ROZPORZíDZENIE

MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOúECZNEJ

z dnia 2 lipca 1974 r.

w sprawie zaopatrywania ludno£ci w przedmioty ortopedyczne i £rodki pomocnicze.

(Dz. U. nr. 26, poz. 154 z dnia 17 lipca 1974 r.)

 zm.: Dz.U.79.23.142

Na podstawie art. 95 ust. 1 lit. c) ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu spo│ecznym (Dz. U. Nr 51, poz. 396 z p≤ƒniejszymi zmianami), art. 60 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracownik≤w i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6 z p≤ƒniejszymi zmianami), art. 41 ust. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1973 r. Nr 23, poz. 137), art. 41 ust. 7 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o zaopatrzeniu emerytalnym ┐o│nierzy zawodowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 341), art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalid≤w wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 21, poz. 117), art. 52 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wy┐szym (Dz. U. z 1973 r. Nr 32, poz. 191) oraz art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 paƒdziernika 1948 r. o zak│adach spo│ecznych s│u┐by zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434 z p≤ƒniejszymi zmianami) zarz▒dza siΩ, co nastΩpuje:
 
 

º 1. 1. Osobom uprawnionym do bezp│atnych £wiadcze± leczniczych zak│ad≤w s│u┐by zdrowia, zwanym dalej "osobami uprawnionymi", przys│uguje zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i £rodki pomocnicze w zakresie uzasadnionym wzglΩdami leczniczymi, rehabilitacyjnymi lub spo│ecznymi.

 2. Je┐eli z dalszych przepis≤w nie wynika inaczej, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i £rodki pomocnicze jest bezp│atne.
 
 

º 2. 1. Zaopatrzenie os≤b uprawnionych w przedmioty ortopedyczne obejmuje:
 
 
Lp. Rodzaj przedmiotu ortopedycznego Okres u┐ywalno£ci 
1.  protezy ko±czyny dolnej z jedn▒ par▒ obuwia 3 lata 
2. protezy robocze ko±czyny g≤rnej 3 " 
3. protezy kosmetyczne ko±czyny g≤rnej 3 " 
4.  obuwie ortopedyczne z wyj▒tkiem obuwia Beelego (Thomasa) 1 rok 
5. gorsety ortopedyczne ustala wojew≤dzka 
6.  aparaty ortopedyczne  przychodnia rehabilitacyjna 
7. rΩczne w≤zki inwalidzkie 5 lat 
8.  przedmioty uzupe│niaj▒ce przedmioty ortopedyczne wymienione pod poz. 1-7, jak:
a) rΩkawiczki do protez ko±czyn g≤rnych 1 rok 
b) po±czochy kikutowe  nie wiΩcej ni┐ 6 sztuk rocznie na ka┐d▒ ko±czynΩ 
c) uchwyty do protez ustala wojew≤dzka 
d) laski, kule do sta│ego u┐ytku przychodnia 
e) zestaw naprawczy rehabilitacyjna 
9.  inne przedmioty niezbΩdne w okresie usprawniania leczniczego  ustala wojew≤dzka przychodnia rehabilitacyjna 

2. W uzasadnionych przypadkach, zw│aszcza je┐eli chodzi o dzieci, w│a£ciwa terenowo wojew≤dzka przychodnia rehabilitacyjna, zwana dalej "przychodni▒", mo┐e ustaliµ kr≤tsze okresy u┐ywalno£ci przedmiot≤w ortopedycznych od okre£lonych w ust. 1.
3. Ponowne przyznanie przedmiot≤w ortopedycznych mo┐e nast▒piµ po up│ywie okresu ich u┐ywalno£ci. Nie dotyczy to przedmiot≤w ortopedycznych, kt≤re sta│y siΩ bezu┐yteczne wskutek zmiany w stanie fizycznym osoby uprawnionej lub wskutek zniszczenia albo zu┐ycia z przyczyn nie zawinionych przez osobΩ uprawnion▒.
º 3. Przedmioty ortopedyczne przyznaje siΩ na w│asno£µ, z wyj▒tkiem przedmiot≤w niezbΩdnych w okresie usprawnienia leczniczego, kt≤re przydziela siΩ do bezp│atnego u┐ywania.

