DZIENNIK URZ╩DOWY
MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ
Warszawa, dnia 15 paƒdziernika 1993 r.(Indeks 355828)Nr 9
36 - Zarz▒dzenie Nr 29 z dnia 4 paƒdziernika 1993 r. w sprawie zasad organizowania opieki nad uczniami niepe│nosprawnymi, ich kszta│cenia w og≤lnodostΩpnych i integracyjnych publicznych przedszkolach, szko│ach i plac≤wkach oraz organizacji kszta│cenia specjalnego.
Poz. 36
ZARZÑDZENIE Nr 29
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 4 paƒdziernika 1993 r.
w sprawie zasad organizowania opieki nad uczniami niepe│nosprawnymi ,ich kszta│cenia w og≤lnodostΩpnych i integracyjnych publicznych przedszkolach, szko│ach i plac≤wkach oraz organizacji kszta│cenia specjalnego.

Na podstawie art. 22 list. 2 pkt 9 oraz art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 7 wrze£nia 1991 r. 0 systemie o£wiaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarz▒dza siΩ, co nastΩpuje:

Rozdzia│ 1
Postanowienia og≤lne
º 1.

Ilekroµ w zarz▒dzeniu jest mowa bez bli┐szego okre£lenia o ,,ustawie" nale┐y przez to rozumieµ ustawΩ z dnia 7 wrze£nia 1991 r.o systemie o£wiaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425, z 1992 r. Nr 26, poz. 113 54, poz. 254).

º 2.

1.Opiek▒, wychowaniem i kszta│ceniem specjalnym obejmuje siΩ dzieci i m│odzie┐ niepe│nosprawnych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zakwalifikowanych do kszta│cenia specjalnego przez publiczn▒ poradnie psychologiczno-pedagogiczn▒ lub inna poradnie specjalistyczna.

2.OpiekΩ, wychowanie i kszta│cenie, o kt≤rych mowa w ust. 1 organizuje siΩ w przedszkolach, szko│ach i plac≤wkach og≤lnodostΩpnych,integracyjnych i specjalnych poprzez dostosowanie tre£ci, metod organizacji pracy do potrzeb edukacyjnych i mo┐liwo£ci rozwojowych uczni≤w.

º 3.

1. W zale┐no£ci od specjalnych potrzeb edukacyjnych, rodzaju i stopnia nepe│nosprawno£ci dzieci i m│odzie┐y, w szczeg≤lno£ci upo£ledzonych umys│owo, z wad▒ s│uchu, z wadami widzenia, przewlekle chorych i niepe│nosprawnych ruchowo, mog▒ byµ zak│adane prowadzone publiczne specjalne:

1) przedszkola,

2) szko│y podstawowe,

3) szko│y przysposabiaj▒ce do pracy zawodowej,

4) szko│y zasadnicze,

5) szko│y £rednie (licea zawodowe, licea og≤lnokszta│c▒ce, technika),

6) szko│y policealne,

7) o£rodki szkolno-wychowawcze.

2. Dla dzieci m│odzie┐y niedostosowanych spo│ecznie, z zaburzeniami zachowania lub zagro┐onych uzale┐nieniem organizuje siΩ:

1)kszta│cenie specjalne, wychowanie i opiekΩ w formach wymienionych w ust. 1 pkt 2-7,

2)plac≤wki opieku±czo - wychowawcze i resocjalizacyjne.

3. Organizacje i zasady dzia│ania plac≤wek, o kt≤rych mowa w ust.1 pkt 7 i ust. 2 pkt 2 oraz zasady kwalifikowania dzieci i m│odzie┐y do tych plac≤wek okre£laj▒ przepisy w sprawie rodzaj≤w, organizacji i zasad dzia│ania publicznych plac≤wek opieku±czo û wychowawczych i resocjalizacyjnych.

º 4.

1. Szczeg≤│owe zadana publicznych specjalnych przedszkoli i szk≤│ oraz zasady ich organizacji i dzia│ania okre£laj▒ statuty. Ramowe statuty stanowi▒ za│▒czniki 1 i 2 do zarz▒dzenia.

2.Statut przedszkola specjalnego i szko│y specjalnej nie mo┐e byµ sprzeczny z ramowym statutem.

º 5.
Przedszkola specjalne i szko│y specjalne mog▒ posiadaµ filie.
2.Filie tworzy, likwiduje i przekszta│ca organ prowadz▒cy na wniosek dyrektora przedszkola specjalnego lub szko│y specjalnej.

3.Filia stanowi integraln▒ czΩ£µ przedszkola specjalnego lub szko│y specjalnej i jest objΩta ich bud┐etem.

º 6.

1. Dzia│alno£ci▒ przedszkola specjalnego lub szko│y specjalnej kieruje dyrektor. FunkcjΩ dyrektora powierza siΩ zgodnie z art. 36 ustawy.

2.Na wniosek dyrektora organ prowadz▒cy mo┐e wyraziµ zgodΩ na utworzenie innych stanowisk kierowniczych.

3.Zakres obowi▒zk≤w pracownik≤w przedszkola specjalnego i szko│y specjalnej ustala dyrektor.

4.Tygodniowy wymiar zajΩµ pracownik≤w pedagogicznych przedszkola specjalnego i szko│y specjalnej okre£laj▒ odrΩbne przepisy.

º 7.

Zasady sprawowana nadzoru pedagogicznego nad dzia│alno£ci▒ przedszkoli specjalnych i szk≤│ specjalnych okre£laj▒ odrΩbne przepisy.

º 8.

1. W og≤lnodostΩpnych przedszkolach publicznych mog▒ byµ organizowane oddzia│y specjalne. W oddzia│ach tych mog▒ byµ stosowane programy wychowania odpowiedniego typu przedszkola specjalnego lub wybrany z zestawu program przedszkola og≤lnodostΩpnego.

2.W og≤lnodostΩpnych szko│ach publicznych mog▒ byµ organizowane klasy specjalne dla uczni≤w wymienionych w º 3 ust. 1 i 2. Nauka w tych klasach odbywa siΩ wed│ug plan≤w i program≤w nauczania odpowiedniego typu szk≤│ specjalnych lub og≤lnodostΩpnych. Uczniowie klas specjalnych otrzymuj▒ £wiadectwa szko│y, do kt≤rej uczΩszczaj▒, a uczniowie upo£ledzeni umys│owo z adnotacj▒ ,,klasa specjalna . Do nauczycieli klas specjalnych stosuje siΩ przepisy dotycz▒ce nauczycieli zatrudnionych w szkolnictwie specjalnym.

3.W bursach i internatach mog▒ byµ tworzone odrΩbne grupy wychowawcze dla wychowank≤w niepe│nosprawnych. Opieka, rewalidacja i resocjalizacja w tych grupach organizowana jest na zasadach obowi▒zuj▒cych w specjalnych o£rodkach szkolno-wychowawczych.

º 9.

1. W og≤lnodostΩpnych szko│ach i przedszkolach publicznych mog▒ byµ organizowane oddzia│y integracyjne. Oddzia│y Integracyjne organizuje siΩ w celu umo┐liwienia uczniom (wychowankom) niepe│nosprawnym zdobycia wiedzy i umiejΩtno£ci na miarΩ ich mo┐liwo£ci, w warunkach przedszkola i szko│y og≤lnodostΩpnych.

2.Liczba uczni≤w (wychowank≤w) w oddziale Integracyjnym powinna wynosiµ od 15 do 20 w tym od 3 do 5 uczni≤w (wychowank≤w)niepe│nosprawnych.

3.Szko│a i przedszkole, o kt≤rych mowa w ust. 1 zapewniaj▒ odpowiednie wyposa┐enie i oprzyrz▒dowanie stanowiska ucznia (wychowanka).

4.W przedszkolu i szkole prowadz▒cej oddzia│y Integracyjne mog▒ byµ zatrudniani dodatkowo nauczyciele ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym w celu wsp≤│organizowania kszta│cenia integracyjnego, a w szczeg≤lno£ci: udzielania pomocy nauczycielom w zakresie doboru tre£ci programowych i metod pracy z uczniami niepe│nosprawnymi oraz prowadzenia b▒dƒ organizowania r≤┐nego rodzaju form pomocy psychologicznej i pedagogicznej oraz zajΩµ rewalidacji indywidualnej.

º 10.

