BizReporter
n a s z e    s e r w i s y
@ WebReporter
@ Reporter
@ BizReporter
@ FotoReporter
@ Gry
@ Junior
@ Forum dyskusyjne
@ Og│oszenia
r e k l a m a

z o b a c z   t e ┐:
- e-biznes
- kafejki internetowe
- kartki elektroniczne
- ranking foto
- TopGames - g│osuj!
- Bank Pomys│≤w
- Encyklopedia Internetu


<<< poprzedni artyku│ spis tre╢ci nastΩpny artyku│ >>>
-= TECHNIKA I TECHNOLOGIA =-
BizReporter nr 11 - 2000.11.05 Cisco Systems

Gospodarka internetowa opanowuje EuropΩ

Wed│ug prognoz zamieszczonych w opracowanym na zam≤wienie Cisco raporcie firmy Gartner, w ci▒gu najbli┐szych czterech lat europejska gospodarka internetowa powinna prze│amaµ barierΩ 1 biliona dolar≤w, co oznacza, ┐e sk│adane tempo wzrostu wyniesie 87 proc. rocznie.

Gwa│towny rozw≤j sprawi, ┐e warto╢µ tego rynku, szacowanego obecnie na 53 mld USD, siΩgnie blisko 15 proc. aktualnego PKB kraj≤w Europy Zachodniej.

W analizie zwraca siΩ uwagΩ na szybko╢µ dojrzewania gospodarki internetowej i wskazuje sze╢µ kwestii, na kt≤re pa±stwa powinny zwr≤ciµ uwagΩ, je┐eli chc▒ w pe│ni wykorzystaµ potencja│ tego niezwykle dynamicznie rozwijaj▒cego siΩ rynku.

''Sytuacja w Europie jest jasna'' - powiedzia│ Bill Nuti, prezes oddzia│u Cisco Systems w Europie. ''Tradycyjne przedsiΩbiorstwa b│yskawicznie przyjmuj▒ internetowy model dzia│alno╢ci. Nie b≤jmy siΩ wiΩc ''Amazonizacji'', lecz raczej obawiajmy siΩ, czy nie spotka nas los Schwabe''.

Prymat w gospodarce internetowej w Europie dzier┐▒ obecnie Niemcy, kt≤rym depcze po piΩtach Francja, natomiast Wielka Brytania jest zaskakuj▒co daleko w tyle.

Z raportu Gartnera wynika, ┐e warto╢µ niemieckiej gospodarki internetowej wynosi obecnie 26 mld USD, a przy spodziewanym sk│adanym tempie wzrostu w wysoko╢ci 88 proc. rocznie, w 2004 r. osi▒gnie warto╢µ 344 mld USD. Z czterech najsilniejszych gospodarczo kraj≤w Europy najszybsze tempo wzrostu gospodarki internetowej zanotuje Francja, ze sk│adanym tempem wzrostu 99 proc. rocznie, nastΩpnie W│ochy - 95 proc., a wreszcie Wielka Brytania - 82 proc..

Do 2004 r. warto╢µ transakcji zawieranych w handlu elektronicznym bΩdzie stanowi│a istotn▒ czΩ╢µ PKB. Du┐y potencja│ wzrostu w tej dziedzinie jest w Holandii, Szwecji i Szwajcarii.

PKB kraj≤w Europy Zachodniej w 1999 r.

Austria 208,2 mld USD
Wielka Brytania 1,44 bln USD
Francja 1,432 bln USD
W│ochy 1,171 bln USD
Hiszpania 595,9 mld USD
Norwegia 152,9 mld USD
Dania 174,3 mld USD
Szwecja 238,7 mld USD
Finlandia 129,7 mld USD
Holandia 393,7 mld USD
Niemcy 2,112 bln USD
Belgia 248,4 mld USD
Szwajcaria 259,1 mld USD
Razem 8558 mld USD (8,5 bln USD)
¼r≤d│o: OECD

Internet bΩdzie mia│ mocn▒ pozycjΩ

Na pytanie o sw≤j stosunek do znaczenia i przydatno╢ci Internetu ponad 75 proc. respondent≤w zgodzi│o siΩ, ┐e Internet w spos≤b fundamentalny i nieodwracalny zmienia spos≤b prowadzenia interes≤w przez wszystkich. Zdanie to podziela nawet sektor produkcyjny, powszechnie uwa┐any za najbardziej niechΩtny Internetowi.

