wpisuj▒c "ppp") nale┐y odpowiedzieµ na pytanie o has│o. Po chwili w oknie zaczn▒ pojawiaµ siΩ ci▒gi r≤┐nych znak≤w. Wtedy wci╢nij przycisk Dalej. O ile prawid│owo skonfigurowa│e╢ parametry po│▒czenia, pracy karty DIal-Up oraz TCP/IP, mo┐esz teraz rozpocz▒µ pracΩ w sieci i uruchomiµ przegladarkΩ. Je╢li, za╢ ustawisz sobie w NC w Edit->Preferences->Advanced opcje Enable AutoInstall to wywo│uj▒c przegl▒darke , ona sama pobierze sobie protok≤│ komunikacyjny (czyli uruchomi Dial-Up'a).

Co znajdziemy w  Netscape Communicator ? Oczywi╢cie przegl▒darkΩ Web; program do obs│ugi poczty elektronicznej Messenger; program do pracy grupowej i prowadzenia grupowych dyskusji o nazwie Collabra; Composer - edytor HTML do opracowywania stron WWW i wiadomo╢ci e-mail; Conference - jak sama nazwa wskazuje - aplikacjΩ pomocn▒ przy prowadzeniu konferencji, zawieraj▒c▒ takie narzΩdzia, jak tablicΩ informacyjn▒, telefon sieciowy, pogawΩdki tekstowe i wiele innych. Ka┐d▒ z tych aplikacji mo┐na uruchomiµ  jako osobny program lub z poziomu innej aplikacji. W│a╢nie to podoba mi siΩ najbardziej oraz wsp≤lny interfejs program≤w.

To co od razu rzuca siΩ w oczy, to │atwo╢µ obs│ugi wszystkich aplikacji sk│adowych pakietu. Bez trudu mo┐na bΩdzie przygotowaµ eleganck▒ stronΩ WWW lub wiadomo╢µ do wys│ania poczt▒ elektroniczn▒. Jednak┐e wewnΩtrzne zmiany - kt≤rych przecie┐ nie brak - wydaj▒ siΩ r≤wnie istotne. Obs│uga otwartych standard≤w zdaje siΩ byµ fundamentem kompatybilno╢ci z produktami producent≤w niezale┐nych.

Pakiet Communicator charakteryzuje siΩ kilkoma innymi istotnymi cechami. Podobnie jak poprzednie wersje, dostΩpny jest nie tylko dla Windows 95, ale tak┐e dla Windows 3.x, NT, Macintosh i niekt≤rych odmian UNIX-a.  W zwi▒zku z tym ka┐dy, kto jest  do│▒czony do sieci za po╢rednictwem jednej z tych platform, mo┐e korzystaµ z Intranetu za po╢rednictwem Communicator'a. Wprowadzono now▒ cechΩ: profile u┐ytkownik≤w, dziΩki kt≤rym wiele os≤b mo┐e na jednym komputerze ustawiµ swoje w│asne parametry ╢rodowiska, mo┐e korzystaµ z w│asnej ksi▒┐ki adresowej, w│asnego zestawu zak│adek. 

Warto podkre╢liµ, ┐e pomimo tylu nowo╢ci, nie powinni╢my martwiµ siΩ o poznanie programu. Je╢li korzystali╢my z Navigator 3.x szybko nauczymy siΩ poruszaµ w ╢rodowisku Communicator. 

Podr≤┐owanie po sieci 

Dla wiΩkszo╢ci z nas Navigator to przede wszystkim furtka do zasob≤w WWW. Wersja 4.0* wydaje siΩ znacznie lepsza od poprzedniej, zw│aszcza je╢li we╝miemy pod uwagΩ zmieniony wygl▒d i projekt. Kompletnie nowy pasek narzΩdziowy daje siΩ konfigurowaµ przez u┐ytkownika: mo┐na przeci▒gn▒µ na± adres interesuj▒cej nas strony Web, mo┐na klikn▒µ prawym przyciskiem myszy, by ukaza│o siΩ menu opcji. Przyciski "Stop" i "Reload" zintegrowano w jeden, kt≤rego funkcja zmiania siΩ w zale┐no╢ci od kontekstu. KlikniΩcie prawym klawiszem na przyciskach "Forward" lub "Backward" rozwija listΩ ostatnio odwiedzonych stron. Ponadto pasek narzΩdziowy sk│ada siΩ z trzech niezale┐nych wierszy i ka┐dy z nich mo┐na zwin▒µ, by nie zajmowa│ miejsca na ekranie. 