1. Mog▒ byµ organizowane publiczne integracyjne przedszkola i szko│y.

2.Integracyjnymi przedszkolami i szko│ami s▒ te jednostki , w kt≤rych wszystkie oddzia│y i klasy s▒ integracyjne. Jednostki, o kt≤rych mowa,nie s▒ plac≤wkami specjalnymi.

3.Integracyjne przedszkola i szko│y dzia│aj▒ w oparciu o program

autorski zatwierdzony przez kuratora o£wiaty, obejmuj▒cy organizacjΩ i koncepcjΩ merytorycznej pracy z dzieµmi oraz zatrudnienie kadry specjalist≤w gwarantuj▒cych realizacjΩ tego programu.

4.Liczba uczni≤w (wychowank≤w) w klasie (oddziale) w szkole

przedszkolu) integracyjnej powinna wynosiµ od 15 do 20 uczni≤w wychowank≤w) w tym od 3 do 5 uczni≤w (wychowank≤w) niepe│nosprawnych.

5.Liczba uczni≤w (wychowank≤w) w klasie (oddziale) w szkole

przedszkolu) integracyjnej oraz w klasie (oddziale) integracyjnej w szkole (przedszkolu) og≤lnodostΩpnej, w uzasadnionych przypadkach, za zgod▒ kuratora mo┐e byµ mniejsza od ustalonej w º 9 ust.2 i º 10 ust. 4.

6.Szko│a i przedszkole integracyjne zapewniaj▒ odpowiednie

wyposa┐enie i oprzyrz▒dowanie stanowiska ucznia (wychowanka).

º 11.

1. W szko│ach og≤lnodostΩpnych, dla uczni≤w wymienionych w º 3 ust. 1 i 2, mog▒ byµ tworzone klasy terapeutyczne w porozumieniu z kuratorem o£wiaty. Zasady organizowania klas terapeutycznych okre£laj▒ przepisy w sprawie zasad udzielania uczniom pomocy psychologicznej i pedagogicznej.

2.W przedszkolach i szko│ach prowadzonych przez gminΩ tworzenie oddzia│≤w, klas terapeutycznych oraz organizacja nauczania integracyjnego nastΩpuje w porozumieniu z kuratorem o£wiaty.

º 12.

Zasady i tryb kwalifikowania dzieci i m│odzie┐y wymienionych w º 3 ust. 1 i 2 do odpowiednich form wychowania i kszta│cenia specjalnego oraz ich rekwalifikowania okre£laj▒ przepisy w sprawie organizacji i zasad dzia│ania publicznych poradni psychologiczno pedagogicznych i innych publicznych poradni specjalistycznych.

º 13.

1. Wychowankami przedszkola specjalnego lub oddzia│u specjalnego mog▒ byµ dzieci w wieku od 3 lat do rozpoczΩcia nauki szkolnej (nie d│u┐ej jednak ni┐ do 10 roku ┐ycia).

2.Dyrektor przyjmuje dziecko do przedszkola specjalnego lub oddzia│u specjalnego na podstawie orzeczenia poradni psychologiczno - pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej.

3.PrzyjΩcie dziecka do przedszkola w specjalnym o£rodku szkolno -

wychowawczym odbywa siΩ na podstawie skierowania w│a£ciwego kuratorium o£wiaty.

º 14.

W przedszkolu specjalnym mog▒ byµ organizowane zajΩcia rewalidacyjne dla dzieci kwalifikuj▒cych siΩ do przedszkola specjalnego a nie uczΩszczaj▒cych do przedszkola i pozostaj▒cych pod opiek▒ rodzic≤w, w wymiarze od 2 do 3 godzin dziennie.

º 15.

1.Do szko│y podstawowej specjalnej mog▒ uczΩszczaµ uczniowie od 7 roku ┐ycia do uko±czenia 21 lat.

2.Do szko│y ponadpodstawowej specjalnej mog▒ uczΩszczaµ uczniowie od 15 roku ┐ycia do jej uko±czenia, nie d│u┐ej jednak ni┐ do uko±czenia przez nich 24 lat.

º 16.

1. Do szko│y specjalnej mo┐e byµ przyjΩty ucze± posiadaj▒cy orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej, kwalifikuj▒ce do danego typu szko│y specjalnej.

2.Przy przyjmowaniu uczni≤w do szko│y specjalnej w zak│adzie opieki

zdrowotnej nie jest wymagane orzeczenie poradni.

º 17.

1.Dla uczni≤w szk≤│ podstawowych specjalnych, kt≤rzy uko±czyli klasΩ V lub VII i co najmniej 15 lat oraz kt≤rzy nie rokuj▒ uko±czenia szko│y podstawowej, mo┐na w szko│ach podstawowych organizowaµ klasy przysposabiaj▒ce do pracy zawodowej.

2.Dla uczni≤w wymienionych w ust. 1 mog▒ byµ r≤wnie┐ tworzone szko│y z klasami VI-VIII lub VII-VIII przysposabiaj▒ce do pracy zawodowej, dzia│aj▒ce np. przy szkole zasadniczej na podstawie ramowego planu nauczania ustalonego dla odpowiednich klas przysposabiaj▒cych do pracy zawodowej.

3.Dla absolwent≤w szk≤│ podstawowych specjalnych, kt≤rzy nie rokuj▒ uko±czenia szko│y zasadniczej mo┐na organizowaµ szko│y przysposabiaj▒ce do pracy zawodowej.

4.Dyrektor szko│y specjalnej na podstawie uchwa│y rady pedagogicznej kieruje ucznia do krasy lub szko│y, o kt≤rych mowa w ust. 1 i 2 po dok│adnym zapoznaniu siΩ z sytuacja i mo┐liwo£ciami ucznia, uwzglΩdniaj▒c opiniΩ lekarsk▒ oraz orzeczenie poradni psychologiczno - pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej, po uzyskaniu zgody rodzic≤w (prawnego opiekuna) dziecka.

Rozdzia│ 2
Indywidualne nauczanie i wychowanie
º 18.

1. Dzieciom i m│odzie┐y z dysfunkcja narz▒du ruchu uniemo┐liwiaj▒ca lub utrudniaj▒ca uczΩszczanie do szko│y lub przedszkola ,przewlekle chorym i innym stale lub okresowo niezdolnym do nauki wychowania w warunkach szkolnych i przedszkolnych mo┐na organizowaµ indywidualne nauczanie i wychowanie.

2.Indywidualne nauczanie i wychowanie, kt≤rym okresowo objΩto uczni≤w, z wy│▒czeniem posiadaj▒cych orzeczenie kwalifikuj▒ce do odpowiedniej formy kszta│cenia specjalnego - nie jest forma kszta│cenia specjalnego.

3.Indywidualnym nauczaniem i wychowaniem mog▒ byµ objΩte dzieci i m│odzie┐, w stosunku do kt≤rych publiczna poradnia psychologiczno - pedagogiczna lub inna poradnia specjalistyczna orzek│a taka formΩ kszta│cenia lub wychowania.

4.Dziecko objΩte indywidualnym nauczaniem i wychowaniem pozostaje uczniem (wychowankiem) danej szko│y (przedszkola), kt≤ra organizuje to nauczanie i wychowanie.

5.W przedszkolach i szko│ach prowadzonych przez gminΩ organizacja nauczania indywidualnego nastΩpuje w porozumieniu z kuratorem o£wiaty.

6.Indywidualne nauczanie i wychowanie organizuje siΩ w miejscu pobytu dziecka w szczeg≤lno£ci: w domu rodzinnym dziecka, w rodzinie zastΩpczej, plac≤wce opieku±czo û wychowawczej , a tak┐e w zak│adzie opieki zdrowotnej i domu pomocy spo│ecznej, je┐eli nie ma mo┐liwo£ci zapewnienia innej formy nauki. W szczeg≤lnie uzasadnionych przypadkach indywidualne nauczanie i wychowanie mo┐e byµ organizowane na terenie szko│y.

7.W indywidualnym nauczaniu i wychowaniu realizuje siΩ program nauczania szko│y og≤lnodostΩpnej (przedszkola) i dostosowuje siΩ go do mo┐liwo£ci ucznia okre£lonych przez publiczn▒ poradniΩ psychologiczno-pedagogiczna lub inna poradnie specjalistyczna, a w odniesieniu do dziecka upo£ledzonego umys│owo i nie s│ysz▒cego - odpowiedni program nauczania szko│y (przedszkola) specjalnej.

