Prezesi nie czuj▒ siΩ winni

 Zaufanie topnieje  - komentarz

ZUS I PROKOM

Ju┐ 600 mln z│ wynosz▒ zaleg│o╢ci Zak│adu Ubezpiecze± Spo│ecznych wobec funduszy emerytalnych



Prezes ZUS Stanis│aw Alot (pierwszy od prawej) podkre╢li│, ┐e na 4,5 mln um≤w zawartych do tej pory z otwartymi funduszami emerytalnymi ponad p≤│ miliona to umowy bezprawne

BARTúOMIEJ ZBOROWSKI

Zaleg│o╢ci Zak│adu Ubezpiecze± Spo│ecznych wobec funduszy emerytalnych wynosz▒ 600 mln z│. Do tej pory otwartym funduszom emerytalnym przekazano 62 mln z│. CzΩ╢µ pieniΩdzy, pochodz▒ca od nie zidentyfikowanych p│atnik≤w, nie jest gromadzona na kontach, ale wydawana przez ZUS na bie┐▒ce ╢wiadczenia. System ma zacz▒µ dzia│aµ w listopadzie.

Na wczorajszej konferencji prasowej Stanis│aw Alot, prezes ZUS, i Ryszard Krauze, prezes Prokom Software, t│umaczyli przyczyny problem≤w z wprowadzaniem nowego systemu komputerowego w zak│adzie. Prezesi zapewniali, ┐e zgodnie z nowym harmonogramem prac wszystkie zaleg│o╢ci zwi▒zane z przekazywaniem sk│adki na fundusze emerytalne bΩd▒ uregulowane do ko±ca pa╝dziernika. Sk│adka bΩdzie przekazywana na bie┐▒co w listopadzie. Prezes ZUS Stanis│aw Alot op≤╝nienia w przekazywaniu sk│adek t│umaczy│, tak jak dotychczas, k│opotami z identyfikacj▒ danych os≤b, kt≤re zawar│y umowΩ z funduszami.

- Pieni▒dze nie zidentyfikowanych p│atnik≤w wydawane s▒ przez ZUS na bie┐▒ce ╢wiadczenia. Je╢li uda siΩ zidentyfikowaµ p│atnik≤w, to pieni▒dze wydane przez ZUS zostan▒ uzupe│nione z wp│yw≤w z prywatyzacji - m≤wi│ Stanis│aw Alot. Zaleg│e zobowi▒zania ZUS wobec funduszy emerytalnych wynosz▒ obecnie 600 mln z│otych. Zdaniem prezesa ZUS winΩ za obecny stan ponosi czΩ╢ciowo ustawodawca, kt≤ry by│ niechΩtny poszerzeniu zakresu danych, z jakich m≤g│by korzystaµ ZUS przy weryfikacji danych. Chodzi na przyk│ad o dostΩp do numer≤w paszport≤w i dowod≤w osobistych.

- O decyzji pos│≤w zadecydowa│a obawa wywo│ana ustaw▒ o ochronie danych osobowych - m≤wi│ Alot. Teraz ZUS mo┐e identyfikowaµ ubezpieczonego na podstawie numer≤w z pa±stwowych baz danych: PESEL, NIP, czasami REGON. Zawarte w nich numery s▒ nieprecyzyjne. Tylko numery dowod≤w osobistych powt≤rzy│y siΩ w nadsy│anych dokumentach 1,2 mln razy. Utrudnia to poprawne identyfikowanie p│atnika.

- CzΩ╢ci numer≤w NIP nie otrzyma│em do tej pory - t│umaczy│ Alot.

Na op≤╝nienia wp│yn▒µ mia│y r≤wnie┐ rozporz▒dzenia wydawane przez RadΩ Ministr≤w, zmieniaj▒ce istniej▒ce przepisy. Wskutek tych rozporz▒dze± wydanych w grudniu 1998 i czerwcu tego roku trzeba by│o zmieniaµ program komputerowy.

- Rozporz▒dzenie zosta│o wydane na ┐yczenie ZUS. Wydano je dopiero wtedy, kiedy ZUS powiedzia│, ┐e nie bΩdzie m≤g│ przesy│aµ sk│adki. Bardzo szybko przeprowadzili╢my nowelizacjΩ, ale okaza│o siΩ, ┐e mimo to sk│adka nie jest przesy│ana. Dzieje siΩ tak dlatego, ┐e oprogramowanie Prokomu nie nad▒┐a i jeszcze d│ugo nie bΩdzie nad▒┐aµ z przesy│aniem sk│adki - powiedzia│a "Rz" nieobecna na konferencji Ewa Lewicka, pe│nomocnik rz▒du do spraw reformy zabezpieczenia spo│ecznego.

Tymczasem na pro╢bΩ ministra pracy Longina Komo│owskiego powo│a│a kontrolΩ w ZUS, kt≤ra ma zaj▒µ siΩ wprowadzanym przez Prokom systemem komputerowym. Jednak specjalista informatyk, kt≤ry prowadzi kontrolΩ w imieniu ministerstwa, jest r≤wnocze╢nie pracownikiem konkurencyjnego dla Prokomu... Computerlandu.

- To nie ja wymy╢li│em - m≤wi│ na konferencji prasowej Stanis│aw Alot.

- Wszyscy informatycy w Polsce gdzie╢ pracuj▒. Ten pan nie ma dostΩpu do tajemnic handlowych - t│umaczy Lewicka. Komentuj▒c sprawΩ, prezes Ryszard Krauze powiedzia│ na konferencji, ┐e wynikom kontroli trzeba przyjrzeµ siΩ byµ mo┐e r≤wnie┐ pod tym k▒tem.