º 4. 1. Obuwie ortopedyczne przyznaje siΩ bezp│atnie w nastΩpuj▒cych wypadkach:

1) utrwalonego zniekszta│cenia stopy,
2) rozleg│ego niedow│adu miΩ£ni stabilizuj▒cych stopΩ,
3) braku czΩ£ci stopy,
4) choroby reumatoidalnej,
5) gdy obuwie jest czΩ£ci▒ sk│adow▒ aparatu ortopedycznego lub protezy,
6) skr≤cenia nogi.
2. Za utrwalone zniekszta│cenie stopy (ust. 1 pkt 1) uwa┐a siΩ:

1) nieprawid│owe ustawienie stopy, zmniejszaj▒ce jej naturaln▒ powierzchniΩ podparcia (np. stopa szpotawa, piΩtowa), je┐eli powoduje to niewydolno£µ statyczn▒ nadmiernie obci▒┐onych tkanek,
2) rozleg│e lub bolesne blizny albo owrzodzenia na naturalnych p│aszczyznach podparcia stopy,
3) wystawanie element≤w kostnych na stronie podeszwowej stopy, stwarzaj▒cych nienaturalne, dodatkowe p│aszczyzny jej podparcia, je┐eli powoduj▒ one niewydolno£µ statyczn▒ przeci▒┐onych tkanek,
4) wystΩpowanie typowych zniekszta│ce± statyczno-dynamicznych przodostopia, obejmuj▒cych r≤wnocze£nie:

- przykurcze palc≤w, kt≤rych opuszki nie opieraj▒ siΩ na pod│o┐u,
- ko£lawo£µ palucha przekraczaj▒c▒ 60 stopni,
- podeszwowe wystawanie g│≤w ko£ci £r≤dstopia z zanikiem tkanki podsk≤rnej,
5) stopΩ olbrzymi▒ wskutek rozrostu szkieletu (np. wrodzone po│▒czenia tΩtniczo-┐ylne, s│oniowato£µ itp.) oraz stopΩ kr≤tsz▒ co najmniej o 3 cm, wymagaj▒c▒ zaopatrzenia w obuwie r≤┐nej wielko£ci,
6) sztywno£µ zupe│n▒ stopy i stawu skokowo-goleniowego uniemo┐liwiaj▒c▒ nak│adanie typowego obuwia z cholewk▒.

3. Do rozleg│ego niedow│adu miΩ£ni stabilizuj▒cych stopΩ (ust. 1 pkt 2) zalicza siΩ:

1) trwa│▒ niedomogΩ miΩ£ni stabilizuj▒cych stopΩ w stopniu powoduj▒cym podwijanie palc≤w i wadliwe ustawienie stopy,
2) trwa│▒ niedomogΩ miΩ£ni stabilizuj▒cych stopΩ, powoduj▒cych jej chwiejno£µ na pod│o┐u, je£li r≤wnocze£nie zaburzona jest stabilizacja kolana.

4. Za brak czΩ£ci stopy (ust. 1 pkt 3) uwa┐a siΩ:

1) ubytki szkieletu stopy ku ty│owi od g│≤w ko£ci £r≤dstopia, a tak┐e inne ubytki, z wyj▒tkiem palc≤w, utrudniaj▒cych utrzymanie na stopie obuwia typowego,
2) ubytki tkanek na grzbiecie stopy lub na przedniej powierzchni goleni miΩdzy kostkami.

5. Podstaw▒ do otrzymania obuwia ortopedycznego w wyniku choroby reumatoidalnej (ust. 1 pkt 4) jest:

1) ograniczenie ruch≤w oraz utrwalone zniekszta│cenie stopy i £r≤dstopia z bolesno£ci▒ podczas stania i chodzenia,
2) utrwalone przykurcze kolan lub bioder, wymagaj▒ce wyr≤wnania ustawieniem "ko±skim" stopy co najmniej o 4 cm.