8.Tygodniowy wymiar zajΩµ indywidualnego nauczania i wychowania wynosi:

1) dla dzieci w wieku przedszkolnym - od 4 do 6 godzin,

2) dla uczni≤w klas I - Ill - od 4 do 8 godzin,

3) dla uczni≤w klas IV-V - od 6 do 10 godzin,

4) dla uczni≤w klas VI-VIII - od 8 do 12 godzin,

5) dla uczni≤w szk≤│ ponadpodstawowych - od 12 do 16 godzin,

6) dla uczni≤w upo£ledzonych umys│owo w stopniu umiarkowanym i znacznym - od 6 do 8 godzin bez wzglΩdu na poziom nauczania i wychowania.

9.Tygodniowy wymiar zajΩµ indywidualnego nauczania i wychowania

dla uczni≤w wymienionych w ust. 8 pkt 2-6 nale┐y realizowaµ co najmniej w ci▒gu 3 dni a dla dzieci wymienionych w ust. 8 pkt 1 w ci▒gu 2 dni.

10.Indywidualne nauczanie i wychowanie ucznia w klasach I-Ill

powierzaµ nale┐y jednemu nauczycielowi, a w klasach IV-VIII, w miarΩ mo┐liwo£ci, kilku nauczycielom przedmiot≤w.

11.Dzieciom i m│odzie┐y objΩtym indywidualnym nauczaniem i wychowaniem nale┐y, w celu ich pe│nego rozwoju oraz integracji ze £rodowiskiem r≤wie£nik≤w, organizowaµ' w miarΩ mo┐liwo£ci cze£µ zajΩµ w przedszkolu i szkole.

12.Przedszkole i szko│a prowadz▒ce indywidualne nauczanie i wychowanie s▒ zobowi▒zane, gdy uzasadnia to materialna sytuacja ucznia, do wypo┐yczania lub nieodp│atnego przekazania uczniowi podrΩcznik≤w oraz podstawowych pomocy naukowych i przybor≤w szkolnych potrzebnych do nauki.

Rozdzia│ 3
Nauczanie i wychowanie dzieci i m│odzie┐y
w zak│adach opieki zdrowotnej i domach pomocy spo│ecznej
º 19.

1. Dzieciom i m│odzie┐y przebywaj▒cym czasowo lub stale w zak│adach opieki zdrowotnej, zwanych dalej ,,zak│adami, organ w│a£ciwy do prowadzenia przedszkoli lub szk≤│ danego typu zapewnia naukΩ stosownie do potrzeb oraz opiekΩ wychowawcz▒ albo zajΩcia pozalekcyjne.

2. Dzieciom i m│odzie┐y niepe│nosprawnym przebywaj▒cym w domach pomocy spo│ecznej, organ okre£lony w ust. 1 zapewnia naukΩ stosownie do potrzeb w oddzia│ach szkolnych lub przedszkolnych.

3. W zak│adach mog▒ byµ organizowane specjalne:

1)oddzia│y przedszkolne,

2)oddzia│y szkolne,

3)zespo│y klasowe,

4)grupy wychowawcze.

4.W domach pomocy spo│ecznej mog▒ byµ organizowane specjalne:

1)oddzia│y przedszkolne,

2)oddzia│y szkolne,

3)zespo│y klasowe.

5.Zespo│y klasowe stanowi▒ uczniowie r≤┐nych klas szko│y podstawowej lub szko│y ponadpodstawowej (specjalnych).

6. Jednostki, o kt≤rych mowa w ust. 3 i 4, stanowi▒ filie najbli┐szej szko│y podstawowej lub ponadpodstawowej.

7. W zak│adach, je┐eli uzasadnia to liczba dzieci; kt≤rym nale┐y zapewniµ nauczanie i wychowanie, mog▒ byµ tworzone:

1)przedszkola specjalne,

2)szko│y podstawowe specjalne,

3)szko│y ponadpodstawowe specjalne,

4)zespo│y pozalekcyjne zajΩµ wychowawczych, zwane dalej ,,zespo│ami pozalekcyjnymi".

8. W domach pomocy spo│ecznej ,je┐eli uzasadnia to liczba dzieci,

kt≤rym nale┐y zapewniµ nauczanie i wychowanie, mog▒ byµ tworzone:

1)przedszkola specjalne,

2)szko│y podstawowe specjalne

3)szko│y ponadpodstawowe specjalne.

9. Wychowanie i nauczanie dzieci w zak│adach organizuje siΩ w porozumieniu z lekarzem prowadz▒cym ich leczenie.

10. Wychowanie i nauczanie dzieci w domach pomocy spo│ecznej organizuje siΩ w porozumieniu z zespo│em terapeutycznym.

11. Jednostki, okre£lone w ust. 3,4, 7 i 8 tworzy, przekszta│ca lub znosi organ w│a£ciwy do prowadzenia przedszkoli lub szk≤│ specjalnych.

º 20.

1. Przedszkole specjalne mo┐e byµ' tworzone z co najmniej czterech oddzia│≤w.

2. Szko│a specjalna mo┐e byµ utworzona z co najmniej czterech oddzia│≤w lub oddzia│≤w │▒czonych.

3. GrupΩ wychowawcz▒ mo┐na tworzyµ , je┐eli liczba dzieci w zak│adzie wynosi co najmniej 8.

4. Zesp≤│ pozalekcyjny mo┐na utworzyµ, je┐eli liczba dzieci w zak│adzie objΩtych opieka tego zespo│u wynosi co najmniej 60.

5.0 udziale dziecka w zajΩciach szkolnych i w zespole pozalekcyjnym decyduje dyrektor jednostki za zgoda lekarza prowadz▒cego.

6. Praca pedagogiczna zespo│u pozalekcyjnego w szpitalu organizuje siΩ w czasie uzgodnionym z kierownikiem zak│adu i nie d│u┐ej ni┐ 4 godziny dziennie.

7. PracΩ pedagogiczna zespo│u pozalekcyjnego w szpitalu uzdrowiskowym, w sanatorium i prewentorium organizuje siΩ w czasie uzgodnionym z kierownikiem tych jednostek, nie d│u┐ej ni┐ 8 godzin dziennie.

º 21.

1. Je┐eli w zak│adzie lub domu pomocy spo│ecznej zorganizowano wiΩcej ni┐ jedna jednostkΩ, o kt≤rych mowa w º 19 ust. 7 i 8,organ prowadz▒cy mo┐e odst▒piµ od tworzenia stanowisk kierowniczych dla ka┐dej z tych jednostek powierzaj▒c wykonywanie zada± kierowniczych dyrektorowi jednej z nich w stosunku do pozosta│ych.

2 Do kierowania pozalekcyjnym mo┐na utworzyµ stanowisko kierownika wychowania, je┐eli liczba miejsce dla dzieci wynosi co najmniej 60.

3. Po wypisaniu dziecka z zak│adu do domu, dyrektor szko│y przygotowuje odpowiednia dokumentacje i przesy│a j▒ w terminie 7 dni do szko│y, do kt≤rej bΩdzie uczΩszcza│ ucze±.

º 22.

1. Dyrektor zak│adu lub domu pomocy spo│ecznej zapewnia jednostkom o kt≤rych mowa w º 19 ust. 7 i 8, odpowiednie pomieszczenie wraz z wyposa┐eniem potrzebnym do prowadzenia zajΩµ.

2.Dyrektor szko│y (przedszkola) zapewnia podrΩczniki, ksi▒┐ki do

biblioteki, sprzΩt audiowizualny, materia│y i przybory szkolne.

Rozdzia│ 4
Przepisy ko±cowe
º 23.

Spos≤b prowadzenia przez przedszkola i szko│y dokumentacji przebiegu nauczania okre£laj▒ odrΩbne przepisy.

º 24.

Przedszkola i szko│y, o kt≤rych mowa w zarz▒dzeniu, w terminie do dnia 31 sierpnia 1994 r. dostosuj▒ organizacje i zasady dzia│ania do przepis≤w.

º 25.

Zarz▒dzenie wchodzi w ┐ycie z dniem og│oszenia.

