ROZPORZíDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 21 stycznia 1999 r.
(Dz.U. Nr 9, poz. 82 z 1 lutego 1999 r.)


w sprawie szczeg≤│owych zasad orzekania o stopniu niepe│nosprawno╢ci, trybu postΩpowania przy orzekaniu oraz zakresu, sk│adu i sposobu dzia│ania zespo│≤w orzekaj▒cych, a tak┐e jednolitego wzoru legitymacji dokumentuj▒cej niepe│nosprawno╢µ oraz organ≤w uprawnionych do jej wystawiania.
 

Na podstawie art. 6 ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i spo│ecznej oraz zatrudnianiu os≤b
niepe│nosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 i Nr 160, poz. 1082 oraz z 1998 r. Nr 99, poz. 628, Nr 106, poz. 668, Nr 137, poz. 887, Nr 156, poz. 1019 i Nr 162, poz. 1118 i 1126) zarz▒dza siΩ, co nastΩpuje:
 
 

Rozdzia│ 1

Szczeg≤│owe zasady orzekania o stopniu niepe│nosprawno╢ci
 

º 1. 1. Przy ocenie stopnia niepe│nosprawno╢ci bierze siΩ pod uwagΩ:

1)orzeczenie lekarza o stanie zdrowia osoby zainteresowanej, uwzglΩdniaj▒ce sta│e lub okresowe naruszenie sprawno╢ci organizmu,
2)wiek, p│eµ, wykszta│cenie, zaw≤d, posiadane kwalifikacje,
3)wykonywane zatrudnienie, warunki pracy,
4)mo┐liwo╢µ dalszego wykonywania pracy,
5)mo┐liwo╢µ ca│kowitego lub czΩ╢ciowego przywr≤cenia zdolno╢ci do wykonywania dotychczasowej lub innej pracy, w tym tak┐e w warunkach specjalnych, przez leczenie, rehabilitacjΩ lub reorientacjΩ zawodow▒,
6)mo┐liwo╢µ poprawy w zakresie funkcjonowania w ┐yciu codziennym, pe│nienia r≤l spo│ecznych i ┐ycia w integracji, poprzez leczenie, rehabilitacjΩ, szkolenie, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i ╢rodki pomocnicze, us│ugi i inne dzia│ania dostosowane do potrzeb osoby niepe│nosprawnej.
2. Naruszenie sprawno╢ci organizmu uwa┐a siΩ za:
1)trwa│e (sta│e) - je┐eli wed│ug wiedzy medycznej stan zdrowia nie rokuje poprawy,
2)okresowe - je╢li wed│ug wiedzy medycznej mo┐e nast▒piµ poprawa stanu zdrowia.


º 2. 1. Zaliczenie do stopnia niepe│nosprawno╢ci mo┐e byµ orzeczone na sta│e lub okresowo.

2. W razie uzyskania orzeczenia stwierdzaj▒cego okresowe zaliczenie do stopnia niepe│nosprawno╢ci, osoba zainteresowana uzyskaniem ponownego orzeczenia sk│ada wniosek o ustalenie stopnia niepe│nosprawno╢ci, za│▒czaj▒c do wniosku za╢wiadczenie lekarskie wydane przez lekarza, pod kt≤rego opiek▒ lekarsk▒ siΩ znajduje.
 

º 3. 1. Zachowanie zdolno╢ci do pracy w warunkach specjalnych oznacza mo┐liwo╢µ zatrudnienia osoby niepe│nosprawnej na stanowisku pracy, kt≤re w szczeg≤lno╢ci:

1)spe│nia warunki w zakresie dostΩpno╢ci, funkcjonalno╢ci, organizacji i bezpiecze±stwa pracy,
2)jest przystosowane i oprzyrz▒dowane odpowiednio do potrzeb wynikaj▒cych z rodzaju i stopnia niepe│nosprawno╢ci,
3)umo┐liwia prowadzenie rehabilitacji.
2. Za niezdolno╢µ do wykonywania zatrudnienia uwa┐a siΩ niezdolno╢µ do wykonywania jakiegokolwiek zatrudnienia w warunkach innych ni┐ warunki specjalne.

3. Za czΩ╢ciow▒ niezdolno╢µ do wykonywania zatrudnienia uwa┐a siΩ obni┐enie zdolno╢ci do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia w por≤wnaniu do zdolno╢ci, jakie wykazuj▒ pracownicy o podobnych kwalifikacjach i przygotowaniu zawodowym, maj▒cy pe│n▒ sprawno╢µ fizyczn▒ i psychiczn▒.

