MENU

Aktualno╢ci
Download
Sterowniki
Strefa Zrzutu
Archiwum
Informacje
Linki
 

MENU

SprzΩt
Oprogramowanie
Technologie
Novell Netware
Windows9x
WindowsNT
UNIX/Linux
S│owniczek

Napisz do nas

Je┐eli masz jakie╢ pytania, chcia│by╢ wyraziµ opiniΩ lub nawi▒zaµ wsp≤│pracΩ, napisz do nas:

O P I N I A

P Y T A N  I  E

W S P ╙ ú P R A C A

B A N N E R Y

Informacje

Strona zoptymalizowana
pod IE4.0+ i NN4.0+

 

 
WAP - Internet przez kom≤rkΩ

Aktualno╢ci | Technologie

 

help_400x50.gif (14098 bytes)

WAP oznacza Wireless Application Protocol , jest to nowy system umo┐liwiaj▒cy przegl▒danie stron WWW na ekranie telefonu kom≤rkowego. Protok≤│ WAP zosta│ zaproponowany jako standard przez WAP Forum, utworzone przez firmy: Ericsson, Nokia, Motorola i Uniwired Planet (kt≤ra p≤╝niej zmieni│a nazwΩ na Phone.com). Celem tego forum by│o opracowanie otwartej i   uniwersalnej specyfikacji, umo┐liwiaj▒cej udostΩpnienie abonentom sieci Internet i tworzenie stron. Protok≤│ WAP stanowi platformΩ umo┐liwiaj▒c▒ przesy│anie wiadomo╢ci przy u┐yciu telefon≤w kom≤rkowych lub bezprzewodowych, jak r≤wnie┐ specjalizowanych terminali cyfrowych z wbudowanym rozszerzeniem WAP. Jak wiadomo, cyfrowa sieµ kom≤rkowa ma do╢µ ma│▒ przepustowo╢µ (rzΩdu 9600 bps), dlatego w│a╢nie stworzono ten protok≤│. Umo┐liwia on │▒czenie z Internetem r≤┐nych urz▒dze± bezprzewodowych tzw. WAP devices , nie tylko kom≤rek ale r≤wnie┐ np. palmtop≤w.

WAP szczeg≤│owo okre╢la wymagania dotycz▒ce serwera proxy, pe│ni▒cego funkcjΩ bramy (gateway) pomiΩdzy sieci▒ bezprzewodow▒ i przewodowym z natury Internetem. Protoko│em transmisji jest uproszczona wersja HTTP - WTP (Wireless Transaction Protocol). Oczywi╢cie sam protok≤│ to nie wszystko, potrzebny jest r≤wnie┐ jΩzyk opisu strony. Strony s▒ interpretowane przez urz▒dzenia WAP dziΩki wbudowanej mikroprzegladarce. JΩzykiem tym jest WML czyli Wireless Markup Language , kt≤ry jest rozszerzeniem HDML (Handheld Device Markup Language) zaadaptowanym dla potrzeb urz▒dze± bezprzewodowych, ma on sk│adniΩ bardzo podobn▒ do HTMLa. Mo┐liwo╢ci jΩzyka WML s▒ trochΩ mniejsze ni┐ HTML, co wynika z niewielkiej ilo╢ci danych mog▒cych siΩ zmie╢ciµ na ma│ym, czarno-bia│ym wy╢wietlaczu telefonu GSM oraz z jego ma│ej mocy obliczeniowej. WML s│u┐y do tworzenia stron (zwanych kartami - ang. cards), kt≤re nastΩpnie s▒ przetwarzane przez mikroprzegl▒darkΩ. Zajmuje ona jedynie 128 KB i jest zapisana w pamiΩci ROM urz▒dzenia. Wy╢wietlacze w nowych telefonach WAP zosta│y znacznie powiΩkszone i zwiΩkszono ich rozdzielczo╢µ. S▒ to m.in. telefony Alcatela (One Touch POCKET), Nokii (7110) i Samsunga (SGH-800). Jak na razie, jedynym oficjalnie dostΩpnym w Polsce telefonem obs│uguj▒cym WAP jest Nokia 7110.