Minister Edukacji Narodowej
Zdobys│aw Flisowski
Za│▒cznik nr I
do zarz▒dzenia Nr 29
Ministra Edukacji Narodowej
z dnia
4 paƒdziernika 1993 r.
(poz. 36)
RAMOWY STATUT PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA SPECJALNEGO
Nazwa przedszkola, ustalenia wstΩpne
º 1.

1. Publiczne przedszkole specjalne, zwane dalej ,,przedszkolem~', przeznaczone jest dla dzieci niepe│nosprawnych z takimi zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, kt≤re utrudniaj▒ lub uniemo┐liwiaj▒ uczΩszczanie do przedszkola og≤lnodostΩpnego, w wieku od uko±czenia 3 lat ┐ycia do rozpoczΩcia przez nie nauki szkolnej.

2.Przedszkole mo┐e byµ organizowane w szczeg≤lno£ci dla dzieci:

1) z wadami widzenia,

2) nies│ysz▒cych

3) s│abos│ysz▒cych,

4) przewlekle chorych,

5) niepe│nosprawnych ruchowo,

6) upo£ledzonych umys│owo w stopniu umiarkowanym I znacznym,

7) z zaburzeniami zachowania,

8) z upo£ledzeniami sprzΩ┐onymi.

º 2.

1. Nazwa przedszkola zawiera:

I) okre£lenie ,,przedszkole",

2) numer porz▒dkowy wyra┐ony cyframi arabskimi ustalony przez organ prowadz▒cy w porozumienia z kuratorem o£wiaty, je┐eli w danej miejscowo£ci jest wiΩcej ni┐ jedno przedszkole,

3) imiΩ przedszkola, je£li takie nadano,

4) okre£lenie siedziby.

2.Przedszkolu nadaje imiΩ organ prowadz▒cy na wniosek rady pedagogicznej.

º 3.

Ustalona nazwa jest u┐ywana przez plac≤wki i filie w pe│nym brzmieniu. Na pieczΩciach i stemplach mo┐e byµ u┐ywany czytelny skr≤t nazwy

º 4.

W statucie przedszkola wymienia siΩ organ prowadz▒cy przedszkole.

º 5.

W statucie przedszkola okre£la siΩ:

1) dzienny czas pracy przedszkola ustalony przez organ prowadz▒cy na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola z uwzglΩdnieniem przepis≤w dotycz▒cych programu wychowania przedszkolnego,

2) terminy przerw w pracy przedszkola ustalane przez organ prowadz▒cy na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola,

3) dodatkowe informacje o organizacji pracy przedszkola,

4) zasady korzystania z wy┐ywienia i wnoszenia op│at.

Cele i zadania przedszkola
º 6.

Statut przedszkola okre£la szczeg≤│owe zasady realizacji prawa dzieci do troskliwej opieki, ┐yczliwego i podmiotowego traktowania w procesie wychowania i rewalidacji.

º 7.

Przedszkole realizuje cele i zadania okre£lone w ustawie oraz przepisach wydanych na jej podstawie, w szczeg≤lno£ci:

1) wszechstronnie wspomaga indywidualny rozw≤j dziecka,

2) sprawuje opiekΩ nad dzieµmi i prowadzi rewalidacje odpowiednio do ich potrzeb i mo┐liwo£ci psychofizycznych,

3) wsp≤│dzia│a z rodzin▒ udzielaj▒c jej wszechstronnej pomocy w wychowaniu ich niepe│nosprawnych dzieci i przygotowaniu ich do nauki szkolnej.

º 8.

Statut przedszkola powinien szczeg≤│owo okre£laµ spos≤b realizacji zada± wynikaj▒cych z ustawy, a tak┐e program≤w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz opieku±czej i rewalidacyjnej.

º 9.

1. Przedszkola specjalne i oddzia│y przedszkolne specjalne obowi▒zane s▒ stosowaµ program wychowania wybrany z zestawu programu przedszkola og≤lnodostΩpnego.

2.W przedszkolach dla dzieci upo£ledzonych umys│owo , nies│ysz▒cych oraz z upo£ledzeniami sprzΩ┐onymi obowi▒zuj▒ odrΩbne programy wychowania.

Organy przedszkola
º 10.

1. Organami przedszkola s▒:

1) dyrektor przedszkola,

2) rada pedagogiczna,

3) rada przedszkola i rada rodzic≤w - je┐eli zosta│y utworzone.

2.Statut szczeg≤│owo okre£la kompetencje dyrektora, rady pedagogicznej, rady przedszkola i rady rodzic≤w, zasady ich wsp≤│dzia│ania oraz spos≤b rozwi▒zywania spor≤w miedzy nimi.

3.Tryb wyboru cz│onk≤w rady przedszkola i rady rodzic≤w oraz zakres dzia│alno£ci okre£la ustawa.

º 11.

Rodzice i nauczyciele wsp≤│dzia│aj▒ ze sob▒ w sprawach wychowania i kszta│cenia dzieci. Statut przedszkola okre£la prawo rodzic≤w do znajomo£ci zada± wynikaj▒cych z planu rocznego przedszkola i plan≤w okresowych w danym oddziale, uzyskiwania informacji na temat swego dziecka, jego zachowania i rozwoju.

Organizacja przedszkola
º 12.

1. W zale┐no£ci od potrzeb spo│ecznych, przedszkola mog▒ byµ organizowane:

1) jako plac≤wki samodzielne,

2) w ramach specjalnego o£rodka szkolno-wychowawczego,

3) w zak│adach opieki zdrowotnej i domach pomocy spo│ecznej.

2. Za prawid│ow▒ dzia│alno£µ" specjalnego oddzia│u przedszkolnego odpowiedzialny jest dyrektor szko│y lub plac≤wki, w kt≤rej oddzia│ ten jest zorganizowany.

º 13.

1. Liczba wychowank≤w w oddziale wynosi:

I)dla dzieci z wadami widzenia od 6 do 10,

2)dla dzieci z wada s│uchu od 6 do 8,

3)dla dzieci upo£ledzonych umys│owo od 6 do 10,

4)dla dzieci niepe│nosprawnych ruchowo i z upo£ledzeniami sprzΩ┐onymi od 6 do 8,

5)dla dzieci z zaburzeniami zachowania od 6 do 8,

6)dla dzieci w zak│adach opieki zdrowotnej od 6 do 10,

7)dla dzieci w domach pomocy spo│ecznej od 6 do 8.

2. W uzasadnionych przypadkach, za zgoda kuratora o£wiaty, liczba dzieci w grupie mo┐e byµ mniejsza ni┐ ustalona w ust. 1.

º 14.

Przedszkole funkcjonuje przez ca│y rok szkolny z wyj▒tkiem

przerw ustalonych przez organ prowadz▒cy zgodnie z º 5 pkt 2.

º 15.

1. Szczeg≤│ow▒ organizacje opieki i rewalidacji w danym roku szkolnym okre£la arkusz organizacji przedszkola opracowany przez dyrektora, najp≤ƒniej do 31 maja. Arkusz organizacji zatwierdza organ prowadz▒cy przedszkole w porozumieniu z organem sprawuj▒cym nadz≤r pedagogiczny.

2.Czas pracy przedszkola powinien hyc dostosowany do specyficznych potrzeb rewalidacyjnych dzieci i wynosiµ:

1) w samodzielnych przedszkolach - od 5 do 11 godzin dziennie,

2) w przedszkolach organizowanych w specjalnych o£rodkach szkolno-wychowawczych - 6 godzin dziennie,

3) w przedszkolach organizowanych w zak│adach opieki zdrowotnej domach pomocy spo│ecznej od 3 do 6 godzin dziennie.

Pracownicy przedszkola
º 16.

1. W przedszkolu zatrudnia siΩ dyrektora, innych nauczycieli specjalist≤w oraz pracownik≤w administracyjnych i pracownik≤w obs│ugi.

2.W statucie samodzielnego przedszkola czynnego ponad 5 godzin dziennie przy liczbie 6 i wiΩcej oddzia│≤w mo┐e byµ przewidziane utworzenie stanowiska wicedyrektora.

3.Zasady zatrudniania i wynagradzania nauczycieli i innych pracownik≤w, o kt≤rych mowa w ust. 1, okre£laj▒ odrΩbne przepisy.

º 17.

