jelonek.gif (5041 bytes)

logo_festynu.gif (6546 bytes)

        V FESTYN ARCHEOLOGICZNY

             BISKUPIN 18-26.09.1999 r.

        ôW poszukiwaniu minionego czasu"

    Pa±stwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Muzeum w Biskupinie, Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego
   Podr≤┐ w g│╣b czasu-dziej≤w cz│owieka proponuje dzisiaj wiele kolorowych album≤w. Na odwracanych powoli stronicach pojawiaj╣ siΩ kolejne, fascynuj╣ce tajemniczo£ci╣ fotografie - bizony wymalowane kilkana£cie tysiΩcy lat temu na £cianach jaski±, intryguj╣ce krΩgi wielkich g│az≤w, kurhany kryj╣ce prochy w│adc≤w i ich skarby, ale te┐ niepozorne drobiazgi zgubione kiedy£ i dopiero po wiekach odnalezione sprz╣czki, spinki, no┐yki, monety...
    Na skorupach pot│uczonych naczy± odcisk linii papilarnych garncarza, gliniana grzechotka w│o┐ona do dzieciΩcego grobu... Jednak ten £wiat dawnych lud≤w wy│aniaj╣cy siΩ z kart ksi╣┐ek czy zza szyb muzealnych gablot jawi siΩ martwy, statyczny Jak powoli przesuwane klatki niemego filmu.
    TΩ sam╣ podr≤┐ wstecz dziej≤w odbyµ te┐ mo┐na inaczej. Tak╣ szczeg≤ln╣ wΩdr≤wkΩ w poszukiwaniu minionego czasu proponuje Wam pi╣ty ju┐ Festyn Biskupi±ski. W unikatowej scenerii grodu sprzed niemal trzech tysiΩcy lat temu spotkaµ bΩdzie mo┐na ludzi, kt≤rzy stan╣ siΩ Waszymi przewodnikami w labiryncie dziej≤w, uka┐╣ Warn £wiat dawnych zwyczaj≤w, wierze± i mit≤w, zapomnianych lub rzadko dzi£ stosowanych technologii. Rytm naszych poszukiwa± wyznaczy historia odkryµ, kt≤re leg│y u podstaw wsp≤│czesnej cywilizacji - odkryµ kamienia, BRÑZU i »ELAZA.
    Od zarania dziej≤w cz│owiek korzysta│ z drewna, ko£ci i poro┐a, z kt≤rych │atwo uzyskaµ by│o mo┐na proste narzΩdzia czy bro±. Prze│omem sta│o siΩ dopiero opanowanie techniki obr≤bki KAMIENIA. W obozowisku mezolitycznym i wiosce neolitycznej zobaczycie, co mo┐na zrobiµ z krzemienia i jak odtworzyµ mistrzowskie techniki ≤wczesnych krzemieniarzy, a tak┐e jak siΩ tymi wyrobami pos│ugiwaµ.
    Dowiecie siΩ, kiedy wymy£lono │uk i przekonacie siΩ jak precyzyjnie mog╣ trafiaµ do celu strza│y z krzemiennymi grotami. Zobaczycie, jak wspania│e przedmioty zrobiµ mo┐na by│o z drewna czy ko£ci przy u┐yciu krzemiennych siekier, no┐y i wiertnik≤w. Dowiecie siΩ te┐, ile lat cywilizacyjnego rozwoju potrzebowa│ cz│owiek, by wylepiµ pierwsze naczynia z gliny, kt≤ra odt╣d zawsze ju┐ bΩdzie mu towarzyszyµ.
    Up│ynΩ│y kolejne tysi╣clecia nim odkryto technikΩ wytopu metalu. Po│╣czenie miedzi z cyn╣ da│o twardy, kowalny stop, powszechnie stosowany do wyrobu narzΩdzi, broni i wspania│ych ozd≤b -na niemal dwa tysi╣ce lat cz│owiek wkroczy│ w epokΩ br╣zu.