Firma Gartner uwa┐a, ┐e wystΩpuje sze╢µ najwa┐niejszych kwestii, na kt≤rych powinny siΩ skupiµ pa±stwa pragn▒ce utworzyµ podstawy zdrowej gospodarki internetowej:

  • ªwiadomo╢µ i wykszta│cenie - wysokie i utrzymuj▒ce siΩ zainteresowanie Internetem, a tak┐e stopie± umiejΩtno╢ci pos│ugiwania siΩ komputerem przez og≤│ ludno╢ci, a nie tylko w krΩgach akademickich.

  • Gospodarka rynkowa - uczciwa konkurencja, ograniczona interwencja pa±stwa oraz swobodny przep│yw towar≤w i us│ug przez granice.

  • Podstawy legislacyjne i regulacyjne - ustawodawstwo likwiduj▒ce ograniczenia w dostΩpie do Internetu, a tak┐e uznaj▒ce status handlu elektronicznego.

  • Infrastruktura telekomunikacyjna - liberalny rynek telekomunikacyjny, na kt≤rym panuje wolna konkurencja, pozwalaj▒cy np. na oddzielenie op│at za lokalne po│▒czenia telefoniczne, a tak┐e przejrzysto╢µ um≤w o wzajemnym dostΩpie do sieci.

  • Popularno╢µ aparat≤w dostΩpowych - do uzyskania dostΩpu do Internetu wystarczaj▒ obecnie tanie urz▒dzenia, np. telewizor lub telefon.

  • Odpowiedni system rozlicze± - w handlu elektronicznym nie mo┐na u┐ywaµ got≤wki, co oznacza, ┐e karty kredytowe i debetowe lub elektroniczne portmonetki musz▒ byµ │atwo dostΩpne, a jednocze╢nie bezpieczne w u┐yciu.

Nick Smith, wiceprezes GartnerConsulting, powiedzia│: ''Gospodarka internetowa istnieje naprawdΩ i b│yskawicznie siΩ rozwija. Rz▒dy i koncerny musz▒ monitorowaµ gospodarkΩ internetow▒, dbaj▒c o to, aby nie pozostaµ z ty│u''.

Na Bliskim Wschodzie s▒ liderzy i maruderzy, a rozw≤j gospodarki internetowej hamuje do pewnego stopnia cenzura, zar≤wno polityczna, jak i kulturowa. Jednak w krajach takich jak Katar, Kuwejt, Bahrajn i Syria motorem popularyzacji jest duch przedsiΩbiorczo╢ci, a aktywno╢µ ''dot-com≤w'' pobudza rozw≤j gospodarki internetowej w ca│ym regionie.

W╢r≤d kraj≤w wschodnioeuropejskich pozycjΩ w rankingu okre╢la og≤lny stan gospodarki, a tak┐e jako╢µ infrastruktury telekomunikacyjnej i bankowej.

Region ma swoich lider≤w, takich jak Czechy, WΩgry, Polska i S│owenia, ale w ka┐dym z tych kraj≤w barier▒ rozwoju jest przede wszystkim brak odpowiednich regulacji prawnych. PrzedsiΩbiorstwa stymuluj▒ gospodarkΩ internetow▒ poprzez bezpieczne fundusze wspieraj▒ce rozw≤j firm. Maruderami s▒ takie kraje, jak Rosja, Ukraina, Bu│garia i Rumunia, gdzie Internetu u┐ywa siΩ ci▒gle raczej do zbierania informacji i komunikowania siΩ poczt▒ elektroniczn▒ ni┐ do zawierania transakcji gospodarczych.

[spis tre╢ci][do g≤ry]