Edukacja os≤b niepe│nosprawnych
Strona g│≤wna

 Gimnazjum internetowe- List otwarty


 "Problemy ludzi w niemocy (nasza edukacja) - List Otwarty jako resume watku na grupie


List Otwarty

W SPRAWIE: Edukacji os≤b niepe│nosprawnych
 Szko│y podstawowe i ╢rednie - nie jest ╝le ale sporo jeszcze przed nami
 Bariery architektoniczne na uczelniach i brak pomys│≤w na student≤w niepe│nosprawnych
 Rozwi▒zania na poziomie og≤lnokrajowym
 Uczniowie i studenci o specyficznych potrzebach - co nie oznacza bierni
 Sposoby finansowania procesu dostosowywania instytucji o╢wiatowych
 

      W naszym Kraju od prze│omu ko±ca lat osiemdziesi▒tych przeprowadzane s▒ reformy ustrojowe jako takie dotycz▒ wszystkich grup spo│ecznych a wiΩc i os≤b niepe│nosprawnych. Efektem prowadzonych przez 10 lat dzia│a± przez rz▒dz▒cych dzia│a± jest miΩdzy innym rosn▒ce przekonanie ┐e tylko wykszta│cenie jest drog▒ do lepszej przysz│o╢ci tak jednostek jak i ca│ego spo│ecze±stwa .St▒d te┐ rosn▒ca z roku na rok liczb▒ student≤w uczelni wy┐szych. Rozwijaj▒ siΩ tak┐e same uczelnie tak prywatne jak i pa±stwowe. Jest to zjawisko ze wszech miar pozytywne.
 R≤wnie d│ugo jak w przypadku reform gospodarczych czy administracyjnych toczy siΩ dyskusja nad szeroko rozumian▒ edukacj▒ m│odzie┐y na poziomie podstawowym jaki wy┐szym . Stoimy w│a╢nie przed  wprowadzeniem instytucji Gimnazj≤w i zmianami programowymi w obliczu tych zmian ╢rodowisko os≤b niepe│nosprawnych  zgromadzone w grupie dyskusyjnejpl.soc.inwalidzi, chcia│oby zabraµ g│os w sprawie edukacji tej specyficznej grupy spo│ecznej .



1 Szko│y podstawowe i ╢rednie - nie jest ╝le ale sporo jeszcze przed nami

ZacznΩ swoje rozwa┐ania od nauki na poziomie podstawowym i ╢rednim. W ci▒gu tych dziesiΩciu lat w tej sprawie zmieni│o siΩ wiele i to na lepsze mimo i┐ o╢wiata  boryka siΩ z trudno╢ciami finansowymi ┐eby wspomnieµ  tylko o klasach integracyjnych i innych alternatywnych rozwi▒zaniach  do nauczania indywidualnego .
Mimo tego poziom wykszta│cenia os≤b niepe│nosprawnych jest ┐enuj▒co niski wynika to jak s▒dzΩ z faktu istnienia barier architektonicznych w szko│ach. Zdaje sobie sprawΩ ┐e usuwanie wspomnianych kosztuje. S▒ jednak takie bariery, kt≤re mo┐na usun▒µ w miarΩ tanio. Takie jak porΩcze przy schodach i ╢cianach korytarzy  Te stosunkowo proste inwestycje pozwol▒ na zwiΩkszenie ilo╢ci klas w kt≤rych bΩd▒ mog│y uczyµ siΩ niepe│nosprawni wraz ze swoimi r≤wie╢nikami co jak s▒dzΩ przyczyni siΩ do szybszej rehabilitacji spo│ecznej tych pierwszych co w efekcie pozwoli na ograniczenie klient≤w pomocy spo│ecznej co mo┐e przyczyniµ siΩ do racjonalizacji wydatk≤w publicznych .Niski poziom wykszta│cenia os≤b niepe│nosprawnych nie wynika jedynie z istnienia barier architektonicznych  ale r≤wnie┐ stereotyp≤w kszta│cenia "ludzi niemocy" Wydaje siΩ ┐e przewa┐a zdanie ┐e osoby niepe│nosprawne s▒ w stanie wykonywaµ proste zawody np. Introligator itp. Sprawa wygl▒da zupe│nie inaczej my chcemy siΩ uczyµ. W celu likwidacji tych niekorzystnych prze╢wiadcze± sugerujemy przeprowadziµ w╢r≤d nauczycieli, dyrektor≤w szk≤│ przy okazji zaznajamiania ze zmianami programowymi i instytucjonalnymi nowej szko│y  akcji informacyjnej na temat problem≤w edukacji ON jak i sposob≤w ich rozwi▒zania Wa┐n▒ role w tej sprawie mo┐e odegraµ resort edukacji koordynuj▒c prace nad tym skomplikowanym problemem
Reasumuj▒c mimo ┐e poziom wykszta│cenia w╢r≤d os≤b niepe│nosprawnych  na poziomie ╢rednim jest niewystarczaj▒cy to przy wsp≤│pracy wszystkich zainteresowanych stron mo┐na ten stan rzeczy naprawiµ.