W sobotΩ sejmowa nadzwyczajna komisja do spraw wprowadzania reformy emerytalnej uzna│a, ┐e ZUS wprowadza│ j▒ w b│▒d, zapewniaj▒c, ┐e nowy system uda siΩ wprowadziµ w terminie. Dziennikarze pytali, dlaczego ZUS nie przewidzia│ powstania problem≤w.

- Prezes ZUS nie ma na imiΩ Duch ªwiΩty, nie mogli╢my przewidzieµ wszystkiego, ┐e systemy bankowe bΩd▒ ╝r≤d│em 500 tys. b│Ωd≤w - m≤wi│ z nie zm▒conym spokojem Alot.

Mimo wprowadzanych zmian nowe problemy mog▒ siΩ jeszcze pojawiµ przy losowaniu przydzia│u do funduszy os≤b, kt≤re do 30 wrze╢nia nie zapisz▒ siΩ do ┐adnego z nich. Prezes Alot przyzna│ wczoraj, ┐e zidentyfikowanie tych os≤b w systemie mo┐e byµ trudne.

Czy nie lepiej by│o przesun▒µ reformΩ o rok? - pytali dziennikarze. Zdaniem prezesa ZUS z prognoz demograficznych wynika, ┐e przesuniΩcie reformy spowodowa│oby, i┐ niemo┐liwe by│yby do uzyskania sk│adki pozwalaj▒ce ustabilizowaµ system emerytalny. Nie wesz│aby r≤wnie┐ w ┐ycie reforma ubezpiecze± zdrowotnych.

Alot podkre╢li│, ┐e na 4,5 mln um≤w zawartych do tej pory z otwartymi funduszami emerytalnymi ponad p≤│ miliona to umowy bezprawne. Wed│ug niego ponad 135 tys. tych um≤w podpisa│y
osoby poni┐ej dwudziestego roku ┐ycia, a ponad 30 tys. - osoby poni┐ej osiemnastego roku ┐ycia, a wiΩc nie s▒ to najprawdopodobniej osoby ubezpieczone. RFK

Zaufanie topnieje

Polacy i Polki na masow▒ skalΩ zapisuj▒ siΩ do nowych funduszy emerytalnych, co niezbicie ╢wiadczy, ┐e nie chc▒ ju┐ mieµ wiΩcej do czynienia z ZUS. System przekazu pieniΩdzy do funduszy
emerytalnych jednak nie dzia│a.

Sejm, pomimo licznych w▒tpliwo╢ci dotycz▒cych wdra┐ania reformy emerytalnej, da│ siΩ mimo wszystko przekonaµ w minion▒ sobotΩ prezesowi ZUS Stanis│awowi Alotowi, ┐e do ko±ca pa╝dziernika system bΩdzie dzia│a│. W czasie wczorajszej konferencji prasowej prezes Alot i Ryszard Krauze, prezes firmy Prokom, kt≤ra opracowa│a szwankuj▒cy system komputerowy dla ZUS, zapewnili, ┐e osi▒gnie on pe│n▒ gotowo╢µ w listopadzie.

Byµ mo┐e tak bΩdzie, co nie zmienia faktu, ┐e spos≤b wdra┐ania reformy emerytalnej powoduje, i┐ coraz bardziej traci ona wiarygodno╢µ. Zaufania nie wzbudza firma informatyczna, kt≤ra najwyra╝niej nie podo│a│a problemowi zebrania i przetworzenia danych przysz│ych emeryt≤w. Nie wzbudza go tak┐e wybranie do sprawdzenia technicznej strony systemu Computerlandu - konkurencyjnej wobec Prokomu firmy informatycznej. Cokolwiek ustali Computerland, Prokom bΩdzie m≤g│ │atwo zakwestionowaµ, zarzucaj▒c z│e intencje konkurenta.

W oczywisty spos≤b zaufania nie wzbudza sam ZUS. Nie przekazuje pieniΩdzy funduszom, a co gorsza nie gromadzi ich, na bie┐▒co wyp│acaj▒c obecnym emerytom. ZUS jakoby jeszcze w ubieg│ym roku obawia│ siΩ, ┐e system informatyczny mo┐e nie dzia│aµ. Nie uczyni│ jednak niczego, by albo wyegzekwowaµ zobowi▒zania firmy informatycznej, albo doprowadziµ do uniewa┐nienia kontraktu. Rz▒d za╢ albo nie panuje nad tym, co siΩ dzieje w ZUS, albo uchyla siΩ od odpowiedzialno╢ci.

Zastanawiaj▒cy w tej sytuacji mo┐e wydawaµ siΩ jedynie stoicki spok≤j funduszy emerytalnych, kt≤re wyda│y ciΩ┐kie miliony na kampanie reklamowe, a w zamian otrzymuj▒ z ZUS w zarz▒dzanie nΩdzne grosze. Odpowied╝ jest prosta. Bior▒c pod uwagΩ wysoko╢µ karnych odsetek za op≤╝nienia (34 proc.) nie ma obecnie lepszej i bezpieczniejszej lokaty ni┐ w ZUS. Nie miejmy jednak z│udze± - za lokatΩ tΩ tak czy inaczej zap│ac▒ albo podatnicy, albo przyszli emeryci.

Krzysztof Bie±



 Pocz▒tek strony

Ta strona znajduje sie w Internecie pod adresemhttp://samisobie.clan.pl w dziale : Z Prasy
Data umieszczenia na stronie SaSo 31.07.99 r. A.A.