Zmieni│a siΩ organizacja menu: maj▒ bardziej logiczn▒ strukturΩ. Jedynym elementem, kt≤ry trochΩ nie pasuje do ca│o╢ci jest okienko dialogowe "Preferences", gdy┐ posiada niestandardowy wygl▒d i to mo┐e byµ myl▒ce. Zamiast zak│adek, na kt≤rych zgromadzono by okre╢lone parametry konfiguracyjne, zastosowano strukturΩ drzewiast▒, kt≤rej poszczeg≤lne li╢cie i ga│Ωzie reprezentuj▒ dany parametr. 

Mechanizm stosowania zak│adek (bookmarks) pozostawia trochΩ do ┐yczenia, choµ projektanci po╢wiΩcili mu nieco uwagi. NajwiΩksz▒ jego innowacj▒ jest mo┐liwo╢µ przeci▒gniΩcia adresu z pola adresowego na przycisk zak│adek oraz umieszczenia go - za jednym ruchem - w okre╢lonym folderze; mo┐na te┐ zmieniµ nazwΩ zak│adki. Zak│adki mo┐na te┐ zapamiΩtywaµ w dotychczasowy spos≤b: dodaµ j▒ do menu, a potem na spokojnie dokonaµ reorganizacji. Niestety, nadal nie daje siΩ przeci▒gn▒µ folderu zak│adek na now▒ pozycjΩ w pliku zak│adek. 

Nowy system pomocy ekranowej bazuje na architekturze HTML i dzia│a inaczej ni┐ poprzednio. W starej wersji Navigatora klikniΩcie na przycisku pomocy prze│▒cza│o nas na inn▒ stronΩ Web, wiΩc trzeba by│o wracaµ do poprzedniej strony klikaj▒c na przycisk "Back". Tymczasem w nowej wersji, w ramach tej samej strony, otwiera siΩ dodatkowe okienko pomocy. 

Jedn▒ z bardziej istotnych zalet wersji 4.0* Navigatora jest obs│uga HTML 3.2. Byµ mo┐e wiΩkszo╢µ u┐ytkownik≤w ko±cowych nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, co im to daje, ale autorzy stron WWW doceni▒ tΩ istotn▒ r≤┐nicΩ. HTML 3.2 pozwoli na projektowanie bardziej interesuj▒cych stron Web, g│≤wnie dziΩki rozbudowanej o JavaScript specyfikacji Dynamic HTML. Umo┐liwia ona, np. tworzenie element≤w stron WWW, kt≤re znikaj▒, pojawiaj▒ siΩ nagle na stronie, zmieniaj▒ swoj▒ pozycjΩ - a wszystko w z g≤ry zaprogramowanym czasie lub na skutek ruchu myszk▒. 

Poczta elektroniczna i wiadomo╢ci sieciowe 

Dlaczeg≤┐ mieliby╢my korzystaµ z dwu r≤┐nych program≤w o dwu r≤┐nych interfejsach, by wysy│aµ pocztΩ elektroniczn▒ i uczestniczyµ w wymianie wiadomo╢ci sieciowych (newsgroups)? Wcale nie musimy, gdy┐ aplikacja poczty elektronicznej "Messenger" oraz przegl▒darka wiadomo╢ci sieciowych "Collabra" zosta│y zintegrowane w jedno "Message Centre". Za jego po╢rednictwem wy╢lemy zar≤wno e-mail, jak i przeka┐emy w│asn▒ wiadomo╢µ do serwera newsgroups. 

