Tw≤j ulubiony magazyn on-line

Pisaµ ka┐dy mo┐e jeden lepiej, drugi gorzej

W tym txt'cie chcia│bym napisaµ o pisaniu art≤w, jednak i kilka innych rzeczy wyjdzie na wierzch. Poczytacie zobaczycie.

Jak ka┐dy wie pisanie jest podstawow▒ rzecz▒ kt≤r▒ ka┐dy siΩ uczy w szkole. Od przedszkola uczyli╢my siΩ jak sk│adaµ litery i czytaµ proste zdania. W szkole podstawowej ju┐ uczyli nas ortografii i interpunkcji. Zaczynali╢my pisaµ ju┐ d│u┐sze zdania, nie tylko jakie╢ tam r≤wnowa┐niki. W szkole ╢redniej, czy to w technikum, czy te┐ liceum pisali╢my wypracowania, rozprawki, czy te┐ inne formy pi╢miennicze. A na maturze napisali╢my wielkie wypracowanie. Je╢li zdali╢my t▒ maturΩ to mo┐na powiedzieµ ┐e umiemy pisaµ.

Po co ja to wypisywa│em? A po to ┐eby u╢wiadomiµ wam drogim czytelnikom, ┐e ka┐dy umie pisaµ i powinien to pokazywaµ a nie tylko czytaµ. Jednak czytanie i pisanie jest par▒ kt≤r▒ nie da siΩ rozwi▒zaµ. Je╢li co╢ piszesz to musisz to przeczytaµ by zlikwidowaµ b│Ωdy. Je╢li czytasz to mo┐esz ustosunkowaµ siΩ do textu i np. napisaµ do autora. Tej pary siΩ nie da rozbiµ na dwa r≤┐ne sk│adniki. Ja jednak rozwodziµ siΩ bΩdΩ na temat pisania.

Od czego by tu zacz▒µ? Chyba od tego ┐e ka┐dy bez wzglΩdu na p│eµ, wyznanie czy te┐ inne pogl▒dy mo┐e pisaµ na ten sam okre╢lony temat. Tak wiΩc niezale┐nie od tego co robisz to mo┐esz podzieliµ siΩ swoj▒ wiedz▒. I tutaj narastaµ mo┐e dla niekt≤rych problem. Dajmy na przyk│ad takiego ch│opaczka 14-letniego, interesuj▒cego siΩ jak▒╢ konkretn▒ rzecz▒, niech to bΩdzie np. informatyka. Taki oto cz│owiek nie jest mimo swojego m│odego wieku odgrodzony od informacji i mo┐e siΩ na temat tej informatyki jako╢ tam wypowiedzieµ. Jednak uwa┐aj▒c sw≤j wiek za niewystarczaj▒cy nie odzywa siΩ chocia┐ ma swoje zdanie na jaki╢ temat. I tu jest b│▒d my╢lenia ludzi bardziej doros│ych. Tacy oto uwa┐aj▒ ┐e je╢li kto╢ jest m│odszy to musi siedzieµ cicho i czytaµ to co pisz▒ starsi, a na niego przyjdzie jeszcze czas. Nic bardziej b│Ωdnego. m│ody umys│ jest pe│en pomys│≤w, niezm▒cony polityk▒ i wieloma pogl▒dami. Tacy m│odzi ludzie maj▒ prawo swoich wypowiedzi i takie rzeczy jak magazyny internetowe s▒ odskoczni▒ dla takich m│odych talent≤w. Nie zawsze ma│o do╢wiadczony znaczy g│upi. Niezm▒cony umys│, pomimo mo┐e jeszcze brak≤w w pisowni i stylistyce, jest pozytywnym zjawiskiem w ka┐dym magazynie. Taki 14-15 letni cz│owiek ju┐ ma sw≤j ( mo┐e trochΩ ko╢lawy ) pogl▒d na dan▒ dziedzinΩ i mo┐e ╢mia│o napisaµ ciekawy artyku│. GwarantujΩ. Jednak nie tylko m│ody, ale i starszy rzemie╢lnik musi przestrzegaµ kilku zasad, kt≤re to pokr≤tce wypisze:

