SúYNNE   AKCJE   ANTYTERRORYSTYCZNE


UWAGA! Poni┐szy tekst pochodzi z bardzo dobrej ksi╣┐ki na ten temat autorstwa Stanis│awa Kocha±skiego "Brygady antyterrorystyczne", Warszawa 1992.

Oddzia│y specjalne, wojskowe i policyjne, s╣ organizowane i utrzymywane w wielu krajach. Stopie± ich wyszkolenia jest zazwyczaj bardzo wysoki, gdy┐ musz╣ one wchodziµ do akcji natychmiast, czΩsto w ma│o rozpoznanym terenie i sytuacji. Jednostki te wykorzystuje siΩ w niekonwencjonalnych dzia│aniach wojennych, w operacjach antyterrorystycznych, na przyk│ad do wyzwalania zak│adnik≤w, lub jako si│y doraƒnie wspieraj╣ce d│ugofalowe dzia│ania przeciwko zorganizowanej przestΩpczo£ci. Tu dobrym przyk│adem mo┐e byµ udzia│ niekt≤rych ameryka±skich, wojskowych oddzia│≤w specjalnych w policyjnej walce z przemytnikami narkotyk≤w.

Ta niezwyk│a rozleg│o£µ dzia│a± sprawia, ┐e oddzia│y specjalne musz╣ mieµ do dyspozycji wiele r≤┐norodnej broni, sprzΩtu i specjalne wyposa┐enie. Je£li idzie o bro±, to obejmuje ona zar≤wno typow╣, produkowan╣ seryjnie bro± wojskow╣, bro± wyspecjalizowan╣ o mniejszym zakresie zastosowa±, a nawet pojedyncze wzory, opracowane specjalnie dla konkretnej sytuacji. CzΩsto w oddzia│ach specjalnych spotyka siΩ tak zwane wzory obce, to znaczy bro± z innych pa±stw, zaprzyjaƒnionych i wrogich. Znajomo£µ tej broni, umiejΩtno£µ pos│ugiwania siΩ ni╣ jest konieczna, gdy┐ jest bardzo prawdopodobne, ┐e albo przestΩpcy bΩd╣ w ni╣ uzbrojeni, albo sami cz│onkowie brygad bΩd╣ musieli z takiej broni skorzystaµ.

O doborze broni decyduje rodzaj wykonywanego zadania. Bro± powinna byµ jak naj£ci£lej dopasowana do realizowanej misji. Je£li, na przyk│ad, trzeba "oczy£ciµ" korytarz lub hali wej£ciowy, to lepiej jest tam i£µ z pistoletem maszynowym, ni┐ z karabinem wyborowym. Przy odbijaniu zak│adnik≤w, w£r≤d kt≤rych znajduj╣ siΩ terrory£ci, nale┐y zwr≤ciµ uwagΩ na amunicjΩ. Musi ona gwarantowaµ ra┐enie obalaj╣ce, ale bez nadmiernej zdolno£ci przebicia lub rykoszetowania, aby nie spowodowaµ niewinnych ofiar. Wa┐ny jest wreszcie wynik ko±cowy: czy przestΩpca ma byµ zabity, raniony, czy tylko obezw│adniony.

Podstawowym wymaganiem stawianym broni jest niezawodno£µ dzia│ania. Bro± oddzia│≤w specjalnych musi byµ sprawna. W mr≤z i w upa│, w deszczu i w £niegu, w dzie± i w nocy, jednym s│owem musi dzia│aµ zawsze i wszΩdzie. Drugim wymaganiem jest celno£µ, trzecim skuteczno£µ amunicji. Mniej wa┐nymi wymaganiami s╣: ma│a masa, niewielkie wymiary, │atwo£µ ukrycia pod ubraniem i wiele innych wymaga± specjalnych.

Bro± u┐ywana w rodzimych jednostkach specjalnych jest na og≤│ pochodzenia krajowego. Zdarza siΩ jednak czasami, ┐e jakiego£ rodzaju uzbrojenia albo siΩ w danym kraju nie produkuje w og≤le, albo jest produkowane, ale nie spe│nia surowych kryteri≤w stawianych broni specjalnej. W≤wczas korzysta siΩ z najlepszych wzor≤w £wiatowych. Przyk│adem mog╣ tu byµ pistolety maszynowe. Zdecydowana wiΩkszo£µ brygad antyterrorystycznych na £wiecie korzysta albo z izraelskich pistolet≤w maszynowych Uzi, albo z niemieckich MP5.



[STRONA Gú╙WNA] [PISTOLETY] [REWOLWERY] [PISTOLETY MASZYNOWE] [KARABINKI] [KARABINY WYBOROWE] [KONSTRUKTORZY] [ANKIETA] [LITERATURA]