"Message Centre" posiada znacznie lepszy interfejs ani┐eli dotychczasowy program pocztowy. Znajdziemy tam nowy pasek narzΩdzi, mo┐liwo╢µ szybkiego sortowania wiadomo╢ci jednym klikniΩciem myszki, ulepszone menu kontekstowe oraz modu│ typu "wizard" asystuj▒cy przy zak│adaniu skrzynki pocztowej i zapisywaniu siΩ do biuletynu wiadomo╢ci. Okno programu podzielone jest na trzy panele - dwa g≤rne, w kt≤rych znajduje siΩ spis wiadomo╢ci oraz jeden panel dolny, w kt≤rym wy╢wietla siΩ zawarto╢µ zaznaczonej wiadomo╢ci. 

Messenger pozwala przygotowywaµ listy we wsp≤│pracy z programem "Composer". Nadaje siΩ on bardzo dobrze do napisania wiadomo╢ci o wzbogaconej tre╢ci (rich text format), tzn.: z tekstem o r≤┐nych czcionkach, w kolorze, z wstawionymi obrazkami, itp. Gdy wybieramy polecenie "New Message", program Messenger uruchamia "Composer" (bez kilku narzΩdzi publikacji WWW) i mo┐emy zaczynaµ pisanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wstawiµ do wiadomo╢ci obrazek lub inne obiekty, np. stronΩ WWW. Wystarczy przeci▒gn▒µ j▒ z okienka Navigator bezpo╢rednio do okienka wiadomo╢ci. Nie trzeba przy tym znaµ jΩzyka HTML, gdy┐ program wszystko wykonuje samodzielnie. 

Je╢li odbiorca wiadomo╢ci korzysta z aplikacji Messenger lub innego programu pocztowego, kt≤ry potrafi przegl▒daµ dokumenty HTML, ujrzy nasz list w pe│nej krasie. W przeciwnym wypadku otrzyma zakodowany w standardzie MIME za│▒cznik, kt≤ry bΩdzie musia│ sam zdekodowaµ przed pr≤b▒ obejrzenia. Je╢li nie jeste╢my pewni co do mo┐liwo╢ci naszego adresata, zawsze mo┐emy wys│aµ mu zwyk│y tekst. 

"Composer" s│u┐y tak┐e do przygotowywania publikacji dla WWW, aczkolwiek dysponuje tylko podstawowym zbiorem funkcji. Je╢li kto╢ powa┐nie my╢li o jego wykorzystaniu dla potrzeb publikacji elektronicznych, to mo┐emy mu poleciµ kilka narzΩdzi, kt≤re obs│uguj▒ format JPEG we wsp≤│pracy z "Composer". Opr≤cz funkcji "Publish", stosowanej do zamieszczenia przygotowanej strony WWW na serwerze, kt≤ra to funkcja by│a dostΩpna tak┐e w Navigator Gold, w zasadzie nic powa┐niejszego nie znajdziemy. BΩdziemy w stanie wkleiµ obrazek, stworzyµ tabelkΩ bez mo┐liwo╢ci przemieszczania jej, ewentualnie rΩcznie wstawiµ w│asne wyr≤┐niki HTML. I to by by│o na tyle. 