1. Statut przedszkola okre£la szczeg≤│owy zakres zada± nauczycieli, w szczeg≤lno£ci ich odpowiedzialno£µ za:

1) zdrowie i bezpiecze±stwo dzieci,

2) tworzenie warunk≤w wspomagaj▒cych rozw≤j fizyczny i psychiczny dzieci,

3) wsp≤│prace ze specjalistami £wiadcz▒cymi pomoc psychologiczno -pedagogiczn▒ i zdrowotna.

2.Statut okre£la szczeg≤│owe zadania pracownik≤w przedszkola.

º 18.

W przedszkolach, z wyj▒tkiem przedszkoli w zak│adach opieki zdrowotnej i domach pomocy spo│ecznej, zatrudnia siΩ pomoc nauczyciela w wymiarze i etat na 1 oddzia│.

Do obowi▒zk≤w pomocy nauczyciela w szczeg≤lno£ci nale┐y:

1) spe│nianie czynno£ci opieku±czych i obs│ugowych w stosunku do dzieci, g│≤wnie w zakresie higieny osobistej, karmienia i ubierania,

2) uczestniczenie w zajΩciach zespo│owych prowadzonych przez nauczyciela i pomoc w ich organizowaniu i przeprowadzaniu (gry zabawy, wycieczki itp.).

º 19.

Statut przedszkola mo┐e okre£liµ przypadki, w kt≤rych rada pedagogiczna mo┐e podj▒µ uchwa│Ω upowa┐niaj▒c▒ dyrektora do skre£lenia dziecka z listy dzieci przyjΩtych do przedszkola.

Postanowienia ko±cowe
º 20.

Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentacjΩ zgodnie z odrΩbnymi przepisami.

º 21.

Zasady gospodarki finansowej i materia│owej okre£laj▒ odrΩbne przepisy.

Za│▒cznik Nr 2
do zarz▒dzenia Nr 29
Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 4 paƒdziernika 1993 r. (poz. 36)
RAMOWY STATUT PUBLICZNEJ SZKOúY SPECJALNEJ
Nazwa i organizacja szko│y
º 1.

Do publicznych szk≤│ specjalnych zwanych dalej ,,szko│ami" nale┐▒: szko│y podstawowe, szko│y zasadnicze, szko│y przysposabiaj▒ce do pracy zawodowej, technika, licea i szko│y policealne.

º 2.

1. Nazwa szko│y zawiera:

1)okre£lenie rodzaju szko│y,
2)okre£lenie rodzaju niepe│nosprawno£ci, np. szko│a podstawowa dla

dzieci nies│ysz▒cych, liceum og≤lnokszta│c▒ce dla niewidomych,

3)ustalany przez organ prowadz▒cy, w porozumieniu z kuratorem o£wiaty, numer porz▒dkowy szko│y, wyra┐ony cyfr▒ arabsk▒ , w przypadku liceum og≤lnokszta│c▒cego cyfr▒ rzymsk▒, je┐eli w danej miejscowo£ci jest wiΩcej ni┐ jedna szko│a tego samego typu,

4)imiΩ szko│y, je┐eli szkole takie nadano,

5)okre£lenie kierunku kszta│cenia zawodowego w szko│ach zawodowych, np. technikum budowlane,

6)oznaczenie siedziby szko│y.

2. W nazwie szko│y, umieszczonej na tablicy urzΩdowej lub sztandarze opuszcza siΩ Wyraz ,,specjalnaö.

3. W nazwie szko│y umieszczonej na dokumentach szkolnych ucznia,z wyj▒tkiem szk≤│ dla dzieci i m│odzie┐y upo£ledzonych umys│owo ,opuszcza siΩ wyraz ,,specjalna".

4. W przypadku szk≤│ filialnych nazwa zawiera okre£lenie szko│y,kt≤rej szko│a filialna jest podporz▒dkowana, np. ,,Szko│a Podstawowa dla Dzieci Nies│ysz▒cych w ... , Filia w ...ö

5.Zespo│y szk≤│ u┐ywaj▒ nazwy: ôZesp≤│ Szk≤│ Specjalnych". Nazwa szko│y wchodz▒cej w sk│ad Zespo│u sk│ada siΩ z nazwy ,,Zesp≤│ Szk≤│ Specjalnych" i okre£lenia typu szko│y, np. ,,Zesp≤│ Szk≤│ Specjalnych im. ... ~... Szko│a Podstawowa".

º 3.

1. Szkole nadaje imiΩ organ prowadz▒cy na wniosek rady szko│y lub wsp≤lny wniosek rady pedagogicznej i przedstawicieli rodzic≤w i uczni≤w.

2. Poszczeg≤lnym szko│om wchodz▒cym w sk│ad Zespo│u szk≤│ mog▒ byµ nadane odrΩbne imiona.

3. W uzasadnionych przypadkach odrΩbne imiΩ mo┐e byµ nadane tak┐e szkole filialnej.

º 4.

Ustalona nazwa u┐ywana jest w pe│nym brzmieniu, z uwzglΩdnieniem przepisu º 2 ust. 2.

Inne informacje o szkole
º 5.

1. Mog▒ byµ tworzone szko│y dla dzieci i m│odzie┐y z r≤┐nymi rodzajami i stopniami niepe│nosprawno£ci, a w szczeg≤lno£ci dla:

1) upo£ledzonych umys│owo w stopniu lekkim,

2) upo£ledzonych umys│owo w stopniu umiarkowanym i znacznym,

3) nies│ysz▒cych,

4) s│abos│ysz▒cych,

5) niewidomych,

6) s│abowidz▒cych,

7) przewlekle chorych,

8) niepe│nosprawnych ruchowo,

9) niedostosowanych spo│ecznie, zagro┐onych uzale┐nieniem, z zaburzeniami zachowania.

2.Szko│a mo┐e byµ utworzona przy minimum czterech oddzia│ach lub oddzia│ach │▒czonych.

Cele i zadania szko│y
º 6.

Celem szko│y poza celami okre£lonymi ustaw▒ jest w szczeg≤lno£ci przygotowanie do ┐ycia w integracji ze spo│ecze±stwem,poprzez:

1) osi▒gniecie mo┐liwie wszechstronnego rozwoju uczni≤w w dostΩpnym im zakresie, za pomoc▒ specjalnych metod,

2) przygotowanie do wykonywania zawodu.

º 7.

Statut szko│y powinien szczeg≤│owo okre£laµ spos≤b realizacji zada± wynikaj▒cych z ustawy, a tak┐e z wydanych na jej podstawie akt≤w wykonawczych, w szczeg≤lno£ci w zakresie:

1) udzielania uczniom pomocy pedagogicznej, rewalidacyjnej i resocjalizacyjnej,

2) umo┐liwienia uczniom podtrzymywania poczucia to┐samo£ci narodowej i religijnej,

3) organizowania specjalistycznej opieki psychologiczno - pedagogicznej, zdrowotnej i materialnej,

4) umo┐liwienia rozwoju zainteresowa±' uczni≤w, realizowania indywidualnych program≤w nauczania i wychowania,

5)okre£lenia zasad sprawowania opieki nad uczniami przebywaj▒cymi w szkole podczas zajΩµ obowi▒zkowych, nadobowi▒zkowych pozalekcyjnych,

6) okre£lenia zasad sprawowania opieki nad uczniami podczas zaj▒c

poza terenem szko│y, w trakcie wycieczek organizowanych przez szko│Ω ,

7)okre£lenia zasad organizacyjno-porz▒dkowych pe│nienia dy┐ur≤w nauczycielskich w szkole.

º 8.

1. Dyrektor szko│y powierza ka┐dy oddzia│ opiece wychowawczej jednemu z nauczycieli ucz▒cych w tym oddziale, zwanemu dalej ,,wychowawc▒ö.

2 Dla zapewnienia ci▒g│o£ci pracy wychowawczej i jej skuteczno£ci po┐▒dane jest, by wychowawca prowadzi│ sw≤j oddzia│ przez ca│y rok nauczania.

3.Statut szko│y mo┐e okre£liµ mo┐liwo£ci i spos≤b oddzia│ywania przez rodzic≤w i uczni≤w na dob≤r b▒dƒ zmianΩ wychowawcy danej klasy.

Organy szko│y
º 9.

1. Organami szko│y s▒:

1) dyrektor szko│y,

2) rada pedagogiczna,

3) rada szko│y i rada rodzic≤w - je┐eli zosta│y utworzone,

4) samorz▒d uczniowski - je┐eli zosta│ utworzony.