NastΩpnym problemem w kszta│ceniu os≤b niepe│nosprawnych jest dostΩp do uczelni wy┐szych.
Trzeba sobie wyra╝nie powiedzieµ ┐e os≤b niesprawnych ruchowo tak poruszaj▒cych siΩ na w≤zkach jak i o kulach jest ┐aden. Nawet na kierunkach wydawa│oby siΩ stworzonych dla os≤b o ograniczonych mo┐liwo╢ciach mobilnych takich jak Ekonomia czy Bankowo╢µ Informatyka itp. Ilo╢µ takich student≤w jest znikoma 1-2 na dany rocznik a bywa i tak ,┐e wielko╢µ ta jest r≤wna zeru. Powinno nam wszystkim zale┐eµ na zmianie tego stanu  Oczywistym jest ┐e jedynym kapita│em ludzi niemocy jest ich g│owa  Ka┐dy kto kiedykolwiek zastanawia│ siΩ nad problemem poprawy losu m│odych ludzi niepe│nosprawnych przyzna ┐e edukacja na poziomie uniwersyteckim jest najprostsz▒ drog▒ do osi▒gniΩcia tego celu.
 Zastan≤wmy siΩ wiΩc co jest przyczyn▒ takiego  stanu rzeczy

 Pocz▒tek strony

2 Bariery architektoniczne na uczelniach i brak pomys│≤w na student≤w niepe│nosprawnych

Skandalem jest ┐e tylko kilka uczelni w 40 milionowym narodzie ma jaki╢ pomys│ na niepe│nosprawnych student≤w chwalebnymi wyj▒tkami s▒ tutaj Akademia Rolniczo-Pedagogiczna w Siedlcach jedyna !!!!!!! przystosowana do potrzeb os≤b niepe│nosprawnych i Uniwersytet Warszawski ┐e swoim programem wspierania student≤w niepe│nosprawnych. Na pozosta│ych uczelniach te sprawy to pe│na partyzantka. Jest tym lepiej im bardziej otwarty i zaradny jest rektor do spraw studenckich danej uczelni ale i ci ludzie maj▒ poza takimi jak ja (nie tak dawno ) inne wa┐ne sprawy Dlatego wa┐nym jest praca nad rozwi▒zaniami systemowymi . Nie da siΩ wszystkiego zrobiµ za pomoc▒ przepis≤w prawnych czy to na poziomie og≤lnopa±stwowym jak i wewn▒trz uczelnianym . Mo┐na jednak postaraµ siΩ stworzyµ ramy kt≤re pomog│y by uczelniom opracowaµ takie programy.
ApelujΩ wiΩc do rektor≤w senat≤w polskich uczelni aby postara│y siΩ takie schematy tworzyµ przy wsp≤│pracy os≤b niepe│nosprawnych

Pocz▒tek strony

3 Rozwi▒zania na poziomie og≤lnokrajowym

   Jak wspomnia│em wy┐ej nawet najbardziej ofiarni rektorzy sami nic nie zrobi▒ aby uczelnie mog│y siΩ dogadaµ nale┐y im stworzyµ ku temu warunki. A tego mo┐na dokonaµ tylko na szczeblu ministerialnym poprzez system stypendi≤w i analiz ╝r≤d│owych problemu. To ostatnie jest chyba wa┐niejsze. Wydaje siΩ bowiem, ┐e takie badania nie s▒ prowadzone a je┐eli ju┐ prowadzone to niedostatecznie spopularyzowane

Pocz▒tek strony

4 Uczniowie i studenci o specyficznych potrzebach - co nie oznacza bierni
  W  poprzednich podpunktach stara│em siΩ wskazaµ problemy instytucji o╢wiatowych szeroko rozumianych. Ale edukacja to nie tylko szko│y i uczelnie ale przede wszystkim  uczniowie i studenci bez nich nie ma o czym m≤wiµ s▒ oni najwa┐niejszym ogniwem ca│ego procesu. Je┐eli tak podejdziemy do sprawy to i oni powinni uczestniczyµ w procesie przystosowania wspomnianych instytucji. Zachodzi pytanie jak to zrobiµ ?. WidzΩ tu dwie drogi :

1) Stowarzyszenia rodzic≤w dzieci i m│odzie┐y szkolnej. Nie mam tu na my╢li stowarzysze± obejmuj▒cych ca│y kraj a raczej lokalne grupy rodzic≤w w jakim╢ powiecie czy gminie mog│y by one po pierwsze naciskaµ na samorz▒dy lokalne czy og≤lniej spo│eczno╢µ lokaln▒ w sprawie usuwania konkretnych barier architektonicznych ich wskazania i przedstawienia sposob≤w ich usuniΩcia. Skromnie ale  konkretnie  kto jak nie rodziny niepe│nosprawnych wiedz▒ najlepiej z jakim problemami maj▒ do czynienia ich pociechy i jak je rozwi▒zaµ.