- Je╢li siΩ ju┐ wybra│o konkretny temat to trzeba go realizowaµ od pocz▒tku a┐ do ko±ca.
- Ka┐dy temat powinien byµ dobrze przemy╢lany.
- Trzeba siΩ trzymaµ sztywno tematu ( mo┐na odskakiwaµ od zamierzonego toku my╢lenia, ale trzeba jak najszybciej wracaµ z powrotem do g│≤wnego nurtu ).
- Je╢li masz k│opoty z ortografi▒ to wrzuµ text do Worda, on znajdzie ci b│Ωdy. OrtografiΩ musisz ju┐ sam opanowaµ, chocia┐by na ╢rednim poziomie ( ┐eby nie straszy│y dziwne pustki ).
- Wybrany temat nie mo┐e byµ niezgodny z konwencj▒ danego magazynu.
- Wulgaryzmy nie s▒ mile widziane przez redakcjΩ ( s▒ od tej regu│y odstΩpstwa, ale nie liczcie na to, miΩcho mo┐na rzuciµ na grill a nie w ludzi ).
- Po wstΩpnym napisaniu przeczytaj text kilka razy, wy│ap wszystkie "u│omno╢ci" i popraw je. Uwa┐aj na s│owa by nie obraziµ nikogo, chyba ┐e chcesz rozpocz▒µ jak▒╢ polemikΩ. Jednak i tak jeste╢ na gorszej pozycji ( niekiedy lepiej atakowaµ ni┐ siΩ broniµ ).
- Musisz byµ pewny odpowiedzialno╢ci za swoje s│owa, pamiΩtaj ┐e czyta ciΩ ile╢ tam tysiΩcy ludzi.
- Je╢li nawet jeszcze nie napisa│e╢ nic to spr≤buj do│▒czyµ siΩ do jakiej╢ polemiki, wyj╢µ ci to mo┐e tylko na dobre, a mo┐e i ty zaczniesz jak▒╢.
- Nie ka┐dy pisz▒cy ma "╢wiΩt▒" racjΩ, b▒d╝ przygotowany na wyci▒gniΩcie ciebie z b│Ωdu i nie bro± siΩ je╢li jeste╢ na straconej pozycji, tylko podziΩkuj za "o╢wiecenie" w danym temacie.
- Nie licz na kasΩ za pisanie art≤w. Je╢li chcesz zarobiµ to za│ap siΩ do gazety ale papierowej.

Te oto wypisane zasady s▒ podstaw▒, kt≤ra to mo┐e pom≤c zacz▒µ my╢leµ o pisaniu. Tak wiΩc je╢li kto╢ bΩdzie przestrzegaµ pewnych regu│ to jest du┐e prawdopodobie±stwo ┐e text zostanie zamieszczony.

Drug▒ stron▒ medalu jest styl w jakim text zostanie napisany. Text musi byµ do╢µ sp≤jny w formie, nie powinien w sobie byµ zar≤wno felietonem a reszta inn▒ form▒. Tego raczej nikt ci nie wytknie ale dla lepszego zrozumienia textu przez potencjalnego czytelnika lepiej jest zachowywaµ tak▒ a nie inn▒ formΩ. Artyku│ jako taki nie ma ogranicze± pod wzglΩdem d│ugo╢ci, jednak nie trzeba laµ wodΩ jak to siΩ robi w szkole. Dla wiΩkszo╢ci ludzi najwa┐niejsze s▒ suche fakty ( to te┐ zale┐y od tematyki artu ). Jako ┐e np. NoName czytaj▒ zar≤wno m│odsi i starsi, nie mo┐na napisaµ artu czystym ┐argonem naukowym, gdy┐ z takiego czego╢ nie bΩdzie po┐ytku. Oceniam, ┐e ╢rednia wieku czytaj▒cych magazyny jest oko│o 17-19 lat, czyli s▒ to ludzi przed lub po maturze to jeszcze nie mieli wielkiego obeznania z typowo studenckimi zagadnieniami i nie warto takich wprowadzaµ do magazynu. Trzeba wzi▒µ pod uwagΩ, ┐e czytaj▒ go ludzie od wieku mniej wiΩcej 12 lat a┐ do ile╢ tam. Tak wiΩc dla dobra ludzi m│odszych lepiej napisaµ co╢ prostszymi s│owami.