2.Statut szko│y szczeg≤│owo okre£la kompetencje, zasady wsp≤│dzia│ania organ≤w szko│y oraz spos≤b rozwi▒zywania spor≤w miΩdzy nimi, w szczeg≤lno£ci przez:

I) zapewnienie ka┐demu z nich mo┐liwo£ci swobodnego dzia│ania i podejmowania decyzji w granicach swoich kompetencji okre£lonych ustawa i szczeg≤│owo w statucie szko│y,

2) umo┐liwienie rozwi▒zywania sytuacji konfliktowych wewn▒trz szko│y,

3) zapewnienie bie┐▒cej wymiany Informacji pomiΩdzy organami szko│y o podejmowanych i planowanych dzia│aniach.

3.Tryb wyboru cz│onk≤w rady szko│y i rady rodzic≤w oraz zakres ich

dzia│alno£ci okre£la ustawa.

4.W przypadku, gdy nie zosta│a utworzona rada szko│y, statut szko│y

powinien okre£liµ sprawy, w kt≤rych rada pedagogiczna wykonuj▒c zadania rady szko│y, zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy - jest zobowi▒zana zasiΩgn▒µ opiniΩ przedstawicieli rodzic≤w i uczni≤w.

º 10.

Szczeg≤│ow▒ organizacje nauczania, wychowania, opieki,rewalidacji i resocjalizacji w danym roku szkolnym okre£la arkusz organizacji szko│y opracowany przez dyrektora najp≤ƒniej do 15 maja ka┐dego roku, na podstawie planu nauczania szko│y, zatwierdzony przez organ prowadz▒cy szkole.

º 11.

1. Podstawowa jednostka organizacyjna szko│y jest oddzia│ z│o┐ony z uczni≤w, kt≤rzy w jednorocznym kursie nauki ucz▒ siΩ wszystkich przedmiot≤w obowi▒zkowych, okre£lonych planem nauczania.

2.Liczba uczni≤w w oddziale powinna wynosiµ:

1) w szko│ach dla upo£ledzonych umys│owo w stopniu lekkim û od 10 do 16 uczni≤w,

2)w szko│ach dla upo£ledzonych umys│owo w stopniu umiarkowanym i znacznym - od 6 do 8 uczni≤w,

3) w szko│ach dla niewidomych I stabowidz▒cych od 8 do 10 uczni≤w,

4) w szko│ach dla dzieci nies│ysz▒cych i s│abos│yszacych, nies│ysz▒cych

i s│abos│ysz▒cych upo£ledzonych umys│owo, niewidomych i s│abowidz▒cych upo£ledzonych umys│owo - od 6 do 8 uczni≤w,

5) w szko│ach dla przewlekle chorych - od 10 do 16 uczni≤w, w tym:

w szko│ach dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi - od 6 do 8 uczni≤w,

6) w szko│ach dla niepe│nosprawnych ruchowo - od 8 do 12 uczni≤w,

7) w szko│ach dla niedostosowanych spo│ecznie, zagro┐onych uzale┐nieniem i z zaburzeniami zachowania - od 10 do 16 uczni≤w.

3.W szko│ach, o kt≤rych mowa w ust 2, w przypadku wystΩpowania

upo£ledze± sprzΩ┐onych, liczbΩ uczni≤w w oddziale obni┐a siΩ o 2.

4.W uzasadnionych przypadkach, za zgoda organu prowadz▒cego liczba uczni≤w w oddziale mo┐e byµ ni┐sza od okre£lonej w ust. 2 1 3.

º 12.

W szkole podstawowej mog▒ byµ prowadzone oddzia│y przedszkolne realizuj▒ce program wychowania przedszkolnego.

º 13.

1. W uzasadnionych okoliczno£ciach mog▒ byµ, organizowane zajΩcia w zespole klasowym z│o┐onym z uczni≤w r≤┐nych klas szko│y podstawowej. Tak utworzony zesp≤│ uczni≤w stanowi klasΩ │▒czon▒.

2. Liczba uczni≤w w zespole, o kt≤rym mowa w ust. 1 nie mo┐e byµ mniejsza od minimalnej normy okre£lonej dla danego typu szko│y i wiΩksza od g≤rnej granicy tej normy.

º 14.

1. Szko│y podstawowe wymienione w º 5 ust. 1 pkt 1,2 i 3 realizuj▒ plany i programy nauczania odpowiedniej szko│y specjalnej.

2. Szko│y podstawowe wymienione w º 5 ust. 1 pkt 4-9 realizuj▒

program nauczania szko│y og≤lnodostΩpnej.

3. Szko│y podstawowe wymienione w º 5 ust. 1 pkt 4, 5,6 i szko│y

podstawowe dla dzieci niedostosowanych spo│ecznie realizuj▒ plany nauczania odpowiedniej szko│y specjalnej.

4. Szko│y podstawowe wymienione w º 5 ust. 1 pkt 7,8 i 9 z wy│▒czeniem szko│y podstawowej dla dzieci niedostosowanych spo│ecznie realizuj▒ plany nauczania szko│y og≤lnodostΩpnej.

5. W szko│ach i klasach przysposabiaj▒cych do pracy zawodowej

nauczanie przedmiot≤w og≤lnokszta│c▒cych odbywa siΩ na podstawie program≤w nauczania dopuszczonych do u┐ytku w odpowiednich klasach szko│y podstawowej, dostosowanych do mo┐liwo£ci psychofizycznych uczni≤w i zatwierdzonych przez dyrektora szko│y.

6. Program przysposobienia do pracy zawodowej w szko│ach i klasach, o kt≤rych mowa w º 17 ust. 1, 2 i 3 zarz▒dzenia opracowuje nauczyciel na podstawie odpowiedniego programu szko│y zasadniczej .Program ten zatwierdza kurator o£wiaty.

7. Szko│y zasadnicze wymienione w º 5 ust 1 pkt. 1 i 3 realizuj▒ plany programy nauczania odpowiedniej szko│y specjalnej lub programy nauczania odpowiedniej szko│y og≤lnodostΩpnej adaptowane przez rade pedagogiczna do mo┐liwo£ci psychofizycznych uczni≤w.

8. Szko│y ponadpodstawowe wymienione w º 5 ust. 1 pkt 3 i 5,z wy│▒czeniem szk≤│ zasadniczych dla dzieci nies│ysz▒cych, oraz szko│y ponadpodstawowe dla dzieci niedostosowanych spo│ecznie realizuj▒ plany nauczania odpowiednie dla danych typ≤w szk≤│ specjalnych a programy nauczania odpowiednie dla danych typ≤w szk≤│ og≤lnodostΩpnych.

º 15.

1. Podstawowa forma pracy szko│y s▒ zajΩcia dydaktyczno-wychowawcze prowadzone w systemie klasowo-lekcyjnym.

2. Godzina lekcyjna trwa 45 minut, z wyj▒tkiem szk≤│ zawodowych,w kt≤rych godzina lekcyjna zajΩµ praktycznych trwa 55 minut.

3. Przerwy miΩdzy lekcjami nie mog▒ byµ kr≤tsze ni┐ 10 minut. Jedna przerwa powinna byµ' d│u┐sza i wynosiµ nie mniej ni┐ 15 minut.

º 16.

1. Statut szko│y okre£la tryb corocznego dokonywania podzia│u oddzia│≤w na grupy na zajΩciach wymagaj▒cych specjalnych warunk≤w nauki i bezpiecze±stwa z uwzglΩdnieniem wysoko£ci £rodk≤w finansowych posiadanych przez szkole oraz zasad wynikaj▒cych z przepis≤w w sprawie ramowych plan≤w nauczania.

2. W szko│ach zasadniczych oraz w klasach (szko│ach) przysposabiaj▒cych do pracy zawodowej, w przypadkach uzasadnionych brakami w wiadomo£ciach i umiejΩtno£ciach uczni≤w, dopuszcza siΩ mo┐liwo£µ' podzia│u na grupy tak┐e na zajΩciach jΩzyka polskiego i matematyki.

º 17.