6. Za obuwie ortopedyczne stanowi▒ce czΩ£µ sk│adow▒ aparatu lub protezy (ust. 1 pkt 5) uwa┐a siΩ: buty wymagaj▒ce indywidualnego wykonania i po│▒czone z uk│adem mechanicznym aparatu, kiedy nie jest mo┐liwe zastosowanie obuwia typowego (utrwalone zniekszta│cenie stopy, konieczno£µ sznurowania d│ugiego lub przed│u┐onego, odci▒┐enie stopy wewn▒trz buta itp.), albo buty uzupe│niaj▒ce do aparatu z sanda│em lub protezy przy amputacji w obrΩbie stopy i stopy, kiedy nie jest mo┐liwe dopasowanie buta typowego (rozbie┐no£µ wymiar≤w stopy w sandale lub protezy oraz stopy drugiej). Nie uwa┐a siΩ za czΩ£µ sk│adow▒ aparatu ortopedycznego but≤w typowych stosowanych przy r≤┐nego rodzaju aparatach produkowanych seryjnie b▒dƒ w formie gotowej (nak│adanych na zapiΩtek lub obcas, umocowanych do podstawy buta albo na stopΩ protezow▒ itp.), b▒dƒ adaptowanych (podwy┐szenie podeszwy i obcasa przy aparatach obci▒┐aj▒cych itp.), nie wymagaj▒cych indywidualnego wykonawstwa.

7. Podstaw▒ do otrzymania obuwia ortopedycznego w razie skr≤cenia nogi (ust. 1 pkt 6) jest r≤┐nica w d│ugo£ci wynosz▒ca u os≤b doros│ych co najmniej 3 cm, a u dzieci i m│odzie┐y co najmniej 2 cm.

8. Obuwie ortopedyczne przyznaje siΩ r≤wnie┐ w razie konieczno£ci utrwalenia wynik≤w leczenia stopy:

1) operacyjnego u os≤b doros│ych,
2) zachowawczego i operacyjnego u dzieci.

9. Przychodnia mo┐e przydzieliµ dwie pary obuwia na podw≤jny okres u┐ywalno£ci:

1) osobom otrzymuj▒cym obuwie ortopedyczne po raz pierwszy,
2) osobom ucz▒cym siΩ oraz pracuj▒cym,
3) w razie wyjazdu osoby uprawnionej za granicΩ na okres d│u┐szy od roku.

º 5. W≤zek inwalidzki przyznaje siΩ osobie uprawnionej w razie znacznego ograniczenia zdolno£ci poruszania siΩ, niezale┐nie od przyznania innego rodzaju przedmiot≤w ortopedycznych.

º 6. 1. Osobom uprawnionym pozbawionym ko±czyn przyznaje siΩ protezy wraz z uzupe│niaj▒cymi je przedmiotami na ka┐d▒ z brakuj▒cych ko±czyn.

2. Osoby, kt≤rym przyznano protezy ko±czyn g≤rnych, otrzymuj▒ odpowiednie uchwyty i jedn▒ parΩ rΩkawiczek do protez.

3. Inwalidzi wojenni i wojskowi otrzymuj▒ po dwie protezy na ka┐d▒ brakuj▒c▒ ko±czynΩ, a inne osoby uprawnione mog▒ otrzymaµ zapasowe protezy, je┐eli przychodnia uzna, ┐e s▒ im potrzebne w zwi▒zku z prac▒, nauk▒ lub ze wzglΩd≤w spo│ecznych.

º 7. Osoba uprawniona pozbawiona ko±czyny dolnej lub dotkniΩta trwa│ym jej uszkodzeniem mo┐e otrzymaµ dodatkowo w miarΩ potrzeby kule i laski w liczbie okre£lonej przez przychodniΩ. Osobom niewidomym przyznaje siΩ bia│e laski.

 º 8. 1. O przyznaniu przedmiotu ortopedycznego orzeka przychodnia w│a£ciwa ze wzglΩdu na miejsce zamieszkania (pe│nienia s│u┐by) osoby uprawnionej, a je┐eli osoba ta przebywa w zak│adzie opieki zdrowotnej zamkniΩtej, w zak│adzie rehabilitacji zawodowej lub w zak│adzie pomocy spo│ecznej - przychodnia w│a£ciwa ze wzglΩdu na siedzibΩ zak│adu.

2.  Przychodnia orzeka na wniosek zak│adu spo│ecznego s│u┐by zdrowia w│a£ciwego do zapewnienia danej osobie opieki zdrowotnej specjalistycznej, a w stosunku do os≤b uprawnionych do korzystania z zak│ad≤w s│u┐by zdrowia resort≤w obrony narodowej, spraw wewnΩtrznych i komunikacji - na wniosek lekarza specjalisty zak│adu s│u┐by zdrowia wyznaczonego przez w│a£ciwe organy tych resort≤w. Wniosek o przyznanie obuwia ortopedycznego mo┐e byµ zg│oszony wy│▒cznie na podstawie oceny dokonanej przez lekarza bΩd▒cego specjalist▒ w dziedzinie ortopedii, reumatologii, rehabilitacji narz▒du ruchu lub neurologii.