Ulepszona obs│uga poczty elektronicznej 

Regu│y przetwarzania poczty elektronicznej oraz opcje filtrowania wiadomo╢ci s▒ teraz dopracowane i niemal┐e dor≤wnuj▒ tym z Eudory Pro. Program "Messenger" potrafi przenosiµ lub kopiowaµ wiadomo╢ci do folderu, usuwaµ je, zaznaczaµ jako przeczytane oraz zmieniaµ ich priorytet. Inn▒ po┐yteczn▒ funkcj▒ jest mechanizm wyszukiwania nazwisk, dzia│aj▒cy na bazie protoko│u Lightweight Directory Access Protocol. Wystarczy wpisaµ czyje╢ nazwisko (nazwΩ), wybraµ serwer wyszukuj▒cy, np. Four11 (http://www.four11.com), klikn▒µ na przycisk "Search", a pojawi siΩ lista adres≤w elektronicznych, kt≤r▒ bΩdziemy mogli do│▒czyµ do w│asnej ksi▒┐ki adresowej jednym ruchem myszki. Niestety, jedn▒ z rzeczy, kt≤rych "Messenger" jeszcze nie potrafi, jest odczytywanie wiadomo╢ci elektronicznych dla kilku kont jednocze╢nie. Je╢li chcemy odczytaµ pocztΩ innego u┐ytkownika, to musimy zamkn▒µ program i ponownie go uruchomiµ. Dla por≤wnania: Eudora Pro potrafi to wykonaµ w jednej sesji. 

Przy projektowaniu poczty elektronicznej nie pominiΩto wzglΩd≤w bezpiecze±stwa. Mo┐emy skorzystaµ z zalet protoko│u S/MIME, kt≤ry dokonuje kodowania wysy│anych wiadomo╢ci. Je╢li chcieliby╢my dowiedzieµ siΩ czego╢ wiΩcej na temat wzglΩd≤w bezpiecze±stwa sieciowego, warto otworzyµ okno modu│u pomocy "Security Advisor". 

Communicator

Netscape opisuje program Communicator jako otwarty pakiet z poczt▒ elektroniczn▒, opcj▒ pracy grupowej i przegl▒dark▒. M≤wi▒c zwyczajnie, pakiet ma dzia│aµ na ka┐dej bardziej znanej platformie systemowej i opiera siΩ na otwartych standardach, takich jak POP3, SMTP i IMAP4 dla poczty elektronicznej oraz H.323 dla telefonu internetowego. Ta otwarto╢µ oznacza sprawno╢µ dzia│ania miΩdzy platformami (cross- platform operability) dla u┐ytkownik≤w system≤w UNIX, Macintosh oraz Windows 95, 3.1 i NT, a tak┐e niezale┐no╢µ od system≤w w│asnych, takich jak Lotus Notes czy cc:Mail. Program firmy Netscape obs│uguje nawet ActiveX, pierwotnie opracowany przez Microsofta. Communicator jest dobrze zintegrowanym pakietem, sk│adaj▒cym siΩ z wielu element≤w:

* Collabra - narzΩdzie pracy grupowej; jest programem odczytu informacji (news reader). Obs│uguje grupy dyskusyjne - publiczne lub prywatne w intranecie lub Internecie - kt≤re umo┐liwiaj▒ u┐ytkownikom interakcjΩ z kolegami poprzez tablice og│osze±.

* Composer - do╢µ prymitywny aplet autorski HTML; zawiera wszystkie standardowe opcje Rich Text (czcionki, wyr≤wnania, kolory, itd.). Jest to │atwe w u┐yciu lecz nie WYSIWYG-owe narzΩdzie do tworzenia m.in. tabel, z korektorem pisowni oraz funkcj▒ publikowania umo┐liwiaj▒c▒ za│adowanie przygotowanego zbioru na serwer WWW.

* Conference - nastΩpca CoolTalk z programu Navigator 3; zawiera funkcje rozmowy punkt-punkt, telefonu internetowego oraz tablicΩ. Jak reszta programu Communicator, Conference obs│uguje standard Lightweight Directory Access Protocol, zatem mo┐na klikn▒µ na nazwisku w internetowym spisie adres≤w, takim jak Four11 i rozpocz▒µ sesjΩ r≤wnie │atwo, jak w przypadku firmowego spisu adres≤w.

* Messenger - klient poczty elektronicznej; r≤wnie┐ opiera siΩ na LDAP w przypadku swojego spisu adres≤w, a tak┐e obs│uguje szyfrowanie. Mo┐na skomponowaµ wiadomo╢µ za pomoc▒ programu Composer, tak by poczta oparta na HTML mog│a zawieraµ formaty Rich Text oraz obrazy w│▒czone do wiadomo╢ci. Ka┐dy klient poczty rozpoznaj▒cy HTML mo┐e obejrzeµ te wiadomo╢ci dok│adnie tak jak to by│o zamierzone. Messenger zawiera funkcje osobistych filtr≤w poczty oraz hierarchiczne foldery do porz▒dkowania przychodz▒cych i wychodz▒cych wiadomo╢ci; obs│uguje Uuencoding dla za│▒cznik≤w binarnych.