º 4. 1. Przy ocenie zdolno╢ci do wykonywania zatrudnienia osoby, kt≤ra nie by│a zatrudniona, bierze siΩ pod uwagΩ, czy i jakie zatrudnienie mog│aby ona podj▒µ z uwzglΩdnieniem posiadanego wykszta│cenia, zawodu, posiadanych kwalifikacji, zdolno╢ci i umiejΩtno╢ci.

2. Przy ocenie zdolno╢ci do wykonywania zatrudnienia osoby, kt≤ra podjΩ│a lub podejmie zatrudnienie w warunkach specjalnych, bierze siΩ pod uwagΩ, czy zdolno╢µ ta mo┐e byµ zachowana i realizowana wy│▒cznie w tych warunkach.

3. W stosunku do osoby, kt≤ra nie pozostaje w zatrudnieniu, ocenia siΩ, czy ta osoba - bior▒c pod uwagΩ stopie± sprawno╢ci organizmu - ma obni┐on▒ zdolno╢µ do wykonywania zatrudnienia w por≤wnaniu do zdolno╢ci pracownik≤w o podobnych kwalifikacjach i przygotowaniu zawodowym, maj▒cych pe│n▒ sprawno╢µ fizyczn▒ i psychiczn▒.

º 5. 1. Przy ocenie konieczno╢ci korzystania ze ╢wiadcze± i us│ug socjalnych oraz opieku±czych bierze siΩ pod uwagΩ, czy wystΩpuje ograniczenie lub brak zdolno╢ci do wykonywania czynno╢ci, stosownie do wieku, p│ci i ╢rodowiska, kt≤re uniemo┐liwia osi▒gniΩcie samowystarczalno╢ci, samodzielno╢ci i niezale┐no╢ci ekonomicznej lub fizycznej.

2. Przy ocenie konieczno╢ci korzystania z ulg i uprawnie± bierze siΩ pod uwagΩ, czy niepe│nosprawno╢µ stanowi utrudnienie w funkcjonowaniu osoby.

3. Przy ocenie konieczno╢ci stosowania rehabilitacji w formie terapii zajΩciowej bierze siΩ pod uwagΩ, czy aktualna sprawno╢µ funkcjonowania cz│owieka uniemo┐liwia podjΩcie jakiegokolwiek zatrudnienia.
 
 

Rozdzia│ 2

Tryb postΩpowania przy orzekaniu o stopniu niepe│nosprawno╢ci
 

º 6. 1. Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepe│nosprawno╢ci, zwany dalej "wnioskiem", sk│ada siΩ do powiatowego zespo│u do spraw orzekania o stopniu niepe│nosprawno╢ci, zwanego dalej "powiatowym zespo│em".

2. Za pisemn▒ zgod▒ os≤b wymienionych w º 7 ust. 1 pkt 4 - wniosek mo┐e z│o┐yµ o╢rodek pomocy spo│ecznej lub powiatowe centrum pomocy rodzinie.
 

º 7. 1. Wniosek powinien zawieraµ:

1)imiΩ i nazwisko osoby zainteresowanej, datΩ jej urodzenia oraz adres zamieszkania,
2)dane dotycz▒ce sytuacji spo│ecznej i zawodowej,
3)okre╢lenie celu, dla kt≤rego niezbΩdne jest uzyskanie orzeczenia,
4)podpis osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.
2. Do wniosku za│▒cza siΩ za╢wiadczenie lekarskie zawieraj▒ce opis stanu zdrowia, wydane przez lekarza, pod kt≤rego opiek▒ lekarsk▒ znajduje siΩ osoba zainteresowana, oraz inne dokumenty, w tym medyczne, umo┐liwiaj▒ce ocenΩ stopnia niepe│nosprawno╢ci.

3. Je┐eli przed│o┐ona wraz z wnioskiem dokumentacja medyczna jest niewystarczaj▒ca do wydania orzeczenia o stopniu niepe│nosprawno╢ci, przewodnicz▒cy powiatowego zespo│u zawiadamia osobΩ zainteresowan▒ o konieczno╢ci i zakresie uzupe│nienia dokumentacji o wyniki bada± dodatkowych, konsultacji specjalistycznych lub obserwacji szpitalnych, na kt≤re kieruje osobΩ zainteresowan▒ lekarz, o kt≤rym mowa w ust. 2.