3. Wniosek o przyznanie przedmiotu ortopedycznego nie jest wymagany przy ponownym zaopatrzeniu w przedmiot ortopedyczny os≤b dotkniΩtych trwa│ym kalectwem, stwierdzonym przy pierwszym zaopatrzeniu. Osoby takie zwracaj▒ siΩ o przyznanie przedmiotu ortopedycznego pisemnie bezpo£rednio do przychodni.

4. Terenowy organ administracji pa±stwowej stopnia wojew≤dzkiego mo┐e:

1) upowa┐niµ do wydawania orzecze± o przyznaniu przedmiot≤w ortopedycznych w okre£lonym asortymencie lub w okre£lonych warunkach wyznaczone poradnie specjalistyczne lub zak│ady s│u┐by zdrowia dysponuj▒ce w│asnymi warsztatami ortopedycznymi,
2) zleciµ poradniom i zak│adom, o kt≤rych mowa w pkt 1, wykonywanie innych zada± przychodni,
3) ustaliµ rodzaje przedmiot≤w ortopedycznych wydawanych wy│▒cznie na podstawie wniosku okre£lonego w ust. 2.

º 9. 1. Orzeczenie o przyznaniu przedmiotu ortopedycznego wydaje siΩ po przeprowadzeniu niezbΩdnych bada± i ustale± lekarsko-technicznych.

 2. Osoba, kt≤rej dotyczy wniosek o przyznaniu przedmiotu ortopedycznego, powinna byµ pisemnie zawiadomiona o potrzebie stawienia siΩ w okre£lonym terminie na badania, o kt≤rych mowa w ust. 1.

º 10. W razie odmowy przyznania przedmiotu ortopedycznego lub zmiany jego rodzaju przychodnia zawiadamia o tym osobΩ zainteresowan▒ oraz zak│ad s│u┐by zdrowia, kt≤ry wystawi│ wniosek.

º 11. 1. Osoba uprawniona otrzymuje przyznany jej przedmiot ortopedyczny w wyznaczonym dniu, o kt≤rym powinna byµ zawiadomiona co najmniej 7 dni wcze£niej. Przed wydaniem przedmiotu ortopedycznego nale┐y stwierdziµ nale┐yte jego wykonanie i zapewniµ osobie, dla kt≤rej jest on przeznaczony, odpowiednie pouczenie i instrukta┐ co do prawid│owego pos│ugiwania siΩ tym przedmiotem.

2. Rodzaj przedmiotu ortopedycznego i data jego wydania powinny byµ w miarΩ mo┐liwo£ci odnotowane w dokumencie uprawniaj▒cym do £wiadcze± (legitymacja ubezpieczeniowa, ksi▒┐eczka zdrowia itp.).

3. Nieuzasadnione niestawiennictwo osoby uprawnionej pomimo dwukrotnego zawiadomienia (ust. 1) powoduje utratΩ prawa do przyznanego jej przedmiotu ortopedycznego.

º 12. 1. Z zastrze┐eniem przepisu ust. 2 osoba uprawniona, kt≤ra naby│a przedmiot na w│asny koszt, nie ma prawa do zwrotu poniesionych na ten cel wydatk≤w.
 2. Przychodnia zwraca osobie uprawnionej koszt zakupu aparatu, gorsetu ortopedycznego lub protezy ko±czyny w wysoko£ci nie przekraczaj▒cej ceny tego przedmiotu wed│ug obowi▒zuj▒cego urzΩdowego cennika, je┐eli przedmiot ten nie m≤g│ byµ wykonany w terminie uznanym przez przychodniΩ za konieczny.
º 13. 1. Naprawa uszkodzonych protez, aparat≤w i gorset≤w ortopedycznych oraz w≤zk≤w inwalidzkich odbywa siΩ bezp│atnie, na wniosek osoby uprawnionej, skierowany do przychodni, kt≤ra zleca naprawΩ w│a£ciwemu wykonawcy.
 2. Przychodnia zwraca osobie uprawnionej koszty przes│ania do naprawy przedmiot≤w ortopedycznych, o kt≤rych mowa w ust. 1.
º 14. Osoba uprawniona ponosi koszty naprawy:
1) przedmiot≤w ortopedycznych innych ni┐ wymienione w º 13 ust. 1,
2) przedmiot≤w ortopedycznych wymienionych w º 13 ust. 1, je┐eli:

a) wed│ug oceny przychodni uszkodzenie nast▒pi│o wskutek niew│a£ciwego u┐ytkowania, braku konserwacji lub innych przyczyn zawinionych przez u┐ytkownika,
b) przedmiot ortopedyczny zosta│ powierzony do naprawy przez osobΩ uprawnion▒ w innym trybie ni┐ okre£lony w º 13 ust. 1.