1. Niekt≤re zajΩcia obowi▒zkowe, np. praktyczna nauka zawodu, przygotowanie do pracy zawodowej, zajΩcia fakultatywne,jak r≤wnie┐ niekt≤re zajΩcia nadobowi▒zkowe mog▒ byµ prowadzone poza systemem klasowo-lekcyjnym, tzn. w grupach oddzia│owych, miΩdzyoddzia│owych oraz miΩdzyklasowych, a tak┐e podczas wycieczek i wyjazd≤w (np. szko│y zimowe lub inne formy wyjazdowe organizowane dla dzieci i m│odzie┐y z rejon≤w zagro┐onych ekologicznie).

2.Czas trwania zajΩµ wymienionych w ust. 1 ustala siΩ zgodnie z º 15 ust. 2.

3.ZajΩcia nadobowi▒zkowe, o kt≤rych mowa w ust. 1, mog▒ byµ organizowane w ramach posiadanych przez szkole £rodk≤w finansowych.

4.Liczba uczestnik≤w k≤│ i zespo│≤w zainteresowa± oraz innych zajΩµ nadobowi▒zkowych finansowanych z bud┐etu szko│y, nie mo┐e byµ ni┐sza ni┐ 5.

5.Na zajΩciach fakultatywnych organizowanych w grupach miΩdzyklasowych, miΩdzyoddzia│owych liczba uczni≤w nie mo┐e byµ ni┐sza ni┐ 10.

º 18.

1. Organizacja przysposobienia do pracy zawodowej powinna uwzglΩdniaµ przepisy dotycz▒ce wykazu prac wzbronionych m│odocianym.

2. Przysposobienie do pracy zawodowej w klasach stanowi▒cych czΩ£µ

szko│y podstawowej mo┐e byµ organizowane poza szko│▒, na podstawie umowy zawartej przez dyrektora szko│y podstawowej ze szko│▒ zasadnicz▒ lub podmiotem prowadz▒cym dzia│alno£µ gospodarcza.

º 19.

W szko│ach zasadniczych, w celu realizowania zajΩµ' praktycznych, mog▒ byµ tworzone warsztaty szkolne. Szczeg≤│owe zasady dzia│ania warsztat≤w szkolnych powinien okre£liµ regulamin warsztatu szkolnego stanowi▒cy za│▒cznik do statutu szko│y.

º 20.

1. Zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczni≤w oraz wydawania £wiadectw szkolnych, z wyj▒tkiem szk≤│ dla dzieci upo£ledzonych umys│owo w stopniu umiarkowanym i znacznym, okre£laj▒ odrΩbne przepisy.

W szko│ach dla dzieci upo£ledzonych umys│owo w stopniu umiarkowanym i znacznym stosuje siΩ ocenΩ opisow▒, kt≤ra miedzy innymi powinna zawieraµ element wyra┐ony cyfra. Nie wydaje siΩ £wiadectw promocyjnych .Uczniom ko±cz▒cym szko│Ω wydaje siΩ £wiadectwa uko±czenia szko│y na odpowiednim druku z zastosowaniem obowi▒zuj▒cej skali ocen

º 21.

1. Szko│a powinna zapewniµ uczniom mo┐liwo£µ i warunki spo┐ycia co najmniej jednego ciep│ego posi│ku w sto│≤wce szkolnej lub w sto│≤wce prowadzonej przez inny podmiot, na podstawie umowy zawartej przez dyrektora szko│y z tym podmiotem okre£laj▒cym cenΩ posi│k≤w dla uczni≤w.

2. Szko│a, kt≤ra nie ma sto│≤wki, powinna zapewniµ uczniom gor▒cy nap≤j, np. mleko lub herbatΩ.

3. Odp│atno£µ za korzystanie z posi│k≤w lub napoju w sto│≤wce szkolnej ustala dyrektor szko│y w porozumieniu z rad▒ szko│y ,z uwzglΩdnieniem mo┐liwo£ci czΩ£ciowego lub ca│kowitego zwolnienia z op│at uczni≤w, kt≤rzy potrzebuj▒ szczeg≤lnej opieki w zakresie ┐ywienia albo z uwzglΩdnieniem refundowania im op│at ponoszonych w sto│≤wce prowadzonej przez inny podmiot.

º 22.

1. Szko│a prowadzi bibliotekΩ, kt≤ra jest pracowni▒ szkoln▒ s│u┐▒c▒ realizacji potrzeb i zainteresowa± uczni≤w oraz doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela. Mog▒ korzystaµ z niej r≤wnie┐ rodzice uczni≤w i inne osoby na zasadach okre£lonych w statucie szko│y.

2. Godziny pracy biblioteki szkolnej, mo┐liwo£µ dostΩpu do jej zbior≤w, zadania nauczyciela bibliotekarza okre£la szczeg≤│owo statut szko│y.

º 23.

1. Dla uczni≤w, kt≤rzy musz▒ lub powinni d│u┐ej przebywaµ w szkole ze wzglΩdu na czas pracy ich rodzic≤w lub dojazd do szko│y, szko│a mo┐e organizowaµ £wietlicΩ lub klub m│odzie┐owy.

2. îwietlica i klub m│odzie┐owy s▒ pozalekcyjnymi formami wychawczo-opieku±czej dzia│alno£ci szko│y, kt≤re szkol▒ organizuje w miarΩ potrzeb i mo┐liwo£ci.

3. îwietlica prowadzi zajΩcia w grupach wychowawczych. Grupa wychowawcza £wietlicy liczy nie mniej wychowank≤w ni┐ oddzia│ klasowy.

º 24.

Dla dzieci i m│odzie┐y z zaburzeniami zachowania i zagro┐onych uzale┐nieniem mog▒ byµ organizowane £wietlice terapeutyczne na zasadach okre£lonych przepisami w sprawie rodzaj≤w, organizacji i zasad dzia│ania publicznych plac≤wek opieku±czo - wychowawczych i resocjalizacyjnych.

º 25.

Dla realizacji cel≤w statutowych szko│a powinna posiadaµ odpowiednie pomieszczenia, zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy, a ponadto w miarΩ mo┐liwo£ci :

1)pomieszczenia dla dzia│alno£ci organizacji uczniowskich, samorz▒du uczniowskiego, sklepiku i £wietlicy szkolnej lub klubu m│odzie┐owego

2)ogr≤dek szkolny,
3)gabinet pielΩgniarki szkolnej,

4)gabinet terapii pedagogicznej,

5)archiwum,

6)szatnie,

7)inne.

Nauczyciele i inni pracownicy szko│y
º 26.

1. W szkole zatrudnia siΩ:

1)pracownik≤w pedagogicznych i innych specjalist≤w,

2)pracownik≤w administracyjnych, ekonomicznych, in┐ynieryjno - technicznych i pracownik≤w obs│ugi.

2 Stanowiska kierownicze tworzone z uwzglΩdnieniem nastΩpuj▒cych zasad:

1) stanowisko wicedyrektora mo┐na utworzyµ przy liczbie 16 i wiΩcej oddzia│≤w,

2) w szkole filialnej podporz▒dkowanej innej szkole, mo┐na utworzyµ stanowisko kierownika szko│y filialnej, przy minimum 2 oddzia│ach (zespo│ach), z wyj▒tkiem przypadku, gdy w szkole, kt≤rej szko│a filialna jest podporz▒dkowana, utworzono stanowisko wicedyrektora,

3) w szkole zawodowej mo┐na utworzyµ stanowisko kierownika warsztat≤w lub kierownika szkolenia praktycznego,

4) za zgod▒ organu prowadz▒cego szkole, mo┐na na wniosek dyrektora szko│y tworzyµ dodatkowe stanowiska kierownicze, np. kierownika £wietlicy.

3. W szko│ach dla dzieci upo£ledzonych umys│owo w stopniu umiarkowanym i znacznym, dla g│uchoniewidomych i z innymi upo£ledzeniami sprzΩ┐onymi oraz dla niepe│nosprawnych ruchowo zatrudnia siΩ w klasach I-Ill pomoc nauczyciela w wymiarze 1/2 etatu na ka┐dy oddzia│. Do obowi▒zk≤w pomocy nauczyciela w szczeg≤lno£ci nale┐y:

1) spe│nianie czynno£ci opieku±czych i obs│ugowych w stosunku do dzieci g│≤wnie w zakresie higieny osobistej i ubierania,

2) uczestniczenie w zajΩciach zespo│owych prowadzonych przez nauczyciela i pomoc w ich organizowaniu i przeprowadzaniu (gry zabawy, wycieczki itp.).

