G11




DANE TECHNICZNE
KrajNiemcy
Kaliber4,7 mm
Nab≤j4,7x33 (bez│uskowy)
Masa3,8 kg
D│ugo£µ752 mm
D│ugo£µ lufy540 mm
Szybkostrzelno£µ600 strz/min, 2000 strz/min seriami po 3 strza│y
Zasilaniemagazynek na 50 nb.
Zasada dzia│aniaodprowadzanie gaz≤w

Jest to najbardziej rewolucyjna konstrukcja jaka powsta│a w ci╣gu ostatnich lat. Zastosowano w niej zupe│nie nowe rozwi╣zania mechaniczne oraz rodzaj amunicji-amunicjΩ bez│uskow╣. By│y plany, ┐e G-11 wejdzie w 1990 r do uzbrojenia armii zachodnioniemieckiej. Niestety sta│o siΩ inaczej. Mia│o miejsce zjednoczenie Niemiec i rz╣d niemiecki musia│ znale£µ pieni╣dze na pomoc wschodnim landom. ObciΩto wiΩc fundusze na obronΩ i rz╣d wycofa│ siΩ z kontraktu na G-11. Zakupiono jedynie 1000 sztuk na u┐ytek si│ specjalnych. Brak zam≤wienia spowodowa│ tak┐e upadek 'Heckler & Koch'-jednej z najlepszych firm tego typu na £wiecie. FirmΩ odkupi│o brytyjskie przedsiΩbiorstwo 'Royal Drdnance', ale nie wskrzesi│o to produkcji G-11, a szkoda.

Pocz╣tki tej ciekawej konstrukcji siΩgaj╣ a┐ lat 60-tych, kiedy to armia zachodnioniemiecka zam≤wi│a projekt nowego karabinu. Warunek jaki musia│ spe│niaµ nowy karabin by taki: rozrzut pocisk≤w przy kr≤tkiej serii nie mo┐e byµ wiΩkszy ni┐ dwie tysiΩczne artyleryjskie. Wynika z tego, ┐e maksymalny rozrzut z odleg│o£ci 500 metr≤w trzech kolejnych strza│≤w (serii trzech strza│≤w) nie m≤g│ przekroczyµ 1 metra. Mo┐na to by│o osi╣gn╣µ zwiΩkszaj╣c £redni╣ szybkostrzelno£µ do warto£ci ponad 2000 strza│≤w/minutΩ. Wtedy trzy pociski zd╣┐╣ opu£ciµ lufΩ zanim zejdzie ona z punktu celowania. Aby sprostaµ takiej szybkostrzelno£ci trzeba by│o zaprojektowaµ zupe│nie odmiennie pracuj╣ce uk│ady mechaniczne.


ZaczΩto jednak od amunicji. Wsp≤lnie z firm╣ 'Dynamit-Nobel' zbudowano amunicjΩ bez│uskow╣. Jej zalety to: ma│a masa, oraz fakt, ┐e zamek nie musi wyrzucaµ pustych │usek kt≤rych po prostu nie ma. Pierwsze prototypowe naboje mia│y tendencje do samozap│onu w gor╣cej komorze nabojowej. Problem rozwi╣zano wprowadzaj╣c materia│ miotaj╣cy kt≤rego temperatura zap│onu jest o 100 stopni wy┐sza ni┐ tradycyjnych materia│≤w nitrocelulozowych. Wykonanie takiej amunicji polega│o na sklejeniu dw≤ch blok≤w nitrocelulozy wstawiaj╣c miΩdzy nie z przodu pocisku a z ty│u sp│onki.

Bardzo ciekawy jest uk│ad mechaniczny karabinka. Zamek jest obrotowym walcem z wywiercon╣ komor╣. Obraca siΩ on tak by o£ pocisku pokry│a siΩ z osi╣ lufy. Magazynek znajduje siΩ nad luf╣, za pomoc╣ zewnΩtrznego uchwytu komora jest obracana i z magazynka jest pobierany jeden nab≤j, po ponownym obrocie jest on ustawiany na wprost lufy. Gdy naci£niemy na spust zbijana jest sp│onka, materia│ miotaj╣cy ulega ca│kowitemu spaleniu, pociksk jest wyrzucony z lufy (a propos - jest to tzw. lufa poligonalna czyli taka kt≤rej poprzeczny przekr≤j jest wielok╣tem o zaokr╣glonych rogach i bokach bΩd╣cych najczΩ£ciej wycinkami ko│a). Zprzewodu lufy jest pobierany gaz kt≤rego energia wykorzystywana jest do "prze│adowania"(nie jest wyrzucana │uska!) broni i przygotowania nastΩpnego strza│u.

Tajemnic╣ objΩty jest spos≤b uszczelnienia komory nabojowej by nie dochodzi│o do przeciek≤w miΩdzy obrotowym zamkiem a luf╣. Podobno zastosowano tu taki sam spos≤b jak uszczelnienie w silnikach z t│okiem kr╣┐╣cym (silnik Wankla). Nale┐y jeszcze dodaµ bardzo wa┐n╣ rzecz, mianowicie gdy mamy konwencjonaln╣ amunicjΩ │uska nie tylko scala nab≤j, sp│onkΩ i materia│ miotaj╣cy w jeden zesp≤│, ale tak┐e uszczelnia podczas wystrza│u komorΩ nabojow╣. Bardzo wysokie chwilowe ci£nienie powoduje £cis│e przyleganie │uski do komory nabojowej dziΩki temu szczelno£µ zostaje zachowana i gazy nie ulatuj╣. Gdy nie ma │uski uszczelnienie nale┐y zapewniµ w inny spos≤b.

G-11 ma bardzo ma│y odrzut i podrzut dziΩki temu, ┐e mechanizmy wewn╣trz obudowy poruszaj╣ siΩ na niewielkich drogach max. 65 mm. Bro± ma prze│╣cznik na ogie± pojedynczy, seriami po 3 strza│y i ogie± ci╣g│y. Ca│o£µ jest schowana w obudowie z tworzywa sztucznego, z raczk╣ transportow╣ wewn╣trz kt≤rej znajduje siΩ celownik optyczny o ma│ym powiΩkszeniu i pod£wietlan╣ siatk╣ celownicz╣.



Powr≤t