º 15. Przepisy º 13 i 14 stosuje siΩ tak┐e do przedmiot≤w ortopedycznych nabytych przez osoby uprawnione na w│asny koszt.

º 16. 1. îrodkami pomocniczymi s▒ nastΩpuj▒ce rodzaje przedmiot≤w:

1) okulary, soczewki kontaktowe i obturatory,
2) protezy oczne,
3) aparaty s│uchowe,
4) elastyczne po±czochy przeciw┐ylakowe,
5) zbiorniki na ka│ i mocz,
6) rurki tchawiczne,
7) inne przedmioty maskuj▒ce ubytki anatomiczne,
8) cewniki,
9) przedmioty zapobiegaj▒ce odle┐ynom,
10) pasy przepuklinowe,
11) pasy brzuszne,
12) inne przedmioty niezbΩdne w procesie leczenia i rehabilitacji (usamodzielnienia) nie bΩd▒ce przedmiotami ortopedycznymi.

2. Szczeg≤│owe rodzaje typowych £rodk≤w pomocniczych, zwanych dalej "£rodkami typowymi", okresy u┐ywalno£ci, podstawowe kryteria przyznawania, tryb wystawiania zlece± na wydanie £rodk≤w typowych oraz jednostki realizuj▒ce zlecenia okre£lane s▒ odrΩbnie w drodze obwieszczenia og│aszanego w Dzienniku UrzΩdowym Ministerstwa Zdrowia i Opieki Spo│ecznej.

º 17. 1. Je┐eli zastosowanie £rodka typowego nie jest mo┐liwe lub nie odniesie zamierzonego skutku, osobie uprawnionej mo┐e byµ przyznany odpowiedni £rodek pomocniczy wykonany na zam≤wienie lub z importu, je£li jest to konieczne ze wzglΩd≤w leczniczych lub uzasadnione charakterem wykonywanej pracy albo pobieraniem nauki.
2. Okoliczno£ci, o kt≤rych mowa w ust. 1, powinny byµ stwierdzone i uzasadnione w dokumentacji lekarskiej.
3. W przypadku okre£lonym w ust. 1 osoba uprawniona otrzymuje £rodek pomocniczy:

1) bezp│atnie - je┐eli przyznanie nast▒pi│o ze wzglΩd≤w leczniczych albo zastosowanie £rodka pomocniczego pozostaje w zwi▒zku z wypadkiem przy pracy lub chorob▒ zawodow▒,
2) za czΩ£ciow▒ odp│atno£ci▒ - w pozosta│ych przypadkach.

4. Odp│atno£µ, o kt≤rej mowa w ust. 3 pkt 2, wynosi r≤┐nicΩ pomiΩdzy obowi▒zuj▒c▒ cen▒ przyznanego £rodka pomocniczego a cen▒ £rodka typowego.

5. Terenowy organ administracji pa±stwowej stopnia wojew≤dzkiego, uwzglΩdniaj▒c warunki materialne osoby uprawnionej oraz motywy przyznania jej tego rodzaju £rodka pomocniczego, mo┐e zwolniµ czΩ£ciowo lub ca│kowicie od odp│atno£ci okre£lonej w ust. 3 pkt 2.

º 18. 1. îrodki pomocnicze przyznaje siΩ na w│asno£µ, z tym ┐e ponowne przyznanie £rodka pomocniczego mo┐e byµ uzale┐nione od zwrotu poprzednio przyznanego £rodka pomocniczego, o czym nale┐y uprzedziµ zainteresowanego.
2. Przy ponownym zaopatrzeniu w £rodki pomocnicze stosuje siΩ odpowiednio przepis º 2 ust. 3.