Podstawowym za│o┐eniem, jakie przyjΩto jest niezale┐no╢µ od infrastruktury sieci kom≤rkowej. WAP jest w pe│ni zgodny z systemami telefonii kom≤rkowej GSM 900, GSM 1800, GSM 1900, CDMA oraz TDMA, a tak┐e z proponowanymi systemami telekomunikacyjnymi trzeciej generacji - 3G. Zgodnie z prognozami firmy Ericsson, w 2001 r. po│owa telefon≤w kom≤rkowych bΩdzie obs│ugiwaµ standard WAP. NajwiΩksz▒ przysz│o╢µ w╢r≤d biznesowych u┐ytkownik≤w kom≤rek ma mo┐liwo╢µ otrzymywania i odpowiadania na e-maile i komunikaty - m≤wi Benny Wahlqvist z Ericsson Business Consulting. - Biznes zmienia siΩ obecnie tak szybko, ┐e ludzie musz▒ sprawdzaµ swoj▒ pocztΩ elektroniczn▒ ╢rednio co dwie godziny, by trzymaµ rΩkΩ na pulsie i nie straciµ ┐adnej okazji . Technologia WAP jeszcze dobrze siΩ nie rozwinΩ│a, a ju┐ m≤wi siΩ o jej nastΩpcy: bΩdzie nim GPRS - General Packet Radio Service (115 kbps w 2002 r.) a p≤╝niej UMTS - Universal Mobile Telecommunication System (2 Mbps ok. 2003 r.).

Tempo wzrostu rynku telefon≤w kom≤rkowych na ╢wiecie ocenia siΩ na ok. 65% rocznie, natomiast komputer≤w - jedynie na 20%. Dla przyk│adu: ocenia siΩ, ┐e we Francji jest u┐ytkowanych 22 miliony telefon≤w kom≤rkowych i tylko 7,2 miliona komputer≤w osobistych. IDC w swoich ostatnich badaniach rynku telefonii WAP sugeruje, ┐e w 2004 r. liczba telefon≤w z WAPem w Europie zachodniej siΩgnie 52 mln. Je┐eli tylko wszystkie nowe telefony bΩd▒ z WAPem , tzn. bΩd▒ jednocze╢nie urz▒dzeniami s│u┐▒cymi do komunikacji g│osowej, wyszukiwania informacji i │▒czenia siΩ z globaln▒ pajΩczyn▒, bran┐a ta ma szansΩ staµ siΩ jedn▒ z najszybciej rozwijaj▒cych siΩ i najbardziej dochodowych. W 2002 r. liczba wej╢µ do Internetu z telefon≤w kom≤rkowych zr≤wna siΩ z liczb▒ wej╢µ do Internetu z komputer≤w stacjonarnych - stwierdzili specjali╢ci na najwiΩkszych na ╢wiecie targach komputerowych i telekomunikacyjnych CeBIT w Hannowerze. Firma Texas Instruments og│osi│a wprost: rynek PCet≤w nie stanowi ju┐ dla nas najwy┐szego priorytetu . Liczba serwis≤w i ilo╢µ urz▒dze± obs│uguj▒cych WAP ro╢nie w ogromnym tempie. Firma Motorola zapowiedzia│a zawi▒zanie partnerstwa z najwiΩkszymi dostawcami us│ug internetowych i serwis≤w informacyjnych (takimi jak: Amazon.com, Digital Bridges, NewsAlert, Reuters, Sports.com) w celu rozszerzenia dostΩpu do stron internetowych za po╢rednictwem telefon≤w kom≤rkowych wyposa┐onych w WAP.

Aby zobaczyµ jak wygl▒da WAP w praktyce, wystarczy skorzystaµ z przegl▒darek WAP dostΩpnych na PC. Jedn▒ z nich jest Gelon (http://www.gelon.net) dostΩpny na stronie WWW. Wystarczy wpisaµ w okienku adres strony WAP, kt≤r▒ chcemy obejrzeµ a przegl▒darka poka┐e nam, jak bΩdzie ona wygl▒daµ na ekranie telefonu. Istniej▒ tak┐e programowe emulatory telefon≤w WAP, jak np. Wapman (http://www.wap.com.sg). Chcesz wiedzieµ wiΩcej? Zajrzyj na strony portalu mobile.net.pl, gdzie znajduje siΩ obszerny FAQ. Mo┐esz tak┐e zapisaµ siΩ na listΩ mailingow▒ rodan.net, gdzie temat ten bΩdzie kontynuowany. (d)


Artyku│ zaczerpniΩty z: www.help.pl

 

Copyright (c) 1999-2000 by DREAM N-E-T-W-O-R-K