4. Zasady zatrudniania i wynagradzania nauczycieli i innych pracownik≤w, o kt≤rych mowa w ust. 1 okre£laj▒ odrΩbne przepisy.

º 27.

Zakres czynno£ci poszczeg≤lnych pracownik≤w ustala dyrektor, w tym zwi▒zanych z:

1) odpowiedzialno£ci▒ za bezpiecze±stwo, zdrowie i ┐ycie uczni≤w,

2) prawid│owym przebiegiem procesu dydaktycznego z uwzglΩdnieniem w dzia│alno£ci rewalidacyjnej i resocjalizacyjnej ustale± wynikaj▒cych z bada± medycznych, psychologicznych, pedagogicznych oraz w│asnych obserwacji dzieci i m│odzie┐y,

3) analizowaniem zasadno£ci pobytu dziecka w plac≤wce i w przypadku uzasadnionych w▒tpliwo£ci skierowanie go do poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej na powt≤rne badanie,

4) dba│o£ci o pomoce dydaktyczne i sprzΩt szkolny,

5) doskonaleniem umiejΩtno£ci dydaktycznych i wychowawczych oraz podnoszeniem poziomu wiedzy merytorycznej.

º 28.

1. Nauczyciele danego przedmiotu lub nauczyciele grupy przedmiot≤w pokrewnych mog▒ tworzyµ' zesp≤│ przedmiotowy.

2. Prac▒ zespo│u przedmiotowego kieruje powo│any przez dyrektora szko│y przewodnicz▒cy zespo│u.

3. Cele i zadania zespo│u przedmiotowego obejmuj▒:

1) zorganizowanie wsp≤│pracy nauczycieli dla uzgadniania sposob≤w realizacji program≤w nauczania, korelowania tre£ci nauczania przedmiot≤w pokrewnych, a tak┐e uzgadniania metod i sposob≤w prowadzenia rewalidacji i resocjalizacji,

2) organizowanie wewn▒trzszkolnego i miΩdzyszkolnego doskonalenia zawodowego oraz doradztwa metodycznego dla pocz▒tkuj▒cych nauczycieli,

3) wsp≤│dzia│anie w organizowaniu pracowni i laboratori≤w przedmiotowych, warsztat≤w szkolnych a tak┐e w uzupe│nianiu ich wyposa┐enia,

4) wsp≤lne opiniowanie przygotowywanych w szkole autorskich, innowacyjnych i eksperymentalnych program≤w nauczania.

º 29.

1. Zadaniem wychowawcy klasy jest sprawowanie opieki wychowawczej nad uczniami, a w szczeg≤lno£ci:

1) poznanie warunk≤w ┐ycia uczni≤w i ich stanu zdrowotnego,

2) systematyczna konsultacja z rodzicami (opiekunami), lekarzem ,psychologiem i pedagogiem na temat psychofizycznego rozwoju uczni≤w.

2. Wychowawca, w celu realizacji zada±, o kt≤rych mowa w ust. 1:

1) otacza indywidualn▒ opiek▒ ka┐dego ucznia,

2) wsp≤│dzia│a z nauczycielami ucz▒cymi w jego klasie (oddziale),

uwzglΩdniaj▒c z nim i koordynuj▒c ich dzia│ania wychowawcze wobec og≤│u uczni≤w, a tak┐e wobec tych, kt≤rym potrzebna jest indywidualna opieka,

3) w miarΩ mo┐liwo£ci planuje i organizuje z uczniami i ich rodzicami (opiekunami) r≤┐ne formy ┐ycia zespo│owego integruj▒ce £rodowisko.

3. Statut szko│y okre£li szczeg≤│owo sposoby spe│niania zada± wychowawcy odpowiednio do wieku uczni≤w i ich potrzeb a tak┐e minimaln▒ czΩstotliwo£µ kontakt≤w wychowawc≤w i innych nauczycieli z rodzicami uczni≤w.

º 30.

Zadania psycholog≤w i pedagog≤w okre£laj▒ odrΩbne przepisy.

º 31.

Czas i organizacje pracy s│u┐by zdrowia w szkole okre£laj▒ odrΩbne przepisy.

Uczniowie szko│y
º 32.

Statut szko│y okre£li szczeg≤│owo prawa i obowi▒zki ucznia przy zachowaniu nastΩpuj▒cych zasad:

I) ucze± ma prawo do:

a) w│a£ciwie zorganizowanego procesu kszta│cenia, zgodnie z zasadami pedagogiki specjalnej oraz higieny pracy umys│owej,

b) opieki wychowawczej i warunk≤w pobytu w szkole zapewniaj▒cych

bezpiecze±stwo, ochronΩ przed wszelkimi formami przemocy fizycznej b▒dƒ psychicznej oraz ochronΩ i poszanowanie jego godno£ci,

c) korzystania z pomocy stypendialnej b▒dƒ doraƒnej, zgodnie z odrΩbnymi przepisami,

d) szczeg≤lnie troskliwego i ┐yczliwego traktowania w procesie dydaktyczno-wychowawczym, rewalidacyjnym i resocjalizacyjnym,

e) swobody wyra┐ania my£li i przekona±, w szczeg≤lno£ci dotycz▒cych

┐ycia szko│y a tak┐e £wiatopogl▒dowych i religijnych, je£li nie narusza tym dobra innych os≤b,

f) rozwijania zainteresowa±,

g) sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny ustalonych sposob≤w kontroli postΩp≤w w nauce,

h) korzystania z pomieszcze± szkolnych, sprzΩtu, £rodk≤w dydaktycznych, ksiΩgozbioru biblioteki podczas zajΩµ pozalekcyjnych,

i) wp│ywania na ┐ycie szko│y przez dzia│alno£µ samorz▒dow▒ oraz zrzeszania siΩ w organizacjach dzia│aj▒cych w szkole.

2) ucze± ma obowi▒zek przestrzegania postanowie± zawartych w statucie szko│y, a zw│aszcza dotycz▒cych:

a) systematycznego i aktywnego uczestniczenia w zajΩciach lekcyjnych w ┐yciu szko│y,

b) dba│o£ci o wsp≤lne dobro, │ad i porz▒dek w szkole.

º 33.

1. Statut szko│y okre£la rodzaje nagr≤d i kar stosowanych wobec uczni≤w oraz tryb odwo│ywania siΩ od kary. Nie mog▒ byµ stosowane kary naruszaj▒ce nietykalno£µ i godno£µ osobista ucznia.

2. Statut szko│y mo┐e okre£liµ przypadki, w kt≤rych, z zastrze┐eniem ust. 3, rada pedagogiczna mo┐e podj▒µ uchwa│Ω upowa┐niaj▒ca dyrektora do skre£lenia ucznia z listy uczni≤w.

3. Ucze± szko│y podstawowej mo┐e byµ skre£lony z listy uczni≤w jedynie z r≤wnoczesnym przeniesieniem go do innej szko│y podstawowej, chyba ze uko±czy│ on 17 lat.

4. Szko│a powinna informowaµ rodzic≤w (opiekun≤w) ucznia o przyznanej mu nagrodzie lub zastosowaniu wobec niego kary.

5. Rada pedagogiczna mo┐e ustanowiµ odznaki dla wyr≤┐niaj▒cych siΩ uczni≤w i okre£liµ warunki ich uzyskiwania. W statucie szko│y okre£la siΩ tryb przyznawania tych odznak.

Postanowienia ko±cowe
º 34.

1. Szko│a u┐ywa pieczΩci urzΩdowej zgodnie z odrΩbnymi przepisami.

2.Zesp≤│ szkol posiada pieczΩµ urzΩdow▒ wsp≤lna dla wszystkich szk≤│ wchodz▒cych w jego sk│ad, zawieraj▒c▒ nazwΩ zespo│u.

3.Szko│a filialna u┐ywa pieczΩci urzΩdowej szko│y, kt≤rej jest organizacyjnie podporz▒dkowana.

º 35.

Szko│a mo┐e posiadaµ w│asny sztandar, god│o oraz ceremonia│ szkolny.

º 36.

Szko│a prowadzi i przechowuje dokumentacjΩ zgodnie z odrΩbnymi przepisami.

º 37.

Zasady gospodarki finansowej i materia│owej okre£laj▒ odrΩbne przepisy.

 Pocz▒tek strony