3. W uzasadnionych przypadkach osoba uprawniona mo┐e otrzymaµ zapasowy £rodek typowy. Okres u┐ywalno£ci przyznanych jednocze£nie £rodk≤w typowych tego samego rodzaju liczy siΩ podw≤jnie.

º 19. 1. Osobie uprawnionej, kt≤ra naby│a £rodek pomocniczy na w│asny koszt, nie przys│uguje zwrot poniesionych na ten cel wydatk≤w.
2.  W szczeg≤lnie uzasadnionych przypadkach terenowy organ administracji pa±stwowej stopnia wojew≤dzkiego mo┐e w drodze wyj▒tku zwr≤ciµ osobie uprawnionej poniesiony przez ni▒ wydatek na zakup £rodka typowego w wysoko£ci nie przekraczaj▒cej jego ceny ustalonej w obowi▒zuj▒cym urzΩdowym cenniku.
º 20. 1. Podstaw▒ do otrzymania £rodka pomocniczego jest odpowiednie zlecenie w│a£ciwej poradni specjalistycznej upowa┐nionej do wystawiania takich zlece± przez terenowy organ administracji pa±stwowej stopnia wojew≤dzkiego.
2. Wykaz jednostek organizacyjnych upowa┐nionych do wystawiania zlece± na £rodki pomocnicze powinien byµ podany do publicznej wiadomo£ci.

3. Do zada± poradni laryngologicznej, upowa┐nionej do wystawiania zlece± na aparatu s│uchowe nale┐y w szczeg≤lno£ci:
1) przeprowadzenie bada± audiometrycznych,
2) zlecanie napraw aparat≤w s│uchowych i kontrola realizacji tych napraw,
3) wystawianie wniosk≤w o przyznanie na czas naprawy aparatu zastΩpczego.

4. Zlecenia na aparaty s│uchowe pochodz▒ce z importu indywidualnego wydaj▒ komisje powo│ane w poradniach laryngologicznych wojew≤dzkich przychodni specjalistycznych. W sk│ad komisji powinien wchodziµ wojew≤dzki specjalista do spraw laryngologii lub inny lekarz dzia│aj▒cy z jego upowa┐nienia.

5.  Minister Zdrowia i Opieki Spo│ecznej mo┐e upowa┐niµ inne ni┐ wymienione w ust. 4 jednostki organizacyjne do wydawania zlece± na aparaty s│uchowe pochodz▒ce z importu indywidualnego.

º 21. Na zasadach przewidzianych w rozporz▒dzeniu lekarze okuli£ci, wykonuj▒cy zaw≤d w przychodniach lekarskich prowadzonych przez lekarskie sp≤│dzielnie pracy zrzeszone w Centralnym Zwi▒zku Sp≤│dzielczo£ci Pracy, mog▒ wystawiaµ osobom uprawnionym zlecenia na wydanie typowych okular≤w.

º 22. 1. Wystawienie zlecenia na wydanie £rodka pomocniczego powinno byµ poprzedzone ustaleniem rozpoznania i stwierdzeniem konieczno£ci zastosowania odpowiedniego £rodka pomocniczego.

2. Zlecenie (ust. 1) powinno zawieraµ:
1) nazwΩ i siedzibΩ zak│adu spo│ecznego s│u┐by zdrowia wystawiaj▒cego zlecenie,
2) nazwΩ i dok│adny adres jednostki realizuj▒cej zlecenie,
3) imiΩ i nazwisko, adres i wiek osoby uprawnionej,
4) okre£lenie rodzaju, typu (firmy) £rodka pomocniczego i w miarΩ potrzeby inne dane niezbΩdne do prawid│owej realizacji zlecenia,
5) warunki p│atno£ci,
6) podpis i pieczΩµ z imieniem, nazwiskiem i adresem lekarza wystawiaj▒cego zlecenie oraz stempel z jego numerem statystycznym.

3. Zlecenie jest dla jednostki realizuj▒cej je podstaw▒ do wydania lub wykonania £rodka pomocniczego, do podjΩcia czynno£ci niezbΩdnych do wykonania go przez innego wykonawcΩ b▒dƒ sprowadzenia go z zagranicy oraz do dokonania rozliczenia.

º 23. Naprawa £rodk≤w pomocniczych odbywa siΩ odp│atnie, z wyj▒tkiem naprawy aparatu s│uchowego uszkodzonego wskutek normalnego zu┐ycia lub innych przyczyn nie zawinionych przez u┐ytkownika (º 20 ust. 3 pkt 2).