4. Je┐eli z│o┐one przez osobΩ zainteresowan▒ dokumenty nie spe│niaj▒ wymog≤w okre╢lonych w ust. 1, przewodnicz▒cy powiatowego zespo│u wzywa osobΩ zainteresowan▒ lub jej przedstawiciela ustawowego do usuniΩcia brak≤w w terminie 7 dni, z pouczeniem, ┐e nieusuniΩcie tych brak≤w spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpoznania.
 

º 8. 1. Wniosek z│o┐ony do powiatowego zespo│u przewodnicz▒cy powiatowego zespo│u kieruje do rozpatrzenia na posiedzeniu sk│adu orzekaj▒cego oraz ustala termin tego posiedzenia.

2. W posiedzeniu sk│adu orzekaj▒cego bierze udzia│ osoba zainteresowana, kt≤r▒ zawiadamia siΩ, za zwrotnym po╢wiadczeniem odbioru, o terminie posiedzenia, najp≤╝niej na 14 dni przed posiedzeniem, z zastrze┐eniem º 12 ust. 1.

3. Z posiedzenia sporz▒dza siΩ protok≤│, kt≤ry podpisuj▒ przewodnicz▒cy i cz│onkowie sk│adu orzekaj▒cego.
 

º 9. 1. W razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa osoby zainteresowanej na posiedzenie sk│adu orzekaj▒cego, przewodnicz▒cy powiatowego zespo│u powiadamia j▒ na pi╢mie o pozostawieniu sprawy bez rozpatrzenia, je┐eli w okresie 30 dni od dnia posiedzenia nie przedstawi informacji o okoliczno╢ciach uzasadniaj▒cych niestawiennictwo.

2. W razie usprawiedliwionej nieobecno╢ci, przewodnicz▒cy powiatowego zespo│u wyznacza nowy termin rozpatrzenia sprawy, co najmniej po up│ywie 30 dni od dnia pierwszego terminu.

3. Je┐eli przyczyn▒ niestawienia siΩ wezwanej osoby na posiedzenie sk│adu orzekaj▒cego jest d│ugotrwa│a lub nie rokuj▒ca poprawy choroba, uniemo┐liwiaj▒ca osobiste stawiennictwo, stwierdzona za╢wiadczeniem lekarskim, orzeczenie lekarza o stanie zdrowia, o kt≤rym mowa w º 1 ust. 1 pkt 1, mo┐e byµ sporz▒dzone w miejscu pobytu tej osoby. Przepis º 10 ust. 3 stosuje siΩ odpowiednio.
 

º 10. 1. W celu wydania orzeczenia o stopniu niepe│nosprawno╢ci przewodnicz▒cy sk│adu orzekaj▒cego sporz▒dza orzeczenie lekarza o stanie zdrowia, o kt≤rym mowa w º 1 ust. 1 pkt 1.

2. Orzeczenie lekarza o stanie zdrowia sporz▒dzane jest na podstawie bezpo╢redniego badania osoby zainteresowanej, z zastrze┐eniem ust. 3.

3. W sytuacjach szczeg≤lnych przewodnicz▒cy sk│adu orzekaj▒cego mo┐e wydaµ orzeczenie lekarza o stanie zdrowia os≤b z ciΩ┐k▒, przewlek│▒, ograniczaj▒c▒ mo┐liwo╢µ poruszania siΩ chorob▒ lub przebywaj▒cych w szpitalu, bez bezpo╢redniego badania osoby zainteresowanej, je┐eli uzna posiadan▒ dokumentacjΩ za wystarczaj▒c▒ do wydania orzeczenia.
 

º 11. 1. W celu wydania orzeczenia dla potrzeb rehabilitacji zawodowej i odpowiedniego zatrudnienia niezbΩdny jest udzia│ w posiedzeniu sk│adu orzekaj▒cego doradcy zawodowego.

2. W celu wydania orzeczenia dla potrzeb rehabilitacji spo│ecznej, korzystania ze ╢wiadcze±, us│ug oraz ulg i uprawnie± przys│uguj▒cych na podstawie odrΩbnych przepis≤w niezbΩdny jest udzia│ w posiedzeniu sk│adu orzekaj▒cego pracownika socjalnego.