* Navigator - nawet je┐eli kochasz sw≤j obecny program Navigator na zab≤j, to musisz przyznaµ, ┐e jego minimalistyczny wygl▒d oraz brak mo┐liwo╢ci dostosowania do osobistych wymaga± stanowi▒ powa┐ne niedoci▒gniΩcia. Nowy Navigator wygl▒da elegancko i nowocze╢nie i │atwo go dostosowaµ w│asnych potrzeb. Wystarczy przeci▒gn▒µ URL z miejsca adresowego do osobistego paska narzΩdzi a jednorazowe klikniΩcie po│▒czy z ulubionym miejscem, poniewa┐ miejsce to jest teraz dostΩpne jako ikona w pasku narzΩdzi. Navigator obs│uguje HTML 3.2, lecz niekt≤re w│asne znaczniki HTML, przedstawione World Wide Web Consortium przez firmΩ Netscape do akceptacji, zosta│y w nim uwzglΩdnione, zanim W3C zd▒┐y│o je rozpatrzyµ. Tyle s▒ warte otwarte standardy - lecz Microsoft robi to samo ze swoimi proponowanymi rozszerzeniami HTML.
 

Malutki pasek narzΩdzi z czterema przyciskami pozwala prze│▒czaµ siΩ miΩdzy tymi elementami. Pasek mo┐na zakotwiczyµ do paska stanu ka┐dego programu w Communicatorze lub ustawiµ jako ruchomy. "Profesjonalne wydanie" (Professional edition) Communicatora zawiera tak┐e  kalendarz do tworzenia terminarzy os≤b i wykorzystania zasob≤w oraz program umo┐liwiaj▒cy centralne zarz▒dzanie wszystkimi opcjami pakietu.



Przewodnik Netscape Communicator

Po dokonaniu instalacji, przy pierwszej pr≤bie uruchomienia musimy podj▒µ kilka decyzji, ktore umo┐liwi▒ nam dalsz▒ bezproblemow▒ pracΩ z tym programem. Zapytani zostaniemy czy chcemy okresliµ NC jako przegl▒darkΩ systemowa  NastΩpnie przejdziemy do konfiguracji profilu u┐ytkownika podaµ musimy  takie dane jak imiΩ i nazwisko (ew. tzw. nicka), adres e-mail, adres dla poczty  wysy│anej i przyjmowanej, adres serwera  news≤w.  Po wprowadzeniu tych danych mo┐emy przejsµ do pierwszego wywo│ania programu. Wygodnie jest przeniesµ p│ywaj▒cy pasek skr≤t≤w wywo│ywania poszczeg≤lnych  komponent≤w na d≤│ i ukryµ opis tekstowy, pozostawiµ same ikonki symbole poszczeg≤lnych program≤w.
Czcionki ustawiamy poprzez menu Edit->Encoding-> Central European ISO-8859-2  i powt≤rnie poprzez Edit->Encoding->Set Default Encoding  zapisujemy je jako domylne.
Z czcionkami w NC to wielka niewiadoma, dotychczas pozna│em dwa sposoby:
1) wszΩdzie ustawiµ ISO-8859-2
2) w Mailbox ustawiµ ISO-8859-2 a w Navigator i Composer ustawiamy  Windows 1250.
Nie wiem dlaczego ale u mnie ani jeden ani drugi spos≤b nie przyni≤s│ oczekiwanych wynik≤w. W dalszym ci▒gu nie mogΩ uzyskac  polskiego s z kreseczk▒ .
Tips . Da siΩ to zrobiµ tak : tylda (Shift i ~) + s .