º 24. 1. Jednostki organizacyjne w│a£ciwe do przyznawania £rodk≤w pomocniczych kontroluj▒ jako£µ i przydatno£µ wydanych £rodk≤w pomocniczych oraz terminowo£µ ich wydawania.

2. Jednostki organizacyjne, o kt≤rych mowa w ust. 1, prowadz▒ ewidencjΩ wystawionych zlece± na £rodki pomocnicze oraz na naprawy aparat≤w s│uchowych.

3. Przepis º 11 ust. 2 stosuje siΩ odpowiednio przy przyznawaniu £rodk≤w pomocniczych.

º 25.  Terenowe organy administracji pa±stwowej stopnia wojew≤dzkiego ustalaj▒ jednostki realizuj▒ce zlecenia na £rodki pomocnicze i w miarΩ potrzeby zawieraj▒ z nimi odpowiednie umowy.

º 26. Osoby uprawnione, kt≤rym przys│uguje zwrot koszt≤w przejazdu do zak│ad≤w leczniczych, maj▒ prawo na takich samych zasadach do zwrotu koszt≤w przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu (skierowaniu) i z powrotem w celu przeprowadzenia niezbΩdnych bada±, dopasowania i odebrania przedmiotu ortopedycznego lub £rodka pomocniczego.

º 27. 1. Inwalida wojenny lub wojskowy wezwany przez przychodniΩ w zwi▒zku z zaopatrzeniem w przedmioty ortopedyczne, poza zwrotem koszt≤w przejazdu (º 26) otrzymuje:

1) zwrot utraconego zarobku lub rycza│t na wy┐ywienie, je┐eli nie jest on zatrudniony, a czas przejazdu w obie strony wraz z pobytem poza miejsce zamieszkania trwa d│u┐ej ni┐ 12 godzin,
2) rycza│t na koszty noclegu, je┐eli nie mo┐e on odbyµ podr≤┐y powrotnej w tym samym dniu, w kt≤rym zosta│ wezwany.

2. Podstaw▒ do wyp│aty utraconego zarobku jest za£wiadczenie zak│adu pracy stwierdzaj▒ce wysoko£µ utraconego zarobku. Wysoko£µ utraconego zarobku, kt≤ry podlega zwrotowi, nie mo┐e przekraczaµ 70 z│ za dzie± pracy ani byµ ni┐sza od kwoty rycza│tu na wy┐ywienie.

3. Rycza│t na wy┐ywienie wyp│aca siΩ w wysoko£ci 30 z│ na dobΩ.

4. Rycza│t na koszty noclegu wyp│aca siΩ w wysoko£ci 30 z│ za ka┐dy nocleg.

º 28. Wyp│aty nale┐no£ci zwi▒zanych z zaopatrywaniem w przedmioty ortopedyczne (º 26 i 27) dokonuje przychodnia. Na wniosek osoby uprawnionej przychodnia przekazuje jej zaliczkΩ w wysoko£ci koszt≤w przejazdu w jedn▒ stronΩ.

º 29. Koszty wykonania przedmiot≤w ortopedycznych i napraw zleconych przez przychodniΩ oraz koszty zwrotu nale┐no£ci, o kt≤rych mowa w º 26 i 27, w stosunku do os≤b objΩtych s│u┐b▒ zdrowia resort≤w obrony narodowej, spraw wewnΩtrznych i komunikacji - s▒ pokrywane z bud┐et≤w tych resort≤w.

º 30. Zasady zaopatrywania zak│ad≤w opieki zdrowotnej zamkniΩtej w lecznicze £rodki techniczne stanowi▒ce istotny element zabiegu chirurgicznego (cardio-stimulatory, sztuczne zastawki sercowe, endoprotezy itp.) oraz zasady przyznawania i zaopatrywania ludno£ci w protezy stomatologiczne, aparaty ortodontyczne i inne £rodki stomatologiczne, reguluj▒ odrΩbne przepisy.

º 31. Traci moc rozporz▒dzenie Ministra Zdrowia i Opieki Spo│ecznej z dnia 10 listopada 1967 r. w sprawie zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne (Dz. U. Nr 42, poz. 214).

º 32. Rozporz▒dzenie wchodzi w ┐ycie z dniem og│oszenia.
 
 

 Pocz▒tek