3. Udzia│ innych specjalist≤w w posiedzeniu sk│adu orzekaj▒cego ustala przewodnicz▒cy powiatowego zespo│u.
 

º 12. 1. Sk│ad orzekaj▒cy mo┐e rozpoznaµ sprawΩ i wydaµ orzeczenie o stopniu niepe│nosprawno╢ci bez wzywania osoby zainteresowanej na posiedzenie, je┐eli lekarz - przewodnicz▒cy sk│adu orzekaj▒cego - wystawi orzeczenie o stanie zdrowia, o kt≤rym mowa w º 1 ust. 1 pkt 1, oraz w przypadkach, o kt≤rych mowa w º 10 ust. 3. O terminie posiedzenia nale┐y zawiadomiµ osobΩ zainteresowan▒, informuj▒c j▒ o nieobowi▒zkowym stawiennictwie.

2. W razie niezgodno╢ci ocen co do stopnia niepe│nosprawno╢ci rozstrzygaj▒ca jest ocena przewodnicz▒cego sk│adu orzekaj▒cego.

3. Cz│onek sk│adu orzekaj▒cego, w razie odmiennej oceny w sprawie, zg│asza na pi╢mie swoje zdanie odrΩbne wraz z uzasadnieniem. Zg│oszenie zdania odrΩbnego odnotowuje siΩ w protokole.

4. Po rozpoznaniu sprawy sk│ad orzekaj▒cy wydaje orzeczenie o stopniu niepe│nosprawno╢ci.

5. Orzeczenie sk│adu orzekaj▒cego, podpisane przez wszystkich cz│onk≤w sk│adu orzekaj▒cego, przewodnicz▒cy og│asza na posiedzeniu.

6. W razie zgonu osoby zainteresowanej, przewodnicz▒cy powiatowego zespo│u wydaje orzeczenie ko±cz▒ce postΩpowanie w sprawie.

7. W razie wycofania wniosku przez osobΩ zainteresowan▒ lub jej przedstawiciela ustawowego, przewodnicz▒cy powiatowego zespo│u wydaje orzeczenie o umorzeniu postΩpowania.
 

º 13. 1. Orzeczenie o stopniu niepe│nosprawno╢ci powinno zawieraµ:

1)oznaczenie zespo│u, kt≤ry je wyda│,
2)datΩ wydania orzeczenia,
3)podstawΩ prawn▒,
4)nazwisko i imiΩ osoby zainteresowanej,
5)datΩ i miejsce urodzenia osoby zainteresowanej oraz adres zamieszkania lub pobytu,
6)okre╢lenie lub odmowΩ okre╢lenia stopnia niepe│nosprawno╢ci,
7)przyczynΩ niepe│nosprawno╢ci,
8)datΩ lub okres zaistnienia niepe│nosprawno╢ci,
9)okres, na jaki orzeczono stopie± niepe│nosprawno╢ci,
10)wskazania okre╢lone przez sk│ad orzekaj▒cy stosownie do art. 6 ust.6 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i spo│ecznej oraz zatrudnianiu os≤b niepe│nosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 i Nr 160, poz. 1082, z 1998 r. Nr 99, poz. 628, Nr 106, poz. 668, Nr 137, poz. 887, Nr 156, poz. 1019 i Nr 162, poz. 1118 i 1126), zwanej dalej "ustaw▒",
11)uzasadnienie,
12)pouczenie o przys│uguj▒cym odwo│aniu,
13)podpis z podaniem imienia i nazwiska przewodnicz▒cego sk│adu orzekaj▒cego oraz podpisy cz│onk≤w sk│adu orzekaj▒cego.
2. Uzasadnienie orzeczenia odmownego powinno zawieraµ w szczeg≤lno╢ci: wskazania fakt≤w, kt≤re sk│ad orzekaj▒cy uzna│ za istotne w sprawie, dokument≤w, na kt≤rych siΩ opar│ zaliczaj▒c do stopnia niepe│nosprawno╢ci, lub przyczyn, z powodu kt≤rych odm≤wi│ zaliczenia do stopnia niepe│nosprawno╢ci. W przypadkach gdy orzeczenie uwzglΩdnia w ca│o╢ci ┐▒danie osoby zainteresowanej, sk│ad orzekaj▒cy mo┐e odst▒piµ od uzasadnienia.