Inn▒ spraw▒ jest wyrobienie w sobie pewnych nawyk≤w. Najwa┐niejszym jest konsekwencja pisania jakiegokolwiek textu. Nie mo┐na zacz▒µ pisaµ o jednej rzeczy, a sko±czyµ pisaµ ju┐ o ca│kowicie innej ( no chyba ┐e wynika to z konwencji textu ). Ja sam niekiedy mam takie momenty, ┐e pisze co╢ i w pewnej chwili przechodzΩ na inny temat ( najczΩ╢ciej z powodu wyczerpania tematu ), jednak wtedy robiΩ STOP... i zaznaczam ┐e resztΩ napiszΩ p≤╝niej w nowym artykule ju┐ o rozpoczΩtym problemie. Je╢li ju┐ co╢ zasugerowa│e╢, ┐e kiedy╢ napiszesz o czym╢ to napisz to, bo czytelnik jest tak▒ besti▒ kt≤ra umie to po jakim╢ czasie wypomnieµ. Tak wiΩc trzeba o tym pamiΩtaµ.

Ostatni▒ rzecz▒ kt≤ra chcΩ tu opisaµ jest dob≤r temat≤w. Jak wiemy temat≤w jest bardzo du┐o, rozpoczynaj▒c od b│ahych a┐ do powa┐nych, a nawet naukowych. Nie warto pisaµ o czym╢ o czym nie ma siΩ kompletnie ┐adnego pojΩcia, bo siΩ zrobi w nim mn≤stwo, a t│umaczyµ swoj▒ niewiedzΩ jest niekiedy wstyd. Lepiej wiΩc jest napisaµ co╢ o problemie b│ahym, ale dobrze i w spos≤b przemy╢lany. Nie mo┐na braµ na swoje barki tematu przerastaj▒cego nasze si│y.

Na tym ko±czΩ te moje wynurzenia i tylko spuentujΩ moj▒ wypowied╝. Tytu│ arta przedstawi│ m≤j pogl▒d na pisanie. Pisaµ ka┐dy mo┐e, chocia┐ jeden lepiej a inny gorzej. Nie jest wa┐ne czy siΩ ma lat 10 czy tez 50, wa┐ne jest to co siΩ chcia│o przekazaµ, wiek nie gra roli. Ka┐dy mo┐e spr≤bowaµ, je╢li masz bardzo s│aby warsztat, czy te┐ k│opoty ze s│ownictwem to mo┐esz spr≤bowaµ, pom≤c sobie pisz▒c np. codziennie po 3-4 strony A4 ( czy te┐ 10-15 kb )opis≤w z w│asnego ┐ycia. Nie po to ┐eby pos│aµ do jakiego╢ magazynu ale wyrobiµ w sobie zdolno╢µ pisania, bo to co robimy w szkole mo┐e nie starczyµ. Ja sam mam jeszcze nie zbyt dobrze wyrobiony warsztat ale staram siΩ go poprawiµ. Tak wiΩc nie wolno przejmowaµ siΩ pocz▒tkowymi pora┐kami ( nieprzyjΩcie textu ) ale dalej brn▒µ. Ta sztuka jest trudna, ale mo┐na siΩ jej nauczyµ. Masz co╢ ciekawego do przekazania pisz, w najgorszym przypadku nauczysz siΩ na swoich b│Ωdach. Czego i ja wam ┐yczΩ.


Redeemer
e-mail: redeemer@poczta.fm




Ucieczka z piekla - ksiazka on-line

Copyright (c) 1999 - 2000 NoName