    W tym samym czasie nauczono siΩ te┐ u┐ywaµ srebra i z│ota. Jubilerzy uzyskali z czasem zupe│nie niezwyk│e umiejΩtno£ci a ich bi┐uteria do dzi£ zachwyca i jest chΩtnie na£ladowana. Dopiero oko│o 2 i p≤│ tysi╣ca lat temu cz│owiek pozna│ tajniki produkcji masowej »ELAZA, rozpoczynaj╣c kolejny rozdzia│ dziej≤w cywilizacji, trwaj╣cy - z czego rzadko zdajemy sobie sprawΩ - po dzie± dzisiejszy.
     W ôwiosce metalurg≤w" bΩdziecie mogli zobaczyµ proces wytopu br╣zu i poznaµ technikΩ produkcji ┐elaza metod╣ dymarsk╣, ale te┐ podziwiaµ kunszt kowali, z│otnik≤w i br╣zownik≤w, stosuj╣cych dawne, wynalezione przed tysi╣cami lat metody i narzΩdzia.
    Zobaczycie, jaka przepa£µ dzieli pierwsze, odlewane jeszcze w formach monety, jest wsp≤│czesnych kart kredytowych.
    We wnΩtrzach zrekonstruowanych chat potΩ┐nego, drewnianego grodu, zbudowanego na p≤│wyspie obecnego Jeziora Biskupi±skiego w VIII wieku p.n.e. - u schy│ku epoki br╣zu - bΩdziecie mogli poznaµ codzienne ┐ycie i zajΩcia tkaczek i farbiarek, garncarek, rogownik≤w i kaletnik≤w. Obok spotkamy bursztyniarzy, cie£li i snycerzy, powroƒnik≤w, dziegciarzy i smolarzy.
     W krainΩ wierze± i magii wprowadz╣ Was obrzΩdy miejscowej wiedƒmy-zielarki i niepowtarzalne dƒwiΩki staro┐ytnych instrument≤w muzycznych. Tu┐ obok zobaczycie, jak archeologia wkracza na tereny dotychczas niedostΩpne badaniom - wprost pod wodΩ.
    W swej wΩdr≤wce w czasie dotrzecie do £redniowiecza. Zobaczycie jak czerpano papier, dowiecie siΩ, do czego s│u┐y│y lakowe pieczΩcie, pod czujnym okiem woj≤w (ale i biskupi±skiego kata!) obejrzycie pokazy ta±c≤w celtyckich w wykonaniu zespo│u Comhkm, posmakujecie £wie┐o uwarzonej soli, ôpodp│omyk≤w prosto z pieca", odpoczniecie w pachn╣cej zio│ami k╣pieli w balii klepkowej.
    Jak co roku wszyscy chΩtni bΩd╣ mogli wzi╣µ udzia│ w licznych konkursach i zabawach sprawdziµ swe umiejΩtno£ci │ucznicze i tkackie, wykonaµ ig│Ω z rogu jeleniego czy paciorek z muszli, zata±czyµ na tarczy, ulepiµ gliniane naczynie, w│a£ciwie pos│u┐yµ siΩ siekier╣ z krzemienia i wiele, wiele innych.. Jak zawsze zapraszamy Warn do aktywnego udzia│u w eksperymentach i wsp≤lnej zabawie ~ zadawajcie pytania, b╣dƒcie ciekawi!
    PamiΩtajcie jednak, ┐e od rozpoczΩcia naszej wsp≤lnej podr≤┐y w przesz│o£µ minΩ│o ju┐ kilkana£cie tysiΩcy lat. Proponujemy, by na zako±czenie tej wΩdr≤wki odwiedziµ muzeum - wystawa prezentuj╣ca dzieje Biskupina i jego okolic pozwoli uporz╣dkowaµ wra┐enia i wiedzΩ, kt≤r╣ chcieli£my siΩ z Wami podzieliµ.

Wykonawcy Pokazy sta│e Informacje i kontakt