3. Orzeczenie o stopniu niepe│nosprawno╢ci dorΩcza siΩ na pi╢mie osobie zainteresowanej.
 

º 14. 1. Osoby posiadaj▒ce wa┐ne orzeczenie o trwa│ym lub okresowym inwalidztwie, wydane na podstawie przepis≤w o zaopatrzeniu emerytalnym i o ubezpieczeniu spo│ecznym dla cel≤w rentowych przed dniem 1 wrze╢nia 1997 r., mog▒ sk│adaµ do zespo│u wniosek o ustalenie stopnia niepe│nosprawno╢ci dla cel≤w korzystania z ulg i uprawnie± na podstawie odrΩbnych przepis≤w.

2. Osoby, kt≤re uzyska│y orzeczenie lekarza orzecznika Zak│adu Ubezpiecze± Spo│ecznych nie zawieraj▒ce przyczyny ca│kowitej lub czΩ╢ciowej niezdolno╢ci do pracy, kt≤ra jest podstaw▒ do korzystania z ulg i uprawnie± na podstawie odrΩbnych przepis≤w, mog▒ sk│adaµ do zespo│u wniosek o wydanie orzeczenia zawieraj▒cego odpowiednie wskazania.

3. PostΩpowanie w sprawach okre╢lonych w ust. 1 i 2 ogranicza siΩ do wydania orzeczenia o stopniu niepe│nosprawno╢ci, w kt≤rym:

1)stopie± niepe│nosprawno╢ci okre╢la siΩ na podstawie przed│o┐onych wa┐nych orzecze±, o kt≤rych mowa w ust. 1 i 2, przy zastosowaniu art. 5 i art. 62 ustawy,
2)wskazania powinny zawieraµ stwierdzon▒ przez sk│ad orzekaj▒cy zasadno╢µ korzystania z przys│uguj▒cych ulg i uprawnie± stosownie do naruszonej sprawno╢ci organizmu i ogranicze± funkcjonalnych osoby niepe│nosprawnej.


º 15. Rozpatrzenie sprawy o zaliczeniu do stopnia niepe│nosprawno╢ci nastΩpuje niezw│ocznie, nie p≤╝niej jednak ni┐ w okresie 3 miesiΩcy od dnia z│o┐enia wniosku, a w przypadku spraw szczeg≤lnie skomplikowanych, wymagaj▒cych bada± specjalistycznych lub konsultacji - nie p≤╝niej ni┐ w okresie 4 miesiΩcy od dnia z│o┐enia wniosku.
 

º 16. 1. Osoba zainteresowana mo┐e wnie╢µ, w terminie 14 dni od dnia dorΩczenia orzeczenia, odwo│anie do wojew≤dzkiego zespo│u do spraw orzekania o stopniu niepe│nosprawno╢ci, zwanego dalej "wojew≤dzkim zespo│em", za po╢rednictwem powiatowego zespo│u, kt≤ry wyda│ orzeczenie.

2. Powiatowy zesp≤│, kt≤ry wyda│ orzeczenie, obowi▒zany jest przes│aµ odwo│anie wraz z aktami sprawy do wojew≤dzkiego zespo│u w terminie 14 dni od dnia, w kt≤rym otrzyma│ odwo│anie, je┐eli w tym terminie nie wyda│ nowego orzeczenia.

3. Je┐eli powiatowy zesp≤│ uzna, ┐e odwo│anie zas│uguje w ca│o╢ci na uwzglΩdnienie, wydaje orzeczenie, w kt≤rym uchyli lub zmieni zaskar┐one orzeczenie.
 

º 17. Tryb postΩpowania przy orzekaniu o stopniu niepe│nosprawno╢ci okre╢lony w rozporz▒dzeniu stosuje siΩ odpowiednio do postΩpowania przed wojew≤dzkim zespo│em.
 

º 18. Do postΩpowania przed powiatowymi zespo│ami i wojew≤dzkimi zespo│ami w zakresie nie uregulowanym w rozporz▒dzeniu maj▒ zastosowanie przepisy Kodeksu postΩpowania administracyjnego.
 