2) Na uczelniach wy┐szych rolΩ stowarzysze± rodzic≤w mogliby przej▒µ ju┐ sami niepe│nosprawni studenci. I w ten spos≤b pomagaµ wskazywaµ konkretne problemy i sposoby ich rozwi▒zania w│adzom danych uczelni

Chcia│bym tu szczeg≤lny nacisk po│o┐yµ na opracowywanie konkretnych projekt≤w sposob≤w rozwi▒zywania problem≤w a nie tylko na tworzenie list  ┐ycze± i za┐ale±  albo przynajmniej podjΩcia pr≤b stworzenia takich rozwi▒za± .
NastΩpn▒  rzecz▒ jest stworzenie rodzaju grup samopomocy r≤wnie┐ na poziomie lokalnym grupy takie mog│y by w sprawie edukacji pomagaµ innym niepe│nosprawnym w wyborze szko│y (szczeg≤lnie wa┐ne w przypadku absolwent≤w szk≤│ podstawowych i gimnazj≤w ) jak za│atwiaµ konkretne sprawy pom≤c dobraµ kierunek studi≤w dostosowany do konkretnych mo┐liwo╢ci przysz│ego studenta .
S│owem apeluje o wiΩksz▒ integracje ╢rodowiska i tworzenie lokalnych grup konstruktywnego nacisku w sprawie edukacji uczni≤w o szczeg≤lnych potrzebach, z podkre╢leniem aktywno╢ci z naszej strony
R≤bmy swoje a byµ mo┐e co╢ z tego wyjdzie

Pocz▒tek strony

5 Sposoby finansowania procesu dostosowywania instytucji o╢wiatowych
 

Nawet najlepsze propozycje wymagaj▒ finansowania opracowanie konkretnych program≤w dla szk≤│ i uczelni kosztuje to┐ samo z usuwaniem konkretnych barier choµ to ostatnie nie jest w wielu przypadkach tak drogie jakby siΩ wydawa│o.
Nie poruszΩ tutaj problemu finansowania  rozwi▒za± na poziomie og≤lnokrajowym bo opracowaniem takich program≤w  powinno zaj▒µ siΩ Ministerstwo Edukacji Narodowej a wiΩc sposobami sfinansowania powinien zaj▒µ siΩ minister edukacji i finans≤w  w ramach normalnej procedury bud┐etowej akurat jest na to odpowiedni czas bo zbli┐amy siΩ wielkimi krokami do prac nad bud┐etem pa±stwa na rok przysz│y.

Mo┐na natomiast ju┐ wskazaµ sposoby finansowania na poziomie lokalnym w przypadku szk≤│ podstawowych ╢rednich i uniwersytet≤w
Po pierwsze nale┐y wykorzystaµ ju┐ istniej▒ce ╝r≤d│a finansowania takie jak Pa±stwowy Fundusz Rehabilitacji Os≤b Niepe│nosprawnych Przy opracowywaniu konkretnych inwestycji i wniosk≤w, biznes plan≤w podstawow▒ rolΩ powinny odegraµ wspomniane przeze mnie  w podpunkcie  4 lokalne grupy nacisku.
Zdaje sobie sprawΩ ┐e ╢rodki wspomnianej instytucji s▒ nie wystarczaj▒ce
Postuluje wiΩc stworzenie systemu ulg dla szk≤│ i instytucji edukacyjnych realizuj▒cych programy dostosowawcze do potrzeb os≤b niepe│nosprawnych .
Wreszcie w kosztach takich inwestycji powinny partycypowaµ Powiaty w przypadku szkolnictwa podstawowego,  sejmiki wojew≤dzkie w przypadku uczelni wy┐szych lub zwi▒zki regionalne dzia│aj▒ce na terenie kilku  wojew≤dztw tworz▒cych regiony. Takie wsp≤lne dzia│ania umo┐liwia zreformowana administracja pa±stwowa, a przynajmniej takie by│y za│o┐enia wspomnianej reformy.
 

Opracowa│ : Piotr M.  << kliknij tu by wys│aµ list


Pocz▒tek strony

Ta strona znajduje sie w Internecie pod adresemhttp://samisobie.clan.pl  w dziale Edukacja
Data umieszczenia na  SaSo 29.06.99 r. A.A.