Dostosowania parametr≤w w/g uznania u┐ytkownika dokonujemy poprzez:
 Edit->Preferences:


Appearance - ustawiamy startup i toolbar startup: kt≤ry z komponentow NC bedzie programem startowym, domyslnie Navigator.
show toolbar as: wedle uznania okreslamy czy menu ma byc w formie tekstu, grafiki czy ta┐ jako jedno i drugie.
fonts: ustawiamy rodzaj i wielkosµ czcionek, nale┐y pamietaµ o wyborze czcionek z polskimi znakami.
colors: ustawiamy kolory wyswietlania tekstu, t│a i link≤w.


Navigator - strona startowa i jej lokalizacja, mo┐emy okresliµ sobie od jakiej strony rozpoczynamy nasze sieciowe wΩdr≤wki czy od strony pustej (c:\windows\system\blank.htm ), czy od dowolnej domowej, kt≤rej lokalizacjΩ musimy okre╢liµ, czy wreszcie od ostatniej odwiedzanej.
jΩzyki - dodajemy polski i ustawimy na pierwszym miejscu
aplikacje - wykaz aplikacji skojarzonych z konkretnymi typami plik≤w, w miarΩ naszych potrzeb mo┐emy dokonywaµ modyfikacji, przepisywaµ typy pli≤w do r≤┐nych program≤w.


Mail&Groups - okre╢lamy kszta│t, kolor i rodzaj czcionki przytaczanych list≤w. Okreslamy spos≤b odbioru  przychodz▒cej poczty.
Identity: okreslamy jakie dane znajd▒ siΩ w naszej "karcie wizytowej", czy ma ona byc do│▒czana do ka┐dej wiadomo╢ci i podajemy lokalizacjΩ pliku zawieraj▒cego nasz dodatkowy podpis.

Messages: -okreslamy jako domyslny spos≤b wyswietlania HTML, nalezy przy tym pamietaµ o netykiecie i nie  wykorzystywaµ tej mo┐liwosci nadmiernie.
-zaznaczamy r≤wnie┐ jako automatyczne przenoszenie do nowo pisanego listu tresci cytowanego w odpowiedzi listu.
- d│ugosµ linii pozostawiamy na domyslnie ustawionych 72 znakach . Tips (A.A.) - proponuje 65.
- w nastΩpnej grupie parametr≤w oznaczamy pod jaki adres chcemy przesy│aµ automatycznie kopie wysy│anych list≤w i post≤w na grupy ( tzn. np. na inn▒ skrzynkΩ) i to samo do jakiego katalogu
program ma kopiowaµ wysylane listy. Domyslnie jest ustawiony katalog list≤w wys│anych "sent"

Mail Server: - jesli podalismy informacje o naszym koncie pocztowym przy pierwszym uruchomieniu programu to teraz wiΩkszosµ rzeczy mamy juz wpisane w odpowiednie okienka, a mianowicie:
mail server user name - nasz nick wszystko co wystepuje w naszym adresie e-mail do znaczka @
outgoing mail server - pozostala czesµ adresu po znaczku @
incoming mail server - pozostala czesµ adresu po znaczku @ , sytuacja taka ma miejsce gdy dla
poczty odbieranej i wysy│anej u┐ywamy tego samego konta e-mail.
Mail server type - domyslnie ustawiona jest opcja POP3 i wtedy nasze wiadomosci bΩd▒
przechowywane na naszym lokalnym twardym dysku. Zwr≤ciµ nale┐y uwagΩ oby przy opcji
leave messages on server after retrievial- okienko nie by│o "odhaczone"  w przeciwnym wypadku
dosµ szybko mo┐emu zapchaµ sobie skrzynkΩ pocztow▒. Jesli okienko bedzie czyste to w chwili roz│▒czania sie z serverem pocztowym nasza przegl▒darka "wyczy╢ci" nasz▒ skrzynkΩ.
NastΩpny poziom to opcja More w niej ustawiamy lokalizacjΩ katalogu pocztowego, okre╢lamy
jak czΩsto bΩdziΩ sprawdzana nasza skrzynka czy nie nadesz│a nowa poczta i aby za ka┐dym
po│▒czeniem ze skrzynk▒ nie podawaµ od nowa naszego has│a zaznaczamy opcjΩ zapamiΩtanie
has│a dostΩpu do naszej skrzynki.
 