 

Rozdzia│ 3

Sk│ad i spos≤b dzia│ania powiatowych zespo│≤w i wojew≤dzkich zespo│≤w
 

º 19. 1. Przewodnicz▒cy powiatowego zespo│u:

1)reprezentuje powiatowy zesp≤│ na zewn▒trz,
2)organizuje pracΩ powiatowego zespo│u,
3)wyznacza, spo╢r≤d cz│onk≤w powiatowego zespo│u, sk│ady orzekaj▒ce oraz przewodnicz▒cych sk│ad≤w,
4)organizuje obs│ugΩ administracyjno-biurow▒ powiatowego zespo│u.
2. Przewodnicz▒cy wojew≤dzkiego zespo│u:
1)reprezentuje wojew≤dzki zesp≤│ na zewn▒trz,
2)organizuje pracΩ wojew≤dzkiego zespo│u,
3)wyznacza, spo╢r≤d cz│onk≤w wojew≤dzkiego zespo│u, sk│ady orzekaj▒ce oraz przewodnicz▒cych sk│ad≤w,
4)organizuje obs│ugΩ administracyjno-biurow▒ wojew≤dzkiego zespo│u,
5)przedk│ada Pe│nomocnikowi do Spraw Os≤b Niepe│nosprawnych okresowo, nie rzadziej ni┐ raz na kwarta│, informacje w sprawie oceny orzecze± wydawanych przez powiatowe zespo│y, dokonywanej w toku postΩpowania odwo│awczego.


º 20. 1. W sk│ad powiatowych zespo│≤w i wojew≤dzkich zespo│≤w wchodz▒ w szczeg≤lno╢ci:

1)lekarze,
2)psycholodzy i pedagodzy,
3)doradcy zawodowi,
4)pracownicy socjalni,
5)inni specjali╢ci uznani za niezbΩdnych.
2. Przewodnicz▒cym sk│adu orzekaj▒cego jest lekarz.

3. W posiedzeniu sk│adu orzekaj▒cego uczestniczy przewodnicz▒cy i co najmniej 2 cz│onk≤w.
 
 

Rozdzia│ 4

Organy uprawnione do wystawiania legitymacji dokumentuj▒cej niepe│nosprawno╢µ
 

º 21. 1. Organem uprawnionym do wystawiania legitymacji osoby niepe│nosprawnej, zwanej dalej "legitymacj▒", jest starosta.

2. Legitymacja powinna zawieraµ:

1)oznaczenie organu, kt≤ry wystawia legitymacjΩ,
2)nazwisko i imiΩ osoby zainteresowanej, datΩ urodzenia, adres zamieszkania,
3)okre╢lenie stopnia niepe│nosprawno╢ci,
4)okres, na jaki orzeczono stopie± niepe│nosprawno╢ci, kt≤ry jest r≤wnoznaczny z okresem wa┐no╢ci legitymacji,
5)pieczΩµ i podpis z imieniem i nazwiskiem organu, kt≤ry legitymacjΩ wystawi│.
3. Wz≤r legitymacji stanowi za│▒cznik do rozporz▒dzenia.
 
 

Rozdzia│ 5

Przepisy ko±cowe
 

º 22. Traci moc rozporz▒dzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 21 sierpnia 1997 r. w sprawie szczeg≤│owych zasad orzekania o stopniu niepe│nosprawno╢ci, trybu postΩpowania przy orzekaniu oraz zakresu, sk│adu i sposobu dzia│ania zespo│≤w orzekaj▒cych o stopniu niepe│nosprawno╢ci (Dz. U. Nr 100, poz. 627).
 

º 23. Rozporz▒dzenie wchodzi w ┐ycie z dniem og│oszenia z moc▒ od dnia 1 stycznia 1999 r.
 
 

ZAúíCZNIK
 

WZ╙R LEGITYMACJI OSOBY NIEPEúNOSPRAWNEJ

str. 1

str. 2
 

Opis wzoru legitymacji:

1.Format legitymacji: 80 mm szeroko╢µ, 105 mm d│ugo╢µ.

2.ZdjΩcie o wymiarach: 35 mm x 45 mm, ostemplowane pieczΩci▒ okr▒g│▒, mokr▒, o ╢rednicy 20 mm, z god│em, w czΩ╢ci ╢rodkowej w otoczce napis: "Powiatowy Zesp≤│ do Spraw Orzekania o Stopniu Niepe│nosprawno╢ci w .... "

3.Kolor:

1) dla os≤b o wszystkich stopniach niepe│nosprawno╢ci z powodu narz▒du wzroku: legitymacja koloru zielonego, napisy w kolorze czarnym,
2) dla os≤b o pozosta│ych przyczynach niepe│nosprawno╢ci wszystkich stopni: legitymacja w kolorze bia│ym, napisy w kolorze czarnym.
4.Na drugiej stronie legitymacji pieczΩµ okr▒g│a organu wystawiaj▒cego legitymacjΩ.