Koszykarze Los Angeles Lakers wygrali w si≤dmym meczu fina│u Konferencji Zachodniej z Portland Trail Blazers 89-84 i po dziewiΩciu latach awansowali do wielkiego fina│u ligi NBA. Fina│owym rywalem LAL bΩdzie dru┐yna Indiana Pacers. Pierwszy mecz fina│u zostanie rozegrany w Hali Staples Center w Los Angeles w nocy ze ╢rody na czwartek polskiego czasu. Koszykarze Los Angeles pomimo, ┐e po trzeciej kwarcie przegrywali z Portland r≤┐nic▒ 13 punkt≤w (58:71), zdo│ali wygraµ spotkanie dziΩki doskona│ej grze w ostatniej czΩ╢ci gry. Wygrali tΩ ods│onΩ 31:13. W czwartej kwarcie koszykarze Portland nie trafili a┐ trzynastu rzut≤w z rzΩdu. Do zwyciΩstwa poprowadzi│ "Jeziorowc≤w" Kobe Bryant, kt≤ry zdoby│ 25 punkt≤w, mia│ 11 zbi≤rek, 7 asyst i 4 bloki."W pewnym momencie przegrywali╢my z Portland r≤┐nic▒ 15 punkt≤w, a czas  ucieka│ -powiedzia│ Glen Rice - Najwa┐niejsze by│o dla nas to, ┐e w takiej sytuacji nie wpadli╢my w panikΩ". "Powiedzia│em kolegom, ┐e albo to wygramy albo umrzemy. Zaszli╢my ju┐ za daleko, by zostaµ w domu i nie graµ dalej" - powiedzia│ po spotkaniu Shaquille O'Neal - ╢rodkowy ekipy Lakers. Shaq O'Neal mia│ 9 zbi≤rek i zdoby│ po│owΩ ze swoich 18 punkt≤w w 4 kwarcie. Shaq na 40 sekund przed ko±cow▒ syren▒ po podaniu Kobego Bryanta, popisa│ siΩ efektownym wsadem, kt≤ry da│ zespo│owi Los Angeles prowadzenie 85-79, Steve Smith pr≤bowa│ wej╢µ pod kosz, ale jego akcja zako±czy│a siΩ upadkiem na parkiet po zderzeniu z Shaquillem. Lakers mieli lepszy % rzut≤w z gry - 49,2 przy 42,6 - procentowej skuteczno╢ci graczy z Portland. Mieli tak┐e wiΩcej zbi≤rek 41-33.