Groups Server: - wpisujemy adres servera news≤w z kt≤rego chcemy korzystaµ, port 119, podajemy lokalizacjΩ katalogu news na naszym dysku, i czy chcemy aby program nas pyta│ czy ma sci▒gaµ okreslon▒ przez nas ilosµ news≤w.  Tips (A.A.) polecam wpisaµ news.tpsa.pl
Directory: - okreslamy przeszukiwarki katalog≤w jakich mo┐emy u┐yµ bezposrednio z poziomu programu i kolejnosµ wyswietlania imion i nazwisk wyszukanych os≤b.



Composer - okreslamy imiΩ i nazwisko b▒d╝ nazwΩ autora strony, czy program ma automatycznie zapisywaµ w trakcie tworzenia nasz▒ pracΩ i jak czΩsto, czy chcemy u┐yµ zewnΩtrznych edytor≤w HTML i obrazk≤w a tak┐e okreslamy rozmiar czcionki.
Publishing- okreslamy parametry publikacji naszej strony przy zdalnym zapisie na innym komputerze, okreslamy jak maj▒ byµ zachowywane linki i obrazki podajemy adres serwera na kt≤rym zapisujemy stronΩ.


Offline - wybieramy spos≤b uruchamiania programu, mo┐emy wybraµ pracΩ w trybie online, offline lub w ten sposob,  ┐e zostaniemy zapytani w jakim trybie chcemy pracowaµ.
Download - w sekcji Discusion Group Messages okreslamy czy chcemy sci▒gaµ tylko nieprzeczytane wiadomosci i z jakiego okresu czasu ( np. nie starsze ni┐ 10 dni).
Opcja Select Messages pozwala okreslic nam z jakich grup dyskusyjnych chcemy sci▒gaµ wiadomosci.


Advanced - okreslamy czy chcemy aby automatycznie │adowa│y nam siΩ obrazki, uruchamia│y programy pisane w Javie, czy dostΩpna ma byµ opcja autoinstalacji program≤w i czy ma NC wysy│aµ nasz adres email jako has│o do serwer≤w FTP. Tutaj r≤wnie┐ rozstrzygamy spos≤b postepowania z "ciasteczkami" czy je przyjmujemy jesli tak to na jakich warunkach., czy te┐ je odrzucamy.
Cache- przydzielamy ilo╢µ pamieci operacyjnej dysku, ustalamy wielkosµ katalogu <cache> i jego lokalizacjΩ na dysku. Okreslamy jak czΩsto zawartosµ katalogu <cache> ma byµ por≤wnywana ze swoim orygina│em w sieci.
Proxies - Tips (A.A.) dla úodzi : w3cache.man.lodz.pl/cache/lodman.pac , warto korzystaµ z serwer≤w W3CACHE. Po wpisaniu adresu serwera odnajdziecie wla╢ciwe info co i gdzie nale┐y wpisaµ.
Disk Space: pozostawiµ bez zmian.
- All Messages- mo┐emy okresliµ maksymalny rozmiar pojedynczej wiadomosci, listu, na odbi≤r, kt≤rego wyra┐my zgodΩ, mo┐emy okresliµ maksymalny rozmiar katalogu po ktorym ma nast▒piµ jego scalanie.
- Discussion Groups Messages Only - tutaj okreslamy jak dlugo chcemy przechowywaµ wiadomo╢ci ╢ci▒gniΩte z grup dyskusyjnych.

Je╢li masz jakie╢ pytania to napisz do autora strony
W│odzimierza Banackiego lub  A.A.  << Kliknij tu by wys│aµ list

Strona powsta│a 2.07.98r.

 Pocz▒tek